agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2012, 13:38   #211
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Sevgili Kryon güller gelmiş yeni gördüm...hayırlı olsun...arkadaşlar yardımcı olmuşlar gibi görünüyor...inşallah hiç bir sorun kalmaz...sağlıkla büyürler inşallah...güle güle büyüt

Kryon beğendi.
...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 16:17   #212
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ...nokta Mesajı Göster
Sevgili Kryon güller gelmiş yeni gördüm...hayırlı olsun...arkadaşlar yardımcı olmuşlar gibi görünüyor...inşallah hiç bir sorun kalmaz...sağlıkla büyürler inşallah...güle güle büyüt
Evet Sevgili Nokta, güllerim geldi nihayet... Bir kısmında sorun var ama aşacağız gibi görünüyor, arkadaşlar sağolsun çok yardımcı oldular... Bir miktar budama yaptım, Karaköy'e ziraatçi arkadaşıma uğradım, direkt fungusit ilaç vermek yerine ufak bir beyin fırtınası yaptık kendisi ile. Aklımıza akvaryum bitkileri ve balıklarda da kullandığımız aynı zamanda sebze ve meyvelerin arındırılmasında kullandığımız bir ilaç geldi...

Ufak bir deneme yaptık, eğer başarılı olursa sizinle paylaşmak isterim...

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 21:16   #213
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kryon Mesajı Göster
Evet Sevgili Nokta, güllerim geldi nihayet... Bir kısmında sorun var ama aşacağız gibi görünüyor, arkadaşlar sağolsun çok yardımcı oldular... Bir miktar budama yaptım, Karaköy'e ziraatçi arkadaşıma uğradım, direkt fungusit ilaç vermek yerine ufak bir beyin fırtınası yaptık kendisi ile. Aklımıza akvaryum bitkileri ve balıklarda da kullandığımız aynı zamanda sebze ve meyvelerin arındırılmasında kullandığımız bir ilaç geldi...

Ufak bir deneme yaptık, eğer başarılı olursa sizinle paylaşmak isterim...
Tabiyki, bekleriz...ben de bugün gülüme baktım...tomurcuğu açılıyordu...sabah 9 da su vermiştim...öğlen bir baktım gülü kopmuş...sabah su verdiğim için mi oldu anlamıyorum...ben de ziraatçıdan gül coşturan alacağım...yoksa olmayacak böyle....sabah su verdiğimde hep kopuyor güllleri...inşallah ben de bu sorunu çözerim...

Kryon beğendi.
Eski 24-08-2012, 21:22   #214
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Sn.Nokta,
oldukça eneteresan bir durum hatta gizemli diyelim. Kopmak derken sanki çekip koparılmış gibi mi, kesilmiş gibi mi yoksa çürüyerek kopmuş gibi mi? Fazla sulamadan dolayı bazen tomurcuklar açmadan soluyor ama daha önce koptuğunu hiç duymamıştım, demek ki böyle şeylerde olabiliyor araştırmak gerek...

Bu arada bende yeni güller sayesinde bu sabah yeşil bitlerle tanıştım, hayırlı uğurlu olsun... Maşallah miniklerimde yok yokmuş...

Eski 24-08-2012, 21:35   #215
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Alıntı:
Sn.Nokta,
oldukça eneteresan bir durum hatta gizemli diyelim. Kopmak derken sanki çekip koparılmış gibi mi, kesilmiş gibi mi yoksa çürüyerek kopmuş gibi mi? Fazla sulamadan dolayı bazen tomurcuklar açmadan soluyor ama daha önce koptuğunu hiç duymamıştım, demek ki böyle şeylerde olabiliyor araştırmak gerek...
Aynen enteresan..küçük kuzenim var bugün o bize geldi...bana "Abla gülün kopmuş" dedi inanmadım baktım cidden kopmuş..."Sen mi kopardın ablam?" dediğimde "Hayır" dedi...çocuğun da günahını almak istemedim çünkü o yokken de bir kaç kez tekrarlanmıştı bu durum...dikkat ettim hep sabah sulamalarımda oluyordu...ben ona bağladım durumu ama bilmiyorum artık gerçek neden nedir...bir çürüme yok ya da makasla kesilmiş gibi değil...yaprak kısmından kopmuş...

Kryon beğendi.
Eski 24-08-2012, 22:39   #216
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Alıntı:
Aynen enteresan..küçük kuzenim var bugün o bize geldi...bana "Abla gülün kopmuş" dedi inanmadım baktım cidden kopmuş..."Sen mi kopardın ablam?" dediğimde "Hayır" dedi...çocuğun da günahını almak istemedim çünkü o yokken de bir kaç kez tekrarlanmıştı bu durum...dikkat ettim hep sabah sulamalarımda oluyordu...ben ona bağladım durumu ama bilmiyorum artık gerçek neden nedir...bir çürüme yok ya da makasla kesilmiş gibi değil...yaprak kısmından kopmuş...

Bir bilene danışmalı... Acaba gül hastalıkları başlığında sorsak mı?

...nokta beğendi.
Eski 25-08-2012, 22:49   #217
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

İşte Sevgili Kryon kopan gülüm...bu kadar açtı ve koptu... Gül Hastalık ve Zararlıları adlı sayfada sordum...cevabı bekliyorum...

Name:  DSCN5823.JPG
Views: 1614
Size:  57.9 KB

Eski 26-08-2012, 00:16   #218
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Halbuki o kadar sağlıklı görünüyor ki Cevabı bende merak ediyorum doğrusu...

YeniGine beğendi.
Eski 26-08-2012, 00:29   #219
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Alıntı:
Halbuki o kadar sağlıklı görünüyor ki Cevabı bende merak ediyorum doğrusu...
Evet çok sağlıklı hiçbir sorun yok aslında...tek sorunumuz bu...inşallah diğer tomurcuklarda yaşamayız bu durumu...

Eski 26-08-2012, 00:30   #220
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Evet ben de Kryon un sözlerine katılıyorum. Çok güzel ve sağlıklı görünüyor. ( Yazık.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 00:33   #221
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Evet ben de Kryon un sözlerine katılıyorum. Çok güzel ve sağlıklı görünüyor. ( Yazık.
Teşekkürler sevgili YeniGine...neden olduğunu bilmiyorum ...hiç bir sorun yoktu...tam da koptuğu gün çekmiştim fotoğrafı...o fotoğrafı çektim sonra su verdim...öğlen bir baktım kopmuş...anlamadım...umarım arkadaşlar yardımcı olur...

Eski 26-08-2012, 00:41   #222
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın nokta kaç gündür Kryon ile sohbetinizi takip ediyorum. Ben de biraz biraz sorunlarımı paylaştım. Ama gonca halinde tamam açmadan kuruyan goncalarım oldu fakat öyle kopan bir gonca gülüm olmadı hiç. Bakalım inşallah bir bilen arkadaş yardımcı olur.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 15:59   #223
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın nokta kaç gündür Kryon ile sohbetinizi takip ediyorum. Ben de biraz biraz sorunlarımı paylaştım. Ama gonca halinde tamam açmadan kuruyan goncalarım oldu fakat öyle kopan bir gonca gülüm olmadı hiç. Bakalım inşallah bir bilen arkadaş yardımcı olur.
Ben de ilk defa bende görüyorum bu durumu...hiç böyle bir şey duymamıştım daha önce...inşallah bilen arkadaşlar yardımcı olur...

Eski 26-08-2012, 22:54   #224
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Civarda kuş özellikle karga var mı?

mrduran ve Kryon beğendi.
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 13:21   #225
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Civarda kuş özellikle karga var mı?
Sn. kartal124...
Dışarda olsaydı ben de sizin gibi düşünürdüm fakat güllüm bahçede değil...salonda ışık alan bir saksıda duruyor...birkaç fotoğrafını eklemiştim sayfaya...en sağlıklı hali buydu...bir daha böyle gül açmadı...yeni aldığımda bazı sorunlar olmuştu...sağolun siz de dahil bir kaç arkadaş yardımcı oldu...saksısını,toprağını değiştirdim...tam her şey düzelmişti ki bunda da tomurcuk biraz açıyor ve kopuyor...anlayamıyorum...sabah sulamamdan dolayı kaynaklanıyor olabilir mi sizce?...hani öğlen hava sıcak oluyor ya...sabah su vermemin bir zararı mı oluyor acaba diyorum...

Name:  DSCN5732.jpg
Views: 1718
Size:  39.9 KB

mrduran beğendi.
Eski 27-08-2012, 21:08   #226
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Sn. kartal124...
Dışarda olsaydı ben de sizin gibi düşünürdüm fakat güllüm bahçede değil...salonda ışık alan bir saksıda duruyor...birkaç fotoğrafını eklemiştim sayfaya...en sağlıklı hali buydu...bir daha böyle gül açmadı...yeni aldığımda bazı sorunlar olmuştu...sağolun siz de dahil bir kaç arkadaş yardımcı oldu...saksısını,toprağını değiştirdim...tam her şey düzelmişti ki bunda da tomurcuk biraz açıyor ve kopuyor...anlayamıyorum...sabah sulamamdan dolayı kaynaklanıyor olabilir mi sizce?...hani öğlen hava sıcak oluyor ya...sabah su vermemin bir zararı mı oluyor acaba diyorum...
Eklenti 327507
Hergün suluyorsanız bu çok fazla.Suyu azaltın 2 hatta 3 günde bir sulayın.Bir diğer önemli nokta da şu ki, güller maalesef kapalı mekan bitkisi değiller.Havadar, bol güneş alan(Bu günlerdeki kızgın güneş değil tabi ki) açık hava mekanlarını severler.
Goncaların etrafını, yaprak altlarını mümkünse çok yakından bakarak inceleyin.Yapraklarda kemirilmiş gibi olanlar varmı bakın(Özellikle tırtıl araması yapın).Zararlı ya da mantari bir hastalık var mı bakın.Varsa ona göre çözümler üretilmeli.Toprağınız steril değilse orada barınan zararlılarda buna neden olabilir.Dikkatle bakmak lazım.
Ben sizin yerinizde olsam gülümü hemen dış mekana alırdım.Havadar ve bol güneş alan bir yere koyardım.3.günde 1 sulardım.15 günde 1 çiçekcoşturanın sıvı gül besini ile sulardım.

Eski 27-08-2012, 22:58   #227
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Hergün suluyorsanız bu çok fazla.Suyu azaltın 2 hatta 3 günde bir sulayın.Bir diğer önemli nokta da şu ki, güller maalesef kapalı mekan bitkisi değiller.Havadar, bol güneş alan(Bu günlerdeki kızgın güneş değil tabi ki) açık hava mekanlarını severler.
Goncaların etrafını, yaprak altlarını mümkünse çok yakından bakarak inceleyin.Yapraklarda kemirilmiş gibi olanlar varmı bakın(Özellikle tırtıl araması yapın).Zararlı ya da mantari bir hastalık var mı bakın.Varsa ona göre çözümler üretilmeli.Toprağınız steril değilse orada barınan zararlılarda buna neden olabilir.Dikkatle bakmak lazım.
Ben sizin yerinizde olsam gülümü hemen dış mekana alırdım.Havadar ve bol güneş alan bir yere koyardım.3.günde 1 sulardım.15 günde 1 çiçekcoşturanın sıvı gül besini ile sulardım.
Haklısınız fazla su veriyordum...söylediğiniz gibi dış mekana koyacağım...yarın da gül coşturan alacağım zaten...yeni tomurcuklar çıkıyor...umarım onlar kopmaz...yardımınız için teşekkür ederim Sn kartal124...

Eski 02-09-2012, 10:24   #228
Yeni Üye

erol.malcok's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2012
çok güzeller...

erol.malcok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 17:09   #229
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Yok mu yeni minyatür gül fotoğrafı? Gülleriniz ne durumda baylar bayanlar?

Eski 19-11-2012, 18:34   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2011
arkadaşlar,
Minyatür gülü çok seviyorum büyük saksılarım var kışın saksı da dışarda kalsa donma olurmu ?yer Ankara. Bugün sipariş verdim gelecek, satıcı yaz kış durur diyor.

asilolçun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 19:36   #231
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asilolçun Mesajı Göster
arkadaşlar,
Minyatür gülü çok seviyorum büyük saksılarım var kışın saksı da dışarda kalsa donma olurmu ?yer Ankara. Bugün sipariş verdim gelecek, satıcı yaz kış durur diyor.
Basligin 2.yazisi sizin sorunuzun cevabi,bilerek soylemiyorum icerigini cunku bu agaclar.net i zevkli kilan,biraz arastirma,arastirma Bu arada saticilarin dediklerine inanmayin,onlara gore ucan bitki bile vardir

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 23:09   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2011
teşekkür ederim.

asilolçun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 20:52   #233
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asilolçun Mesajı Göster
arkadaşlar,
Onlarca minyatür gül yetiştirmiş birisi olarak net olarak söyleyebilirimki, güller iç mekan bitkisi değildirler.Minyatürde olsalar tümünü kışın dışarda kar altında - 5'e varan düşük sıcaklıklarda tuttum.Hiç fire vermediler, tam aksine yaz sıcaklarında sorun yaşıyorlar.
Bu nedenle içeriye alacağınız güller büyük olasılıkla kuruyacaklardır.Bence tümünü açık ortamda ama bol güneş alabilecekleri bir konumda yaz kış dışarıda bulundurun.

Eski 01-12-2012, 12:07   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2010
Bu da benim minyatür gülüm daha alalı 1 hafta oldu ama içerde mi dursa dışarda mı bilemedim. Buradaki yazılarda bazıları içeride bakıyor bazıları dışarıda ben denizlide yaşıyorum. Dışarı koysam bir sorun olur mu? Burası çok soğuk değil mesela bugün 16 derece .

Eklenen Resimler

---meri--- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 10:57   #235
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Benim yazlıkta 3 adet minyatür gülüm var.(2si pembe) (1 kırmızı) Bunların baharda birbirlerine omega aşı makasıyla aşılasam tutar mı aacaba? Yaz kış bahçede duruyorlar.

hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 15:53   #236
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sn. Meri ..
Gülünüz içeride havasız kalırsa çabuk hastalanabilir.Dışarıda daha iyi sonuç alırsınız.Don olduğunda geceleri içeri alın.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 20:02   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2010
Sn. Oğuzhan
Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Bende dışarı almıştım çünkü içeride yapraklarını bir anda dökmeye başladı şimdi soğuk olduğu için hemen hemen bütün yapraklarını döktü şu an bu normal değil mi sonuçta kış geldi ?

---meri--- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 20:33   #238
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Kış ayında çelikten minyatür gül.

Paylaşılan resimlerden daha küçük ve saksıda olan bir gül fidanını yaz sonu görmüştüm.

Bugünkü tarihten sonra bu gülü çelikten yetiştirme imkanım varmıdır? Varsa nasıl yetiştirebilirim? Şartları nedir?

Bu konuda bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlar yazsınlar, link versinler. Fazlasını araştıracak vaktim ve internet kotam olmayacak.

Saygı ve Sevgilerimle.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 12:58   #239
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
acillll acilllsevgili arkadaşlar,
dün pazardan balkon için bikaç çiçek aldım satıcı kadın bana birde pet şişenin içinde minaytür gül çeliği verdi. tam çelik mi doğru yerden mi koparılmış bilemiyorum.
1tanede yeni açmış gülü var. suda ve ışık alan yerde bekletiyorum. oda da duruyor. kökleşmesini mi beklemeliyim. çok telaşlandım çünkü hiç gül yetiştirmedim hele ki çelikten bitki hiçç mi hiç yetiştirmedim...
lütfen cevap bekliyorum. kuruyacak ölecek diye çok korkuyorum..

candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 13:12   #240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candem Mesajı Göster
acillll acilllsevgili arkadaşlar,
dün pazardan balkon için bikaç çiçek aldım satıcı kadın bana birde pet şişenin içinde minaytür gül çeliği verdi. tam çelik mi doğru yerden mi koparılmış bilemiyorum.
1tanede yeni açmış gülü var. suda ve ışık alan yerde bekletiyorum. oda da duruyor. kökleşmesini mi beklemeliyim. çok telaşlandım çünkü hiç gül yetiştirmedim hele ki çelikten bitki hiçç mi hiç yetiştirmedim...
lütfen cevap bekliyorum. kuruyacak ölecek diye çok korkuyorum..

Bu sayfada çeliklemeyle ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net

candem beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024