agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)
Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen B.Unver

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2012, 10:57   #1
Ağaç Dostu
 
Onur G. HİTİT's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-07-2006
Şehir: İlkadım/SAMSUN
Mesajlar: 365
Galeri: 10
Ödüllü Fotoğraf Yarışmamız Sonuçlandı (Lepistes Kulübü)

Kulübümüzün kuruluşunun 5. yılı dolayısıyla düzenlediğimiz ve katılım için kulübümüze üyelik şartı aramadığımız ödüllü fotoğraf yarışmamız sonuçlanmıştır. Jüri katılımları değerlendirmiş ve puanlamıştır. Başta yarışma destekçimiz (sponsorumuz) Pet Garden firmasına, daha sonra jüride yer alarak bizlere destek veren Murat Sağdıç ve Oğuz Sağlam üstatlarımıza, tüm katılımcılara tüm kulüp üyelerimize ve destek veren herkese teşekkürlerimizi sunarız. Dereceye giren arkadaşları ayrıca tebrik ederiz.

İlk üçe giren arkadaşların ödülleri Pet Garden tarafından kendilerine gönderilecektir.Yarışma duyurumuz şuradaydı:

Lepistes Kulübü Canlı Doğuran Balık Fotoğrafı Yarışması 2012Değerlendirme sonuçlarına göre ilk üçe giren arkadaşlarımız sırasıyla şu şekildedir:

Yarışma Birincisi: Ahmet Tahtabacak 274 puan
Yarışma İkincisi: Oğuz Kalender 262 puan
Yarışma Üçüncüsü: Emircan Pürçeklioğlu 238 puan

Diğerler katılımlar ve puanları:

Abdullah Üzümcü 236 puan
Berat Bülbül 235 puan
Hasan Evren Biçer 229 puan
İlker Şeker 228 puan
Atakan Şimşirli 225 puan
Tolga Erdurmaz 225 puan
Hasan Topal 220 puan
Eyüpcan Pürçeklioğlu 216 puan
Fatih Burak Aydemir 216 puan
Numan İşcan 215 puan
Faruk Kantar 213 puan
Toprak Akalın 204 puan
Ünal Tun 193 puan
Harun ŞanlıTürk 175 puan
İbrahim Kılcı 146 puan
Haktan Aybars Dinç 143 puan
Talha Karabıyık 122 puan
Kadir Uzun 100 puan

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 10:58   #2
Ağaç Dostu
 
Onur G. HİTİT's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-07-2006
Şehir: İlkadım/SAMSUN
Mesajlar: 365
Galeri: 10
FOTOĞRAFLAR (SIRASIYLA) VE JÜRİ YORUMLARI:

Yarışma Birincisi Ahmet Tahtabacak'ın Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Balıkları ortalama, netlik, yakalanan poz çok güzel olmuş. Özellikle yakalanan poz lepistes davranışlarını özetler nitelikte.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Canlının özelliğini yansıtan güzel bir kompozisyon, keskinlik fotoğrafta canlıları ön plana çıkarmış, başarılı bir çalışma…
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Fotoğrafta hareket güzel yakalanmış. Lepisteslerin tangosu. Çok beğendim.


Yarışma İkincisi Oğuz Kalender'in Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Gayet hoş, net bir fotoğraf... Işık çok iyi kullanılmış, balık da etraftaki öğelerle (bitkiler) bir bütünlük içinde... Başarılı bir çalışma olmuş.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Detaylar çok iyi, doğru ışıkta, doğal ortamda hoş bir kare ortaya çıkmış.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Balık ve ortam güzel. Netlik ve kompozisyon başarılı.


Yarışma Üçüncüsü Emircan Pürçeklioğlu'nun Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Balık kadrajda ortalansaydı sonuç çok daha farklı olurdu. Genel anlamda güzel bir fotoğraf.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Duru bir kare ve göze çarpan ilk özelliği netlik ve detayların ortaya koyulması. Doğal ortam ve kadraj yerleşimi de gayet başarılı...
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Güzel fotoğraf. Balık biraz endişeli görünüyor.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 10:59   #3
Ağaç Dostu
 
Onur G. HİTİT's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-07-2006
Şehir: İlkadım/SAMSUN
Mesajlar: 365
Galeri: 10
DİĞER FOTOĞRAFLAR VE JÜRİ YORUMLARI:

Abdullah Üzümcü'nün Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Genel anlamda dikkat çekici bir fotoğraf. Obje (balık) keşke biraz daha ortalansaymış daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Balığın rengiyle diğer öğelerin renkleri arasındaki zıtlık, fotoğrafı çarpıcı bir hale sokmuş, güzel olmuş.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Unsurlar çok güzel değerlendirilmiş, arka plandaki balık ve bitkiler ile güzel bir kompozisyon ortaya konmuş, canlı renklerde biraz daha detay çok iyi olurdu, balık sağlıklı görünüyor.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Renkler çok güzel ancak netlik daha iyi olabilirdi.


Berat Bülbül'ün Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Güzel bir fotoğraf, sadece netlikte biraz sıkıntı olmuş.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Canlıların renk itibariyle görüntülenmesi biraz zor, ortamın ışığı da fotoğrafta detay almayı zorlaştırmış, toplu bir görüntü için iyi bir kompozisyon sayılır, ortamın doğallığı gayet olumlu.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Hareketlilik güzel ancak ışığın tonu biraz yapay. Bu da lepisteslerin diskoteği dedirtiyor.


Hasan Evren Biçer'in Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Akvaryum gayet güzel bir akvaryuma benziyor. Balıkların ihtiyaçları fazlasıyla karşılanmış, sağlıklı bir akvaryum kurulmuş. Fotoğrafın netliği konusunda biraz sıkıntı var sadece.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Balıklar uzak konumdayken yapılacak bir çekim şahane olurdu. Odaklanma alanı yüzey bitkilerinin köklerine isabet ediyor, haliyle balıklar flu kalmış. Güzel ortam güzel kompozisyon, lakin teknik hatalı…
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Güzel sistem. Sağlıklı ortam. Fotoğraf kırpıldığı için kompozisyon rahatsız ediyor. Netlik daha iyi olabilir.


İlker Şeker'in Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Arka plandaki loşluk fotoğrafa ayrı bir hava katmış. Güzel bir fotoğraf, ama netlik konusunda biraz sıkıntı var.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Sonradan yapılan uygulamalar kareyi hoş hale getirmiş, ancak oluşan kumlanmalar düşük ışıkta hatalı değer atamaları nedeniyle kaliteyi düşürmüş, kompozisyon fena sayılmaz.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Kompozisyon güzel, renk dağılımı dengeli.


Atakan Şimşirli'nin Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Balık güzel bir şekilde objektife yakalanmış. Ama balığın etrafındaki öğeler, balığın güzelliğini fotoğrafa olumsuz bir şekilde yansıtmış, yani çarpıcılık bu öğelerden dolayı büyük ölçüde kaybolmuş.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Doğal olmayan küp, yapısı ve rengi ile canlının güzelliğini gölgelemiş. Netlik gayet iyi, canlı sağlıklı görünüyor.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Odaklama ve balığın fonu merkezlemesi başarılı. Balık rengi ve fon rengi uyumu güzel.


Tolga Erdurmaz'ın Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Güzel bir balık, ama biraz daha yakından fotoğraflanmış olsaydı çok daha çarpıcı olurdu.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Karede canlının katkısı ve hakimiyeti oldukça az, güzel bir balık ve ortam…
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Bence katılanlar arasında en güzel kompozisyon. Teknik olarak sıkıntıları olabilir ancak benim favorim.


Hasan Topal'ın Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Balık çok hoş... Endler kanı taşıyan bir lepistes olduğunu düşünüyorum, yanılıyor da olabilirim. Alttaki beyazlık olmasaydı çok daha çarpıcı bir fotoğraf olurdu.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: İlk dikkat çeken ortamdaki ışık yetersizliği, balığın canlı renkleri bu nedenle tam olarak yansıtılamamış, ortam rengi de bu duruma katkı sağlamış, akvaryumun alt bölümü görünmemeliydi, daha yakın bir çekim yapılabilirdi. Sağlıklı ve güzel canlılar.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Balık güzel, kompozisyon ve çerçeve planlaması yetersiz.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 11:02   #4
Ağaç Dostu
 
Onur G. HİTİT's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-07-2006
Şehir: İlkadım/SAMSUN
Mesajlar: 365
Galeri: 10
Eyüpcan Pürçeklioğlu'nun Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Hiç fena değil. Biraz netlik sıkıntısı olmuş sadece.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Zor bir açı, buna bağlı baş bölgesine odaklanma tam sağlanamamış. Kadraj içinde canlı pozisyon itibariyle sönük kalmış, doğal ve canlı ortam içerisinde obje daha iyi değerlendirilebilirdi.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Odaklama uygun, netlik yeterli, özgünlük yok.


Fatih Burak Aydemir'in Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Akvaryumun camındaki lekeler fotoğrafın çarpıcılığını olumsuz yönde etkilemiş. Bunun dışında fena bir fotoğraf değil.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Yansımanın kompozisyona dahil edilme isteği gayet güzel, ancak canlı üzerinden flaş etkisi yeterince alınamamış ve patlamalar oluşmuş, estetik açıdan hoş bir an, teknik yönden eksikler ne yazık ki bu güzel canlıyı gölgede bırakmış.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Balık çok güzel, geri planın loşluğu biraz balığın güzelliğini örtüyor. Balığın hakkını vermek için daha iyi ışık lazım gibi.


Numan İşcan'ın Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Objeye odaklanma konusunda sıkıntı var. Yani aslında objenin hangi balık olduğunu kestirmek epey zor görünüyor. Netlik konusunda sıkıntı olmasa da kalabalık bir grubunun yem yerken çekilmiş görüntüsü reklam/katolog fotoğrafı havası vermiş.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Yem sayesinde oluşan karmaşa, fotoğrafa olumlu bir kompozisyon olarak yansımış, flaş etkisi daha iyi ayarlanabilirdi, zorluk derecesi düşük, ancak hoş bir kare…
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Kalabalık şehirlerin nefessiz kalabalığı. Aralarında çok güzel balıklar var. Fotoğraf katılanlar arasında güzel olanlardan biri.


Faruk Kantar'ın Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Balıklar çok güzel, ama netlik tam olarak sağlanamamış. biraz daha çalışmayla daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Kullanılan teknik aslında çok iyi, çarpıcı kareler yakalamak mümkün. Ancak netlik yakalanamamış, kompozisyon düşüncesi gayet başarılı.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Balığın güzelliği su götürmez. "An"da ve "netlik"te biraz sıkıntı var.


Toprak Akalın'ın Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Akvaryum güzel ve sağlıklı bir akvaryuma benziyor. Ama fotoğrafın netliğind ve objenin (balık) ortalanmasında biraz sıkıntı var. Biraz daha çalışmayla çok daha güzel fotoğraflar elde edebileceğinizden eminim.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Ortam çok güzel, ancak canlı ön plana alınamamış, karmaşık bir hava var. Yoğun flu bölge fotoğraf bütünlüğünü olumsuz etkilemiş.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: En güzel fotoğraflardan biri. Çok başarılı.


Ünal Tun'un Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Çok hoş bir balık. Sağ taraftaki obje (sanırım ısıtıcı) fotoğrafın çarpıcılığını olumsuz yönde etkilemiş. Biraz daha çalışmayla çok daha güzel fotoğraflar çekeceğinizden eminim.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Zıt renk arka fon kullanılmalıydı. Canlıların şeffaf bölgeleri eş renk nedeniyle kaybolmuş, ısıtıcı filtre gibi yapay unsurlar kareye dahil edilmemeli, daha toplu bir kompozisyon düşünülebilirdi.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Geri plan balığın güzelliğini saklamış. Doğallık algılanmıyor.


Harun ŞanlıTürk'ün Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Balığın rengiyle taban malzemesinin renginin ton olarak birbirine benzemesi balığın silik kalmasına sebep olmuş. Yanılıyor olabilirim, ama gece çekimi gibi görünüyor. Daha net olabilirmiş diye düşünüyorum.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Soft bir kare olmuş, genel anlamda estetik olduğu söylenebilir. Fakat netleme sorunlu ve yüksek ISO’ya bağlı kumlanma kaliteyi düşürmüş. Taban ve arka planda temizlik yapılabilirdi.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Herhangi bir özgünlük algılayamadım.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 11:03   #5
Ağaç Dostu
 
Onur G. HİTİT's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-07-2006
Şehir: İlkadım/SAMSUN
Mesajlar: 365
Galeri: 10
İbrahim Kılcı'nın Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Fotoğraf üretim veya karantina tankında çekilmiş gibi bir izlenim verdi. Bu da fotoğrafın çarpıcılığını olumsuz yönde etkilemiş. Bununla birlikte, obje (balık) doğru bir şekilde ortalanmamış. Biraz daha çabayla çok daha güzel fotoğraflar çekebileceğinizden eminim.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Cama cam akvaryumlarda etkili kareler yakalamak çok zordur. Bu tür ortamlarda kompozisyon oluşturmak, çarpıcılık yakalamak neredeyse imkansızdır. Çok yüksek teknikler kullanmak gerekir.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Herhangi bir özgünlük algılayamadım.


Haktan Aybars Dinç'in Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Obje ortalanmamış ve bu da puan kaybettirmiş. Balığın, balıkların dışındaki öğeler de çarpıcılığı olumsuz yönde etkilemiş. Ama canlı doğuran balıkları fotoğraflamak genelde zordur. Biraz daha çalışmayla çok daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Belirli bir kompozisyon yok maalesef, yapay unsurlar ve arka plan kullanılmayışı, akvaryum dışı unsurları kareye almış. Flaş yansıması ciddi bir olumsuzluk.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Ortam yapay, odaklama yetersiz, flaş rahatsız edici.


Talha Karabıyık'ın Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Netlikte sıkıntı var. Ama asıl sıkıntı fotoğrafın çarpıcılığıyla ilgili. File, rafyalar ve sağ alt köşedeki tarih olumsuz puana neden oldu.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Kepçe içinde zorlama bir kare olmuş, tarih olmamalıydı. Yapay unsurlar içinde korkan bir balık iyi bir kompozisyon oluşturmaz.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Herhangi bir özgünlük algılayamadım.


Kadir Uzun'un Fotoğrafı:

Onur G. Hitit'in Yorumu: Netlikte ve kompozisyonda sorun var. Cep telefonuyla çekilmiş bir fotoğraf olduğundan netlik yakalanamamış.
Murat Sağdıç'ın Yorumu: Netlik yakalanamamış maalesef.
Oğuz Sağlam'ın Yorumu: Herhangi bir özgünlük algılayamadım.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 20:25   #6
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 31-10-2011
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 205
Galeri: 2
Tebrikler Onur.

Nezdinde Lepistes Klübün bu güzel çalışmasını kutlar ve başarılarının devamını dilerim.

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 00:34   #7
Ağaç Dostu
 
Onur G. HİTİT's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-07-2006
Şehir: İlkadım/SAMSUN
Mesajlar: 365
Galeri: 10
Sağ olasın hocam.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024