agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2009, 16:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2009
Saksıda Sarımsak

2 ay önce maydanoz + salatalık + domates + soğan + sarımsak tohumlarını ekmiştim. klasik dikdörtgen balkon saksılarına)
hepsi çıktı. (salatalık ve domates mevye aşamasına gelmedi henüz ama) sarımsaktan ne ses var ne soluk.
acaba yanlış bir zamanda mı ektim?
yoksa az su - çok su durumundan mı çıkmadı?
(soğanlar yakşaşık 20cm oldu)

bir de bu soğanları nasıl toplamak lazım?? dibinden keseyim mi? yoksa öyle kesersem o şekilde kalır orası kuruyup biter mi ? ya da tekrar altında devam eder mi?

yardımlarınız için teşekkürler

yet1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 16:20   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
sn yet1 bitkilerinizin resimlerini koymanız mümkün mü?

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 09:13   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2009
resimleri şu an için ekleme şansım yok.

resim olmadan da kimse cevap vermeyecek galiba ?????!!!!!!

Düzenleyen yet1 : 07-07-2009 saat 09:13 Neden: imla hatası
yet1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 14:08   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yet1 Mesajı Göster
2 ay önce maydanoz + salatalık + domates + soğan + sarımsak tohumlarını ekmiştim. klasik dikdörtgen balkon saksılarına)
hepsi çıktı. (salatalık ve domates mevye aşamasına gelmedi henüz ama) sarımsaktan ne ses var ne soluk.
acaba yanlış bir zamanda mı ektim?
yoksa az su - çok su durumundan mı çıkmadı?
(soğanlar yakşaşık 20cm oldu)
Kusura bakmayın! Uzun zaman olmuş, her girdiğimde, görüyorum, ama bilgisayarımda sorun var, cep telefonundan girdiğim için, size cevap yazabilmek, benim için işkence olurdu. Belki de sarımsaklarınız çıktı! bilemiyorum ama ben yine de karınca kararınca cevap vermeye çalışayım.

Bu arada, bu tip forumların takıntısıdır 'resim yükleyin' demek, (diğer arkadaş üzerine alınmasın, genel için söylüyorum). Adam 'tohumum çıkmıyor' diyor 'resim yükle' deniyor. 'Soğanlarımı nasıl toplayacağım' diyor 'resim yükle' deniyor. Neyi teşhis edeceksiniz allahın aşkına!
'Yapraklarım kurudu ne yapmalıyım' diye sorsa, tamam resim yükle ki; fungusid mi, azot eksikliği mi, mildiyö mü? teşhis koyalım.
Bu resim yükler misiniz? konusu acayip abartılmaya başlandı.

Sarımsak ekimi için farklı uygulamalar vardır.
Ekim ayında toprakla buluşturulur ve kışı toprağın altında geçirmesi sağlanır. Bu şekilde, tohumun, gelişim sürecini tamamlaması da sağlanmış olur.
Bu arada; sarımsak tohumu mu serptiniz?
Sarımsak çiçeğinden elde edilen 'dişçikleri' mi ektiniz?
Yoksa, baş sarımsağı dağıtıp, dişleri mi ektiniz?
Hepsi için farklı saptama yapmak lazım.
Anladığım kadarıyla, poşetlerdeki sarımsak tohumlarını torfa diktiniz. Çok suladınız ve tohumları çürüttünüz!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yet1 Mesajı Göster
bir de bu soğanları nasıl toplamak lazım?? dibinden keseyim mi? yoksa öyle kesersem o şekilde kalır orası kuruyup biter mi ? ya da tekrar altında devam eder mi?
Yaprakları keserseniz, diğer yapraklar devam edecektir. Hatta, kestiğiniz yaprakta devam edecek ama, boynuz kulağı geçecek, hiç kesilmeyen ötekinden uzun olacak. Ama ben, yeşil kısmı sevmem, hiç kesmeden kökün kalınlaşmasını bekler, ondan sonra köklerim.

Düzenleyen umas : 19-08-2009 saat 14:20 Neden: alıtıları düzeltmeye çalıştım
umas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 14:54   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umas Mesajı Göster
Bu arada, bu tip forumların takıntısıdır 'resim yükleyin' demek, (diğer arkadaş üzerine alınmasın, genel için söylüyorum).
Ben de bunu anlamıyorum. Yanlış yapan biri var, doğrudan ona sesleneceğinize, sen üzerine alınma ben genele sesleniyorum diyorsunuz

Bence bu daha büyük bir takıntı. Soran arkadaş da cevap vereceğinden değil, öylesine resim yükle demiş olmalı.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 01:33   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Ben de bunu anlamıyorum. Yanlış yapan biri var, doğrudan ona sesleneceğinize, sen üzerine alınma ben genele sesleniyorum diyorsunuz

Bence bu daha büyük bir takıntı. Soran arkadaş da cevap vereceğinden değil, öylesine resim yükle demiş olmalı.
Birincisi; ben takıntıları olan birisi olduğumu sanmıyorum.
İkincisi; bize göre yanlış yaptığını sandığımız kişiyi (nesecik) kırmak istemedim. Ben insanları kırıp, kırmama konusuna dikkat etmeye çalışıyorum.
Üçüncüsü; yapılan işi, A şahsı, B şahsı veya C şahsı yapıyor, ama D veya E şahsı yapmıyor diye ayırmak yerine, sürekli yapılan yanlışı genellemek (-ki buna sitenin müdavimlerinde de farklı şekilde gözlemlemek mümkün) neden bir takıntı olsun... Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla tarzında yaklaşıma neden bu kadar tepki verdiniz anlamadım! Kaldı ki, saptamamın yanlış olduğunu sanmıyorum.

Eski 31-08-2009, 16:56   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
yok yahu resmi görmek istememin sebebi maydanoz + salatalık + domates + soğan + sarımsak ekimini benimde balkonda amatörce denemiş olmamdı, gelişimini merak ettim.Zaten resminizi yükleyin bir yorum yapayım diye birşey yazmamıştım

Yani evet cevap vereceğim için değildi resim yüklenmesini rica etmem

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 18:02   #8
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Bence bu daha büyük bir takıntı. Soran arkadaş da cevap vereceğinden değil, öylesine resim yükle demiş olmalı.[/QUOTE]

sevgili malina bu açıklamanızı onaylamıyorum. kaldı ki bu yazdıklarımı da onaylamayacaksınız. Dostların resim yüklermisin istemi hiçte boş değil.belkide bizlerin hatta sizin dahi bilmediği bir konuyu cevaplaya bilir. Kişilerin insanları kırmaması çok doğal ve saygı duyulacak bir davranış.

Düzenleyen bahtiyar02 : 06-09-2009 saat 21:44 Neden: aşırı kaçmış
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 16:52   #9
Ağaç Dostu

Alın size 'mevzu nerden nereye geldi' hikayesi...
Biz insanları kırmayalım dedikçe, farklı anlaşılıyoruz.
(Bu arada sayın bahtiyar02'de, galiba sayın malina'nın ne demek istediğini farklı algılamış. Herkes birbirini yanlış anlıyor ya hadi hayırlısı!)
Sayın nesecik, sorunun devamında 'resim yükleyin' deyince, (neden resim yükle dediğini, ilk mesajda yazsa sorun olmazdı ya neyse) ben de, doğal olarak tepki gösterdim. Gösterdiğim tepkide kırmamak adına genel yazdım; sayın malina nedense tepki gösterdi. Ramazandan diyecem ama, bu tavır hep var.
Şimdi bunlar da 'konu dışında yazmayın' diye sansüre uğrar!

Eski 09-01-2010, 17:09   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Ben de sarımsak ektim, taze soğan gibi yaprak verdiler yukarı doğru 10 cm civarında, mayıs haziran gibi çıkartmayı düşünüyorum, aslında taze olarak yaprakları da yenilebiliyor ama ben beklemeyi tercih ediceğim..

İsterseniz resim yükleyebilirim

taskıslalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 22:45   #11
Ağaç Dostu

sertug guray's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Arkadaşlar aksıda sarımsak adında bir konu açmışşınız ama resim yüklememe hakkında direniyorsunuz.Bu siteye bilgilenmek aydınlanmak ayrıca bilgilerimizi paylaşmak için giriyoruz.

sertug guray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 10:58   #12
Yeni Üye

Dogaaski's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taskıslalı Mesajı Göster
Ben de sarımsak ektim, taze soğan gibi yaprak verdiler yukarı doğru 10 cm civarında, mayıs haziran gibi çıkartmayı düşünüyorum, aslında taze olarak yaprakları da yenilebiliyor ama ben beklemeyi tercih ediceğim..

İsterseniz resim yükleyebilirim
Bende ektim sarımsak dişini fakat nekadar sürede kökte çoğalacağını merak ediyorum toplamak için; bilen varsa yardımcı olabilir mi? Ayrıca sarımsak çok yetişince soğan gibi çiçek açıyor anladığım kadarıyla, bunun çiçekleri daha sonra tohum mu oluyor?

Dogaaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 21:38   #13
Ağaçsever

memet58's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2009
Galeri: 3
Balkonda sarımsak

Bu da bizim balkonda ki taze soğan ve sarımsaklar.. Bir - iki ay önce sarımsağı dişlerden, soğanı arpacıktan dikmiştim. Yapraklarından arada bir salata için koparıyorum. Kokusu çok keskin olmadığından bizimkiler farketmiyor bile Azalan yerlere yeni dişler sokuyorum. Bence balkonda soğanı-sarımsağı tohumdan yapmak pek pratik değil.
Name:  sogan-sarımsak.jpg
Views: 19222
Size:  69.6 KB

memet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 10:15   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın Dogaaski, benim pet bardaklara ektiğim sarımsak dişleri (1 bardağa 1 diş) güneş gören pencere önünde 3 haftada 10 cm kadar büyümüştü. Ben yaklaşık 25 cm olana kadar bekledim (tahminen 6 hafta) ve çıkarıp yedim. Çıkardığımda kökler bardak etrafından görünüyorlardı, daha fazla gelişim olmayacağını düşündüm. Bir de ya cinsinden dolayı ya da bu kadar küçük alanda yetişmelerinden dolayı pazarda satılanlara göre oldukça ince oldu benimkiler.

Bilge Kerem beğendi.
elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 10:52   #15
Yeni Üye

Dogaaski's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Sayın Dogaaski, benim pet bardaklara ektiğim sarımsak dişleri (1 bardağa 1 diş) güneş gören pencere önünde 3 haftada 10 cm kadar büyümüştü. Ben yaklaşık 25 cm olana kadar bekledim (tahminen 6 hafta) ve çıkarıp yedim. Çıkardığımda kökler bardak etrafından görünüyorlardı, daha fazla gelişim olmayacağını düşündüm. Bir de ya cinsinden dolayı ya da bu kadar küçük alanda yetişmelerinden dolayı pazarda satılanlara göre oldukça ince oldu benimkiler.
Sayın elek, 6 hafta sonra çıkarttığınızda bir diş, birden fazla mı olmuştu?

mazda_ozan beğendi.
Dogaaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 16:35   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Hayır sayın Doğaaşkı, hatta bardakların 4'ünde (6 bardakta denemiştim) ektiğim dişin şekli bile çok bozulmadan kalmıştı, diğer iki kökte tam dağılma vardı. Sarımsağın baş olabilmesi için en azından yapraklarda sararma başlayana kadar beklemek gerekir diye biliyorum.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 16:35   #17
Yeni Üye

aliatilgan's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Ben de balkona yerleştirdiğim uzun saksıya (100x30x30 ölçülerinde) 16 Ekim'de 9 adet sarımsak dişi ektim. Ama hala hiç bir hareket yok.

aliatilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 08:38   #18
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2011
sarımsaklar çok geç yeşeriyorlar, ve her ekilen diş tutmuyor yani yeşermiyor,

sarımsaklarınız yeşerdiğinde ( biraz daha sabredin) , yeşermeyenleri kontrol edin,

toprakta çürüyorlar ve bütün saksıya zarar veriyorlar. Yeşermeyen dişleri bence sökün.

psk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 09:12   #19
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
merhabalar,
tohum torbasını değiştirirken torbanın dibini saksının üstüne çırptım.Bu yaz yağmur çok yağdığı için belki, tohumlar çimlendi.Ama balkonda kuşlar bırakmadılar.Çıkan yeşil filizlerini hep yediler. büyüdüklerini göremedim.

gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 11:31   #20
Yeni Üye

aliatilgan's Avatar

Cool

Öncelikle paldır-küldür lafa daldığım için hepinizden özür dilerim. Yeni üyeyim, forumu okurken sarımsak konusunu görünce ve beklentim de olunca hemen alel-acele dalış yaptım.
psk, cevap için çok teşekkür ederim. Hemen kontrol edeceğim.

Eski 28-10-2011, 14:42   #21
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulbirsen Mesajı Göster
merhabalar,
tohum torbasını değiştirirken torbanın dibini saksının üstüne çırptım.Bu yaz yağmur çok yağdığı için belki, tohumlar çimlendi.Ama balkonda kuşlar bırakmadılar.Çıkan yeşil filizlerini hep yediler. büyüdüklerini göremedim.
geçmiş olsun, ama olsun kısmet diyin, bakarsınız bu döngü sonucunda gübre olarak o kuşlar başka bi zamana bitkilerinize yardımcı oluverir

Eski 28-10-2011, 14:44   #22
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliatilgan Mesajı Göster
Öncelikle paldır-küldür lafa daldığım için hepinizden özür dilerim. Yeni üyeyim, forumu okurken sarımsak konusunu görünce ve beklentim de olunca hemen alel-acele dalış yaptım.
psk, cevap için çok teşekkür ederim. Hemen kontrol edeceğim.

rica ederim, ayrıca maydanoz ekmediyseniz eğer onu da tavsiye ederim.

hem çok faydalı hede çok bereketli bir bitki, kestikçe daha çok ve gür çıkıyorlar , ayrıca 2 yıllık bir bitki. yani uzun süre boyunca faydalanılıyor.

Eski 29-10-2011, 18:02   #23
Yeni Üye

aliatilgan's Avatar

Evet, maydanozu çok severim ve beğenerek tüketirim. Ayrıca sağlığa olan yararları da saymakla bitmez. Ancak piyasada hiç doğal maydanoz yok. Satın aldığım tüm maydanozlar kösele gibi, tadı berbat, yemesi çok kötü ve hatta bence sağlık için yarar yerine zarar getiriyordur.
neyse, psk, maydanoz tohumunu nereden ve nasıl temin edebilirim? Çünkü piyasadan her hangi bir ürün aldığımda ya sorunlu ya GD li ürün denk geliyor ve moralim bozuluyor. Siz ne tavsiye edersiniz? Nereden ve/veya hangi marka v.s. almalıyım? Ayrıca sarımsak ne kadar zamanda filiz verir?
İlgi ve anlayışınıza, vereceğiniz cevaplara, gösterdiğiniz sabıra şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen aliatilgan : 30-10-2011 saat 13:50
Eski 08-02-2012, 11:58   #24
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Bu zamanda (Şubat) saksıya sarımsak dişi eksek olur mu , ekildiğinde sarımsak dişi , toprağın ne kadar altında olması gerekir , sulama olayı yogun mu yoksa kuru mu bırakılmalı , sıcak mı sever soguk mu , icerde mi balkonda mı olmalı yani, ben sarımsagı cok severim , burada bu konuyuda görünce hemen yazma ihtiyacı duydum. Sevgili üstadlarımızdan bilgilendirme bekliyorum.
SAYGILARIMLA

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 20:00   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2012
beyler ben saksım ı kendim yaptım ama yeteri kadar toprak yok daha küçük oldum için ve arabistanda oldum için yakındaki bi yere bile gidemiyorum saksı mın altına biraz mendil ve soğan koydum ğstğnğ toprakla örtüm fakat yinede yakında toprak alacam soğanım orda büyürmü + balkon yok pencere önünde büyütüyorum bir sorun çıkarmı

sero782 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2012, 06:06   #26
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemheat Mesajı Göster
Bu zamanda (Şubat) saksıya sarımsak dişi eksek olur mu , ekildiğinde sarımsak dişi , toprağın ne kadar altında olması gerekir , sulama olayı yogun mu yoksa kuru mu bırakılmalı , sıcak mı sever soguk mu , icerde mi balkonda mı olmalı yani, ben sarımsagı cok severim , burada bu konuyuda görünce hemen yazma ihtiyacı duydum. Sevgili üstadlarımızdan bilgilendirme bekliyorum.
SAYGILARIMLA
SAYGILARIMLA
oncelikle saksı dibine yerleştir kışa akın **** kışın dike blirsin eğer önceden soğan diktiysen daha bigili olursun ama tavsiyem günde bir kez çok diğil ama azda olmasın

Cemil B. beğendi.
Eski 09-02-2012, 06:13   #27
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliatilgan Mesajı Göster
Evet, maydanozu çok severim ve beğenerek tüketirim. Ayrıca sağlığa olan yararları da saymakla bitmez. Ancak piyasada hiç doğal maydanoz yok. Satın aldığım tüm maydanozlar kösele gibi, tadı berbat, yemesi çok kötü ve hatta bence sağlık için yarar yerine zarar getiriyordur.
neyse, psk, maydanoz tohumunu nereden ve nasıl temin edebilirim? Çünkü piyasadan her hangi bir ürün aldığımda ya sorunlu ya GD li ürün denk geliyor ve moralim bozuluyor. Siz ne tavsiye edersiniz? Nereden ve/veya hangi marka v.s. almalıyım? Ayrıca sarımsak ne kadar zamanda filiz verir?
İlgi ve anlayışınıza, vereceğiniz cevaplara, gösterdiğiniz sabıra şimdiden teşekkür ederim.
senin için biraz araştırma yaptım internet aracılıgıyla oldun yerden teğmin edebilirsin

Eski 17-02-2012, 13:22   #28
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

ilginiz için teşekkür ederim, ben topragın , yüzeyden 4-5 cm altına ektim , bakalım görücez , daha önce hiiç bşr sebze meyve yetiştirmedim, bugunlerde heves sardı, herşeyi deniycem zamanla..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sero782 Mesajı Göster
SAYGILARIMLA
oncelikle saksı dibine yerleştir kışa akın **** kışın dike blirsin eğer önceden soğan diktiysen daha bigili olursun ama tavsiyem günde bir kez çok diğil ama azda olmasın

Düzenleyen Cemil B. : 27-02-2012 saat 14:19
Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 15:09   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Evdeki diş sarımsağı ekerken tepesini açmamız yani filiz çıkacak kadar kopartmamız gerekiyor.Birde her tohum kendi boyu kadar olan derinliğe ekilmesi gerekir diye biliyorum herkese bol hasatlar

dafni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 22:05   #30
Yeni Üye

ben de düşünüyorum sarımsak ekmeyi. taze sarımsak yetiştirmedim daha önce hiç. uzun nane saksımın kenarına eksem problem olur mu acaba

ruveyda a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024