agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   Bonsai hastalıkları ve zararlıları yardım hattı (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/599.htm)

cemboa 01-12-2005 16:02

Bonsai hastalıkları ve zararlıları yardım hattı

Arkadaşlar eğer bonsainizi böcükler sarmaya başladıysa en etkili çözüm, bir bulaşık süngerine deterjanı sürüp köpürterek bunu bitkiye uygulamaktır. Yanlız suyunu mümkün olduğunca toprağa damlatmadan köpüğü bitkiye uygulamak gerekir. Bitkinin süngerle ulaşamadığınız yerlerine parmağınızın ucuyla köpük bulaştırabilirsiniz.

hasan42 09-07-2006 23:48

1 Eklenti(ler)
Aslında bu başlığın adını "bonzai zararlıları ve korunma yolları" gibi bir başlıkla değiştirip çözümleri aynı başlık altında toplasak iyi olacak.

Bu gün küçük palamut ağacımın sürgünü üzerinde bu yaratıkları gördüm. Diğer palamutlarda ve farklı bitkilerim üzerinde yoktu bu sevimizlerden. Boyları kırmızı mercmekten biraz daha büyüktü. Dala fiskeler vurarak bitkiden uzaklaştırdım ama yeniden gelmelerinden korkuyorum. Nedir bunlar?

ade1 10-07-2006 15:22

hasan bey bir kovayi deterjanli su ile doldurabilirsin ve agaclari ters ceviriyorsun,ve suyun icine yani kova'nin icine agaclari tersden sokuyorsun,5 dakkika tutuyorsun ve bekliyorsun.su ciktik tan sonra kullak copu ile,olmus bocekleri alabiliriz.bu bocekler agacin ozsuyu iciyorlar,bundan ozsuyu kullanmayabilir,ozaman yeni yapraklar ve dallari oluyorlar.
Deterjanli su kullaniyoruz cunku cogu bocekler tenlerinden nefes aliyorlar ve boceklerin teni cok yagli ve bocegin vucuduna normal su girmiyor,ama deterjanli su o korumus yagi giriyor ve bocek nefes almak icin zorlaniyor,ve sonunda oluyor.
umarim yardimci olur
ade

hasan42 10-07-2006 17:41

Teşekkür ederim bilgi için. Peki, deterjan bitkiye zarar vermiyor mu?

ade1 10-07-2006 18:00

sevgili hasan agaclarini hic zarar vermeyecek,cunku agac az zaman icin koyuyorsun,ve sonraki sulamada o yapraklari yikayacagin zaten.
bocekleri oldurmek icin baska yol var her iki hafta systemic insecticide/fungicide ile sprey ediyoruz.bu kimyasal cogu mikrop ve bocekleri olduruyor,ama eger turkiyede alabilirsiniz bilmem?belki bir baska arkadasimiz,daha iyi bilir?
umarim yardim eder
ade

vifer 10-07-2006 18:59

insecticide arıyorsanınız DDVP veya Basudin alabilirsiniz fiyat açısında da oldukça uygun.
Kolay gelsin...

hasan42 10-07-2006 20:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vifer
insecticide arıyorsanınız DDVP veya Basudin alabilirsiniz fiyat açısında da oldukça uygun.
Kolay gelsin...

DDVP'yi görmüştüm çiçekçide. Başka çare bulamazsam alacağım ama insektisit kullanmak içime sinmiyor hiç. Sanırım eski dönemlerden hatırladığımız DDT gibi tehlikeli zehirlerden olsa gerek.

Ade, dediğim gibi içime pek sinmiyor ama eğer zararsız olduğuna inandığınız başka insektisitler biliyorsanız ismini yazarsanz ben burada ararım, bulunacağına inanıyorum.

Şu deterjan işi kafama yattı. Daha önce de sözünü etti arkadaşlar. Demek ki işe yarıyor.

malina 10-07-2006 20:51

Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar

Neden burada yazılı olanlardan denemiyorsunuz?

vifer 11-07-2006 10:29

Her ilacın mutlaka yan etkisi vardır daha doğrusu sentetik olarak yapılmış herşeyin yan etkisi az veya çok vardır.İlaçların kullanma talimatına uyulursa son ilaçlama ile hasat arasındaki süreyede dikkat edilirse olumsuzluk en az düzeye iner.Ben size hektaşın insektisid listesini gönderiyorum isterseniz diğer firmaların listesinide gönderirim.Gördüğüm kadarıyla çok yoğun bir böceklenme yok.Deterjanı deneyin tekrar oluşursa bu ilaçları kullanırsınız kolay gelsin.

İ N S E K T İ S İ T L E R HEKTAŞ
ABC HEZUDİN 63 EM
Litrede 615 gr. DNOC Ammonium Litrede 630 gr. Diazinon
ARRIBAN 55 EC HEZUDİN 20 EM
50g/l Cypermethrin+500g/l Chlorpyrifos ethyl Litrede 185 gr. Diazinon
ARRİVO 25 EC HUKRON 40 SK
Litrede 250 gr. Cypermethrin Litrede 400 gr. Monocrotophos
ARRİVO 20 EC JAVELİN 10 G
Litrede 200 gr. Cypermethrin %10 Fenamiphos
ARRİVO 2,5 ULV LANNATE 90
Litrede 25 gr. Cypermethrin %90 Methomyl
AVAUNT MAESTRO 5 EC
Litrede 150 gr. Indoxacarb Litrede 50 gr. Lambda cyhalothrin
BALANCE 35 EC MARSHAL 2 DUST
Litrede 350 gr. Phosalone %2 Carbosulfan
CYROGARD 75 WP MARSHAL 25 EC
%75 Cyromazine Litrede 250 gr. Carbosulfan
DELTHARİN 2,5 EC MİTEMASTER 25 WP
Litrede 25 gr. Deltamethrin %25 Cyhexatin
DELTHARİN 5 ULV NİTİON EM
Litrede 5 gr Deltamethrin Litrede 550 gr. Fenitrothion
DİAPOL 50 WP NİTİON 3 DUST
%50 Diafenthiuron %3 Fenitrothion
DİDİFOS 55 EC NOSPİDER 600 SC
Litrede 550 gr. Dichlorvos Litrede 600 gr. Cyhexatin
DİMİLİN SC 48 NU-LURE
Litrede 480 gr. Diflubenzuron Litrede 440 gr. Hidrolize edilmiş mısır gluten yemi
EAGLE 50 WP OMİTE 79 EC
%50 Fenbutatin oxide Litrede 790 gr. Propargite
ERKURON 60 LC OMİTE SÜPER 570 EW
Litrede 600 gr. Methamidophos Litrede 570 gr. Propargite
FOSFORİN'M PİLFURAN 5 G
Litrede 360 gr. Parathion methyl %5 Carbofuran
FURADAN 35 ST POLİGOR
Litrede 350 gr. Carbofuran Litrede 400 gr. Dimethoate
FURY ULV PRESTİJ 50 EM
Litrede 8 gr. Zetacypermethrin Litrede 525 gr. Fenthion
FURY 10 EC PRİBAN 4
Litrede 100 gr. Zetacypermethrin Litrede 480 gr. Chlorpyrifos ethyl
HEKPLAN 20 SP PYRİNEX 48 EC
%20 Acetamiprid Litrede 480 gr. Chlorpyrifos ethyl
HEKTAŞ ASEFAT 75 PYRİNEX 25 WP
%75 Acephate %25 Chlorpyrifos ethyl
HEKTAŞ YAZLIK YAĞ PYRİNEX 2 DUST
Litrede 850 gr. Mineral Yağ %2 Chlorpyrifos ethyl
HEKTAVAŞ RAPSODİ
Litrede 650 gr. Mineral Yağ +15 gr. DNOC Litrede 1178,6 gr. 1,3-dichloropropene
HEKTAVİN 85 SOCCER 10 G
%85 Carbaryl %10 Ethoprophos
HEKTAVİN SOCCER 20 EC
%5 Carbaryl Litrede 200 gr. Ethoprophos
HEKTHANE SUPRATHİON 40 EC
Litrede 195 gr. Dicofol Litrede 426 gr. Methidathion
HEKTHİON DUST %2 SÜPER HEKTAMETHRİN 100 EC
%2 Malathion Litrede 100 gr. Alphacypermethrin
HEKTHİON 65 EM SÜPER HEKTAMETHRİN 10 ULV
Litrede 650 gr. Malathion Litrede 10 gr. Alphacypermethrin
HEKTHİON 20 EM SUPER TAKİMETHRİN 100 EC
Litrede 190 gr. Malathion Litrede 100 gr. Alphacypermethrin
HEKTHİON 25 WP TEOMİN 20 EC
%25 Malathion Litrede 200 gr. Amitraz
HEKTHİON 95 ULV TETRAFON EC
950 g/l Malathion Litrede 75,2 gr. Tetradifon
HEKTHİONEX METHYL EC TORPEDO EC
Litrede 300 gr Endosulfan +
128 gr. Methyl Parathion Litrede 18 gr. Abamectin
HEKTİONEX 36 EC TRİFİNOX
Litrede 360 gr. Endosulfan Litrede 615 gr. DNOC Ammonium
HEKTİONEX 35 WP VOLCANO BIOINSECTICIDE WP
%32.9 Endosulfan 16000 IU/mg Bacillus thuringiensis var.kurstaki
HEKTOLİNEUM
Litrede 700 gr. Mineral Yağ

hasan42 11-07-2006 11:22

Teşekkür ederim yardımınız için.
Hayır, şu anda sorunu çözmüş görünüyorum, ama sorun olsa bile çözüm yollarının da oldukça fazla olduğu ortada. Malina'nın da önerdiği sayfa olduka güzel alternatifler sunmuş.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1166

bonzai tarçın 03-12-2013 22:26

Merhabalar,

Yardımcı olabileceğinizi umduğum ufak bir sorunum var.
İlk kez tohumdan bonsai üretmeye çalışıyorum. Geçen hafta ektiğim tohumlar bu hafta çıktılar ama topraklarında ufak kahverengi örümceğe benzer böcekler gördüm.
Filizler henüz çok küçükler. Daha önce aramızdan ayrılmış bir bitkinin toprağını kullandım. Diğer ektiğim tohumlarda da aynı şeyi yaptım.
Sorularım şu şekilde;
- Sorun kullandığım toprak olabilir mi?
- Sulama konusunda bir hata yapmış olabilir miyim? (topraklarında küfe benzer bir oluşumda gördüm.)
- Diğer bitkilerim etkilenirler mi?
- Kullanılacak ilaçlar filizlere zarar verirler mi?

Fotoğrafları ekte göndermeye çalışıyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sakaki 04-12-2013 17:38

Sn bonzai tarçın merhaba,

Öncelikle forum kuralları gereği fotoğrafları foruma yüklemenizi rica edebilir miyim? Çünkü bu tür sitelere yüklenen fotoğraflar bir süre sonra linklerin çalışmaması sebebiyle görüntülenemez duruma geliyor ve diğer üyelerimiz ileride faydalanamıyor.

Sorularınıza gelince:

Hepsinin cevabı da "evet" olabilir :)
İlaçla ilgili olarak ise, ilacın üzerinde yazılı doz bilgisine riayet ettiğiniz sürece bir sorun olmayacaktır.

Böceğin yakından bir fotoğrafını da çekebilirseniz daha net birşey söylemek mümkün olur.
Fotoğrafları doğrudan foruma yüklemek için bkz. http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/6256.htm

Kolay gelsin.

fazilet yavuz 02-01-2014 18:11

Merhaba bonzaimin yapraklarında küfe benzer noktacıklar çıktı ve diğer yapraklara bulaştı ne yapmalıyım

kkaannn 17-02-2014 10:58

merhabalar aranıza yeni katıldım bonsaimle ilgili bir sıkıntım var gövdede yeşermeler mevcuttu aldığımda bu bir sorunmu mantar gibi geldi .ne yapabilirim teşekkürler
Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim

Sakaki 17-02-2014 13:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kkaannn (Mesaj 1250198)
merhabalar aranıza yeni katıldım bonsaimle ilgili bir sıkıntım var gövdede yeşermeler mevcuttu aldığımda bu bir sorunmu mantar gibi geldi .ne yapabilirim teşekkürler
Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim

Bu cevap aynı zamanda sizin için de geçerli:
http://www.agaclar.net/forum/bakim-v...tm#post1250171

NOT: Rica etsem fotoğrafları doğrudan foruma yükleyebilir misiniz?

kkaannn 17-02-2014 13:54

Resim boyutları çok büyük olduğundan direk forma atamıyorum malesef şöyle yapalım
http://i.hizliresim.com/wvarmm.jpg
url=http://hizliresim.com/KgPELN]http://i.hizliresim.com/KgPELN.jpg[/url]
Ben fazla sulandığını duşünmüştüm güneşte duruyor şuan.sulama yapalı 2 gün oldu toprak anca aksama kurur.Köklere baktığımda ise gayet canlıydı renkleri.Ne yapmamı önerirsiniz Teşekkürler.

Sakaki 17-02-2014 14:27

Fazla sulanmaktan ziyade toprağın aşırı su/nem tutucu olmasından kaynaklı bir durum. İyi bir toprak sadece yeterince nem tutucu olmalı, fazla suyu birkaç saniye içinde saksı altındaki deliklerden dışarı atabiliyor olmalıdır.

Uygun toprak karışımı hakkında bilgiyi forumumuzda bulabilirsiniz.

Fotoğrafları foruma yüklemeden önce izin verilebilir asgari boyuta getirmeniz gerek. Fotoğrafların foruma nasıl yükleneceği ve bunun için nasıl uygun formata çevrilebileceği hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/6256.htm

http://www.agaclar.net/forum/fotograf/2803.htm

http://www.agaclar.net/forum/fotograf/4582.htm

melkap 04-05-2019 12:33

Merhabalar arkadaşlar, yaklaşık 2 aydır bonsai ağacımın yaprakları üzerinde beyaz noktacıklar var, toprağında da gezen bi takım minik canlılar görüyorum. konuya hakim değilim, yardımcı olursanız memnun olurum.
Teşekkürler :)

hlmsms 19-08-2019 20:45

Bonsaim için Yardım

3 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Amatör olarak bitki bakımı ile ilgileniyorum, bakımı zor olmayan bitkileri balkonumda yetiştiriyorum. Foruma yeni üye olmama rağmen sık sık burayı ziyaret ederek bitki bakımı konusunda fikirlerinizi almıştım. Şimdi ise oldukça zor bir durumdayım ve yardımınıza ihtiyacım var.
Yaklaşık bir buçuk yıl önce aldığım bonzaimin yaprakları üç hafta önce sararmaya sonra kurumaya ve dökülmeye başladı:(

İç mekanda baktığım bonzaimi balkona çıkardım, sulama ve duş alma sıklığına dikkat ederek bakmaya devam ediyorum. Bir dalı yeşil ve üzerinde yeni filizler vermeye başladı. Aynı zamanda gövdeden gelişmeye başlayan bir filiz daha var. Bu nedenlerle halen canlı olduğunu düşünüyorum. Bu arada, ilk aldığım zaman çiçekçi toprağın üstüne bir sarmaşık türü olduğunu belirttiği bir bitki koymuştu, kendi bonsaisinin üzerinde de vardı. Kuruma sürecinde onunda bir bölümünü kaybettik ama bir bölümü yeşilliğini korudu ve yeni filizler vermeye başladı.

Bonsaimin yaşadığı zorluk nedir? Bakımını desteklemek için neler yapmam gerekir? Aynı saksıda sanırım iki yılı aşkın süredir duruyor acaba saksı değişikliği yapmak iyi gelir mi?

Fikir vermesi açısından resimlerini ekliyorum. Şimdiden yardımınız için çok teşekkür ederim.

Gkdrn 18-09-2019 22:42

Bonsai yaprakları dökülüyor

Merhaba. Birkaç gün önce bonsaimde un bitleri olduğunu farkettim ve bir fırça yardımıyla temizledim fakat bonsaim günden güne kuruyor. Çok üzgünüm ne yapabilirim?

seemslikekitten 25-10-2019 12:48

4 Eklenti(ler)
Merhaba, başlığı doğru yerde açmak için çaba sarfettim umarım doğru yere yazmışımdır aksi halde şimdiden kusura bakmayın.

Benim iş yerime ve tanıdığım yaklaşık on ofise geçtiğimiz günlerde hediye Bonsai Zelkova yollandı. Çiçek ertesi gün kupkuru oldu, gün batımında direkt ışığa mağruz kalmış olabileceğini düşündüm ama internetten yaptığım araştırmalara ve arkadaşlarıma giden çiçekleri sorduğumda aynı durum şu sıra aynı yerden alınan tüm Bonsai Zelkova'lar için geçerli.
Çiçek üzerinde iki keyifli sürgünle gelmişti, ertesi sabaha kupkuru oldu ve şimdi üzerinde minik beyaza çalan noktacıklar görüyorum. Pencere kenarına koyuyorum direkt güneşe bırakmıyorum ve kurumadan sulama yapmıyorum. Su durumda en etkili müdahale ne olabilir yardım ederseniz sevinirim.
Eke fotoğraflar bırakacağım.

sema8 06-01-2020 09:58

bonsai

Arkadaşlar merhaba yaklaşık dört aydır bonsai ağacım var severek ilgileniyorum fakat garip bir şekilde yapraklarını dökmeye başladı şu an hiç yaprağı kalmadı ve gövdesinde minik minik beyaz pamukçuklar var acaba hastalanmış olabilir mi? neler önerirsiniz acaba?

Rabiaa 08-03-2020 17:14

Unlu bit

2 Eklenti(ler)
Bonsaimin yaprakları dün bu şekilde olmaya başladığını farkettim bugün kuruyor. Unlu bit dediler fakat hiç bir bilgim yok. Yardımcı olabilir misiniz ne yapmalıyım

WindWild 08-03-2020 20:25

Sayın seemslikekitten sanırım size budama artığı ağaç dalını saksılayıp göndermişler.

Zühcob 02-05-2020 03:52

3 Eklenti(ler)
Merhaba, bonsaimin yaprakları birden bire kıvrılarak düşmeye başladı. Dalları kurudu. Ama Altan budama yapamadığım için dallanma yapmıştı onlar yeşil. Ağacının durumu nedir ne yapmam gerekiyor.
Teşekkürler.

umay00umay 13-05-2020 12:19

Merhaba bonzaimde af gibi seyler var ve yapraklarında beyaz noktalar var ve hafiften yapraklar kuruyup dökülmeye başladı ilaç yafa baska bi öneri ıstiyrum varmi bilgisi olan

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024