agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2009, 08:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2009
Türkiye'de organik toprak yok mu?

selam,evde domates yetiştirmek istiyorum ama hangi toprağı kullanacağıma karar veremedim.(aslında biliyorumda iyi marka toprraklar türkiyede yok -compo sana hariç- )

compo sana lar çok pahalı (40lt 40 ytl )

anadolu torf ucuz ama çok kalitesiz.

garten gold peat moss sab substrat uygun gibi duruyor ama bilemiyorum sadece peat moss kullanımı doğrumu ?

350m3 80 ytl den satılıyor çok ucuz ..

nedense kaliteli toprak markaları ülkemizde bulunmuyor (yurtdışında tonla ..)

siz ne tavsiye edersiniz ?

aradğım toprakta gübre katkısı olmamalı **** min. gübre olmalı .

tavsiyelerinizi bekliyorum hangi marka ürünü nereden almalıyım ?

trara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 10:07   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1-Peyzajcıların çim alanlarda kapak gübresi olarak kullandığı mil+kon gübresi karışımlarında harika fide yetişir

2-Aynı memleketteki kişiler büyük hacimli torf alıp iki **** iç kişi veya dört kişi paylaşabilirsiniz.

3-Eğer fide yetiştirecekseniz torflarında kullanım tercihlerine göre fide torfu, yetiştirme torfu gibi çeşitleri var. Genelde fide torfları fide için besin maddesi takviyeli olur bu tercihi göz önüne almalısınız.

4-350 litre torf 80 liraya szin şartlarınızda bedava sayılır aynı torf klasmana ait olsa 100-150 lira ödersiniz hiç kaçırmayın alın derim.

5-Buradan biz göndersek size daha pahalıya malolur.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 10:50   #3
Yeni Üye

350m3 80 ytl olan malesef torf değil peatmoss. ( gartengold )

bana marka olarak önerebilceğiniz ürünler yok mu ?gidip rastgele açık toprak almak istemiyorum.
içinde neyin ne miktarda olduğunu bilmek imkansız çünkü açık ürünlerin.

ben tohumdan yetiştireceğim.gübreleri kendim ilave edeceğimden gübresiz torf/toprak almak istiyorum

anadolu torf 40 lt si 9 ytl..400lt 90 ytl yapar ki peatmosstan bile daha ucuz ancak kalitesine güvenmiyorum..

compo sana inanılmaz pahalı litresi 1 tl. daha ucuza bulabileceğim bir yer var mı acaba bilmiyorum.

Eski 28-02-2009, 10:56   #4
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Gübresiz toprak içinde ne olduğunu bilmediğinizi almak istemiyorsanız Torf bomza taşı öğtülmüşü alıp topraksız tarım yapın diyeceğim ama oda çok uygun olacağını sanmıyorum.
Ama saman balyası alıp onun üzerine dikip topraksız tarım yapabilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 11:21   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
garten gold peat moss sab substrat uygun gibi duruyor ama bilemiyorum sadece peat moss kullanımı doğrumu ?
Hoş geldiniz.

Sadece torf içinde rahatça yetiştirebilirsiniz. Bu, zaten bir çok sebze üreticisi tarafından kullanılan bir çeşit topraksız tarımdır. Gartengold firmasının uygun bir ürününü alırsanız, bitkinizin tüm yetişme dönemi boyunca ihtiyacı olan besin elementlerini içerdiğinden dolayı, dışarıdan gübre vermenize gerek kalmaz.

Gartengold torf: http://www.gartengold.com/baltik.asp

Selahattin'inde belirttiği gibi, Gartengold ve Klassman kaliteli ürünlerdir, genelde ev kullanıcınsandan çok, ticari üreticiler için ürün yelpazelerine sahiplerdir.

İkinci bir alternatif, gene büyük marketlerde 70 ltsini 15-20 TL'den bulabileceğiniz cocopeat (kokos) ile hayvan gübresini karıştırarak kullanabilirsiniz. Gübrenin iyice yanmış olmasına ve hastalık, böcek barındırmamasına dikkat edin. Cocopeat'i aldığınızda 5 lt'dir. Suyla şişince 70 lt olur. Cocopeat, herhangi bir besin maddesi içermez.

Şunu düzeltmek gerekir saniyorum; 350 m3 demişsiniz, m3 değil, dm3 olması gerekiyor, ve ya lt. Kaç bitki dikeceğinize göre hesabınızı yapıp ona göre almanızı tavsiye ederim. Çünkü torf bir kere kuruduğu zaman, yeniden tava getirmek zordur.

Forum kurallarını da okursanız seviniriz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 16:40   #6
Yeni Üye

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Ben 15 litrelik 15 saksı içinde 15 adet domates bitkisi yetiştireceğim.

Sıvı bitki besini de kullanacağımdan gübresiz karışım almak istemiştim.

Coco peat kullanmak istemiyorum geçmişte kullandım ve pek ısınamadım.

Alternatifler :

1) gartengold

2 ) compo sana (çok pahalı )

3)anadolu torf (o kadar aradım ama anadolu torf un içinde neler oldupuna dair hiç bir bilgiye ulaşamadım )

@Todor
evet 350 litre imiş ben yanlış anlamışım.

Benim bahsettiğim ürün bu :

http://www.gartengold.com/substrate0.asp

Gübresiz substrat.

Ben bunu alıp içine biraz da perlit ilave ederek uygun sıvı gübrelerle kullanabilir miyim domates için ?

okudugum kadarıyla, bu ürün sphagnum peat dan üretilmiş ve de bu maddenin zaman içinde ph ı düşüyormuş (asidik özellik kazanıyormuş ) ve bu yüzden de daha çok etobur bitkiler için kullanıyormuş bu madde,ancak ürün açıklamasında domates de yazıyor .

Yine yaptıım araştırmalar sonucunda baktım ki insanlar %100 sphagnum peat kullanmak yerine bunu bir karşım malzemesi olarak kullanıyorlar. (mesela %10 perlit,%30 worm casting ,biraz toprak, ve de biraz sphagnum peat gibi.. )

Sadece sphagnum peat kullanmak (**** az miktarda perlit ilave ederek kullanmak ) uygunmudur domates için ?

Ph seviyesi bir sorun yaratır mı ?

Ve de dediim gibi perlit kullanmalı mıyım ?

Ecnebiler worm casting de ilave ediyorlar ama ülkemizde varmıdır pahalımıdır hiç bir fikrim de yok açıkçası.

Bir hobi için çoık masraf yapmak ta istemiyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Eski 28-02-2009, 17:25   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Worm kast dediğiniz sanırım vermikompost. Forumda arama yaparsanız yeterli bilgiye ulaşırsınız. Fakat ülkemizde satışını yapan olduğunu sanmıyorum. Saksıya 3-5 solcan atın, aynı işi görürler.

Substrate 0 gübresiz değil, sadece düşük. Sayfanın altında besin değerleri belirtilmiş. Tüm elek boylarını rahatlıkla kullanablirsiniz.

Perlit, ortamı süzekleştirmek için ve su tutma kapasitesini arttırmak için kullanılır. Kaliteli bir torf kullanıyorsanız perlit kullanmanız gerekmez. Kullanırsanızda zararını görmezsiniz.

pH değeri normal.

Bir domates için 15 lt de uygun bir seçim. Toplam ihtiyacınız 225 lt. Bir paket torf işinizi görecektir bu durumda.

Aşağıdaki başlıklarda ilginizi çekebilir.
Pembe Domates
Domates
Toprak, Saksı Harçları
Kompost hazırlama (Evsel ve bitkisel atıklarla kendi gübreni yap)
Toprak solucanları

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 17:40   #8
Yeni Üye

Teşekkür ederim
Aslında yurtdışında plagron,canna,bcuzz vs vs gibi bir çok kaliteli ürün varken ülkemizde bunlar neden yok anlamak zor.

Toprak ithali yasak desek,compo sana nasıl satılıyor?

İlginçlikler ülkesinde yaşıyoruz malesef.

Eski 03-03-2009, 10:51   #9
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

tohum için steril toprak tavsiye ediyorum. Üreticilerde KLASMAN marka torak gördüm

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 10:53   #10
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Domateste şaşırtma yapabildiğimiz için aynı toprağı mantar ilacıyla ilaçlayarak 2-3 kez kullanabiliyoruz. Torfu tavsiye etmem.

Eski 03-03-2009, 10:57   #11
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Profesyonel topraklar tam tohumdan üretim için ideal Ph ları da ona göre ayarlı

Eski 03-03-2009, 16:37   #12
Yeni Üye

güzelde ben gübresiz toprak **** karışım nedense bulamıyorum.sanırım klassman da gübre ilaveli malesef.internette herhangi bir bilgiye ulaşamadım nerede satılır,içerigi nedir vs )
iyi kalitede gübresiz toprak **** topraksız karışım bulmak neden bu kadar zor anlamak güç.

Worm castings diye bir şey var onu da bulmak imkansız **** üretenler internetten habersiz.

bahsettiginiz ph ayarlı toprak/torfların ph derecesi zamanla düşme egiliminde olacagından elimizde dolomit bulunması her zaman iyi olacaktır

Eski 03-03-2009, 16:44   #13
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın trara, bence gübresiz torf diye fazla takılmayın. Zira torfun içerdiği besin miktarı neredeyse eser miktarlarda ve tohumların çimlendiği süre içinde bu eser miktarlar da kullanılıp tükeniyor. Yani elimizde sıfır besin değerlikli bir yetşitirme ortamı kalıyor.

Derseniz ki ben çimlendirme yapmayacağım, o da önemli değil, zira dediğim gibi torfun besleyicilik değeri son derece düşük ve bu değer de belirli bir süreyle kısıtlı. Bence torf kullanın ama torfun kullanımını nasıl daha kolay hale getirebilirsiniz ona kafa yorun.

Zira torfu biraz susuz bırakırsanız kuruyor ve tekrar su aldırmak çok zorlaşıyor. Bir süre sonra sıkışıyor ve kökler içeride havasız kalıyor vs.Bu problemleri halletmeye çalışın bana sorarsanız.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 18:08   #14
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Kafam çok karıştı arkadaşlar şimdi çimlendirme ve davamı için torf kullanmak iyimi değilmi???

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 12:47   #15
Yeni Üye

Türkiyede organik toprak yokmu ?

Türkiyede organik gübresiz toprak bulunmaz mı ?

Yurtdışından aldığım organik earth juice gübrelerimi kullanabilmem için organik toprak bulmam gerekiyor.

heryeri aradım heryere baktım ama bulabildiğim 3 şey var:
1) peat moss (torf )
2) coco
3) compo sana

bana içinde miktoaktivite, mikrobakteri olan toprak lazım.

Toprak karışımı da yurtdışından getirtmek istemiyorum (hem pahalı hem de shipping çok fazla olacak )

Eğer organik torfsuz toprak satan bir yer biliyorsanız söyleyin lütfen .( bahçe toprağı değil tabii ki, içinde ne olduğu belli olmayan şeylerden bahsetmiyorum )

Sanırım birkaç gün daha adam gibi toprak bulamazsam kimyasal gübre ( anna Terra serisi) kullanmak zorunda kalacağım.

Eski 18-03-2009, 14:47   #16
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın trara,
Yanılmıyorsam http://www.englishgardens.com.tr/tr/soils.php adresinde istediğiniz toprak olabilir.

Düzenleyen üzüm : 18-03-2009 saat 14:47 Neden: harf hatası
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 16:56   #17
Yeni Üye

sordum ellerinde yokmuş.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024