agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balık Yemekleri (Deniz Ürünleri) (http://www.agaclar.net/forum/balik-yemekleri-deniz-urunleri/)
-   -   Balık sarması (http://www.agaclar.net/forum/balik-yemekleri-deniz-urunleri/22835.htm)

Kiraz 21-12-2010 16:58

Balık sarması

Rahmetli annem eskiden balık sarması yapardı, hiç de tarifini almamışım. Palamuttan yaptığını hatırlıyorum, kara lahana yaprağı kullanırdı ve bol naneli olurdu. Yendiğinde balık balık kokmazdı ve çok lezzetli olurdu. Benzer şekilde yapan var mı?

yaşar kaptan 21-12-2010 17:20

Sardalya balıklarını temizleyip,asma yapraklarına sararak mangalda ızgara yapabilirsiniz.Hele mevsiminde taze çekirdeksiz beyaz üzüm yapraklarına sarıpta yaparsanız tadına doyulmaz.

Eser İlhan 21-12-2010 17:25

Sevgili Kiraz, tarifi bilmiyorum ama bana çocukluğumu hatırlattınız, paylaşmadan edemedim.
Ben küçükken uskumru henüz sıradan bir marmara balığıydı ve anneannem uskumru dolması yapardı. Derisini hiç yırtmadan bütün balığın içini galsamalarından boşaltır, sonra balık etini de kullanarak yaptığı bir iç pilavla yine aynı yerden doldurur ve yanlış hatırlamıyorsam kızartırdı. Hem görüntüsü hem de lezzeti muhteşem olurdu. Daha bunun gibi şimdilerde unutulmuş birçok yemek pişirirdi anneannem. Artık ne bu yemekler ne de onları yapanlar var..

Bahar 21-12-2010 18:17

Sevgili eser ben kara denizliyim hiç balık dolması sarması görmedim.
Şimdi meraklandım doğrusu.
Turşusunu, çorbasını, salamurasını böreğini biliyorum ama pek yapmam.
ben pek beceremiyorum.
Balık bizim evde sadece kızartma olarak tüketilir.
Acaba balık tatlısı yapan varmı.

Hhatice 21-12-2010 20:05

Ben uskumrudan yapıyorum .Palamuttan hiç duymadım .Sevgili Kiraz Teyzeniz filan yok mu? Belki akrabalardan bilen vardır .Çok merak ettim palamut dolmasını

Uskumru dolması

Uskumru balığının solungaçlarını çıkarıp .içini boyun kısmından temizliyoruz.Karnını yarmadan temizlememiz gerekiyor. Balığımızı yıkıyoruz.Sonra tezgahın üzerine aldığımız Uskumru balığını inciltmeden kuyruk kısmının en uç noktasından kılcığını kırıyoruz. Avucunuzun içi ile tezgahta yuvarlayarak kılçığını ve etlerini boşaltın .İçi boşalan Uskumru balığının etlerini ayırın .Derisi kalın olduğu için patlamıyor.

Tavada zeytin yağını biraz ısıtıp
ince doğranmış taze soğanı, ince doğranmış biberi ,maydonoz,1-2 diş sarımsak ve balık etlerini tuz ve karabiberi ilave ediyoruz .Kavuruyoruz.daha sonra balığın boyun kısmından kavurduğumuz karışımı dolduruyoruz .Ben ilk öğrendiğimde içini fazla doldurmuştum .Biraz patladı .

Balığı çırpılmış yumurtaya ve galeta ununa bulayıp kızartıyoruz..Yumurtaya mutlaka az su ilave edin ki saçak yapmasın kızartırken
Afiyet olsun .Biraz uğraştırıyor ama gerçekten çok lezzetli oluyor.

Eser İlhan 22-12-2010 06:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice (Mesaj 729617)
Uskumru dolması

Uskumru balığının solungaçlarını çıkarıp .içini boyun kısmından temizliyoruz.Karnını yarmadan temizlememiz gerekiyor. Balığımızı yıkıyoruz.Sonra tezgahın üzerine aldığımız Uskumru balığını inciltmeden avucunuzun içi ile tezgahta yuvarlayarak etlerini boşaltın .İçi boşalan Uskumru balığının etlerini ayırın .Derisi kalın olduğu için patlamıyor.

Tavada zeytin yağını biraz ısıtıp
ince doğranmış taze soğanı, ince doğranmış biberi ,maydonoz,1-2 diş sarımsak ve balık etlerini tuz ve karabiberi ilave ediyoruz .Kavuruyoruz.daha sonra balığın boyun kısmından kavurduğumuz karışımı dolduruyoruz .Ben ilk öğrendiğimde içini fazla doldurmuştum .Biraz patladı .

Balığı çırpılmış yumurtaya ve galeta ununa bulayıp kızartıyoruz..Yumurtaya mutlaka az su ilave edin ki saçak yapmasın kızartırken
Afiyet olsun .Biraz uğraştırıyor ama gerçekten çok lezzetli oluyor.

Sevgili Sedef, bir harikasın, İşte çocuk anılarımın yemeği.!!!!
Hemen kaydediyorum ve kendime güvendiğim birgün mutlaka yapacağım, sağol ;);)

Sanırım sevgili Kirazın sözünü ettiği bu tip bir dolma değil de -eğer yanlış anlamadıysam -etli yaprak dolması tarzında bir yemek. Ben de hiç duymadım. Meraktayım doğrusu ;)

Kiraz 22-12-2010 08:03

Evet, benim tarifim aynı etli yaprak sarması gibi ama baharatlarla çok güzel oluyor. Teyzem tarifi bilirdi ama o rahmetli olalı çok oldu, yine de araştıracağım. Palamut dışında, başka beyaz etli balıktan da yapılabilir diye düşünüyorum.

Güler 22-12-2010 09:39

Ben de uskumru dolmasını duymuştum, asma yaprağında sardalyayı sık sık yaparız (ızgara olarak).

bettyycim 22-12-2010 09:57

Arkadaşlar ben de Kipa dan Panga Balığı fileto aldım, ilk defa çekine çekine sadece una bulayıp kızarttım :D çok az yağda resmen börek gibiydi sıfır kılçık ve pamuk gibi tavsiye ederim:p

memet 22-12-2010 17:26

Dolmada balığın eti çıkarılmaz. Kahvaltı bıçağı ile kılçığı altından ve üstünden içeri sokup etten ayırırsınız. Bir kaç denem gerekir başarmak için. Balık kılçığından ayrılır. İçi doldurulur. Dereotu şarttır. Kızartılmaz. Tepsiye dizilir, fırında az sulu olarak pişirilir. Keyfe göre üstüne zeytin yağı ya da tereyağı konulabilir pişirilirken.

Güler 22-12-2010 18:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 729961)
Dolmada balığın eti çıkarılmaz. Kahvaltı bıçağı ile kılçığı altından ve üstünden içeri sokup etten ayırırsınız. Bir kaç denem gerekir başarmak için. Balık kılçığından ayrılır. İçi doldurulur. Dereotu şarttır. Kızartılmaz. Tepsiye dizilir, fırında az sulu olarak pişirilir. Keyfe göre üstüne zeytin yağı ya da tereyağı konulabilir pişirilirken.

Üstad! Eğer yapıyorsanız lütfen bizim için de safha safha fotoğraflar mısınız?
İnanın çok makbule geçer.;)

kalambaklı 22-12-2010 18:12

Dostlar, bende size yaptığım dört kişilik sardalya sarmasını tarif edeyim.( yöresel olarak sardelya, sardalye olarak geçer)
Sardalya'nın kılçığını çıkar, bir limon ve zeytinyağıyla sosla, dolaba koy, ertesi gün de hafif haşladığın asma yaprağına balığı sar, ızgarada yanmaması için sardığın balığın dış kısmını hafifçe yağla sonrada köz halindeki ızgarada pişir. Afiyet olsun.

Güler 22-12-2010 18:23

Hepsini yapıyoruz da, bir gün dolapta bekletilmesi yoktu. Olsun, onu da deneriz. El elden üstündür demiş Atalarımız.

Tarif için teşekkürler sayın kalambaklı.

memet 22-12-2010 18:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 729976)
Üstad! Eğer yapıyorsanız lütfen bizim için de safha safha fotoğraflar mısınız?
İnanın çok makbule geçer.;)

İzmir'de uskumru bulduğumda yapayım dolma.

Hhatice 22-12-2010 19:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 729992)
İzmir'de uskumru bulduğumda yapayım dolma.

Çok iyi olur sevgili memet
Tekirdağ bir zamanlar benim çocukluğumda uskumru cenneti idi .Çiroz yapılır dükkanların önüne asılırdı.

Doğrusu sizin dolmayı merak ettim .Ama unutmayın ki yörelere göre yemek tarifleri değişir.Böyle olmaz diyemezsiniz .Biz Tekirdağ 'da böyle yaparız.Beğenirmisiniz beğenmezmisiniz bilemem ama İstanbul'da Boğaz restorantlarıda böyle yapıyor.Size katıldığım tek nokta dereotu ilavesi ,Ben katmıyorum .Çocuklarım yemediği için.

bettyycim 22-12-2010 20:36

Bu olabilirmi Sevgili Kiraz Hanım :p

Balık Sarma
Levrek veya fileto çıkarılmış olan iskorpit balığından yapılan balık sarma için söğüş usulü doğranmış kuru soğan, pirinç, rendelenmiş havuç, dereotu, karabiber, nane, tuz , dolma içi gibi hazırlanıyor. Fileto balıklar haşlanıp kılçıkları çıkarılıyor, küçük parçalara ayrıldıktan sonra malzemeyle karıştırılıyor. Bir tarafta pazı yaprakları hafifçe haşlanıp, içine malzeme konulduktan sonra yaprak sarma gibi sarılıyor. Balık sarmalar bu defa tek sıra halinde tepsiye diziliyor ve içine bir bardak su, limon ve zeytinyağı konulduktan sonra üstü folyo kâğıdı veya kapakla kapatılıp 15-20 dakika pişiriliyor. Soğumaya alınan balık sarmalar zeytinyağlı olduğu için soğuk olarak yeniyor. Püf noktası yağ miktarının ölçülü olması ve fazla pişirme durumunda, pirinçli iç malzemenin sarma içinde aşırı yumuşak olması.

http://www.sihirlitur.com/mezeler/index.html

bettyycim 22-12-2010 20:38

1 Eklenti(ler)
Bir de resim ekleyelim :o

bettyycim 22-12-2010 20:50

1 Eklenti(ler)
Bir de bunu buldum, kendi tariflerim değil ama :o

Malzeme:

2 adet Mezgit Balığı Filetosu

1 su bardağı Pirinç

2 adet Soğan

1 tatlı kasığı Dolmalık Fıstık

1 çorba kasığı Dolmalık Üzüm

1 çay bardağı Sıvı Yağ

150 gr Yaprak

1 çorba kasığı Nane (kıyılmış)

1 çorba kasığı Maydanoz (kıyılmış)

1 çorba kasığı Dereotu (kıyılmış)

Karabiber

Tuz

Hazırlanışı:

Balığı kaynar suda biraz haşlayın. Küçük parçalara ayırın. Soğanı sıvıyağda pembeleşinceye kadar kavurun. Dolmalık fıstık ve üzümü ilave edin. Pirinci ekleyip hafifçe kavurun. Balığı ekleyip bir kaç dakika daha kavurun. Ateşten Almadan önce ince kıyılmış dereotu, nane, maydanoz ve tuzu ilave edin. Yaprağı yumurtalığın içine yerleştirip, ortasını çukurlaştırın. Hazırladığınız balıklı harçtan Bir miktarı yaprağın ortasına koyun. Yaprağın kenarlarını harcın üzerine kapatarak bohça Gibi sarın. Diğer sarmaları da aynı şekilde hazırlayın.

Sarmaları yaprakların katlanan kısmı alta gelecek şekilde yayvan bir tencereye

Yerleştirin. 1/2 su bardağı su ilave edin. Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateşte 15 Dakika pişirin.

http://www.goktepe.net/kategori/beslenme/page/4

Kiraz 23-12-2010 12:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim (Mesaj 730060)
Bir de bunu buldum, kendi tariflerim değil ama :o

Malzeme:

2 adet Mezgit Balığı Filetosu

1 su bardağı Pirinç

2 adet Soğan

1 tatlı kasığı Dolmalık Fıstık

1 çorba kasığı Dolmalık Üzüm

1 çay bardağı Sıvı Yağ

150 gr Yaprak

1 çorba kasığı Nane (kıyılmış)

1 çorba kasığı Maydanoz (kıyılmış)

1 çorba kasığı Dereotu (kıyılmış)

Karabiber

Tuz

Hazırlanışı:

Balığı kaynar suda biraz haşlayın. Küçük parçalara ayırın. Soğanı sıvıyağda pembeleşinceye kadar kavurun. Dolmalık fıstık ve üzümü ilave edin. Pirinci ekleyip hafifçe kavurun. Balığı ekleyip bir kaç dakika daha kavurun. Ateşten Almadan önce ince kıyılmış dereotu, nane, maydanoz ve tuzu ilave edin. Yaprağı yumurtalığın içine yerleştirip, ortasını çukurlaştırın. Hazırladığınız balıklı harçtan Bir miktarı yaprağın ortasına koyun. Yaprağın kenarlarını harcın üzerine kapatarak bohça Gibi sarın. Diğer sarmaları da aynı şekilde hazırlayın.

Sarmaları yaprakların katlanan kısmı alta gelecek şekilde yayvan bir tencereye

Yerleştirin. 1/2 su bardağı su ilave edin. Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateşte 15 Dakika pişirin.

http://www.goktepe.net/kategori/beslenme/page/4

Sorduğum buna benzerdi, tadı aynıysa gerçekten güzel oluyor. Pazı ile yemedim ama pazıyla da güzel olacağını düşünüyorum.

hassoman 30-12-2010 11:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yaşar kaptan (Mesaj 729320)
Sardalya balıklarını temizleyip,asma yapraklarına sararak mangalda ızgara yapabilirsiniz.Hele mevsiminde taze çekirdeksiz beyaz üzüm yapraklarına sarıpta yaparsanız tadına doyulmaz.

Şurada bir reçete sunmuşum. Bu yaz bu reçeteyi sardalya ile uyguladım. Daha mı güzel oldu ne?

Güler 30-12-2010 12:47

En iyisi ben bu ara mutfak başlığına hiç bakmayayım.
Perhiz yapmaya bir niyet ettim, gelen tarifler iyice aklımı karıştırmaya başladı.

yaşar kaptan 30-12-2010 13:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 733728)
En iyisi ben bu ara mutfak başlığına hiç bakmayayım.
Perhiz yapmaya bir niyet ettim, gelen tarifler iyice aklımı karıştırmaya başladı.

Tam kalamar tava tarifini vermek üzereydimki yazınızı okuyunca vazgeçtim

Güler 30-12-2010 18:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yaşar kaptan (Mesaj 733739)
Tam kalamar tava tarifini vermek üzereydimki yazınızı okuyunca vazgeçtim

Yok yok, siz benim yazdığıma bakmayın, verin güzel tarifinizi. ;)

sigortacihasim 29-05-2012 22:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan (Mesaj 729323)
Sevgili Kiraz, tarifi bilmiyorum ama bana çocukluğumu hatırlattınız, paylaşmadan edemedim.
Ben küçükken uskumru henüz sıradan bir marmara balığıydı ve anneannem uskumru dolması yapardı. Derisini hiç yırtmadan bütün balığın içini galsamalarından boşaltır, sonra balık etini de kullanarak yaptığı bir iç pilavla yine aynı yerden doldurur ve yanlış hatırlamıyorsam kızartırdı. Hem görüntüsü hem de lezzeti muhteşem olurdu. Daha bunun gibi şimdilerde unutulmuş birçok yemek pişirirdi anneannem. Artık ne bu yemekler ne de onları yapanlar var..

Sn.Eser İlhan...Uskumru denizlerimizin yağlı balıklarındandır.Yağlı balıklar pek kızartma olmaz.Olusa bile ağır olur.
Rahmetli babam da kalsamalarını bağırsakları ile birlikde alırdı.İçini çok iyi yıkar hafif tuzlardı.Sonra,maydanoz ve dere otunu iyi kıyıp,yapılan iç pivala karıştırır,(boğaz)yaka kısmından karnına doldururdu.Ama karnını patlayacak şekilde şişirtmezdi.Bu arada bahçemizden koparttığı bir adet defne yaprağını da yakasından içeri sokardı.
Sonra bunlardan 4 tanesini küçük tel ızgaramıza yerleştirdi.
Kışın evde kömür sobası yakardık.Açardı yandan kömür attığımız kapağını,o kapakdan içeri sokardı tel ızgarayı,bir ters-bir yüz pişirirdi.
Pişerken balıklardan akan yağlar,cız cız dedikçe sobada ki kömürler alevlenirdi...Ne kadar havalandırsak da,perdelere bile sinen o mis gibi balık kokusu bir iki gün geçmezdi evin içinden.

Wallnut 29-05-2012 23:32

Asma yapragında Sardalyacılar.
Aman dikkat,balığı ya çok yağlayıp sarın ya da yaprağı sıcak suda biraz haşlayıp çıkartın.Balık pişerken yaprağa yapışır ,yerken yaprak temizlemekten
balıktan bir tat alamazsınız.
,

sigortacihasim 30-05-2012 22:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut (Mesaj 975738)
Asma yapragında Sardalyacılar.
Aman dikkat,balığı ya çok yağlayıp sarın ya da yaprağı sıcak suda biraz haşlayıp çıkartın.Balık pişerken yaprağa yapışır ,yerken yaprak temizlemekten
balıktan bir tat alamazsınız.
,

Sn.Wallnut,bu onuda beni aydınlattınız.Yaprağın önceden haşlanacağını bilmiyordum.Çok teşekkür ederim.

selmansahin 03-12-2012 16:28

değişik bir yemek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024