agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2013, 21:14   #61
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn turkankaragoz benim 3 tane daha baligim var onlarin da pullari dökülmüs lakin kizariklik yok tek solungacinda kizariklik var diyorum acaba icteki kizariklik rengi midir diye sordum kendi kendime.
mantar ilacini nasil kullancam bu mantar bulasicimidir ? mantar ilacini akvaryuma koyarsam diyer baliklara zarari varmidir ?

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 22:02   #62
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Akvaryumunuzda kaya veya farklı bir dekor varsa balıklarınız pulları sürtünmeden dolayı dökülmüş olabilir. Ya da solungaç paraziti olabilir fakat net bir şey söylemek için fotoğraf yüklerseniz garanti cevap verilebilir.
Ayrıca filtre belli zamanlarda değil 24 saat çalışmalıdır. Japon balıkları aslında havuz balığı olduğu için sizin tankınız onlar için küçük olduğundan filtresi sürekli çalışmalıdır. Ayrıca 40 Lt. için 10 adet japon balığı çok fazladır.
Işık konusuna balıklar illaki ışık isteyecek diye bir kural yok aksine bazı türler yanlış ışık seçiminden strese bile girebilirler. Akvaryumunuz oturduğunuz odada ise ekstradan bir ışık gerekmez. Işık görsel amaçlı güzel olabilir. Mesela benim Discuslarım oturduğum odada olmadıkları için bulundukları yerin ışığını gece yatana kadar açık bırakırdım bu kadarı yeterli olabiliyor.
Yem konusuna gelince japon balıklarına sürekli protein ağırlıklı yem vermeyiniz. Hatta arada sırada 1 gün hiç yem vermeyin. Bazen ıspanağı kaynar suda biraz haşlayıp damar kısımlarını alıp yumuşak yerlerini azar azar verin belki başta sevmeyeceklerdir fakat sindirim sistemleri için gereklidir.
Mantar ilacını kullanacaksanız iyi bir filtrasyon gereklidir. Diğer balıklarınıza zarar vermez. Ama en güzeli dediğim gibi fotoğraf yüklemeniz.
İyi akşamlar diliyorum.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 12:13   #63
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Sn mandalinerik ile ayrıldık bu konuda ben akvaryumun görsellik olduğunu düşünenlerdenim görsellik içinde ne yapmak gerekiyorsa yapılmalı diye düşünüyorum. Önceki mesajlara bakmamıştım evet çok balıklarınız mevcut akvaryumunuz için. İlaçlama konusu önemli dezenfektan ve akvaryum tuzuda kullanın bunlar balıklarınızın sağlığı için iyi ürünler. Mantar ilacının sağlıklı balıklarınıza bir etkisi olmaz ama mandalinerik haklı filtreniz çalışmalı çünkü mevcut fazla. Hem 3 gün bile olsa o kadar balık fanusta tutulmaz.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2013, 19:07   #64
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

arkadaslar merhaba birsey daha sormak istiyorum benim bir sari japon baligin karni sis ve siyah lekeler olmaya basladi bu neyden kaynakli?
nette farkli farkli seyler yaziyor kafam karisti.
insallah cevap yazarsiniz sevgiyle kalin

Eski 25-09-2013, 10:32   #65
Ağaçsever

fahriye07's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
merhaba benim japon balığım çok hasta karnında kırmızı yara oluştu 1 haftadır ne yapmam lazım iştahı azaldı keyifsiz bana yardım edin lütfen .

fahriye07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 14:09   #66
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

benim 6 tane japon baligim vardi hepsi öldü akvaryumda oldugu halde anlamadim neden öyle hastada gözükmüyorlardi.
cok üzüldüm benden tavsiye eger balik bakmasini bilmiyorsaniz sakin almayin ....

Eski 06-10-2013, 15:13   #67
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Benim japonlar nerdeyse iki yasindalar. Ilk balik macerama basladigimda, cahillik iste az yem ver dediler ilk posta acliktan oldu. cdan azabiyla gittim birkac tane daha aldim bunlarda cok yemekten catladilar. Kup gibi karinlariyla dipten yukari cikamadilar. Ben baliklarin suyunu degistirdigim gun yemek vermiyorum onlara, birde yemekle strese girmesinler. Suyu yumusatmasi icin bir ilac var ondan aldim her degisimden sonra onu kullaniyorum. Her iki haftada iki kova sularini alip taze su koyuyorum. Tuzun bir degisikligini gormedigim icin artik kullanmiyorum. Arada bir pismis ve ezilmis bezelyeyi ufalayarak akvaryuma atiyorum, baliklarin bagirsaklarini temizlermis. Zararini gormedim simdiye kadar.

shenile beğendi.
Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 16:05   #68
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

hepsi öldü son 1 tane kalmisti onu da cok seviyordum kuyrugu cok uzundu onunda cenesinin altinda kizariklik olmaya baslamisti. günde 1 defa yem veriyordum balik basina 2 tane ama bakamadim tek simdi cöpcü baligim kaldi onu da ne yapcam bilmiyorum çok üzüldüm vvallah ölmelerine

Eski 07-10-2013, 19:26   #69
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Sayın Shenile, balıklarınızda mantar oluşmuş gibi, dış parazitte olabilir. Biz mikofish adlı bir ilaç kullanıyorduk bu türlü durumlar için. Hasta balığı ayırıp her gün o bölgenin üzerine bir kaç damla mikofish'den sürüyorduk. İlk hafta suyuna da bir kaç damla damlatıyorduk. Balık kendine gelip iyileşmeden de akvaryuma koymuyorduk. Tavsiye ederim bir dahakine. Asla vazgeçmeyin. Evcil bakmak tecrübelerle gelişiyor. İyi akşamlar.

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 22:21   #70
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sayin gokcegokce dogru söylüyorsunuz tavsiyeleriniz icin de tesekkür ederim.bu parazitler nasiil olusuyor ben onu anlamiyorum sürekli pompa calisiyor 2-3 günde bir temizliyordum pompayi.
suyun icinde dibinde can cekismesini, son nefesini vermesini görmek aci birsey .

gokcegokce beğendi.
Eski 09-10-2013, 22:42   #71
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Aslında tam da 2-3 günde bir değiştirdiğiniz için olabilir. Suda zararlı olduğu kadar faydalı bakteriler de var. Siz tüm suyu boşaltıp pompayı da iyice temizleyince zararlılar kadar faydalılar da ölüyor ve balığınızın derisi hastalanıyor. Hani bizim derimiz ph 5.5 ya, balıkların da yaşaması için böyle asitik bazik bir denegeye ihtiyaçları var ki japonlar bu konudaki en kolay balıklar. Size tavsiyem haftada bir tankınızın 1/3'ü kadar suyunu değiştirin fazlasını değil. Pompayı da ayda bir sadece su ile temizleyini kimyasal sürmeyin. Ayrıca bitki görünümlü plastikler falan koyuyorsanız yosunlanabiliyor onları ben tercih etmiyorum. Tankın genişliğine göre 1 taneden 1 çay kaşığına kadar değişen ölçülerde kaya tuzu atmak dezenfekte edebilir. Bir de metilen mavisi denen bir hijyen ürünü kullanılıyor. Son olarak da japon balıklarını fanusta asla ama asla beslemeyin. Fanusun bombesi balıkların görüşünü bozuyor, kör bile yapabilir. Sevgilerimle...

Bunlar da benim balıklarım...

shenile beğendi.
Eski 10-10-2013, 00:42   #72
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Evet su konusu cok onemli, oyle ikide bir degistirmemek gerekiyor. Akvaryumcu bir filtreyi senede bir cikart cadece sungerini bir saksi dibine suyunu al sonar geri tak demisti. Yilmayin gokcegokce yeni baliklar edinin mutlaka bir kac tanesi size uyum saglayacaktir. temizlik ilaclari kesinlikle kullanmayin, benim akvaryuma hic temizlik maddesi koymadim senelerdir. Eski bir lif **** sungerle bol su ile yikarim sonra suyunu koyarim. Birde japonlar genis yer istiyor diye biliyorum yani yerleri ne kadar buyuk olursa o kadar buyuyorlarmis. Simdiden kolay gelsin size, basarilar

gokcegokce beğendi.
Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 10:48   #73
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

cevaplariniz icin tesekkür ederim.
Ben pompayi sadece cikartip 3-4 günde bir icindeki filtreyi temizliyordum cünkü cekim gücü azaliyor ve su bulaniyordu ve en önemlisi dipte pislikler kaliyordu.
o yüzden pompayi 3-4 günde bir cikartip temizliyordum suyuda sadece yariya kadar indirip yeni su ekliyordum.
baliklar bana göre degilmis

Eski 10-10-2013, 11:00   #74
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bu arada akvaryumunuz kaç litre ve kaç balık besliyorsunuz içinde. Akvaryum küçük balık çoksa atıklar çok birikebiliyor. Dip çekimi için sifonlu hortumlar bulunuyor. Vazgeçmeyin bence akvaryum zamanla oturuyor. Sonra da keyfine doyum olmuyor. akvaryum.com sitesini de ayrıntılı bilgiler edinmeniz için öneririm.

Eski 28-11-2013, 23:59   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
Japon Balığı

Japon balığı,(Carassius auratus ve türleri) sazangiller ailesinden bir balık türü.
Çaprazlama yöntemi ile farklı renklerde ve vücut yapısında çok çeşidi üretilmiştir.
Japon balıkları soğuksuda yaşayabilirler.Bulundukları akvaryumlarda tek cins olan
besleniyorlarsa ısıtıcıya gerek yoktur.Su sıcaklığının 25 derecenin üstünde olması
sağlıklarını olumsuz etkiler.Koi olarak adlandırılan türevleri havuzlarda 59 cm boy,
4.5 kilo ağırlığa ulaşabilirler.
Karnı şişince ters yüzen balık çeşididir.Bu durumda kaynayan suda 3-4 yap-
rak ıspanağın haşlanıp akvaryuma atılarak tedavi uygulanır.

Bilge Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2016, 10:37   #76
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba arkadaslar,
Size bir sorum olacak bende 4 tane japon baligi var ve bunlarin diskisi ip gibi arkalarindan sallaniyor buda kabizlik oluyor herhalde.
Bugun bezelye haslayip verdim ve yediler lakin bu duzelir mi ne yapmam lazim kabizlik olmamasi icin??
Lutfen cevap yazin saygilarimla

Eski 08-12-2016, 14:59   #77
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. shnile;

Balıklarınıza çok fazla mı yem veriyorsunuz. Verdiğiniz yemler nedir. Bir balığın ihtiyacı kendi gözü kadar diye bir ölçü var. Siz muhtemelen çok yiyecek veriyorsunuz. Japon balıkları ne verirseniz yerler. Muhtemelen çok yedikleri için de çok fazla atık üretiyorlar. Kabızlık var ise benim bildiğim ıspanağı haşlayıp veriliyor. Bu şekilde olunca da biraz fazla filtrenin çalışması gerekiyor. Akvaryum çabuk kirleniyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2016, 21:29   #78
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Sn. Muda,
Baliklari sali gunu aldik dun sadece biraz yem verdim bide bugu sadece haslanmis bezelye verdim yem falan vermedim bugun.
Yemler yuvarlak kirmizi ahm markasi vitamin protein liymis.
Baliklarin genel durumu aslinda iyi sabahtan aksama kadar filtre acik aksamlari kapatiyorum.
Filtreyi cikartip temizleyim derken butun pislikler akvaryuma dagiliyor.
1 teleskop baligi 3 japon var aldigim yer hehalde fazla yemliyordu.
Saygilarimla

Eski 16-12-2016, 09:25   #79
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba arkadaslar birsey sorcam.
4 tane japon baligim vardi esim surpriz yapip 2 tane daha almis o dun getirdiklerinde pullar dokulmus ama hareketliler.
Bugun beyaz japon baligimin pullu dokuluyordu hareketli ve yemini yiyor, kizariklik yok,kendini surte bilecegi sert bir cisim yok.simdi bu pul dokulmesi normal mi internette biraz arastirdim bazen normal mis deniliyor sizcenormal midir?
Bide bu beyaz japon baligim surekli diyer baliklarin arka kuyruk kismina dokunuyor herhalde erkek baligim uremek mi istiyor anlamadim o yuzden de pulu dokuluyor olabilir mi.bide dunden beri yeni baliklar geldiginden beri biraz agresiflesti kuyruklari isiriyor gibi.o baligi ayri bir kaba alip yem verdim dedim acliktan diyer baliklarin kuyruklarini yemeye calisiyor dedim ikitane yem verdim ikisinide yedi 20 dakika sonra tekrar akvaryuma koydum ilk basta birsey yapmiyordu sonra tekrar kuyruklari cekmeye basladi neden boyle yapiyor ne yapmam lazim suan ayri kapta .
Bende deep fix mavi damlasi var onu damlatiyorum suya onuda belirteyim.lutfen yardim edin
Saygilarimla

Düzenleyen shenile : 16-12-2016 saat 10:10
Eski 22-12-2016, 18:41   #80
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
*** japonlarımdan en yaşlısı 10 yaşlarında ben o mavi sudan asla damlatmıyorum. filitrelerini akşamları kapatıyorum. ısıtıcı asla kullanmadım . ışıkta takmıyorum. gayet saglıklılar. sularının yarısını 2 ayda bir boşaltıp yeniliyorum. maden suyu koyuyorum arada sularına. birde tuz çok deıl ama bırazcık. günde birdefa yem veriyorum. japonlarım arada bir birlerini kovalasalar da asla kuyruklarını falan kopartmıyolar...ıspanak verıyorum arada haslayıp.

shenile beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2016, 07:41   #81
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba syn serkan bey.
Cevap verdigini icin tesekkur ederim size bir sorum olcak.
Esim en son aldigi baliklardan biri kucuk daha diyerlerine gore ve bu balik yuzuyor lakin arka tarafi hep yukari dogru kalkip bas asagi duruyor.
1 hafta oldu lakin yem yedigini gormedim bezelye yaptim verdim biraz yemisti.
Demem o ki arastirmalarim bana ya hava kesesi patlamis olacagini soyluyor **** kanizlik.
Sizce ne olabilir gayet normal yuzuyor durdugu zaman bas asagi duruyor kuyruk kismi yukari kalkiyor? Bir turlu cozemedim bunun ne oldugunu pullari yeni yeni cikiyor.
Eger cevap verirseniz cok sevinirim saygilarimla

Eski 24-12-2016, 15:40   #82
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Bu konuda hiç bilgim yok. keşke yardımcı olabilseydim. ama hiç başıma gelmedi.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 22:27   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Merhaba. Japon akvaryumumun suyu nedense 2 gündür çok bulanik. Sebebini anlayamadim. Dip cekimini yapali 4 gun oldu. Ne yapmaliyim sizce. Bulaniklik goruntu kalitesini dusuruyor. Ayrica baliklara bir zarari olur diye endiseleniyorum. Yardimlarinizi bekliyorum. Resim yukleyemedim bir turlu.

Power 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 08:31   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Japon balığı beslediğim yıllarda böyle beyaz bulanıklık iki defa oldu. Birinde erkek dişiyi kovalayıp karnına vuruyordu. Yumurta dökme dölleme sonrası oldu. Diğeri de arazide bulduğum mermer gibi taş güzel görünüyor diye akvaryuma koymuştum erime yapıp suyu bulandırmıştı. Suyun bir kısmını alıp dinlenmiş yeni su doldurun.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024