agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2012, 21:48   #1261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın old platanus Kayserinin domatesini bilmem ama bir patatesi varki ; uzunyayla yöresinin mmm... çok şükür bende bahçeye ektim. Nasipse aynı lezzeti yakalarım. Beklemedeyiz bakalım. Bayramda bizde Ankaradaydık : ) Ayaş Domatesi yerken çıkarabildiğim tohumları ayırdım. Seneye umarım bende büyütebilirim.

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 22:05   #1262
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster
Sayın old platanus Kayserinin domatesini bilmem ama bir patatesi varki ; uzunyayla yöresinin mmm... çok şükür bende bahçeye ektim. Nasipse aynı lezzeti yakalarım. Beklemedeyiz bakalım. Bayramda bizde Ankaradaydık : ) Ayaş Domatesi yerken çıkarabildiğim tohumları ayırdım. Seneye umarım bende büyütebilirim.
selamlar

doğrudur uzun yayla patatesi meşhurdur birde yamula patlıcanı vardır oda lezzetlidir üst taraftaki domateslerin yanın da var resmi yamula patlıcanın
vallah hanım çağırdı şimdi biten konservelerin ağzını kapat diye onları kapattım

Eklenen Resimler

old_platanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 22:06   #1263
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi old_platanus Mesajı Göster
SELAMLAR

kayseriden gelen domatesleden bugun tohum aldım süzekten süzdüm yıkadım birkaç gün kurusun tekrar yıkar kuruturum sanki bu domates ayaş domatesigibi geldi kabuğu çok zayıf domatesten anlayan arkadaşlar cinsini söyleyebilirmi sn. halil önen bey sizce cinsi ne bu domatesin
gelenlerin çoğu bugun menemenlik konserve oldu bir kısmı yemelik
Bu kadar çekirdek kaç domatesten çıktı?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 22:09   #1264
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın old platanus eşinizin ve sizin ellerine sağlık. İyi günlerde sağlık ve keyifle tüketin. MAŞALLAH pek güzel görüntüler : ) Saygılar....

old_platanus beğendi.

Düzenleyen hepgül : 24-08-2012 saat 22:12 Neden: Düzeltme
hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 22:39   #1265
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu kadar çekirdek kaç domatesten çıktı?
selamlar
sayın meyveli tepe 6kg kadar vardı 5 şişe konserve oldu fakat çekirdekleri
hepsinden almadım arada biraz tabağa koydurdum hepsinden alsaydım bayağı tohum olurdu yine gelecek 2 ci parti ondanda biraz alırım birde benim kayseriye gönderdiğim tohumdan çıkanlardan gönderirlerse onlardanda alırım ayrıca.

teşekkür ederim sn hepgül buyurun beraber olsun

Eski 26-08-2012, 01:33   #1266
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

topraksız tarım

selamlar

geçenlerde semihh_53 arkadaşım bahsetmişti topraksız tarımı bende biraz kurcaladım bazı sonuçlar elde ettim araştırmalara devam edeceğim
aşağıdaki linkte bir arkadaşımız pimaş borularla bir düzenek yapmış beğendim gayet güzel bu deneme sonuçlarını paylaşırsa sevinirim.

Pimaş Boruda Topraksız Tarım Facebook Tekn - FaceDL Download Best Videos

yine aşağıdaki linkte bir arkadaşımız detaylı şekilde anlatmış malzemelerde belirtilmiş seneye böyle bir düzenek yapmak istiyorum en azından hanımın balkonda toprak döküyosun dırdırından kutulurum

Evde topraksız tarım yapmak | Akıllı Gelişim

hepgül ve YeniBON beğendi.
Eski 27-08-2012, 00:32   #1267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Toprak gibisi var mi

OguzUgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 18:24   #1268
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sarı salkım domatesler coştukça coşuyor...

Name:  sari_salkim_domates.jpg
Views: 2041
Size:  69.5 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2012, 23:41   #1269
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
bu haftaki hasılattan bazıları

tüm arkadaşlara selamlar yozgat ta havalar geceleri iyice soğuk geçiyor buna rağmen bahcemiz bizi hiç yanlız eli boş bırakmıyor bu haftaki topladıklarımızdan bazıları bu arada malesef geçen sene sayın meyvelitepe den gelen turuncu domateslerimiz bu sene bizi yanlız bıraktı sanırım tohum alırken bi hata yapmışım tohum takas etkimliğini bekliycez artık yeni tohum için tüm bahce severlere iyi günler

Eklenen Resimler

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 16:37   #1270
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın osbar'ın ampul domatesleri 2 metreden fazla uzadı. Sürgünlere sırık yetiştiremeyince kendilerini aşağı doğru saldılar.

Name:  ampul_domates.jpg
Views: 2622
Size:  68.3 KB

Bu arada lezzeti ve kabuk yapısı güzel.

Eski 10-09-2012, 16:42   #1271
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sarı salkım domates

Name:  sari_salkim_domates.jpg
Views: 1856
Size:  65.7 KB

Eski 11-09-2012, 12:07   #1272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Sayın old_platanus kardeşinizin balkonundan çektiğiniz fotoğraflardan birindeki üzümler de mi balkonda yetiştirildi? Yoksa kökü bahçede olup dalları mı balkona sardırılmış? Ben de terasta yetiştirebilirmiyim diye düşünüyorum da ondan sordum.

sevilay şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 20:55   #1273
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

üzüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilay şen Mesajı Göster
Sayın old_platanus kardeşinizin balkonundan çektiğiniz fotoğraflardan birindeki üzümler de mi balkonda yetiştirildi? Yoksa kökü bahçede olup dalları mı balkona sardırılmış? Ben de terasta yetiştirebilirmiyim diye düşünüyorum da ondan sordum.

SELAMLAR

Sevilay şen hanım hayır üzüm asması kökü toprakta ama büyük bir saksıda belki yetişir siz olmazsa üzüm kalemi aşılayın belki olur denemek lazım.
biz mersinden ikitane limon almıştık yedi veren cinsinden 3 yıl önce kadeşiminki kocaman oldu hatta büyük birde limonu vardı bu sene kopardılar onunda resmini koyarım bir ara maalesef benimki balkondan evin içine alınca ilk sene yaşamadı kaloriferdenmi etkilendi anlamadım

Eski 12-09-2012, 06:09   #1274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Sayın old_platanus sorumu cevapladığınız için teşekkürler. Tigem'den aldığım bir saksı asma ile deneyeceğim bakalım. "Terasta asma çardağı" başlığında fotoğrafını paylaşmıştım.Linki aşağıda veriyorum.Limon ben de yetiştirmeyi düşünüyorum.Selamlar.
Terasta asma çardağı

old_platanus beğendi.
sevilay şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 22:11   #1275
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

kayseriden bahçe sebze ve meyvleleri

SELAMLAR

bugün kayseriden kayın pederin bahcesinden gelen meyve ve sebzeleri paylaşmak istedim domatesler süper kokusu bir başka armut ise tamamen organik ağaç 45.50 senelik var
üzüm ise gül üzümü süper tatlı biberler maydonozlar yeşillikler tamamen aynı bahceye ait erik ise bayramda gelmişti dolapta kalmış solmuş biraz.

diğer resimler ise benim balkondaki domates salatalık ve nane geçenlerde kayseriden gelen domateslerden konserve yapınca tohumları yıkayıp almıştım
süzgeçte kalan çekirdekleri saksıya dikmiştim 1 hadafta çimlenip bu hale geldiler okadarda fide var acıyorum bunlar ne olacak havalar soğuyor o kadar fide boşa gidecek 2 **** 3 kök saksıya dikip evin içine alırım kışa kadar ne olacak bakalım

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2012, 22:25   #1276
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

armut ağacı

SELAMLAR

resimdeki armut ağacı ise ortalama 200 yıla yakın babamın dedesi dikmiş ve aşı yapmış ağacın gövdesinde aşı yerleri bilezikgibi duruyor iki koldada aşı var geçen yıl kayseriye köye gittiğimde cekmiştim armutuda boldu bu sene yokmuş pek biraz kumlu fakat çok iri ve balgibi tadı var

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2012, 17:56   #1277
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

İldi salkım domates beni bir çok kere şaşırttı. Bunlardan bir tanesini daha söyleyeyim. Kesinlikle tripsiye yakalanmıyor. Çiçek açıp çiçeği solduktan sonra salkımda meyve oluşuyor. Meyve oluşmayan çiçeklerde olabiliyor. Ama bu oluşmayan çiçekleri atmıyor yani düşürmüyor. 1 ay sonra felan o çiçekler meyve bağlıyor. En güzel örneği aşağıdaki salkım. Bu salkım fidanın 2. salkımı. Yani temmuzun sonunda felan bu salkımdan 5-10 adet meyve yemiştik. Bunun gibi diğer salkımlarda da meyve oluşumları var.

Name:  ildi_salkim_domates.jpg
Views: 4414
Size:  42.8 KB

Eski 26-09-2012, 18:02   #1278
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bir dergide denk geldim, belki işe yarar...
Name:  image.jpg
Views: 1565
Size:  72.9 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 18:31   #1279
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
İldi salkım domates beni bir çok kere şaşırttı. Bunlardan bir tanesini daha söyleyeyim. Kesinlikle tripsiye yakalanmıyor. Çiçek açıp çiçeği solduktan sonra salkımda meyve oluşuyor. Meyve oluşmayan çiçeklerde olabiliyor. Ama bu oluşmayan çiçekleri atmıyor yani düşürmüyor. 1 ay sonra felan o çiçekler meyve bağlıyor. En güzel örneği aşağıdaki salkım. Bu salkım fidanın 2. salkımı. Yani temmuzun sonunda felan bu salkımdan 5-10 adet meyve yemiştik. Bunun gibi diğer salkımlarda da meyve oluşumları var.

Eklenti 334322
Bu çok iyi bir gözlem Sn Limon_sever,

askere gitmeyecek olsanız bir daha gözlemler misiniz diyecektim ama bir yere not alıyorum...

Teşekkürler..

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 21:22   #1280
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bu çok iyi bir gözlem Sn Limon_sever,

askere gitmeyecek olsanız bir daha gözlemler misiniz diyecektim ama bir yere not alıyorum...

Teşekkürler..
Bu sene 2 adet yetiştirmiştim. Aslında askere gidip gitmemekte kararsızdım. Ama planlarda ufak bir değişiklik yaptım. Gidiyorum. Baharda askerde olacağım için annemlerden fidanları yetiştirmesi konusunda yardım alacağım. Ama çok fidan yetiştirmeleri onlara fazla yük olacağı için sanırım sınırlı bir listede kalacağım. Belki ertesi sene yetiştiririm.

Eski 28-09-2012, 05:53   #1281
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
bu yaz terasta yetistirdigim 15-20 kök domates uzun tatilimiz yuzunden (düzensiz sulama, zararli vs.. baska konularda yazdim uzatmayayim) biraz helak oldular. . (benim yüzümdeeeeen...)

cesitli yerlerden turlerden fidelerdi (bursa-yalova) kendileri, ama agirlik pembe domatesti.
böyle konusunca da rahmetlilerden bahseder gibi oldu ama neyse..
sonuçta az birsey domates yedik bu sene terastan...

ama... ben böyle domates sanıyorum hayatımda yemedim. eşim de kahvaltida aynisini soyledi birkac kere. meyve gibi dedi, etli tatli. hafif şekilsizlerden rendeleyip yemek yaptik birkac kez,.. şekerli gibi oldu...(hatta biraz fazla tatli geldi bize)

durum bu olunca son anda! tohum almaya karar verdim (domates tabaktaydi)! ama farkettim ki koca domateste neredeyse tohum yoktu. minnacik tohumlardan baska toplasaniz 8-10 tane orta boy tohum ayirabildim. gerekli islemlere tabi tuttum kurutttum.

gelelim soruma;
bu kadar az tohum olmasi neye delalet olabilir:

-tohuma birakilmis degil de sadece olgun olmasi mi? (cok daha az olgun migros domateslerinden bile en az 50 tohum cikar herhalde.)

-kendileri hibrit olabilir mi? (sacma soru olabilir benim fikrim degil baskasinin)

-cinsi mi boyle? (ben buna inanmak istiyorum)

fikirlerinizi rica ederim...

tuya ve old_platanus beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 07:08   #1282
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bazı çeşitlerde çok az çekirdek olur.

old_platanus beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 08:09   #1283
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
...
cesitli yerlerden turlerden fidelerdi (bursa-yalova) kendileri, ama agirlik pembe domatesti.
böyle konusunca da rahmetlilerden bahseder gibi oldu ama neyse..
sonuçta az birsey domates yedik bu sene terastan...

ama... ben böyle domates sanıyorum hayatımda yemedim. eşim de kahvaltida aynisini soyledi birkac kere...
Daha zengin tatlar yakalamak elinizde...

old_platanus beğendi.
Eski 28-09-2012, 17:28   #1284
Ağaç Dostu

halil bey ..
etkinliginizi gecenlerde gordum, gani gani övgüyü hakediyorsunuz.
tabi benim bu 8 tohumu paylasmam komik olur haliyle.
ama seneye de ayni sonucu alirsam bu tadi herkesin paylasmasi icin elimden geleni yapacagim...
bu seneki takas hk. sorularimi o baslikta soracagim o ayrı..

Eski 29-09-2012, 22:36   #1285
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
İki haftadır saksılarımdan domates fidesi fışkırıyor, çok şaşkınım Saksılara tohum filan atmış değilim ama domates kabuklarını saksılara çürümesi için bıraktığım olmuştu. Demek o arada tohumları da atmışım farkında olmadan. Özenle eksem böyle çıkmazlardı. Hepsi çok sağlıklı ve hızla büyüyorlar. Bu mevsimde domates yetiştirmem mümkün mü? Ne yapacağımı bilmiyorum.

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 23:36   #1286
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşile_Özlem Mesajı Göster
İki haftadır saksılarımdan domates fidesi fışkırıyor, çok şaşkınım Saksılara tohum filan atmış değilim ama domates kabuklarını saksılara çürümesi için bıraktığım olmuştu. Demek o arada tohumları da atmışım farkında olmadan. Özenle eksem böyle çıkmazlardı. Hepsi çok sağlıklı ve hızla büyüyorlar. Bu mevsimde domates yetiştirmem mümkün mü? Ne yapacağımı bilmiyorum.
Havalar iyi iken saksıda büyütürsünüz soğumaya başladığında _ özellikle geceleri hava sıcaklı düştüğünde içeri alırsınız, gündüzleri dışarıya... Çok soğuklarda balkon gibi yerlerde oda sıcaklığında yetişir. Pek hastalığa da yakalanmaz.

Sera gibi bir yerde devam ederseniz güzel domates de alırsınız..

Kolay gelsin..

Eski 30-09-2012, 01:22   #1287
Ağaç Dostu

Alıntı:
Havalar iyi iken saksıda büyütürsünüz soğumaya başladığında _ özellikle geceleri hava sıcaklı düştüğünde içeri alırsınız, gündüzleri dışarıya... Çok soğuklarda balkon gibi yerlerde oda sıcaklığında yetişir. Pek hastalığa da yakalanmaz.
halil bey
bu dedikleriniz sifirdan yeni fideler mi, halihazirdaki domatesler icin mi gecerli?
benim domatesler terasta durup duruyorlar, az cicek var, cicekler meyveye donmeye pek te niyetli gorunmuyorlar ...

Eski 30-09-2012, 02:22   #1288
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
halil bey
bu dedikleriniz sifirdan yeni fideler mi, halihazirdaki domatesler icin mi gecerli?
benim domatesler terasta durup duruyorlar, az cicek var, cicekler meyveye donmeye pek te niyetli gorunmuyorlar ...
Sıfırdan yeni fideler için...

Eski kök domateslerde _ yani yazın dikmişseniz bir kaç dalda çiçek varsa sizi aldatıyor, pek meyveye yatmaz...

old_platanus beğendi.
Eski 30-09-2012, 21:35   #1289
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Alıntı:

Sera gibi bir yerde devam ederseniz güzel domates de alırsınız..

Kolay gelsin..
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sayın Halil Önen. Domateslerimi dediğiniz gibi yetiştireceğim. Şu aralar hava sıcaklığı yüksek, domates fideleri çok hızlı büyüyorlar. Öyle çok fidem oldu ki, çoğu da pembe domates sanırım Hepsine bakmam mümkün değil. Artık olduğu kadar diyorum. Tohumlar aynı performansı seneye de gösterecek mi merak ediyorum. Şimdiden arkadaşlara pembe domates fidesi verme sözüm var.

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2012, 07:04   #1290
Ağaç Dostu

peki diyelim ki bugun domates fidem var ekecegim..
terasa ufaktan bir sera yapsam 3-4 saksilik laylonla vs..
ısıtsam havalandirsam itina gostersem...
ocakta istanbulda kahvaltida migrostakinden daha şaane domatesim olur mu ?

old_platanus beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024