agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen kömür
  • 1 Gönderen cello
  • 1 Gönderen cello
  • 1 Gönderen cello

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2011, 22:20   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2009
Akvaryumdan sehpa yapımı

Merhaba arkadaşlar ben akvaruy sehpa yapmak istiyorum, ama bu konuda acemiyim... Acaba bana yardımcı olabilecek fikir verebilecek olan varmı

arzu_peri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 22:24   #2
Ağaçsever

Yapmak istediğim bu şekilde bir şey,

http://www.zamazing.org/yazi/akvaryum-sehpa

Birkaç resim daha var onlarıda bulduğumda link göndereceğim. Ama bu şekile çok yüksek olmasın istiyorum ve maldivlere olan tutkumdan dolayı bu akvaryumun ortasına beyaz kumdan ve canlı bitkilerden minik bir adacık yapmak istiyorum Ama kumun sabit olmasını nasıl sağların bilemiyorum çünkü balıklar sürtündükçe kumlar dağılacak Başka bir alternatifi olan lütfen paylaşsın...

Eski 06-05-2011, 22:38   #3
Ağaçsever

tabi birde bunun aşıklandırmasını nasıl yapacağım, birde bir video izlemiştim kocaman bir akvaryum sehpa yapmış, ve üsteki cam tamamen akvaryumu kapatıyor yani hava alacak hiç bir yer yoktu anlayamadım. Lütfen bu konuda yardımcı olun bana

Eski 06-05-2011, 22:42   #4
Ağaçsever

Name:  aquarium-coffee-table.jpg
Views: 45667
Size:  31.9 KB bunuda çok beğendim ama iç filitre taktığımda sular etrafa sıçrar büyük bir ihtimalle o nedenle camla kapatmak zorundayım, umarım beni anlamışsınız arkadaşlar fazla karışık oldu sanırım yazdılarım

Eski 06-05-2011, 23:21   #5
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Hevesinizi kırmak istemem ancak olumlu ve olumsuz birkaç noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.
Olumlu fikirler:
Gerçekten çok keyifli gözüküyor sehpa gibi bir akvaryum. Örnek verdiğiniz iki fotoğrafta çok şık.
Bahsettiğiniz gibi bitkilerde çok güzel duracaktır. Bitkilerin yanında kayalar ve köklerde kullanılabilir görsel olarak. (Bende bitkili akvaryumlar ve paludaryumlara meraklıyım.)
Her açıdan görebilme imkanınız olacak akvaryumunuzu.
Kumların kayacak olması konusunda, kaya ve taşlar yardımıyla ortada kum seviyesinin yükselmesi sağlanabilir.
Sehpa ebatlarında ve bitki içeren bir akvaryumu aydınlatmak için kuvvetli ışık gerekecektir. Dışarıda ayakları olan Metal halide lambalar kullanılabilir. Ya da tavandan sarkıtalacak bol floresanlı (en az 5-6 adet) bir armatür kullanılabilir.

Olumsuz fikirler:
Balıklar sürekli etraflarında dolanıldığı için rahat olamayıp ürkek olabilecektir.
Bu alana elektrik getirmek ve kullanılan malzemeleri + kullanılacak dış filtreyi gizlemek gerekecek.
Akvaryum içerisine filtrenin emiş-veriş hortumların ulaşacağını ve ısıtıcı bulunacağını gözardı etmeyelim.
Eğer akvaryumda bitki olacaksa özel taban kurmak gerekebilir. (Kökü tabanda olmadan yetişen bazı bitkilerde mevcut)
Belirli aralıklarla su değişimi yapmanız gerekecek. Hem suyu oraya getirmek, hem alınan suyun banyo vs götürülmesi ve bunun üzeri kapatılmak istenen bir akvaryumda yapılacak olmasına çözüm bulunmalı. Balıkları yemlemek içinde bir boşluk ya da kapak olmalı.
Aydınlatmada fişi prize takmaktan fazla uğraş gerektirecek.
Aklıma daha fazla detaylar geldiğinde yazmaya devam edebilirim.

gokcegokce beğendi.
kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 02:21   #6
Ağaçsever

Evet bu olumsuzlukları bende çok düşündüm, özellikle filitreyi gizleme ve kablolar kısmını **** ufak bir iç filitre kullanacağım ve sürekli su değiştirme ile uğraşacağım ki buda zahmetli olacak Tesisat konusunda babama güveniyorum alttan bir ışıklandırma sistemi yaptırmayı düşünüyorum. Ve en büyük sorunum balıklar bu su sseviyesi yüksek olmayacağından sanırım sadece beta olacak

Eski 08-05-2011, 01:28   #7
Ağaçsever

Evet arkadaşlar başka fikri olan yokmu?

Eski 08-05-2011, 18:13   #8
Ağaçsever

Sanırım kimse bu şekilde bir şey yapmadı Benimde ilk deneyimim olduğu için pek bilgi sahibi değilim...

Eski 08-05-2011, 18:56   #9
Ağaçsever

Name:  15_413461546.jpg
Views: 11303
Size:  48.5 KB

Eski 08-05-2011, 18:58   #10
Ağaçsever

Name:  83936528.jpg
Views: 17682
Size:  31.6 KB arkadaşlar bari fikir verin bu nasıl olur? Balılar için çok mu alçak acaba...

Eski 09-05-2011, 04:48   #11
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Merhaba, fotoğraflardaki akvaryum yükseklikleri betta balığı için yetersiz değil. Fotoğraflardaki akvaryumların 20 cm yüksekliğinde olması halinde canlıdoğuran türlerininde barınabileceğini sanıyorum. Fotoğraflardaki gibi sualtında çalışacak aydınlatma kullanabilirsiniz. Ancak canlı bitki için yeterli olmayacaktır ve bitki için taban hazırlanması gerektiğide düşünülürse canlı bitki barındırmanız mümkün değil. Bu şartlar altında anubias bitkisinin bulundurulabileceği değerlendirilebilir.
Sehpa altında bulunacak kapaklı bir dolap kablo malzeme ve akvaryum gerekçerini gizlemeniz ve kolaylık açısından düşünülebilir.
Şunu da belirteyimki akvaryum tecrübesine sahip büyük bir çoğunluk, balıkların ürkek davranacakları ve kurulum-bakımla ilgili ekstra sıkıntılardan dolayı sehpa şeklinde bir akvaryuma sahip olma fikrine sıcak bakmayacaktır.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 09:53   #12
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
30 yıldır akvaryumu olan biri olarak konu hk olumsuz düşünenlerdenim. Üst cam (kapak) buhardan bu kadar net görünmeyecektir, tuz v.b birikiminden dolayı devamlı silinmesi gerekecektir. Su altı ışıklandırması bitkiler için yeterli olmayacak ve çok yapay duracaktır. Balıklar ayakaltı ortamında devamlı strese girecektir. Yukarıda verilen Japon akv-sehpasının dahi 20 cm yükseklik ve 1mx1m olduğu düşünülse 200 lt olacağı böyle bir akvaryumun en az 8 mm camdan yapılması gerektiği bunları taşıyacak yapının ona uygun olması (taşıyabilecek şekilde masif ya da metal profil) gerektiği unutulmamalıdır.
Direkt ışık almayan ama aydınlık olan bir ortamda bitki olarak cüce Cryptocoryne'de düşünülebilir.

gokcegokce beğendi.
cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 12:58   #13
Ağaçsever

Hım anlaıyorum arkadaşlar, bitki balıktan daha zor bir seçenek olacak sanırım Aslında bu kadar alçak akvaryumdan vazgeçtim son kararım bu yönde;

http://completeaquarium.blogspot.com...aquariums.html

bunun ahşap versiyonu. Hem daha derin daha kullanışlı olacak sanırım, eğer balıklarda huzursuz olacaksa ortaya koymanında bir anlamı yok, kenarda bir yere koyabilirim. Ayak yüksekliğini birazdaha kısaltıp akvauyuma derinlik verebilirm. Ama burdada bir sorunum var, üsteki küçük havuzdan su akma sistemini nasıl yapabilirim. Bunu bir artım sistemi gibi kullanmak istiyorum yani havuzlardakki gibi suyu devirdaim etsin suyu arıtarak geri versin bunun için nasıl bir filitre yöntemi kullanmam lazım? Eğer yasak değilse marka ve model adı yazabilirseniz sevenirim.

Eski 09-05-2011, 12:59   #14
Ağaçsever

Ya çok soru soruyorum biliyorum ama lütfen kusura bakmayın

Eski 09-05-2011, 14:47   #15
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Daha önce hiç akvaryum tecrübeniz oldu mu?

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 00:10   #16
Ağaçsever

Akvaryum yapımı hakkında sorduysanız eğer olmadı. Ama akvaryum ve balıklarım oldu... Japon,beta ve en son sarı ve beyaz prenses balıkları besledim...

Eski 10-05-2011, 12:41   #17
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Sistemim yukarıdaki eklediğiniz linkteki fotografı görmemi engelliyor.
Fotografı mesaja ekleyebilirmisiniz ? Ardından size filtrasyon önerilerim olabilir.

Eski 10-05-2011, 17:35   #18
Ağaçsever

Tamam ekliyorum...

Eski 10-05-2011, 17:36   #19
Ağaçsever

Name:  all_season_patio_aquarium.jpg
Views: 19534
Size:  41.7 KB

Eski 11-05-2011, 10:00   #20
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Bu Fred Çakmaktaş'ın akvaryumu herhalde 400-600 Litre civarı bir tank. Sistem akvaryumlarda kullanılan taşırmanın tersine kurulmuş modeli diyebiliriz. Tankın içine (ya da arkadan pimaşla tank dışındaki) 5.000 L civarı bir pompa eklenerek su üst kısma aktarılabilir. burada da sünger ve elyaf gibi süzücülerden geçirilerek akvaryuma iade edilir. Saatte 8-10 kere su süzülmüş olur.

Ancak unutulmamalıdır ki; ne kadar filtre ederseniz edin su değişikliği yapmanız kadar etkili olmayacaktır. Haftalık ya da 15 günde bir %20 civarı su değişikliği yapın ve farkı görün.

gokcegokce beğendi.
Eski 11-05-2011, 14:55   #21
Ağaçsever

Evet çakmak taş ailesinin olabilir %20 değişim sorun değil onu yaparım ama tamamını değiştirmek zor olur o nedenle iyi bir filitreleme kullanmak istiyorum tamamen değişimi 2-3 ayda bir e çıkartmam lazım. Bu arada camı yaptırıyorum, son kararım yine biraz büyük olacak, 60x90x30 10mm lik camdan olacak...

Eski 11-05-2011, 16:02   #22
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzu_peri Mesajı Göster
%20 değişim sorun değil onu yaparım ama tamamını değiştirmek zor olur o nedenle iyi bir filitreleme kullanmak istiyorum tamamen değişimi 2-3 ayda bir e çıkartmam lazım.
Tamamını hiç bir zaman boşaltmayın böyle birşey yok. Her suyu boşaltıp yeniden doldurduğunuzda canlı ortamınızı (bakteriler v.b) sıfırlarsınız. Bu da balıklarınıza zarar verir. Küçük hacimlerdeki değişimlerse su kalitesini korumuş olursunuz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzu_peri Mesajı Göster
Bu arada camı yaptırıyorum, son kararım yine biraz büyük olacak, 60x90x30 10mm lik camdan olacak...
Geçen seneye kadar 120x60x50 vardı 8mm idi ve pek güven vermiyordu, şu anda 120x80x40 var 15 mm. Eve 4 kişi zor taşıdık. Bence sizin işinizi 8 mm rahatlıkla görür. Hem maddi olarak fark eder, hemde taşırken.

gokcegokce beğendi.
Eski 11-05-2011, 19:05   #23
Ağaçsever

Bende 8 mm demiştim kuzenimin tanıdığına spariş verdik, ama o 10 mm den yapacağını söyledi. Maddi olarak önemli değil çünkü tandık Ama taşırken sorun olacağna eminim
Tamamen boşaltmanın zararı olduğunu bilmiyorudum ya demek benim balıklarım o nedenle az yaşıyordu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024