agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 3 Gönderen hassoman
  • 1 Gönderen gokcegokce

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2011, 23:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
akvarist (aquarist)

Çocuğu olup da akvaryumculuğa heves etmeyen pek az aile vardır. Tıpkı çocuğu müziğe heves etsin diye org almak gibi.

Pek çok evde, eğer birilerine vermemişse, bir kıyıya kaldırdığı akvaryum malzemesi vardır. Aynı hevesle alınan org gibi kaldırıldıkları köşede unutulup gitmiştir. Benim yaptığım gibi.

Evin bodrumunda eşelenirken gün yüzüne çıkardıklarımdan biri de akvaryumum oldu. Kimbilir kaç yıl olmuştur onu unuttuğum. İlk işim onu hayata geçirmek oldu. Bakın, kendime bir akvarist (aquarist) diyemem.

Ama şu bir gerçek akvaristliğin kendine göre bir felsefesi vardır.
Bir kere temelde canlıları yaşatma güdüsü var. Bu güdü sevgiden kaynaklanıyor elbette. Her sevgi sorumluluk ister, emek ister, özen ister… İşte akvaristlerde bu var.

Balıklarına doğal ortamlarını sürdürülebilir kılmak için, kesintisiz bir yaşam döngüsü sağlamak için çaba gösterirler. Kendi elleriyle küçük bir cam bölmenin içinde yarattıkları su dünyasının tanrısı gibidirler. Öncül amaçları yaşatmaktır.

Sonra paylaşmak
Oldum olası akvaristler arasında inanılmaz bir iletişim vardır. Bilgilerini, deneyimlerini esirgemezler. Basit de olsa karşılaştığı sorunlarla baş etmek zorundadırlar. Bu yüzden çok meraklı ve araştırmacıdırlar. Zorda olsa sabırlı olmayı öğrenirler... Gözlemciliğin getiri olduğunu da...

Sonra estetik…
Sonuçta akvaryum dekora elverişli bir malzemedir.
Odanıza ışık içinde sürekli devinen renkli canlılar yakışmaz mı?...
Bir ressam resmini nasıl tuvale yapıyorsa, bir akvarist de resmini bir akvaryumun içine yapar. Üstelik canlı, üç boyutlu ve ışıklı bir resimdir bu...

Nasıl naif ressamlar varsa ben de öyle naif bir akvaristim;
işte balıklarım:

Name:  akv 6.jpg
Views: 413
Size:  9.3 KB

Birbirlerine uyumsuz türler olduğunu biliyorum. Görünmüyor ama bir de cüce gurami var içlerinde. Eşi öldüğü için aylak takılıyor. Şimdilik sulh halindeler.

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 01:33   #2
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Ne kadar güzel anlatmışsınız akvaryum maceracılarını. Orada iki melek görüyorum sanki. Balıklarınız büyüdüler mi? Başka resimler de ekleyin lütfen.

kasap.94 beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024