agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2008, 17:18   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
çok teşekur ederım bilgilerınız için benım 2 tane akvaryumum var bırı 55* 55* 55 dıyerı ise 60*30*20 birirnin içinde çıklet balıklarını beslıyorum dıyerını içinde: ise japon balıklarım var heralde melek balıgı onun içinden alıçam

spawn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 17:28   #32
Yeni Üye

bılgılerınız için çok teşekkur ederim hakan bey haralde melek balıgını onun içinden alçam

Eski 28-01-2008, 18:19   #33
Yeni Üye

arkadaşlar çıklet balıklarından biri çukur kazıyor kazdıgı cukuva kımseyı yaklaştırmıyor ve butun balıları kovalıyor hamıle olabılır mı

Eski 28-01-2008, 20:56   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yumurtlayacak olması muhtemel. Ağzı dar, dibi geniş bir kap koyarsanız gayet mutlu olacaktır.

Bu arada Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığını okumanızı rica ediyoruz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 23:01   #35
Yeni Üye

arkadaş ben 100cm akvaryum kumayı duşunuyorum sizce arkadaşlar içine hangi ıstıcıyı kullamalıyım
ve hangi diş filitreyı kullanmamı önerirsiniz şimdiden cevaplarınız için teşekkur ederim
saygılar

Eski 04-03-2008, 17:19   #36
Yeni Üye

kardeşım sanıl bır site burası hıç kımse birbiriyle konuşmuyor

Eski 04-03-2008, 21:33   #37
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galeri: 2
Akvaryumun 100 cm olmasi degil, kac litre oldugu onemlidir. Akvaryumunuzun hacmine gore bir isitici alirsiniz, dis filtrede butcenize ve hacme gore modeller belirleyip akvaryum forumlarindan bilgi bulabilirsiniz.

Düzenleyen samowan : 04-03-2008 saat 23:56
samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 22:56   #38
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Bizimde sarı prenses ve yunus adı verilen çiklit balıklarımız var. Bu balıklarla eşim ilgileniyor ve şu an 3 akvaryum var evde. Sanırım 70 tanede yavru. Eşim yavruları büyüklüğüne göre ayırıyor. Yoksa büyük olanlar küçükleri yiyormuş. Eşim muzdan,havuçtan değil dana yüreği ve ıspanaktan yemler yapar. Dondurucuya koyuyor ve belli zamanlarda veriyor. Temizleme işine gelince 7-10 gün arasında 1/4 suyu çekip üzerine dinlenmiş su koyuyor.

gokcegokce beğendi.
mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 18:40   #39
Yeni Üye

albatros99's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Bende bu zamana kadar canlı doğuran türleri,malawi,tanganika,american ciklet türlerini besledim.Daha sonra tatlı suya ara verip bir tuzlu su tankı kurmuştum.İlgisizlikten dolayı sorunlar çıkınca bitki tankı kurdum.Şuanda bitki akvaryumumda bir adet discus bulunmakta.

albatros99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 01:24   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2008
selam

benimde 50X60X1.5m boyutlarındaki akvaryumumda 2 papağan 1 ahli 1 red kadanga 2 zebra irili ufaklı 30 tanede frontosam var.zebralar sürekli yumurtluyorlar da daha frontosalardan bir yumurtlama söz konusu olmadı.frontosaların en büyüğü 25 cm en küçüğü 10cm.hepsini yavruyken almıştık.3 yılda büyüttüm ama hala yavru alabilmiş değilim.acaba neden.bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum.

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
aztu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 09:19   #41
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Aztu,
Neden biliyormusunuz çünki bu işten hiç anlamıyorsunuz sadece gözünüze görsel güzellik için beslediğiniz için yavru alamıyorsunuz.
Evet hepsi cichlid balığı ancak her birinin ortamı tamamen çok farklı, su değerleri, su hacimleri, yaşadığı ortamlar vs, vs ancak siz gözünüze güzel olanı beğenip akvaryumunuza koymuşsunuz bu yüzden de yavru alamıyorsunuz, alamasınızda hatta 10 yaşına getirseniz bile alamayacaksınız.
Lütbfen bu tür canlıları beslerken her türlü şartlarını oluşturarak besleyin ve bol bol araştırın derim.
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 10:20   #42
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Şu başlıktaki yönlendirme işinize yarayacaktır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 15:34   #43
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Sayın aztu hakan beyin biraz kabaca bahsettiği gibi balıklarınızın yaşam ortamları ve ihtiyaç duydukları bileşenler farklılık gösterir. Zebralar cichlid dünyasının en kolay yavru alınabilen balıkları ünvanını taşırlar. bu sebepten onlardan yavru alımı sorun olmaz. Beslediğiniz için öğrenmişsinizdir; balıklarınız aile olmayı seven ve belirli bir alanı sahiplenen canlılardır. Akvaryumunuz ne kadar büyük olursa olsun balık adedinin fazla olması ve çeşitliliği bazı türlerde yavru alma imkanınızı nerede ise imkansızlaştırır. Eğer sevgili dostlarınızdan yavru almak istiyorsanız ya tek bir tür üzerine kurulu bir akvaryum sistemi kuracaksınız **** aynı ortam içerisinde yaşama özellikleri taşıyan balıkları seçeceksiniz.
Burdan da şunu söyliyebilirizki, size bir kaç akvaryum daha lazım olacak.
Dostlarınızla mutlu bir gelecek temenni ederim.

gokcegokce beğendi.
Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 00:05   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Sn Hakan Kınacı ve picea pungens
bilmemek değil öğrenmemek ayıp,nazik ve aydınlatıcı tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.ilk akvaryum kurduğumuz günden bu yana çabuk bıkarsın ,sen bu işleri bilmiyorsun diyenlere inat bu balıkları beslemeye devam ediyorum.kimse doğuştan alim doğmuyor.
soracağız öğreneceğiz paylaşacağız
yoksa burada işimiz neki

gokcegokce beğendi.
aztu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 21:19   #45
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Elbette bilmeyenler soracak bilenlerde cevaplıyacak Biz size sadece sorduğunuz sorunun cevabını vermeye çalıştık bazen kırıcı oluyorsak bunu o günkü ruh halimize ve dostlarımıza duyduğumuz saygıya verin - bu söz sakın siz vermiyorsunuz manasına gelmesin elbette sizde onlara sevgi ve saygı duymasanız bu araştırmayı yapmazsınız.- Eğer istemedende olsa sözlerim kırıcı olduysa özür dilerim.
saygılar.

Eski 23-03-2008, 23:17   #46
Yeni Üye

albatros99's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Frontoso lar tanganika gölünden çıkma balıklardır.Doğal ortamlarında çok sığ kesimlerde yaşamadıkları için fazla ışıkdan hoşlanmazlar.Frontosa beslediğim zamanlar geceleri davranışlarını loş ışıkda izlerdim.İlerleyen zamanlarda okumuş olduğunuz yazılar ile bilgilerinizi daha iyi pekiştirirsiniz.

albatros99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 11:00   #47
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Sn.Aztu,
Benim kusuruma bakmayın bu şekilde konulan balıkları akvaryumcuda da görsem tepkim değişmiyor. Kaldı ki bu kişi satışını yaptığı halde bu tür karmalar yapıyorlar.
Bakınız efendim, sizde amerikan zebra cichlid var bunlar, bölge secer ve yumurta yaparlar ve bu yumurtalarını ve yavrularını korumak için çok sert olurlar ki, yeri gelir eşlerini bile öldürür, yerler.
İkincisi Malavi gölü balıklarınız var ki bunların su değerleri en az 7,5 ph ister ve bir erkek iki dişi ideal bir aile yapısıdır.Su hacmi ~200 litre de 6 adet balık beslenebilir. Su hacmini büyüttükçe balık miktarını da çoğaltabilirsiniz.
Ayrıca sizde papağan diye tabir edilen cichlid var ki, bunlar bana göre ucube [kırma balıklardır.(tabiri caizse katır denilir.)] bunlarda malavi gölü balıklarının kırmasıdır.
Bir de sizde tanganika gölü balıkları vardır bunların su değerleri 8,5~9 ph değerinde olması şarttır bakmayın Türkiye de bunları zorla 7,5 ph da yaşatmaya zorlanırlar ve herkes bilgilidir (bu, bu suda yaşar diye diretirler.) fakat sizin frontozolarınız loş ışık ve derin su isterler su hacimleri yaklaşık 500 litre üzerinde olması her zaman idealdir ancak bu şekilde rahat ederler ve ideal boylarını ve renlerini gösterirler.

Gelelim genel olaylara; her hafta veya 15 günde bir mutlaka %5 dip çekimi yapılması şarttır. Bu dip çekiminden eksilen suyunuzu akvaryumunuzda beslediğiniz balık türüne göre hazırlayacaksınız ve su değerlerini ve akvaryumuna ekleyeceğiniz su ısısı akvaryumunuzla aynı değerde olmasına dikkat edeceksiniz.
plastik bitki koymanızı tavsiye etmem, çünki su değerlerini çok çabuk bozar ve hastalıklara yol açar.
Asla hasta bıklarınız için ana tankınıza ilaç dökmeyin derim, çünki akvaryumda oluşan tüm yararlı bakterilerinize de zarar vereceksiniz ki, bu da akvaryumunuzun tüm dengesini bozacaktır.
Biraz çenem düştü yine....
Artık kafanıza takıldıkça cevaplayayım...
Saygılar,

gokcegokce beğendi.
Eski 27-03-2008, 19:25   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-12-2006
Günde bir kaç kere bu siteye girmeme rahmen bu başlığı ilk defa görüyorum. Ben şu anda malavi grubundan Yunus Tanganyika grubundan Kalvus kedi balıklarından Cüce vatoz Amerikan grubundan melek vede bana döre tamamen grup dışı balık olarak Diskus beslemekteyim. Sevgili samowan eğer isterseniz Bitkili akvaryumunuza seve seve Cüce Vatoz yavrusu vede Java Moos hediye edebilirim.

bülent16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 10:27   #49
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spawn Mesajı Göster
çok teşekur ederım bilgilerınız için benım 2 tane akvaryumum var bırı 55* 55* 55 dıyerı ise 60*30*20 birirnin içinde çıklet balıklarını beslıyorum dıyerını içinde: ise japon balıklarım var heralde melek balıgı onun içinden alıçam
İlk akvaryumunuz 166 litre ikinci akvaryumunuz 36 litre sizce hangisi daha büyük? hangisinde malavi beslenir?

"arkadaşlar çıklet balıklarından biri çukur kazıyor kazdıgı cukuva kımseyı yaklaştırmıyor ve butun balıları kovalıyor hamıle olabılır mı"

Eş tutacakları zaman bu şekilde çukur açmaları ve orayı sahiplenmeleri gayet normal bir davranıştır. Malaviler çukura vs yumurta bırakmazlar sadece çukuru bölge olarak belirler ve orada eşleşirler erkek o bölgeya gelecek olan tüm balıkları kovalar sadece dişisini oraya gelmesi için zorlar ve titreme hareketleri ile dişiyi oraya çekmeye çalışır. Malaviler her zaman yumurtlarını ağızlarında tutarlar, yaklaşık 21 gün kuluçka dönemi vardır ve o güne kadar dişi hiç bir şey yemez ve yavrularını belirli bir boya kadar ağızında besler yavruların saklanacak yeri yoksa kesinlikle diğer balıklara canlı yem olacaktır.

"arkadaş ben 100cm akvaryum kumayı duşunuyorum sizce arkadaşlar içine hangi ıstıcıyı kullamalıyım
ve hangi diş filitreyı kullanmamı önerirsiniz şimdiden cevaplarınız için teşekkur ederim
saygılar
"

100*20*30 mu 100*50*60 mı kaça kaçlık bir akvaryum yani planlarınızda kaç litrelik bir akvaryum olduğu bilinmediği için; içerisinde kullanacağınız ısıtıcı 100,150,200,300 wattlık ısıtıcılar olabilir şu an 100 lük akvaryum demekle size ısıtıcı tavsiyesinde bulunmak yanlış olur.
Dış filtre de aynı şekilde ama kaç litre alırsanız alın filtreniz en az aldığınız akvaryumun litresini, saatte 3 kez çevirecek şekilde olmasına dikkat edin.
mesela 200 litrelik bir akvaryum için saatte 600 litre çeviren bir filtre olması şart tabii bu bana göre böyle.....
Ayrıca malavi balıkları akan suda oynamayı severler bu yüzden akvaryumunuzun içine de iç filtre koyun ve içeride sirkülasyon sağlanırken suyun içinde oluşan harekette balıklarınızı filtrenin su basma ucunda oyun oynadıklarını göreceksiniz.
Ancak, bunu yaparken bu filtrelerde havada veriliyor siz hava hortumunu çıkarın ki sevinçle oynasınlar hava veren motorlarla pek ilgilenmmiyorlar.

Eski 28-03-2008, 10:28   #50
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Alıntı:
kardeşım sanıl bır site burası hıç kımse birbiriyle konuşmuyor

KÜSÜZ

Eski 28-03-2008, 12:43   #51
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

yok canıım!!

Eski 29-03-2008, 12:06   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2006
Merhabalar, ben Tanganyikacıyım. 300 Lt.lik tankımda 1 Erkek 3 Dişi Forntosa Burundi var. Erkeğin boyu 15cm. dişiler 12 cm.

Sayın, TURKPRINC3SS eklediğiniz fotoğraf Frontosadır. Akvaryum ebatlarınızı öğrenmek isterim. Eğer Frontosa besliyorsanız ortalama her balık için 70-80 lt. su hacmi gereklidir belirtmek isterim. Çiklid türleri içerisindeki en dayanıklı türdür. Sakin ve ürkek mizaçlı gibi görünselerde oldukça atak ve hızlı olabilmekteler. Tankınız küçükse mutlak surette ciddi yaralanma hatta ölüme varabilen kavgalar yaşayabilirsiniz. Bol kaya, testi ile desteklenmiş PH 8,0 ve genel sertlik 8 üzeri olan suları severler. İlk etapta yavaş gelişiyor gibi görünselerde ergen olmaya başladıklarında bu aşığı hızla kapatırlar.

Bu arada sayın SPAWN japon balıkları hemen birçok tür tarafından rahatsız edilirler. Japonlarla uyumlu olarak çöpçü ve vatoz harici balık bulamazsınız. Orta sertlikte fazla bitkili olmayan tankları severler. Japon türleri için ideal tank hacmi 80 lt. üstü olması uygundur. Melek ise bitkili ve yumuşak suları tercih ederken daha küçük hacimli tanklarda bakılabilmeleri mümkündür.

umitlee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 12:24   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2006
Sayın AZTU, öncelikle hangi boyda olursa olsun bir Frontosa için 70-80 lt. su hacmi gerektiğini bilmelisiniz. Tankınız 150 x 60 50 şimdi bir hesap yapalım. 10 mm. cam kullanılmıştır. Üstten su boşluğunuz ile birlikte alt cam kalınlığı ile birlikte gerçek değere daha yaklaşmış oluruz. Dış ölçüleriniz ile tankınız 450 lt. gibi görünsede iç ölçülerine baktığımız zaman 148 x 54 x 48 gibi bir ölçüye ulaşırız bu durumda tank hacminiz 380 lt ye kadar geriler. Kum kalınlığınız düz seviyede 5 cm olarak görebiliyorum. Bunuda yarısı su hacminizi düşürür. Tankınız içerisindeki kaya, filtre ekipmanı vb. diğer hacminizi etkileyen materyaller hariç ancak kum dahil edilmiş şekliyle 148 x 52 x 48 = 370 lt. hacmindedir.

Şimdi 30 Frontosa x 70 desek = bu kadar Frontosa için aynı ebatta tanktan beş adet daha almanız gerekecektir ki bu sadece Frontosalarınız içindir.

Biraz detay anlattığımı biliyorum ancak Malawi - Tanganyika ayrımından önce bu durumun açıklık kazanması gerektiği içindi. Umarım açıklayabilmişimdir.

Düzenleyen umitlee : 29-03-2008 saat 12:26 Neden: Yazım hatası.
umitlee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 22:35   #54
Yeni Üye

arkadaşlar bir süredir snow prenses birbirinin üstüne titriyor daha dogrusu dişi erkeyin üstüne titriyor ama bir türlü yavru alamadım.

Eski 28-04-2008, 14:53   #55
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Belki balıklarınız da kısırlık vardır

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 13:48   #56
Yeni Üye

balıklarımda kısırlık olaçağını düşünmüyorum sayın habibe bey çünkü balıkları yavruyken aldım.

Eski 01-05-2008, 13:15   #57
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Alıntı:
arkadaşlar bir süredir snow prenses birbirinin üstüne titriyor daha dogrusu dişi erkeyin üstüne titriyor ama bir türlü yavru alamadım.
Dişi asla erkeğin üzerine titremez buna her türlü garanti veririm.
Erkek sandığınız dişi, dişi sandığınız ise erkek olma olasılığı bir hayli yüksek.
Size tavsiyem damızlık boyda iki dişi daha alamanız, o zaman yavru almanız çok çok daha kolay olacaktır.

Eski 11-05-2008, 00:45   #58
Ağaç Dostu

erdek's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2007
Fazla yem veriryo olabilirsiniz. Bu da yağlanmaya sebebiyet verir. Yemi kısmanızı öneririm.

erdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 16:19   #59
Yeni Üye

arkdaşlar arnızda dıscus besleyen var mı? varsa nasıl bakılır en onemlı noktaları nelerdır.Nasıl balıgı mutlu ede bılırız ve nasıl beslenır purateyın olara ne vermelıyız saygılar....

Eski 18-08-2008, 13:28   #60
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
arkadaşlar3 adet TATLISU akvaryumum var.100 cx50x43 - 120x50x43 ve 80x30x50(Bombeli) akvaryumum var. 100'lük akvaryumda 6 adet fontoza ve 5 adet tropeyus bemba bakıyorum.Suyun PH değeri 7 çıktı PH değerini nasıl yükselte bilirim? 120cm'te 10 adet karma malavi ciklet bakıyorum. 80'lik bombeli akvaryumda da 2 adet portakal ciklet (Malavi)bakıyorum bunda ayrıca bitkilerim var canlı.
sorunum PH Değerini nasıl yükseltebilirim? yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024