agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen nılgun_dogan
  • 1 Gönderen gokcegokce
  • 1 Gönderen Kocabey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2012, 19:14   #1
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Akvaryumda Salyangozlardan kurtulmak

Akvaryumda Salyangozlardan kurtulmak istiyorum Bitkileri yıyıyorlar
Çaresi varmı söyler misiniz

Düzenleyen ahmeter : 15-02-2012 saat 19:16 Neden: ilave
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 19:20   #2
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Macracanta balığının salyangozları yediğini söyleyebilirim.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 17:54   #3
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Galeri: 1
sayın ahmeter akvaryumcudan katil salyangoz alırsan sorunu çözersin

habipapo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 18:21   #4
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Teşekkürler

Sağ olun

Eski 17-02-2012, 16:52   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
salyangozu nasıl oluşturdunuz???
siz kurtulmak istiyorsunuz bende oluşturmak

se22mi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 17:37   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın ahmeter habipapo arkadaşımızın dediğibi katil salyangoz birde elma salyangoz diye biliyorum ikisi aynımı emin değilim bir önerimde var ben denemedim yalnız salatalığı boydan ince dilim kesip akvaryumun kenarına asın çok güzel topluyor diye biliyorum balıklarınıza sakıncası olurmu diyede çekinerek söylüyorum siz en iyisi katil salyangoz birde elma salyangoz deneyin derim.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 18:49   #7
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Sayın Doğan

İlginize teşekkür ederim Salatalığı deneyeçeğim iyi günler

Eski 17-02-2012, 19:43   #8
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Resmi

Resmi

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2012, 19:59   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Yeni bitki koydunuzmu akvaryuma bunlar çok hızlıda ürerler.

ferdagozcan beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 09:02   #10
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Ciklet balığınız varsa salatalığa bayılır. Çok ince dilimleyip verebilirsiniz. Eğer salyangozları çekmek isterseniz de küçük bir patatesi soyup dilimleyin koyun. Üstünde biriktiklerini görürsünüz. Ama bu bir çare değildir. Yumurtalardan tekrar üreyeceklerdir.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 20:42   #11
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Ciklet balığınız varsa salatalığa bayılır. Çok ince dilimleyip verebilirsiniz. Eğer salyangozları çekmek isterseniz de küçük bir patatesi soyup dilimleyin koyun. Üstünde biriktiklerini görürsünüz. Ama bu bir çare değildir. Yumurtalardan tekrar üreyeceklerdir.
Deneyeçeğim

Eski 23-03-2012, 08:00   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Ben bu salyangoz sorunuyla uzun süre uğraştım. Denediğim çözümleri sıralasam makale olur...
En son, bitkili akvaryumum salyangoz kaynarken, 3 tane katil salyangoz aldım, 2 ay içinde zararlı salyangozların neslini tükettiler. Kendileri de üredi. Geçen gün ölmüş bir balığın leşi üzerinde 9 tane saydım. Çakıl aralarına dökülen Yem artıklarını ve ölü balıkları da temizliyorlar. Bitkilere zarar vemiyorlar.
Katil salyangoz ile elma salyangozu aynı şey değil. Elma salyangozu bitkileri yer! Katil salyangoz minare tipi, koyu kahverengi üzerine sarı halkaları olan. Biraz arıyı andırıyor.

x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 01:05   #13
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Benim akvaryumumda da bir sürü minik salyangoz var. Patates'i denedik işe yaramadı. Haftalık su değişimi ve yosun temizliği sırasında eşim eliyle gördüklerini topluyor. Böyle böyle azalıyor ama asla bitmiyor. Eşim akvaryum.com üyesi. Oradaki üyelerin tecrübelerine göre, katil salyangoz ve makrakanta da sorunu yüzde yüz çözmemekteymiş. Ancak salyangoz akvaryumda doğal denge için önemliymiş, yani salyangozlarla barışmak lazım.

betito beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 20:44   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2013
Elma salyangozları çok oldugu zaman bitkilere zarar veriyolar ama makrakanta **** katil salyangoz yardımıyla fazla salyangozlardan kurtula bilirsiniz akvaryumunuzda olusan salyangozlar minare salngozu ise hepsinden kurtulmayın asırı üremesini kontrol altına alın boylece salyangozları takip ederek tankınızdakı nitrat artışını fark ede bilirsiniz nitrat artınca salyangozlar yukarıya cıkıyolar

aerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 17:16   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2014
Resimde görünen salyangozlar bitkilere zarar vermezler.Çokta büyümezler katil salyangoz ve makrakanta kesin çözüm değildir. Tedbir olarak yemlemeyi azar azar yapın dip kısma yem düşmedikçe salyangozların üremesi azalır. Yemlemeyi ne kadar çok yaparsanız üremeleri aynı orantıda artar.
Elle toplamak uğraştırıcı olur,biraz vahşice gelebilir ama parmağınızla ezmeniz daha hızlı bir yöntemdir...

betito beğendi.
Kocabey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2015, 11:54   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2011
Malesef salyangoz bir kere bulaştığında kurtulması çok zor katil salyangoz evet ciddi oranda azaltıyor ama tamamen bitiremiyor keza akvaryum ilaçlarıda öldürmüyor.

bin_meh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 20:56   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Benim 2 tane yoğun bitkili akvaryumum var. Salyangozdan çok çektim. Her yöntemi defalarca denedim. Sonunda bulduğum kesin çözüm katil salyangoz oldu. 3 tane attım akvaryuma, 2 ayda sorun kalmadı. Katil salyangozlar yerlerini sevdi çoğaldılar. Şimdi bir balık öldüğünde, onlarcasını üzerinde görüyorum. Normalde yoğun bitkilerden dolayı ender görebiliyorum. Hiç bir zararları yok, görünüşleri güzel, leşleri temizliyorlar. Onlar için de biraz dip yemi atıyorum.
Salyangoz ilacı bitkileri de öldürüyor, sakın kullanmayın! En doğalı ve etkilisi katil salyangoz.

x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 16:04   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Ben kabuklarını kırarak balıklarıma canlı yem yapardım

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 09:40   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Salyangozlar hakkında biraz yabancı kaynaklarda araştırma yaparsanız, insanların farklı tür salyangozları akvaryuma kasıtlı ve bilinçli olarak eklediklerini görürsünüz. Bu nedenle akvaryumunuzdan kurtulmak için bu kadar da acele etmeyin derim ben.

"Adi" salyangoz dediğimiz salyangozlar (pond snail) nüfüsları ile akvaryumunuzdaki alışkanlıklarınız hakkında bilgi verir; bitki yemediklerinden nüfüslarında çoğalma olduğunda akvaryuma balıkların yiyemediği kadar fazla yem attığınız anlamına gelir- yem olmayınca salyangoz üremez. Fazla yem = amonyak.

"Minare" salyangozu dediğimiz (Malaysian Trumpet Snail) tür sürekli toprağın arasına girerek yem aramakta ve bu sayede substrat'ta oksijensiz (anaerobic) ortamın oluşmasını engellemektedir. Anaerobic ortamın pek çok kötülüğü vardır mesela anaerobic bakteriler türer bu ortamda ve bunlar hidrojen sulfit gazı oluştururlar, bu da balıkların sağlığı için iyi değildir. Aynı zamanda minare salyangozları fazla yem ve çürüyen bitkileri de yerler (bitkilerin çürümüş kısımları). Çürüyen bitkiler de = amonyak.

"Ramshorn" denilen salyangoz görüntüsü (ve renkleri) hoş olmakla beraber aynı zamanda cürüyen bitkileri ve yem artıklarını temizlerler. Nüfuslarında patlama yaşanırsa bilinki ya çok fazla çürüyen bitkiniz var tankta ya da çok besliyorsunuz balıkları ve yem artıyor. Bu tank içinde amonyağın artmasını (fazla yemlemeden) önler.

"yarasa kulak" salyangoz adi salyangoza çok benzer ancak bazı türleri adi salyangozdan daha iri boyutlara erişir. Akvaryumda fazla artıkları ve çürüyen bitkileri yediği gibi aynı zamanda hydra yediği de bilinir. Bu nedenle karides akvaryumu ve hydra sorunu olan akvaryumlarda sıklıkla kullanılır.

"Elma" salyangozu denilen salyangozun birkaç farklı türü vardır. Birbirlerine çok benzerler ve kabuk yapısı ile ayırt edilebilirler. Bunlardan sadece birisi bitkili akvaryum ortamına uygundur ve bitki yemez, sadece çürüen bitkileri yer. İri boyu ve sarı, mavi, beyaz gibi kabuk renkleri ile dikkat çekicidir. Tekil olarak beslenirse çoğalma gibi bir sorun yaşamazsınız, zira üremek için bir erkek ve bir dişi salyangoza ihtiyacınız vardır (bu salyangoz hem erkek hem dişi organı taşımaz, yani hermafrodit değildir ve bu nedenle üremeleri için bir kesin erkek ve bir kesin dişiye ihtiyaç duymaktasınız).

Hala tüm salyangozlarınızdan kurtulmak istiyormusunuz?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024