agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2015, 10:29   #271
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın asmalıtepe;

Siz gülünüzü mümkün olduğu kadar soğuk ve aydınlık bir yere alın. Yeni filizler donabilir. Güller ve çoğu ağaç daha iyi bir ortam bulunca baharın geldiği olarak algılayıp filizlenmeye başlıyorlar.

asmalıtepe beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 17:00   #272
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın asmalıtepe;

Siz gülünüzü mümkün olduğu kadar soğuk ve aydınlık bir yere alın. Yeni filizler donabilir. Güller ve çoğu ağaç daha iyi bir ortam bulunca baharın geldiği olarak algılayıp filizlenmeye başlıyorlar.

Sayın Muda cevabınız için teşekkürler. Talimatınızı uygulayacağım.

Demek ki güller kapalı ortamda tutulmazlar. Ve kış uykusu gerekli, donlardan etkilenmezler.

Doğru anlamışımdır inşallah. Teşekkür ediyorum.

akçabardak ve Muda beğendi.
asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 00:28   #273
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Sayın Muda cevabınız için teşekkürler. Talimatınızı uygulayacağım.

Demek ki güller kapalı ortamda tutulmazlar. Ve kış uykusu gerekli, donlardan etkilenmezler.

Doğru anlamışımdır inşallah. Teşekkür ediyorum.
Biraz yanlış anlaşıldım sanırım.
Güller toprakta çoğunlukla soğuklara dayanıklılar. Ancak siz gülü içeriye alınca o yeni yaprak vermeye başlamış. Ev ortamında veya kapalı mekanda en fazla ışık alabileceği aynı zamanda soğuk bir ortamı kastetmiştim.

Yeni çıkan yapraklar taze olduğu için soğuklara dayanamaz. Bu şekilde daha fazla gelişmesini önleyip baharla birlikte çiçeklerini görürsünüz. Ben bir yıl dışarıdaki güllerin her tarafını naylon ile kaplamıştım. Kaplamadıklarım gelişmeden onlar önceden yapraklarını çıkarmışlardı. Havalar şu anda biraz daha iyi. Ancak muhtemelen yeniden bozacaklar. Bahçe olmadan önce bu kadar hava durumu ile ilgilenmiyorduk. Şimdi daha fazla ilgilenmeye başladık. Eski tarihlerde kullanılan halk takviminin ne kadar önemli olduğunu yeni keşfetmeye başladım. İsterseniz siz de bakın. Ben internette zemheri hamsin olarak aratırken kendi yöremizin hava tahmini ile ilgili yere ulaştım. Linkini ekliyorum.

http://e-dergi.atauni.edu.tr/ataunid...863/1021006294

asmalıtepe beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2015, 22:39   #274
Yeni Üye

Torospapatyası's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2015
Minyatür gülüm turuncu renk açıyordu,tatil dönüşü yaprakları kurumuştu,kurularını kestim suladım budadım kısa sürede yeniden canlandı hatta bir tane tomurcuk vardı 2 gün önce tomurcuğum açtı ama yeşil renk olmuş gülüm. İlk defa yeşil gül görmemin şaşkınlığı ile aklımdan bir sürü sorular geçti
Acaba hastalandımı
Besin eksikliği mi var
Güneş eskisi gibi gelmiyor balkona eğimli oldu biraz ondan mı
.
.
. Vs
Bana bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen

Torospapatyası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 10:15   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
Benim gullerimde bir hastalik var sanirim yapraklari dokulmeye basladi

Eklenen Resimler

Milla ve Sudeme beğendi.
egenin sultanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2016, 23:10   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Bende alalı 1 hafta kadar oldu. Kısa sürede çok sevdim. Şimdi inceliklerini araştırıyorum.

sarrasine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2018, 21:13   #277
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhabalar. İki hafta önce bir botanikten yedi veren aldım rengi toz pembe balkona koydum bir gün şehir dışına çıkmak zorunda kaldım yaprakları kurumuş tomurcuğu ise çok cansız görünüyor. Alıp eve getirdikten bir kaç gün sonra da zaten yüzü düşmüştü ama bu kadar değil. Sizce sorun ne olabilir? Şunu da belirteyim Antalya da yaşıyorum gülüm balkonda ve 3 gündür havalar çok sıcak. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 13:20   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2018
merhaba, yeni minyatür gül aldım fakat saksısını değiştirene kadar baya soldu, şu anda iyileştirmeye çalışıyorum, okuyup yardımcı olursanız sevinirim.

öncelikle fotoğrafı:
torflu toprak aldım, bu çiçeğime iyi gelir mi? gelmezse nasıl toprak almalıyım,marka önerisi?

internette sulama çok kurumadıkça yapılmamalı deniyor,doğru mu? 15-20 günde bir?

toprağın içinde minik böcekler var, bazıları uçabiliyor, kamerayla çekilemeyecek kadar küçük. saksısını değiştirirken de minik örümcek gördüm iki tane falan. çiçeğime zarar verirler mi?
-eğer verirlerse nasıl yok edebilirim? ilaç veya doğal yöntem önerisi?

bol güneşli ve esintili yer ister deniyor. balkona koyma şansım yok, pencere kenarına koyarsam da kalorifer üstü olacak çok sıcak olabilir. ne yapabilirim?

rosegold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 16:14   #279
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Güller tek torf toprak iyi gelmez. Bahçe toprağı ile yapılan karışım daha uygundur. Güller killi hemde kumlu toprakları sever. Demir açısından da zengin olmalıdır.
Suyu da toprak kuruyunca vermelisin. Yani suyu şu gün vereyim diye bir zaman belirleyemezsin hiç bir bitkide. Çünkü herkesin bulunduğu sıcaklık aynı eğildir.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2020, 13:45   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2020
Öncelikle herkese iyi günler. Kullanıcı adımdanda belli olduğu gibi gülüm kurumuş bir halde. Kurtarmak için yapılabilecek herhangi bir öneriniz var mı? Ya da gül ölmüş mü? Resimleri ekledim. Dalların yeşil kısımları var ama yeşil yaprak yok. Cevaplarınız bekliyorum.

Eklenen Resimler

Kurumuşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2020, 21:09   #281
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Gülünüzü içerde bakıyorsanız hata ediyorsunuz. Güller açık havayı sever. İçerde solar.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2020, 00:40   #282
Yeni Üye

Balkonda bakıyorum

Eski 30-01-2020, 10:13   #283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kurumuşgül Mesajı Göster
Öncelikle herkese iyi günler. Kullanıcı adımdanda belli olduğu gibi gülüm kurumuş bir halde. Kurtarmak için yapılabilecek herhangi bir öneriniz var mı? Ya da gül ölmüş mü? Resimleri ekledim. Dalların yeşil kısımları var ama yeşil yaprak yok. Cevaplarınız bekliyorum.
mevsimle alakalı olabilir havalar soğuk kış ayındayız. Baharda belli olur

@alpha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2020, 12:33   #284
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi @alpha Mesajı Göster
mevsimle alakalı olabilir havalar soğuk kış ayındayız. Baharda belli olur
Normal mi yani böyle olması?

Eski 31-01-2020, 10:54   #285
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kurumuşgül Mesajı Göster
Kurumuş yerlerin yeşil olan kısma kadar budanması gerektiğini yoksa kurumanın aşağı doğru ilerleyeceğini biliyorum ben. Bu konuyu bi öğrenirseniz iyi olur. Birde kışın çok sulamayın.

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2020, 11:40   #286
Yeni Üye

Dediğiniz gibi kuruyanları yeşil olan yerlerden budamıştım daha öncesinde onlarda kurudu resimlerde görebilirsiniz topraktan çıktığı yere kadar sarardılar. Kalanları budamamayı tercih ettim onlar hala savaşıyor kendi hallerinde yarısı yeşil yarısı sararmış bir halde. Sulamayı toprak kurudukça yaptım. Ama sonuç vermedi maalesef.

Eski 16-05-2020, 10:03   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2020
Güllerim kurumaya başladı

Merhabalar, 1 hafta önce aldığım minyatür gülüm balkonda güneş alan yerde duruyordu. Saksısını değiştirmedim strese sokmamak için tomurcukları güzel açıyordu şuan yaprakları ve gülleri kurumaya başladı kurumaya başlayanları budadım bunun nedeni ne olabilir

Toprakişleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024