agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   Çin Karaağacında yaprak sararması (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/6652.htm)

vyssera 03-12-2007 09:26

Çin Karaağacında yaprak sararması

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar yeni aldığım Çin karaağacımın yaprakları sararmaya başladı. Forumumuzdan edindiğim bilgilere göre iç mekanda tutmak gerekiyormuş. Ağacı aydınlık ama doğrudan güneş görmeyen bir yerde tutuyorum. Sulamadan başka birşey yapmadım. Bir süre sonra toparlanacağını umuyor olsam da, tavsiyeleriniz olursa yapmaya uyacağım. Sormak istediğim bir konu da şu; Bu ağaçların 4-6 hafta dormansiye ihtiyaçları varmış, acaba şu anda bunu yapsam mı? Belki açık hava da toparlanmasına katkıda bulunur, pek profesyonel bir yaklaşım olmadı ama :)

Ali H. ALI 03-12-2007 09:46

Vyssera, iyi gunler, Cin karaagaci dusundugunuz gibi ic mekan agaci degildir.
Bu mevsim (oralarda) yapraklarini sarartip dokme ihtiyacini duymasi normaldir.
Agacini disariya alabilirsin(0 derece altina dusen isilarda onu korumalisin)
Baharda agacin tekrar yesilenip sana gulumseycektir.

vyssera 03-12-2007 10:27

Ali hocam nazik üslubunuz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ağacımın sağlıklı olduğunu öğrenmek beni sevindirdi. Türkiye'de yetişen karaağaç türleri gibi, bu türlerde yapraklarını döküyor demekki. Bonsai ağaç türlerinde okuduğum bilgiler beni biraz yanılttı.

Ali H. ALI 03-12-2007 12:03

Bazi iklimler de, Cin karaagaclari, yapraklarinin hepsini dokmeyebilir ve bir kisim yapraklar agac uzerinde kalabilir.

afelek 03-12-2007 15:09

Ali hocam bazen kışın yaprak dökmesine karşın bahar aylarına doğru dalların kuruduğu oluyor. Bunda toprağın biz farkında olmadan kuruması ve köklerinin zarar görmesi etklili olabilir mi ?

tourkana 03-12-2007 17:28

Bence serin bir kapalı ortamda durursa 3 günde bir sularsanız bir sorunu kalmaz.Ama yazın mutlaka dışarıda durmalı.

Yaprakları ne kadar güzel duruyor ...Bu ağaçtan fidancılarda neden yok bilmiyorum .

vyssera 04-12-2007 10:11

1 Eklenti(ler)
Dün sabah evden çıkarken 10-15 yaprağı sarı iken, akşam eve döndüğümde yapraklarının nerdeyse yarısı sarı ya da sararmaya dönmüştü. Ben de bu sabah itibariyle balkona aldım ağacımı, her ne yapacaksa doğal yoldan yapsın. Ben de ağaçla ilgili bilgimi iyice artırayım bu arada. Ağacımın önden görünüşünü diğer bonsailerimin yanına ekleyeyim. Gerçekten çok hoş bir ağaç.

Ali H. ALI 04-12-2007 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi afelek (Mesaj 181042)
Ali hocam bazen kışın yaprak dökmesine karşın bahar aylarına doğru dalların kuruduğu oluyor. Bunda toprağın biz farkında olmadan kuruması ve köklerinin zarar görmesi etklili olabilir mi ?

Kista nasil olsa yagmur yagacak sulanacak diye, agaclar susuz kalabilir ve dusundugunuz gibi bu agaci olumsuz etkiler.
Bunun yaninda surekli su icinde kalan agaciniz yine olumsuz etkilenir.
En kotusu ise, kuru ve soguk ayazdir. 0 derecenin altina dusen isilarda agacin kokleri olumsuz etkilenir(sig bonsai saksisinda ise) soguk ayazlardan ise dallari etkilenip kuruyabilir. Kisacasi bonsailerinizi dis mekan bitkileri olsalar bile, kis aylarinda koruyup kollamaniz gerekiyor.

şenol dalkıran 08-12-2007 22:40

Vyssera,bende de bu ağaçdan var. 1 hafta öncesine kadar neredeyse tüm yapraklarını dökmüştü,düzenli sulamadan ve yer değişikliğinden sonra şimdi yeniden yapraklarını açtı.Biraz daha sabredersen eski halini alacaktır.

vyssera 07-03-2008 23:11

1 Eklenti(ler)
Çin karaağacı ilkbaharla birlikte heryerinden filizlenmeye başladı. İlginiz için sağolun.

mstfylcn 09-08-2013 15:28

Çin Karaağacında yaprak sararması

2 Eklenti(ler)
Çin Karaağacı dış mekanda mı yoksa iç mekanda mı daha iyi gelişir? Uzun süre susuz kaldığı için bütün yapraklarını döktü, şu an bazı dallarında çok minik tomurcuklar var.

- Onu kurtarmak için ne yapmalıyım?

- Bonsai saksısından çıkarıp daha büyük ve geniş bir saksıya alsam kendisini toparlayabilir mi?

- İlave besin olarak ne vermeliyim?

- Ne sıklıkla sulamalıyım?

Teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024