agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balıklar (http://www.agaclar.net/forum/baliklar/)
-   -   Bitkili Akvaryum (http://www.agaclar.net/forum/baliklar/6318.htm)

Hakan KINACI 06-11-2007 08:46

Bitkili Akvaryum

1 Eklenti(ler)
Bu da benim iki bardak diye tabir ettiğim,9,7 litrelik bitkili akvaryumum.
İçinde yaklaşık 6 tür bitki var. 4 Adet rainbow ve geçen sene sıcaklardan pişmeden kurtulan bir adet kardinal neon, sanırım 5 adet karides ve 5 adet özel salyangoz var.
Eklenti 23916

zenfree 06-11-2007 16:07

Hakan Bey çok güzel görünüyor. Bir kaç detay fotograf daha olsaydı da yakından görebilseydik.:)

Hakan KINACI 06-11-2007 16:15

Sn.Zenfree,
Beğendiğinize sevindim :) yarın bir kaç açıdan çekilmiş fotograflarını eklemeye çalışırım.

Oğuzhan 06-11-2007 20:03

Çok güzel görünüyor.Yakın çekimler isteriz.

Hakan KINACI 07-11-2007 09:59

5 Eklenti(ler)
Bunlar bir kısmı
Eklenti 24012

Eklenti 24013

Eklenti 24014

Eklenti 24015

Eklenti 24016

Hakan KINACI 07-11-2007 10:01

5 Eklenti(ler)
Eklenti 24017

Eklenti 24018

Eklenti 24019

Eklenti 24020

Eklenti 24021
Ve değişik açılardan

Hakan KINACI 07-11-2007 10:03

5 Eklenti(ler)
Eklenti 24022

Eklenti 24023

Eklenti 24024

Eklenti 24025

Eklenti 24026
yani bir kaç tane daha resim var daha

Hakan KINACI 07-11-2007 10:08

4 Eklenti(ler)
Eklenti 24027

Eklenti 24028

Eklenti 24029

Eklenti 24030

Bunlar son bu akvaryum o kadar küçük ki akşam başka nasıl fotograf alınabilir diye bakındım durdum, açıkçası. :))
En büyük sorun su haçminin çok az olmasından dolayı su değerlerinin bozulmadan tutulabilmesi.

Oğuzhan 07-11-2007 16:41

Çok güzel ve sağlıklı maşallah.Salyangozlara bayıldım.:)Bitkilerde çok güzel.

Sebahattin Sargın 07-11-2007 20:12

Hakan Bey gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş, tebrik ederim sizi. Böyle bir akvaryuma sahip olmayı çok istedim, bu konulara çok ilgim var ama bir türlü cesaret edip giremedim bu işin içine. Çok üşengeçim çok :(

Hakan KINACI 08-11-2007 08:35

Sn.Elfogi ve Sn.Sebahattin bey,
İltifatlarınız için teşekkür ederim.
Sebahattin bey, inanın bu akvaryum o kadar küçük ki içerisindeki taşlar bile büyük kayalık gibi hele ki o kadar aramama ragmen daha küçüğünü bulamadığım kütük bile devasa ağaç kökü gibi duruyor akvaryumda.
Aslında bu akvaryumu iş yerime kuracaktım ancak, akvaryum eve gittiğinde el konuldu ve eve kurulmak zorunda kaldı :)
Ben de pek ilgilendiğimi söyleyemem açıkçası sadece su eksildiçe su tamamlıyorum.
Bu akvaryumda aslında her 15 günde veya ay da bir dip çekimi gerekir ama bu kadar küçük bir akvaryumda dip çektiğinizde karidesleri de çekme riskiniz var ve/veya karisdesleri strese sokup akvaryumdan atlamalarına sebep olabilir.
Su değerlerini konrol etmek gerekir ki ben bunu bile yapamıyorum bazen ama bitkilerimin durumuna bakıyorum eğer sararma veya mutsuzluk görürsem o zaman su değerlerine bakıp bitkileirme tablet gübre veya sıvı gübre veriyorum.
Sadece bu sene yazın aşırı sıcaklardan çok sıkıntı çektim, çünki sıcaklardan dolayı su ısısı yaklaşık 34 derecelere kadar çıktı içerisinde bir adet karides, bir adet elme salyangozum ve bir adet de kardinal neonum sağ kalabildi bitkileri sıcağı absorbe edebildi.

limon 09-11-2007 17:39

Hakan bey Elinize sağlık. Sizin akvaryumunuzu görünce bir anım geldi aklıma. Sizlerle de paylaşmak istedim. :)
Bir ara akvaryuma 10 kadar salyongoz almıştık ancak iki günde içleri boşalmıştı. Balıklar yedi herhalde diye düşünmüştük, nedenini pek araştırmadık.

4 Adet Silver Shark'larımız çok büyüyüp özellikle geceleri diğer balıklarımızı rahatsız edince akvaryumcuya götürüp yerine bir kaç balık almıştım. Latincesini bilmediğim akvaryumcunun Afrika Balığı diye sattığı ufacık şirin, uzun bıyıklı bir balığı fazla büyümeyeceği garantisini alarak almıştım. Aradan 8-9 ay geçti bana fazla büyümez diye sattığı balık ona verdiğim balıklarımın iki kat büyüklüğüne ulaştı. :)

Bir sabah, 2 vantuz ve 4 melek balığının akvaryumda değil de afrika balığının midesinde olduğunu gördük. Midesi inanılmayacak derecede şişmişti. Hemen kapaklı bir kovaya koyarak bu balık büyümez diyen akvaryumcuya geri götürdüm balığını. Afrika Balığı'nın yerine yuttuğu balıkların fazlasını aldım. Böylece bazı akvaryumcuların sattıkları balık türlerini pek tanımadıklarını anlamış oldum :)

zenfree 09-11-2007 19:05

Sevgili Limon balıklara çok üzüldüm. Ama çok gülmekten de kendimi alamadım. :)))

samowan 20-11-2007 13:18

Hakan bey kardinal neonunuzun yanına bir kaç arkadaş almayı düşünmüyormusunuz. Sürü balığı oldugu icin eminim canı sıkılıyordur.

Hakan KINACI 20-11-2007 14:10

Sn.Samowan,
Kardinalimin canının sıkıldığına pek inanmıyorum, çünki yanındaki balıklar da sürü balığı ve onlar da oyun balığı, onun için onlarla beraber gününü gün ediyor.
Sn.Limon,
Gerçekten üzüldüm, akvaryumcunun amacı balık satmak, kar elde etmek.
Bu yüzden alıcı eğer biraz bir şeyler biliyorsa, satıcı için zor bir müşteridir.
Çok nadir görünür satıcının, alıcıyı bilgilendirdiği ve hangi balıkların bir birine uyumlu olduğunu söyler.

Hasan Lalezar 26-12-2007 22:16

Hakan Bey Kapaksız akvaryumdan kaçmıyolarmı salyangozlar.

TURKPRINC3SS 27-12-2007 10:56

Hakan Bey çok dekoratif,ama büyük bir akvaryuma daha da yakışırdı dediğiniz gibi :rolleyes: O güzel bitkilere saygı gösterecek balıkları bulmak da zor.Benim cikletler 2 günde köküne akdar yer onları ;)

Tubay 28-03-2008 12:45

Akvaryumumdaki bitkiler çürüyor

2 Eklenti(ler)
Akvaryumdaki bitkilerimle her zaman sorun yaşıyorum.Önce oldukça güzel büyüyorlar ama ne zaman akvaryumun suyunu değişsem yumuşayıp çürümeye başlıyorlar.
Denediğim yöntemler:
1-akvaryumdan aldığım suya bitkileri bırakıyorum.Akvaryumun suyunu değişip 28 derecelik sıcaklığı elde ettikten sonra bitkileri tekrar yerleştiriyorum.Sonuç başarısız.Birkaçgün sonra bitkiler çürümeye başlıyor.
2-Bitkilere hiç dokunmadan akvaryumun suyunu boşaltıyorum.Kumu,bitki köklerine yaklaşmadan eşeliyerek su üstüne çıkan pislikleri temizliyorum.Tekrar ılık su dolduruyorum.Sonuç yine bitkiler çürüyor.Benim balıklarda onları bi güzel yiyiyor:(
Eklenti 33298
Eklenti 33299
Not:Camdaki yosunları vatos temizliyordu,Çok büyüyünce onu verip yerine küçüğünü aldım oda tembel çıktı :p bir tane daha almam gerekecek

Hakan KINACI 28-03-2008 13:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar (Mesaj 187914)
Hakan Bey Kapaksız akvaryumdan kaçmıyolarmı salyangozlar.

Hasan Bey,
Kapaksız ama üzerinde streç folyo ile kapalı olduğu için kaçma ihtimalı sıfır.

Hakan KINACI 28-03-2008 13:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TURKPRINC3SS (Mesaj 188060)
Hakan Bey çok dekoratif,ama büyük bir akvaryuma daha da yakışırdı dediğiniz gibi :rolleyes: O güzel bitkilere saygı gösterecek balıkları bulmak da zor.Benim cikletler 2 günde köküne akdar yer onları ;)

Sn.TURKPRINC3SS,
ncelikle teşekkür ederim. :) Büyük olmasını bende isterim ama yer meselesi maalesef....
Bende de malavi cichlid var ben onların akvaryumuna anabias türleri ve soğanlı saz diktim ve hiçbir sorun yok yiyemiyorlar da, tavsiye ederim.

Hakan KINACI 28-03-2008 13:16

Sn.Tugbaykaradağ,
Öncelikle bitkili veya bitkisiz akvaryum fark etmez su tamamen değişmez sadece dip çekimi yapılır bu da en fazla %25 dir. Hastalık gibi özel durumlarda %50 ile %75 değişim yapılabilir. Asla su tamamen değişmez, bırakın bitkilerinizi, akvaryumda beslediğiniz balıklarınızı bile öldürebilirsiniz.

Suyunuz sürekli yosun yapıyor ve vatoz tam temizlik yapmıyorsa size cüce vatozları ve salyangoz tavsiye ederim çok faydasını göreceğinizden eminim.
Benim akvaryumum şimdi cama çok yakın olduğu halde içerisinde salyangozlarım ve karideslerim sayesinde yosunlaşma asla olmuyor. Cüce vatoz koyamıyorum çünki onlar için akvaryumum çok küçük...

Tubay 28-03-2008 13:33

Sayın Hakan Kınacı,bilgileriniz için teşekkür ederim.Yosun sürekli yaşadığım bir problem değil.yukarıdada dediğim gibi büyük vatos gidince oldu.Cüce vatos mutlaka alacağım.
Bir sorum daha olacak burda bitki türleri bulmak çok zor internet üzerinden sipariş versem ne kadar sağılıklı olur.Malum sucul bitkiler çok uzun yolculuklara pek dayanmıyor.Bu konuda bir fikri olan varmı acaba?

Hakan KINACI 28-03-2008 13:45

Sn.Tugbaykaradag,
İnternet üzerinden satışını yapan çok fazla yer var istediğiniz yerden alabilirsiniz.
Zaten bir çoğu yurt dışından geliyor, bu yüzden yurtiçi gezintisinde bir sakınca olacağını sanmıyorum.
Bu adrese bir bakın isterseniz.
http://www.canlibitki.com/main/products.asp?cat_ID=139
Canlı bitki hakında biraz daha geniiş bilgi için bu linki de buraya koyuyorum.
http://89.106.23.68/vbulletin/showth...t=63745&page=2

Tubay 28-03-2008 15:31

Teşekkür ederim;)

umitlee 29-03-2008 11:10

Hakan Bey tankınız oldukça hoş görünüyor. Ancak neonlar sürü balıklarıdır ve uzun yüzme alanları isterler. Dolayısıyla balık sayınız bu litre için uygun değildir. Hevesini kırmak amacıyla söylemiyorum ancak balıklarınız stres altındadır.

Filtrenizi arkacamdan öne bakacak şekilde koyarsanız görüntü açısından daha hoş olacağı kanaatindeyim. Tankınızda bir adet Erkek Betta daha uygun olacaktır. Saygılarımla.

samowan 29-03-2008 12:29

sayin tubaykaraday, saglikli ve surdurulebilir akvaryumun bazi olmazsa olmazlari vardir. Hakan bey'inde dedigi gibi suyun en fazla %25 ini degistirip su cekimini dipten yapmalisiniz. Ayrica filtrenizin sungerini bir kaba doldurdugunuz akvaryum suyuyla yikamalisiniz. Yosun probleminizin bir cok sebebi olabilir, gunes isigi, eski veya yanlis secilmis florasan... Florasaninizi degistirip grolux florasanlardan almanizi tavsiye ederim. Bir kac ottocinclus isinizi kolaylastiracaktir, bulabilirseniz karideste alg yer.
Hakan bey, ilk resimde akvaryumun arka sag kosesindeki selale filtre mi?

Cem Hazir 29-03-2008 19:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tubaykaradag (Mesaj 219645)
Akvaryumdaki bitkilerimle her zaman sorun yaşıyorum.Önce oldukça güzel büyüyorlar ama ne zaman akvaryumun suyunu değişsem yumuşayıp çürümeye başlıyorlar.
.
.
.
Not:Camdaki yosunları vatos temizliyordu,Çok büyüyünce onu verip yerine küçüğünü aldım oda tembel çıktı :p bir tane daha almam gerekecek

Cryptocorynea cinsi bitkiler bulundukları ortamın PH, ısı, su sertliği vs. parametrelerindeki ani değişimlere, yapraklarında erime (Crypto melting) ile cevap veriyorlar. Erime başladığında, rozet diplerinden kesip çıkartırsanız, 2-3 hafta içerisinde köklerden yeni sürgünler verecektir.

Detay için http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...hlight=melting adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yosunları da eski bir plastik kart ile (kredi kartı, kimlik kartı) kendiniz çok rahat temizleyebilirsiniz.

Hakan KINACI 31-03-2008 15:59

Sn.Ümitlee,
Uyarınız için teşkkür ederim. Neonlarım 6 adetti geçen yaz resmini gördüğünüz akvaryum 42 dereceyi gördü ve içerisinde tek sağlam kalanlar bunlar, şimdi ise rainbowlarla birlikte tek olduğu için bir sorun yaşamıyor.
Arkada zaten bir şelale filtrem var, ön tarafta kalmasının sebebi arkada yer olmamasından dolayı oradan başka bir yer olmadığı için o şekilde kalmak zorunda...
Beta hiç düşünmedim düşünmemde hem salyangozlarım için hem de karideslerim için asla düşünmeyeceğim bir balık.... canlılarımı betaya yem yapmaya hiç niyetim yok. :)

Sn.Samowan,
Evet, küçük şelale filtre mevcut...

samowan 31-03-2008 17:13

Ic filtreyi iptal etmeyi dusunmuyomusunuz, hem goze hos gorunur hemde akvaryumda yer acilir. Karar tabi ki sizin ancak o beyaz tasin yerine kok veya bitki koyarsaniz bence daha hos olacak.
Japon sazlarinizin durumlari nasil, ilk resimlerde saramalar baslamis. Ben ne kadar denediysem hep sararip curuduler.

Hakan KINACI 01-04-2008 08:04

Sn.Samowan,
İç filtreyi iptal etmeyi hiç düşünmüyorum çünki akvaryum içerisinde sikülasyon olayı sıfırlanır. Akvaryumda görmüş olduğunuz bir tane beyaz(kalsiyum salınımı yapıyor) taş var. diğerleri beyaz değil ışık yansımasından dolayı beyaz görünüyor. Onlarda çok çok büyük taşlar değil aslında :) Japon sazım bir zamanlar, gübresiz kaldığı için sararmalar gösterdi şimdi çok daha sağlıklı durumda...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024