agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Sizin tohum tercihiniz hangisi? Hibrit mi(F1), Heirloom mu(geleneksel)?
Hibrit(F1) 0 0%
Heirloom(geleneksel) 11 100.00%
Oy Verenler: 11. Bu ankete oy veremezsiniz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2009, 12:30   #1
Ağaçsever

aykutince's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Hangi tohum; hibrit mi, heirloom mu?

Merhaba arkadaşlar,
Tohum seçerken hangisini tercih ediyorsunuz? Neden?
Ben şahsen heirloom olanları tercih ediyorum. Doğal olduklarından daha sağlıklı ve zararsız buluyorum. Yeni nesilllere taşımak bir yükümlülük diye düşünüyorum. Ya siz?

aykutince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 00:20   #2
Ağaçsever

gulaymutlu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
merhaba konunuz ılgımı cektı bende bır acemı olarak soruyorum nasıl anlasılır .. evet bazı tohumların uzerınde hıbrıt yazıyor ama dıserlerını bılemıyorum
tesekkurler

gulaymutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 01:09   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2009
Merhabalar;

Cahilliğimi bağışlayın ama herloom ne demek?

orhanarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 01:35   #4
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Klasik mi, modern mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orhanarda Mesajı Göster
Merhabalar;

Cahilliğimi bağışlayın ama herloom ne demek?
'herloom' u bilmem ama ecnebiler 'heirloom seed' (plant) diye; modern (ticari) tarımda tercih edilmeyip, kullanılmayan, babadan, dededen kalma tohum ve tabii ki bunlardan yetişen bitkileri kastediyorlar.

Bilindiği üzere, tüm gelir getirici faaliyetlerde amaç; verim artışı yoluyla gelir artışıdır. Kimse akıntıya kürek çekmek istemez. Tarımda da böyledir. Ancak bir şekilde, bu çarka girmeyip, girdabın dışında kalmış, örneğin ticari kar beklentisi olmaksızın kuşaklar boyu kırsaldaki bir ailenin yetiştirdiği bitkiler ve tohumları, aynı üründen rakipleri karşısında verimsiz de olsalar, süslü püslü değil, yamrı yumru da olsalar, tadları kokuları, alternatiflerine ulaşılamayışları vs.'leri sebebiyle ekilir dururlar ve sonraki mevsimdekiler de bir önceki mevsimin çekirdekleri, tohumlarından ibarettir.

Nasıl mı anlaşılır?
Kolay; genelde görünüşleri cazip değildir. Bakımsız dururlar, farklı görünürler. Tohum kısmısının 'akşamdan kalmış' hali anlayacağınız.

Benim bilgim bundan ibaret, tabii aykutince daha iyi bilir. Yanlışım varsa uyarsın ki taa Bağdat'a kadar gidip dönmeyelim .

gece
'hayırlıtuum'u F1'e tercih eden ama F1 derken Formula 1'i de kastetmeyen, İstanbul Park'da motor sürmüş forum kişisi!

Düzenleyen gece : 29-04-2009 saat 01:49 Neden: anlaşılması? eklendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 07:46   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Red face Fı ve Standart tohum

F1 tohumlar hakkında pek çok üyemiz malesef yeterli bilgiye sahip değil Fı deyince pek çok insan korkup çekiniyor.Fı sebze tohumları örneğin domates iki **** üç farklı domates türü melezlenerek daha üstün özellikte yeni bir domates elde ediliyor.Ancak melez olduğundan yani standart tohum olmadığından fı bitkilerden tohum alıp ekerseniz açılma görürsünüz.Açılma derken kendisini oluşturan ebeveynlerinden birine benzer.Firmadan alıp ektiğiniz F1 çeşit artık açılmıştır.Tohum firmaları neden fı çeşitlere yöneldi;

1. Fı tohumlardan yetiştirilen sebzeler hastalıklara daha dayanıklı
2. Fı bitkiler daha erkenci
3. Fı lerde verim daha yüksek
4. Tabi belkide en önemlisi f1 tohumu çiftçi beğendiyse her yıl tekrar tekrar firmadan para ödeyerek almak zorunda çünkü fı bitkiler tohumluk olarak kullanılamıyor.

Yerli standart tohumlarımızın en önemli avantajı sağlıklı bitkilerden tohum alarak aynı özelliklte bitkiler elde edebiliyoruz.( Tabi yakınında aynı türün farklı çeşitleri olmaması kaydıyla ) Örneğin 10 kök marulu tohumluk bıraktınız ve her biri ayrı çeşit, biri top marul biri kıvırcık, biri düz yapraklı o zaman bunlar aralarında tozlaşır.Yani melezleme olur.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 00:01   #6
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Kabil ile Habil ve kızkardeşleri!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
F1 tohumlar hakkında pek çok üyemiz malesef yeterli bilgiye sahip değil Fı deyince pek çok insan korkup çekiniyor...

1. Fı tohumlardan yetiştirilen sebzeler hastalıklara daha dayanıklı
2. Fı bitkiler daha erkenci
3. Fı lerde verim daha yüksek
4. Tabi belkide en önemlisi f1 tohumu çiftçi beğendiyse her yıl tekrar tekrar firmadan para ödeyerek almak zorunda çünkü fı bitkiler tohumluk olarak kullanılamıyor.

Yerli standart tohumlarımızın en önemli avantajı sağlıklı bitkilerden tohum alarak aynı özelliklte bitkiler elde edebiliyoruz.( Tabi yakınında aynı türün farklı çeşitleri olmaması kaydıyla ) Örneğin 10 kök marulu tohumluk bıraktınız ve her biri ayrı çeşit, biri top marul biri kıvırcık, biri düz yapraklı o zaman bunlar aralarında tozlaşır.Yani melezleme olur.
Haklısın sercan1969, ben de dahil çoğumuz yeterli bilgiye sahip değiliz. Ama bu çok normal, çünkü ağaçlar.net ziraat mühendisleri, biyologlar, ziraat akademisyenlerine özel bir forum değil, aksine yüreğinin bir köşeciğinde de olsa bitki, doğa sevgisi olan herkese hitap eden bir forum.

Böyle olunca, haliyle, özellikle teknik konularda bilgimiz de kıt oluyor, zaten kıt olduğu için, bilgi açlığımızı doyurmak için buradayız.

Çoğunluğun F1'den korkup, çekindiğine katılıyorum, kendi adıma korktuğumu söyleyemem ama biraz işkilleniyorum.

Benim F1'den anladığım şu; F, filial demek, e filial ne demek, o da eski Türkçe'de fürû, yani altsoy, yani bir ana babadan üreyen demek, yanındaki 1 de bu süper ana babanın ilk çocukları olduğunu ifade ediyor. Ve fakat bu F1'den sonraki çocuklar (F2 ve ötesi) her zaman felaket, ana babalarına hiç benzemiyorlar, burada sadece bir ana ve bir babalarının olmadığı gibi bir durum da var ki, o mesele de karışık. Yani ilk ve tek batında birçok ebeveynin iyi özellikleri var, o kadar, sonra yok, hemde hiç.

İşte benim işkillendiğim nokta da tam olarak bu, tamam süper damızlıkları buldunuz ve süper çocuğu ürettiniz, başım üstüne, üretirken de tozlaşma gibi ucubik olmayan hatta şirin bir yol kullandınız, ona da tamam. Ancak işte bunun ana babası özgür bırakıldığında kendine pekala benzeyen canlıyı üretiyor da bu velet niye illa ki benzemiyor.

Ana babası kendi içlerinde anadan kıza, babadan oğula aynı güzel nitelikleri kuşaklar boyu sürdürüyor da niye F1 bunu hiç olmazsa F2 de yapamıyor?

Tamam melez (hybrid) diyorsunuz da, melezlerin çocukları benim bildiğim melez olmaya devam ediyor. Hiç de sadece bir yöne çekmiyor. Zenci ile beyazın çocukları melez oluyor, o melezin çocukları daha bir melez oluyor ve bu uzayıp gidiyor.

F1 tohumlarda niye böyle değil de illa ki yeniden kapalı kapılar ardındaki firmaya elimiz mahkum?

Yanlış anlaşılmasın, GDO ile F1'i aynı kefeye koymuyorum. Sanki tozlaşmanın ötesinde de bir şeyler var gibi ama, işte o 'gibiyi' tam olarak bilmiyorum. Belki siz de bilmiyorsunuz, sizin bilginiz de literatürde söylenen ve öğrendiğiniz kitabi bilgiden ibaret ama birileri biliyor ve saklıyor gibi.

"Canlılığın formülü çok açık; bir sen, bir ben, bir de bebek!" diye açıklamıştı hani bir şarkı sözü yazarımız. İşte o 'bebek' ne anasına ne babasına benzediğinde işler karışıyor, karışmasın mı yani!

Yukarıda şaka ile karışık söylenen, kendi devamını sağlama yani kendine benzer birey oluşturma (ister bölünerek, ister üreme ile) canlılık kavramının özü ise ve F1 tam da bu konuda su koyveriyorsa sanki tozdan, tozlaşmadan fazla bir şeyler var bu işte diye ben sokaktaki adam olarak işkillenirim arkadaş.

Yanılıyorsam; yanıldığım, bilmediğim noktaları aydınlatırsanız sevinirim.

gece
Adem ile Havva'ın bilmem kaçıncı F'i

Eski 30-04-2009, 08:06   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Fı ve Standart tohum

f1 **** f2 şunu bilin yeter doğal olmayan hiç bir şey yok.Sadece yoğun bir emek var.Zaten doğanın kendiside arılar ve rüzgarla melezlemeler yapıyor.Heirlom denilen tohumları, mesela farklı domates çeşitlerinide bir arada dikerseniz % 10-15 yabancı tozlaşma riski var.Aslında bu konuların eğitimi liseden sonra yaklaşık on yıl sürüyor ve inanın oldukça karmaşık konular.Sizin anlamanız gereken insan sağlığıyla asla oynanmıyor f1 olayında.F1 e bende karşıyım işin özünde yabancı firmalara bağımlı kaldık.Çünkü Türkiyedeki f1 üretimi araştırmaları yetersiz.Karşıyım demek aslında doğrumu bilmiyorum keşşke kendi ülkemininsanlarıda çok çalışkan olsaydı ve o f1 hibritleri bizler geliştirseydik.Son olarak şunu söylemek istşiyorum.GDO ile f1 arasında en ufak bir benzerlik yok.GDO da bir insanın geni bir domatese aktarılabilir.Gen aktarımı ayrı bir konu melezleme çok ayrı bir konu.

Not.: Taktir edersiniz ki 10 yıllık bir eğitimi size bir satırla nasıl verebilirim

İşin tüm detaylarına hakim olsam zaten ıslahçı olurdum ve Türk malı yerli hibritlerimiz olurdu.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 13:41   #8
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
f1 **** f2 şunu bilin yeter doğal olmayan hiç bir şey yok.Sadece yoğun bir emek var.
...

Not.: Taktir edersiniz ki 10 yıllık bir eğitimi size bir satırla nasıl verebilirim
Emeğe saygı, hele şu bayram arifesi, gani gani tabii. Korkmayın 10 yıllık eğitim içeriğini almaya imkanlı ve meraklı bir kesim de yok

Alıntı:
İşin tüm detaylarına hakim olsam zaten ıslahçı olurdum ve Türk malı yerli hibritlerimiz olurdu.
Sanırım ülkemizde satılan tüm F1'ler ithal, piyasası çok olan hiçolmazsa birkaç türde olsun, yerli F1 üretimi yok! Ben olayı sadece 'çalışkanlık" olarak görmüyorum ama.

Açıklamalar için teşekkürler, bize lazım olan bilgiler bunlar zaten. Umarım yapmış, uygulamış olarak da F1 bilgi ve haberlerinizi alırız.

Türk Malı yerli hibritlerimizi (melez, kırma'mı desek?) ™'yle etiketlemeniz dileklerimle...

gece
hani şu Adem ve Havva'nın çok basamaklı F'i...

Eski 30-04-2009, 14:53   #9
Ağaçsever

aykutince's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Merhabalar arkadaşlar,
Epeydir siteye uğrayamamıştım. O yüzden cevap yazamadım. Zannederim tahmin ettiğimden az şey biliyormuşum bu konuda.Uzman arkadaşlara şunu sormak istiyorum. Heirloom diye satılan çeşitli domatesler aldım. Hibrit değiller ama şimdi acaba GDO lumudurlar diye ürktüm. Lütfen bilen birisi bana değil desin

aykutince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 11:50   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2008
Aşağıdaki linkte son derece doyurucu bilgiler mevcut.Bir göz atın isterseniz.
http://www.saracoglu.at/bolum.php?na..._op=oku&gno=26

SEZER.A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 12:18   #11
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Hibrit ve hibrit(F1) tohumları ayırmak lazım. Hibritler melezdir ve kendi tohumlarından üretilebilir ancak tohum açılması riski vardır. Hibrit(F1) kendi tohumundan kesinlikle üreyemez. Her sefer çapraz dölleme yapılması gerekir. Bildiğimiz en yaygın örnek katırdır.

Ayrıca F1 sadece insan eliyle yapılmaz doğada da vardır. Bir nane türü olan mentha x piperita (peppermint) 2 ayrı tür nanenin (mentha aguatica ve mentha spicata) çapraz döllenmesi ile oluşur ve üremesi için her seferinde bu çapraz döllenmenin olması gerekir.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 23:01   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2010
ne kadar kolay anlatılıyor öyle oluyor böyle oluyor diye
biz niye yapamıyoruz ??
yapılıyorsa niye kontrol edemiyorsun ??
her önüne gelen bunu ekebiliyormu ??
komşu tarlalar tozlarından etkilenirmi ??
nereye kadar gider bu böyle ??

coskunnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 16:37   #13
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
burda anlayamadıgım tek nokta şu : hibrit tohum nasıl elde ediliyor? Yani profosyenel ortamda çapraz tozlama olabilir ve melez bir türle karşılaşabiliriz, bunu anlıyorum ama tohumu nasıl elde ediyoruz? Tohumun hibrit olduğu kanaatine nasıl varıyoruz?

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 15:44   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2011
tohumlar ısıya maruz bırakılıp kısırlaştırıyor diye
duymuştum

tuareq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 15:21   #15
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunnn Mesajı Göster
ne kadar kolay anlatılıyor öyle oluyor böyle oluyor diye
biz niye yapamıyoruz ??
yapılıyorsa niye kontrol edemiyorsun ??
her önüne gelen bunu ekebiliyormu ??
komşu tarlalar tozlarından etkilenirmi ??
nereye kadar gider bu böyle ??
gerçekten çok kolay hoş bir örneğini vereyim dedemin evinin önünde 3 portakal ağacı vardı (tam örnek problem gibi)
yafa
washington ve
yerli dediğmiz çok çekiirdekli hafif ekşi
veeee her mevsim bir sürü farklı portakal yerdik yafanın içinden yavruları olurdu veya çok çakirdekli ve ekşi washington gibi
Şimdi zor olan kısmı ise bunun standartını tutturmak, bizde en zor olan şey.
Aynı adamdan peynir alırız bir yıl diğeri tutmaz zeytin yine öyle (ki bu örnekler bizim ilk üreticiye ulaşabildiğimiz için verdiğim örnekler) diğer tüm konularda da standartı bir getirsek ve her seferinde aynı standartları tuttursak tam süper olur ya

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 17:08   #16
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
......Tohumları hibrit olmadığından, sezon sonunda en güzel gelişen ve en verimli domatesleri veren bitkiden tohum alın ve gelecek sezon bu güzelliği kendi tohumlarınızdan gönül rahatlığı ile yetiştirin.....

''Heirloom'' tohum satıcısı bir firmadan alıntı. Bana mantıklı geldi.

Değinildiği gibi, çeyiz sandıklarında saklanan ata tohumları, laboratuvar işlemleri görmemiş, tohum tüccarları/ticari üreticilerin tercih etmediği, neslini aynen devam ettiren, kokusu/tadı/lezzeti ne ise, aynısını alt neslinde de görebileceğimiz tohumlar. Geçen sene öğrendiğim bir kavram, ticari düşünmediğimden dolayı artık tercih edeceğim bir tür ''Heirloom''.

Ticari arzum olsa idi, diğer türleri düşünürdüm(sadece düşünce). Peki karar ne olurdu derseniz?.. Ön tahminde bulunmak zor, şartların beni zorlamasına ne kadar izin verdiğime bağlı, ya da şart ve hırs desem. Nicelik/nitelik...

Umarım beni yanlış anlamazsınız, ticari iş yapmadım hiç, bilgim yok. İğne de çuvaldız da kendime..

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024