agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen umitlee
  • 1 Gönderen gokcegokce

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2008, 11:41   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2006
Değiştirilen akvaryum suyunu, yararlı olarak kullanma

Öncelikle bu konuyu evcil hayvanlar bölümü altında açma nedenim. Bir hayvansever olarak ve beslediğim türler üzerinden naçizane bir öneride bulunmak isteyişimden kaynaklanmıştır.

Biri 300 Lt. diğeri 100 lt. hacimli iki adet tankta beslediğim balıklarım var. 300Lt.de Frontosa, küçük olan bitkili biyotop akvaryumumda ise Asya türleri beslemekteyim.

300 lt.lik tankımda bitki yoktur ve ortalama 15 gündebir 50 lt.nin üzerinde dip çekimi yapmaktayım ve eksilen su için taze su eklemekteyim.

Bitkili tankımda ise yine 15 günde bir yaklaşık 15 lt. su çekimi yapmaktayım. Böylece iki haftada 70 lt.ye yakın su çekimi yapmış olmam neticesi beni bu konu üzerine düşünmeye sevk etti.

Ve tanklarımda hiç kimyasal kullanmamam dolayısıyla bu çektiğim suyu çevremdeki kaldırımdaki ağaca ve arka bahçedeki çiçeklere veriyorum. Ancak bir hususuda belirtmeliyim. 300 lt.lik tankımda bir miktar tuz kullanmaktayım, bu tuzların bitkilere zararı olabileceğini düşündüğümden oldukça az miktarlarda vermeyi uygun görüyorum.

Böylece çiçekler için ayrıca bir su israfım olmuyor. Bu döngü ile hem balıklarım için su kalitemi koruyor hemde sudaki nitrat ve diğer minerallerle bir yerde çiçeklerime destek olduğumu düşünüyorum.

gokcegokce beğendi.
umitlee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 12:18   #2
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galeri: 2
Akvaryum suyunu cicekler icin bende kullaniyorum, umarim faydasi oluyordur. Ayrica su duzenleyici kimyasallar kullanmama ragmen bitkilerde simdilik bir sorunla karsilasilmadi.

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 18:16   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2010
Cok güzel bir düşünce bende akvayumun suyundakı balıkları dışkısı çiçeklerimize iyi bir gübre olarak kullanılır sanırım

mulayim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 11:24   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-02-2010
Tatlı su akvaryumlarında kaya tuzu ve kimyasallar kullanmadığınız sürece (Döngüsü oturmuş bir akvaryumda kesinlikle gereksiz şeyler) suyu bitkiler için gayet besleyici olabilir. Ben tatlı su akvaryumu dönemlerimde akvaryumun bir köşesinde bambu vardı ve akvaryumdan çıkarmam istediğimde zorlanıyordum. Yaprak boyları tavana varıyordu resmen ama vazolarda olan bambul arım aldığım günkü gibi duruyorlardı.

Değişim sularını tuvalete dökmektense bitkilere vermek daha mantıklı. Gerçi ben sürekli tuvalete döküyorum (Malum tuzlu su olayı).

Akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 17:10   #5
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
çok doğru bir düşünce bende akvaryumumun suyunu değiştirdiğimde elimde kova odaoda dolaşıp bununla suluyorum çiçekleri.. gayette güzel olduklarını gözlemledim şimdiyekadar..

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 18:26   #6
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Açıkçası ben akvaryum suyunun bitkiler için kullanılmasını tavsiye etmiyorum, evet bir miktar bitkilerin işine yarayacak nitrat içeridği kesin ama aynı zamanda zararlı patojenlerde içeriyor ki bu patojenler bir çocuğu ishal yapmaya yeterde artar bile...

Hele ki, İstanbul'da yaşıyorsanız vay halinize... Eskiden terkos suyu klorlanırdı, şimdilerde ozon yöntemi kullanılıyor... Bu yıl kış sezonunda ozon konusunda ayarlamayı yapamayan belediye sayesinde bol miktar dizanteri vakası görüldü... Bu suyu akvaryumda kullanmak, hele ki birde bitkilere besin olarak vermek... Bilemiyorum, önlem önlemdir...

Bu benim nacizane görüşüm...

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 23:28   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2013
Bir akvaryum forumunda bir dostumuz dip çekimi suyunu, bonsaileri için kullandığını ve inanılmaz etkilerini gördüğünü söylemişti.
Ama henüz ben cesaret edemedim nede olsa dip suyu zararlı ve zehirli bakteriler bulundurur

İs060 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 22:50   #8
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Bizim de bitkili melek akvaryumumuz var. Bitkiler için eklediğimiz sıvı gübre haricinde ne tuz ne de su düzenleyici kullanıyoruz. Akvaryum sistemi de oturdu iyice. Ben su değişimi atık suyunu kullanıyorum bitkilerim için. Bitkilerim çok iyi durumda. Şahsen tavsiye ederim akvaryum suyunu.

İzmirli beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2016, 11:14   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2016
Aquaponic sistemde marul yetiştirme

zeki_d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2016, 22:58   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2016
O suyla bende çimleri falan suluyorum, güzel düşünce

feverkhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2019, 21:48   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2019
Kimyasallar zararlı olabilir genede benim pek kafama yatmadı

Serkan3439 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024