agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2013, 13:29   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Banada lütfen

aliersin123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 13:35   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Abicim benim soruna bi cewap ltfen

aliersin123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2013, 22:50   #63
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Bugün ben de bir betta sahibi oldum. 20*8*18 ebatlarında cam diktörtgen bir kapta tek başına yaşıyor. Yem olarak da sera bettagran verdi akvaryumcu ve gün aşırı vermemizi söyledi. Her hafta üçte bir su değişimi yapıcam. Dip çekimi de yapmalıyım sanırım gerektikçe. Bitki de düşünüyorum. Su mercimeği olabiliyormuş sanırım. Başka tavsiyesi olan var mı?

hira beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2013, 23:13   #64
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
yeni canınız hayırlı olsun Sevgili gokcegokce.. siz Beta'yı da eğitirsiniz aşkla, hiç şaşırmam

gokcegokce ve jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 02:47   #65
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Cok akilli oluyorlar. Benim vardi bir sene kadar yasadi, biz turkiyeye gelince esim bakamamis. Ben hergun yemek dibe cokmus yemekleri yemiyorlar sadece suyun ustunden yiyorlar, kabiniz kucukce her bir kac gunde bir suyunu tazeleyebilirsiniz sorun olmaz. Buyuk akvaryumu sevmiyorlar ve baska baliklar varsa onlardan korkuyorlar, saklandiklari yerden cikmiyorlar. Jopon baliklari betalari yiyebilir mesela, ben deneme amacli akvaryuma attim betami, dibe coktu sonar saklandi. Iki gun boyunca cikmadi bende yerine geri aldim. Fanusun kenarina dudaginizi yaklastirip konusursaniz gelip size dinliyor, suyunu degistirirken parmaginizla oksayin seviyorlar. Ha eger disisini almiycaksaniz kopukcukleri temizleyin kotu kokuyor.

gokcegokce beğendi.
Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 12:35   #66
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bettam

Teşekkürler Derya Hanım çok faydalı oldu verdiğiniz bilgiler. Daha önce melek akvaryumumuz vardı. Dün marketin indirim bölümünde bu vazoyu gördüm. Tabi aklıma hemen betta için uygun olabileceği geldi ve soluğu akvaryumcuda aldık eşimle. Su mercimeği de koyucam bulabilirsem. Yüzelde büyüyen bitkileri seviyorlarmış. Şimdiden çok sevdim. Adını Cabbar koyduk

Eklenen Resimler

turkankaragoz ve duy-gu beğendi.
Eski 30-09-2013, 13:01   #67
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Ben çok zor olmasına rağmen bir dönem dişisini alıp çiftleştirmiştim. Acemilik iste sonrada su kurtlandı diye bir sürü yavruyu telef ettim. O günden beride bir daha balık bakmadım. Oysaki ilkokula güttiğim dönemden itibaren hep balık baktım ve ilgilendim. Betalarda hep sevdiğim balıklardan oldu.

gokcegokce beğendi.
turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 13:01   #68
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Ay benim yazilarim kopuk kopuk olmus arada bazi kelimelerim gitmis, nasil oldu bu anlamadim. Yanlisla geri silindi herhalde. Benim mavi bir betam vardi ve adini turkan koymustu kizim, neden hic bilmiyorum Biz tabi balik cinsiyeti filan anlamiyoruz. Biz turkani kiz diye seviyorduk "turkan kizim benim, turkan kizin yemegini verdimizmi vs. " Birgun akvaryumcu bize aci gercegi soyleyene kadar Sonra ismini degistirip tarkan yaptik. Ben gun asiri suyunu degistiriyordum, elimi fanusun icine koyup baligin kaymasini onlerdim ve ilik, yavas akan cesme suyundan koyardim. Baya dayanikli oluyorlar. Mutlu oldugunu kopuk yapmasindan Benim tarkan oglum beni everin anaaaaa diye hergun kopuk yapiyordu Baliginiz cok guzel bu arada gokcegokce.

Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 13:07   #69
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Akvaryumda cüce vatoz, saksıda kaktüs seviyorum. Hep dışlanıyorum. =) Çevremde bu tarz biri daha olsa keşke.

Neyse balıklar çok hoş; umarım hep sağlıklı ve mutlu olurlar. =)

gokcegokce beğendi.
altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 14:21   #70
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Yalnız değilsiniz sayın altintasna eşim de bayılır cüce vatozlara, pek büyümedikleri için. Ama o bütün balıkları çok seviyor. Balık hastası benim eşim

Eski 30-09-2013, 14:32   #71
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Bütün balıkları severim, cüce vatozu seçtim aralarından. Tüm çiçekleri severim, kaktüsü seçtim aralarından. Tüm hayvanları severim, kediyi seçtim aralarından. =)

Tabi o manada kesinlikle yalnız değilimdir de hiç olmazsa mahallemde veya iş yerinde kaktüs seven ve onlardan anlayan biri olsaydı...

Mevcut arkadaşlar beni hep garip karşılıyorlar bu konuda. Bu yüzden yalnızlıktan bahsettim. =)

Düzenleyen altintasna : 30-09-2013 saat 15:18
Eski 02-10-2013, 12:15   #72
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Cabbar dün kabından zıplamış. Ne kadar dışarıda kaldı bilmiyorum ama bulduğumda hayli bitap düşmüş ama canlıydı. Sabah Hakk'a yürümüş minik Bu mesaj tüm besleyenlere örnek olsun. Kabın ağzını açık bırakmamalı...

Eski 02-10-2013, 14:44   #73
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Ben olsam zıplamazdım.

Eski 03-10-2013, 07:58   #74
Ağaç Dostu

betito's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Cabbar dün kabından zıplamış. Ne kadar dışarıda kaldı bilmiyorum ama bulduğumda hayli bitap düşmüş ama canlıydı. Sabah Hakk'a yürümüş minik Bu mesaj tüm besleyenlere örnek olsun. Kabın ağzını açık bırakmamalı...
Su seviyesini biraz düşük bırakmalıydınız ama.

betito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 18:44   #75
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Arkadaşlar bende beta alacağı m nasıl balık seçmeleyim neerden sağlıklı bulurum şimdiden teşekür ederim

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 17:24   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2015
beta

Uretimini yaptim vehala besliyorum buyuk birzevki var bunlarin ama acdmi llanlar uretimine hemen baslamasin cok teferaati var

GoktugReis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 17:31   #77
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GoktugReis Mesajı Göster
Uretimini yaptim vehala besliyorum buyuk birzevki var bunlarin ama acdmi llanlar uretimine hemen baslamasin cok teferaati var
Lütfen ilk okuyuşta anlayacağımız biçimde yazar mısınız? Kelimenin aslında ne olabileceğini tahmin etmek zorunda kalmasın okuyanlar.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 15:50   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Öncelikle konuyu açan kişinin en son konuya olan mesajının seneler önce olduğunu dikkatinize çekmek istiyorum.

Betta balığının erkekleri tekil olarak bakılsada dişileri toplu olarak bakılabilir. Bunu da bir not olarak düşelim.

Şimdi belki biraz tartışma yaratacak bazı cümleler kuracağım, bu nedenle önceden herkesten özür diliyorum.

Betta balıklarını kadeh'te, kavonozda ve bunun gibi küçük kapasiteli hacimlerde tutmak etik ve insancıl değildir. Her balıkta olduğu gibi boyutuna göre ve en az 10 litrelik bir kapasite minimumdur. Balığın hava soluyabiliyor olması, küçük kapasitelerde çabucak birikecek olan zararlı amonyak, nitirt ve nitratları zarar görmeden umursamayacağı anlamına gelmez.

Bu aşamalarda bazı arkadaşlar şu savunmayı ileriye atıyorlar "Ne yapayım, balık saldırgan hiç bir balıkla sakin bir şekilde durmuyor, diğer balıkların kuyruklarına saldırıyor. Ayrı x tane akvaryum mu tutayım evimde?" Kusura bakmayın ama eğer bakacak uygun düzeneğimiz yok ise, yerimiz müsait değil ise, imkanlarımız el vermiyorsa balığı almayalım? Kimse bizi betta bakmaya zorlamıyor. Biz kendi zevkiniz için aldığımız o balığı kötü şartlarda yaşam savaşı vermesini zorluyoruz.

Kavanozda bakılan betta'nın ne yüzecek alanı oluyor, ne yüzgeçlerini açacak yeri. Zamanla su da zehirliler birikiyor, balığın bünyesi zayıf düşüyor, bakteriler artıyor kuyruk erimesi yaşanıyor balık formdan düşüyor cılız bir hal ile bir kaç ay yaşam mücadelesi veriyor ve sonunda yenik düşerek ölüyor. Sonra biz gidip yeni bir betta alıyor ve bu süreci yeniden başlatıyoruz.

Tabi bazı arkadaşlar bu koşullarda bu balığa baktıklarını, veya uzak asya'dan ne koşullarda geldiklerini ne koşullarda bakıldıklarını ve üretildiklerinden bahsedecektir belki. Ne yazıkki bunların hiçbirisi yapılanın doğru olduğu anlamına gelmez.

flaneuse ve gokcegokce beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 11:24   #79
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Beta

Budaa benim sinirli betam. Canlı bitki tasarımlı bir fanusu var...

Eklenen Resimler

TCM ve duy-gu beğendi.
umutdunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 18:26   #80
Ağaç Dostu

flaneuse's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Ben de -uzun yıllar devasa akvaryumlarda türlü çeşit balığın pompalarla, termostatlarla bakıldığı bir evde büyümüş biri olarak- sayın Hobiciakvarist'in mesajına katılıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster

Betta balıklarını kadeh'te, kavonozda ve bunun gibi küçük kapasiteli hacimlerde tutmak etik ve insancıl değildir. Her balıkta olduğu gibi boyutuna göre ve en az 10 litrelik bir kapasite minimumdur. Balığın hava soluyabiliyor olması, küçük kapasitelerde çabucak birikecek olan zararlı amonyak, nitirt ve nitratları zarar görmeden umursamayacağı anlamına gelmez.

Bu aşamalarda bazı arkadaşlar şu savunmayı ileriye atıyorlar "Ne yapayım, balık saldırgan hiç bir balıkla sakin bir şekilde durmuyor, diğer balıkların kuyruklarına saldırıyor. Ayrı x tane akvaryum mu tutayım evimde?" Kusura bakmayın ama eğer bakacak uygun düzeneğimiz yok ise, yerimiz müsait değil ise, imkanlarımız el vermiyorsa balığı almayalım? Kimse bizi betta bakmaya zorlamıyor. Biz kendi zevkiniz için aldığımız o balığı kötü şartlarda yaşam savaşı vermesini zorluyoruz.

Kavanozda bakılan betta'nın ne yüzecek alanı oluyor, ne yüzgeçlerini açacak yeri. Zamanla su da zehirliler birikiyor, balığın bünyesi zayıf düşüyor, bakteriler artıyor kuyruk erimesi yaşanıyor balık formdan düşüyor cılız bir hal ile bir kaç ay yaşam mücadelesi veriyor ve sonunda yenik düşerek ölüyor. Sonra biz gidip yeni bir betta alıyor ve bu süreci yeniden başlatıyoruz.

flaneuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 13:54   #81
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Betta ( siyam kavgacıbalığı) , hava keseleri olan bir balık. Ama yine de küçük ebattaki kavanoz ya da fanusta bakmak pek etik olmuyor. Betta balığının da biraz gezinmeye ihtiyacı var

özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024