agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2011, 15:06   #31
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bahçede kendiliğinden çıkmış bir karpuz fidesi ve üstünde fındıktan biraz büyük bir meyve oluşmuş şekilde buldum. Ama fide sulanmadığı için çok küçük ve cılız. Fidenin boyu 30-40 cm var yok. Fidenin bir kısmını toprakla örttüm. Ne yapmam gerek, meyvesini yiyebilir miyim sezon sonu?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 15:12   #32
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bizim de bahçemizde kendiliğinden çıkma bir Karpuz var üzerinde 3-4 tane Hindistan cevizi kadar karpuzları var. Babama sorduğumda deli karpuz olduğunu söyledi ve kestiğimde içinde kocaman sert çekirdekleri vardı. Ayrıca tadı da kabak gibi

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 10:42   #33
Yeni Üye

nikılıs's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2011
bu sene ektiğim karpuzların bazıları büyümeden çürümeye başladı,havaların yağışlı çok yağışlı olmasından mı acaba?

nikılıs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 11:01   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
güzel

mustafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 11:02   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
tebrikler

mustafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 23:43   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
biraz önce yanlış yere yazmışım ben de balkondaki karpuzun resimleri ekleyeceğim..

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 11:47   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Benim teyzem Adana da oturuyor bir keresinde saksıdaki karpuz fidelerine su verirken beni uyardı. Karpuz Su istemez hiç sulama Tarla kupkuru oluyor genede su istemiyor o diplerde kökleri ile alır suyu dedi.
Benimki duyum ama teyzemde bilinçlidir. Bilemiyorum iyice fide oldumu sürekli sulama istediğini düşünmüyorum açıkçası.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 11:49   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Annemin çiçek saksısında tesadüf çıkan karpuz portakal kadar çok lezzetli meyva vermişdi. Ben o sıralar meyvayı görememiştim sonradan annemler anlattı.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 17:28   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Merhaba,
Balkona ektiğim "Dixie Queen " tipi karpuz meyve vermeye başladı. Fakat yapraklarında küçük küçük sarılıklar olmaya başladı. Ayrıca açan çiçeklerin çoğu kararıp kuruyor.
Name:  Fotoğraf321.jpg
Views: 4742
Size:  63.9 KB
Name:  Fotoğraf322.jpg
Views: 5119
Size:  41.8 KB

pasaportee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 22:20   #40
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn pasaportee,

Karpuzun son durumu nasıl oldu acaba, gelişimi devam ediyor mu yoksa duraklama veya gerileme mi ortaya çıktı?

Saygılarımla.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2013, 00:44   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn pasaportee,

Karpuzun son durumu nasıl oldu acaba, gelişimi devam ediyor mu yoksa duraklama veya gerileme mi ortaya çıktı?

Saygılarımla.
Fotoğraftakinden biraz daha büyüdü ve öyle haftalarca kaldı. Geçtiğimiz günlerde daha fazla büyümeyeceğine karar verip kopardım. Oldukça tatlıydı... Birkaç tane daha misket kadar var ama eylül ayı da geliyor, artık büyümezler sanırım.

pasaportee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2013, 10:23   #42
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Afiyet olsun diyelim o zaman

pasaportee beğendi.
solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2013, 13:07   #43
Yeni Üye

ozleem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Bizim de bahçemizde kendiliğinden çıkma bir Karpuz var üzerinde 3-4 tane Hindistan cevizi kadar karpuzları var. Babama sorduğumda deli karpuz olduğunu söyledi ve kestiğimde içinde kocaman sert çekirdekleri vardı. Ayrıca tadı da kabak gibi
Aa ilginçmiş, karpuzun böyle çıkma ihtimali de var yanii ...

benim de saksımda hiç hesapta yokken filizlendi ve karpuz göründü, gördüğümde mutluluktan ne yapacağımı şaşırdım çünkü balkonda saksıda tutabileceğine hiç ihtimal veremiyordum. İnşallah büyür ve tatlı bir karpuz olur... Gerçi geç kaldı ama

Eklenen Resimler

ozleem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2013, 18:39   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar benimde evde saksıda karpuzum var ekeli 2 ay kadar oldu. kolları 1 metreye kadar çıktı 2 tane de minik leblebi kadar karpuzum çıktı çok sevindim ama sonra baktım alttan siyahlaşıp çürümeye başlamış . acaba neyi yanlış yapıyorum yardımcı olurmusunuz

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 15:28   #45
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
bende bu yaz yediklerimden saksı diplerine bırakmıştım, şu an beş on tanesi 20 santim boy yaptı. hatta bu haftada birsürü çimlenenler var, üç santim büyüyüp solup gidiyorlar. sanırım güneş yoksunluğunda balkonda bile olsa büyüme şansları zayıf.

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2014, 17:15   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2014
balkonumda kendiliğinden çıktı saksının içinde. Sonra da büyüyüp çiçeklenmeye başladı.Şimdi de meyve vermiş bakalım nasıl olacak.Saksıyı biraz daha büyüteceğim. Fazladan vitamin için verebileceğim bir şeyler var mı?

Eklenen Resimler

standbymee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 13:52   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
Angry Balkonda Kavun

Sayın Ağaçlar.net üyeleri.

Balkonda kavun yetiştirmeye çalışıyorum hobi için.Ama henüz meyve göremedim.

Ağaçlar.net'te ve diğer sitelerde çokça araştırma yaptım ancak bazı sorularıma yanıt bulamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Resimlerini yükledim.

Dölleme yapmak için ne yapmalıyım?Kulak pamuğu ile altında top olmayan çiçeklerden polen alıp (ya da aldığımı sanıp) ikinci resimde görülen meyveye benzer topa sürüyorum.Ancak bir türlü tutmuyor.Yanlış mı yapıyorum?Nasıl döllemem gerek? Meyve inşallah tutarsa bitkinin uzamasına gerek var mı? Uç alma işlemi uygulamam gerekiyor mu?Ayrıca resimlerden görüpte yanlış yaptığım şeyler varsa yardım eder misiniz?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

turannavruz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2016, 00:08   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2016
Saksıda karpuz çekirdekleri

Merhaba ben bir avuç karpuz çekirdeğini saksımın içine döktüm ve onlarda çimlendiler sizce ne yapmalıyım ?

Gül kokulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 23:05   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Balkonda kavun yetiştirme.

Herkese merhabalar.

Yazın başında balkonumuza saksı çiçekleri alırken kızımın ısrarı ile tohumlardan hiç üzerine bakmadan bir poşet aldık. Eve geldiğimizde kavun olduğunu gördük. Fazla detaya girmeden çimlendirme prosedürlerini uygulayarak 20-25 tohumu çimlendirdim. Bunlardan en fazla 3 5 tanesi büyür diyerek bulabildiğim en büyük saksıya (en olarak) diktim. Ancak sorun şu ki tüm tohumlar ve fideler inanılmaz büyüdüler. şu an fotoğrafta gördüğünüz çiçeklerin en az 2 katını da dökmüş durumda. bundan kavun almak biraz hayal gibi geliyor ancak inatla çiçeklenmesi de bir acaba doğurdu kafamda. deneme yanılma için daha küçük bir saksıya yine çiçekli bölgenin dokunmasını sağladım ancak yine çiçekleri döktü ve kavun oluşumuna dair bir gelişme göstermedi. En azından numunelik de olsa 1 tane kavun elde edebilmek için neler yapmam gerekiyor?

Yardımcı olacak herkese teşekkürler.

Eklenen Resimler

gekren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2018, 16:23   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2016
merhaba

sizinle tecrübelerimi paylaşayım.internetten kırım kavunu(küçük meyve yapan tür) türü tohum almıştım.önceki yıl çimlendiremedim ama bu yıl 2 tane çekirdeği çimlendirdim.önce bardakta sonrada 10 litre civarı saksılara ektim.evdeki en uygun yer çatı olduğu için saksıları oaraya taşıdım.çok iyi büyüyüp geliştiler ve ilk aşamada 2 adet kavun verdiler.birtanesindeki kavun dip kısmından çatladı.sonra çaltak dahada genişledi.olgunlaşma aşamasında çürümesin diye kopardım.tam gelişemediği için yarı tatlı yarı kabak gibiydi.simdilik diğer kavunlar olgunlaşma dönemindeler.ayrıca önceleri uğurböceği sandığım böcek meğerse karpuz telli böceği adındaki zararlı çıktı.yaprakları ve çiçekleri yediler biraz.sonrasında buldukça öldürüp temizledim.ilk kavunlardan sonra bitki yeniden sürgün verip yeni kavunlar yaptı.bunlarda büyüme evresindeler.yanlız kavun saplarının bazıları karararak kurumaya başladı.belki bir hastalık velkide besin yetersizliğinden olabilir.internetten kavun yetiştirmek ile ilgili bilgiler okudur ve elimden geldiğince yapmaya çalıştım.yaprakları ve sapları sularkan ıslatmamaya çalıştım.meyve tutan sürgünün üçüncü yaprağından sonrasını kopardım.(besinleri boşa harcamasın diye)boş sürgünleri budadım.çatı son derece sıcak olmasına rağmen kavunlarda herhangi bir güneş yanığı olmadı.sadece aşırı güneşten dolayı sık sulamak gerekti.(günde iki kes) yoksa aşırı buharlaşmadan hemen kavunlar soluyordu.saksı olduğu için bilinçli olarak küçük meyve yapan tür seçtim.işin özü çok zor bir iş değil saksıda kuvun yetiştirmek.düşünen arkadaşlara yol göstermesi dileği ile.

aslipilin beğendi.
askcocugu20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2018, 16:37   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
Herkese merhabalar.

Yazın başında balkonumuza saksı çiçekleri alırken kızımın ısrarı ile tohumlardan hiç üzerine bakmadan bir poşet aldık. Eve geldiğimizde kavun olduğunu gördük. Fazla detaya girmeden çimlendirme prosedürlerini uygulayarak 20-25 tohumu çimlendirdim. Bunlardan en fazla 3 5 tanesi büyür diyerek bulabildiğim en büyük saksıya (en olarak) diktim. Ancak sorun şu ki tüm tohumlar ve fideler inanılmaz büyüdüler. şu an fotoğrafta gördüğünüz çiçeklerin en az 2 katını da dökmüş durumda. bundan kavun almak biraz hayal gibi geliyor ancak inatla çiçeklenmesi de bir acaba doğurdu kafamda. deneme yanılma için daha küçük bir saksıya yine çiçekli bölgenin dokunmasını sağladım ancak yine çiçekleri döktü ve kavun oluşumuna dair bir gelişme göstermedi. En azından numunelik de olsa 1 tane kavun elde edebilmek için neler yapmam gerekiyor?

Yardımcı olacak herkese teşekkürler.
merhaba

öncelikle internetten kavun yetiştirme konusunda bilgileri okuyun.kavunun biyolojisini bilmek gerekiyor.ana dal sürgündeki çiçekler erkek ana daldan çıkan yan sürgünlerdeki çiçeklerse dişi.ana dalın çok uzamasınada bence izin vermeyin ve sürgün başını koparın.böylece yan dal daha fazla verecektir.fırça yardımı ile çiçekleri tozlayabilirsiniz.meyve tutumu içinde bence iyi bir ışık güneş almalı.gölgede kalırsa meyve tutamayabilir.meyve tutarsa meyveden sonraki 3. yapraktan sonra olan dürgünü koparın.bundan sonrası artık şansa kalmış.

aslipilin beğendi.
askcocugu20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 18:05   #52
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntıdır

Name:  maxresdefault.jpg
Views: 1633
Size:  52.9 KB

Milla beğendi.
Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 18:08   #53
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Alıntıdır

Name:  Saksida Karpuz.jpg
Views: 2159
Size:  70.3 KB

Milla beğendi.
Eski 12-09-2018, 18:12   #54
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Alıntıdır

Name:  growing-watermelon-in-container.jpg
Views: 1750
Size:  74.6 KB

Milla beğendi.
Eski 12-09-2018, 18:21   #55
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Alıntıdır

Name:  saksıda-karpuz-yetistirmek-bakım-hasat-puf-noktasi-3.jpg
Views: 1662
Size:  63.5 KB

Milla beğendi.
Eski 18-05-2020, 02:36   #56
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Bu sene ilk kez kavun yetiştirmeyi deneyeceğim. Fideyi tahminen 35 cm derinliğinde 30 cm genişliğinde olan bir saksıya, bahçe toprağı, torf, perlit ve hayvan gübresi karışımı yaparak diktim.

Saksının etrafına da yüksekçe bir tel doladım. Hem toprağı kedilerden korumak hem de kavun uzadığında sarmak üzere kullanmayı düşünüyorum.

Ekim zamanı, sulaması ve bakımı hakkında bilgim yok ancak kendimce bir şeyler deneyeceğim. Kavunun cinsi sanırım "topan kavun" diye geçiyor, aşağıya resmini koyuyorum. Kavun konusunda bilgisi olan ve paylaşmak isteyenlere şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2021, 01:02   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domata Mesajı Göster
Bu sene ilk kez kavun yetiştirmeyi deneyeceğim. Fideyi tahminen 35 cm derinliğinde 30 cm genişliğinde olan bir saksıya, bahçe toprağı, torf, perlit ve hayvan gübresi karışımı yaparak diktim.

Saksının etrafına da yüksekçe bir tel doladım. Hem toprağı kedilerden korumak hem de kavun uzadığında sarmak üzere kullanmayı düşünüyorum.

Ekim zamanı, sulaması ve bakımı hakkında bilgim yok ancak kendimce bir şeyler deneyeceğim. Kavunun cinsi sanırım "topan kavun" diye geçiyor, aşağıya resmini koyuyorum. Kavun konusunda bilgisi olan ve paylaşmak isteyenlere şimdiden teşekkürler.
Benim de elimde Topatan kavunu tohumları var ve saksıya dikmek istiyorum, size kimse cevap yazmamış siz de sonrasında bir şey yazmamışsınız. Sonuç nasıl oldu acaba?

aslipilin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2021, 22:54   #58
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslipilin Mesajı Göster
Benim de elimde Topatan kavunu tohumları var ve saksıya dikmek istiyorum, size kimse cevap yazmamış siz de sonrasında bir şey yazmamışsınız. Sonuç nasıl oldu acaba?
Yazdığınızı yeni gördüm, ben çabalarımdan olumlu bir sonuç alamadım maalesef. Kavun fidesi boy olarak oldukça uzun bir hale gelse de ne yazık ki meyve alamadım. O nedenle bu sene tohum ekmedim ancak seneye karpuz deneyebilirim belki. Siz denediyseniz tecrübelerinizi öğrenmek isterim.

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024