agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   Bonsaiye başlayanların en çok yaptığı 3 hayati hata (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/559.htm)

cemboa 14-11-2005 00:35

Bonsaiye başlayanların en çok yaptığı 3 hayati hata

1- Bonsainizi, gövde kalınlığı, dal ve gövdenin genel görüntüsü, nihai şeklini almadan kesinlikle saksıdan bonsai saksılarına almayın.
2- Aslında bütün çiçeklerimiz için gereken gübreleme işlemi bonsailermizde daha hayati bir önem taşıyor.Bonsai yetiştirmek zamana karşı sabır istediğinden dolayı gübreleme, sonuç almada hızlandırıcı bir görev görüyor. Benim kişisel tecrübem, sulama ile beraber gübreleme de düzenli yapıldığı zaman, o bonsai resimlerinde imrenerek baktığım, toprağın üzerinde yosun oluşumu ve minyatür bitkiler oluşmaya başlıyor.
3- Bonsaisini hazır alan **** kendisi bonsai yapmak isteyenler aldığı türün iç mekanmı dış mekan bitkisimi olduğunu iyi bilmeliler. Çünkü bonsailerin veya yapılmak istenilen adayların büyük bir çoğunluğu dış mekan çalı veya ağaç türüdür. Şunu unutmayalım ki evlerimizde yetiştirdiğimiz bitkilerin büyük çoğunluğunun doğal ortamı tropikal kuşaktır. Ağaç ve çalı türlerinin büyük bir kısmı kışın soğuk ister ve bu dönem dinlenme dönemleridir.

Sevelim 14-11-2005 07:28

Toprağın üstündeki yosunlar bitkiye zarar vermiyor mu yani? Ben çiçeklerime bakmadığımı sanmasınlar diye toprağı altüst eder yosunlardan kurtulmaya çalışırdım hep. Yosunlar nedense çiçekle ilgilenmediğim zamanlarda olurdu da. :)

Benim çiçeklerim bonsai değildi tabii ki. Bunu da belirteyim.

cemboa 14-11-2005 18:07

Yosunlar bonsai sanatında özellikle yaratılır ve hatta başka yerlerden transfer edilir.
Yosunların diri ve koyu yeşil olması, çokluğu toprağın kalitesinin çokta kötü olmadığınıda gösterir. Suyunda yeterli derecede varildiğini anlayabilirsiniz.

cemboa 03-01-2006 20:44

bonsai ye başlayanların en çok yaptığı 3 hayati hata

1- Bonsainizi, gövde kalınlığı, dal ve gövdenin genel görüntüsü, nihai şeklini almadan kesinlikle saksıdan bonsai saksılarına almayın.
2- Aslında bütün çiçeklerimiz için gereken gübreleme işlemi bonsailermizde daha hayati bir önem taşıyor.Bonsai yetiştirmek zamana karşı sabır istediğinden dolayı gübreleme, sonuç almada hızlandırıcı bir görev görüyor. Benim kişisel tecrübem, sulama ile beraber gübreleme de düzenli yapıldığı zaman, o bonsai resimlerinde imrenerek baktığım, toprağın üzerinde yosun oluşumu ve minyatür bitkiler oluşmaya başlıyor.
3- Bonsaisini hazır alan **** kendisi bonsai yapmak isteyenler aldığı türün iç mekanmı dış mekan bitkisimi olduğunu iyi bilmeliler. Çünkü bonsailerin veya yapılmak istenilen adayların büyük bir çoğunluğu dış mekan çalı veya ağaç türüdür. Şunu unutmayalım ki evlerimizde yetiştirdiğimiz bitkilerin büyük çoğunluğunun doğal ortamı tropikal kuşaktır. Ağaç ve çalı türlerinin büyük bir kısmı kışın soğuk ister ve bu dönem dinlenme dönemleridir.

Bonsai junior 09-05-2006 23:13

Bişi sorcam ben yeni yetiştirmeye başladımda bitkinin sulamasını yaparken suyun içine mantar ilacıda atim mi yoksa sadece hasta olduğu zaman mı katim ilacı?

Bonsai junior 09-05-2006 23:15

Bide ben bitkini ne tür olduğunu bilmiyorum, nasıl anlayabilirim?

bonsaireef 09-05-2006 23:26

Bitkinin ne tür olduğunu öğrenmek için bu başlığa ağacınız resmini eklerseniz yardımcı olabiliriz.

Mantar konusunda sürekli ilaç vermeyi düşünüyorsanız gerek yok diye düşünüyorum.

bonsaisever 10-05-2006 00:13

Bitkilerinize vereceğiniz ilaçları Mine Pakkaner'e sorarsanız daha sağlıklı cevaplar alırsınız.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...=newpost&t=905

OZLEMN 28-05-2007 16:56

Bende Yeni Başladım

merhaba, bende supermarketten bir bonzai aldım (fukien tes), aldıgımda yapraklıydı aşağıdaki gibi onu bırgun ve gece balkonda bırakınca butun yaprakları dokuldu sımdı tekrar içeri aldım yenı yapraklar cıkarmaya başladı, benım sorum su ıle ılgılı, pikniğe gittiğimiz yerde buz gıbı kaynak suyu vardı taşların arasından cıkar, bir kaç şişe doldurdum bu sudan versem acaba faydası mı olur zararı mı? birde kayaların üzerınden yosun topladım onlarıda saksıya koymamda bir sakınca varmıdır?

Ali H. ALI 29-05-2007 14:58

Merhaba Ozlemn,
Fukien tea tropik ve duyarli bitki. Disari koyman yapraklarini dokmesine neden oldu.
"Yeni basliyanlar icin yardim" forumunda fukien tea basligindaki 2. mesajda bonsain icin bilgiler var oraya bakabilirsin.

Dogadan siselere doldurdugun su, senin icebilecegin bir su ise, agacina vermende bir sakinca olacagini sanmiyorum.

Topladigin yosunleri, kucucuk parcaciklar halinde kesip, yan yana ve saksi icerisinde, daha once islatacagin topraga, bastira bastira yerlestirebilirsin.
Yosunlarin bonsai saksisinda yasayabilmesi icin surekli nemli bir ortamda olamalari gerekir. Bir iki ay sonra sicaklardan etkilenip kuruyabilirler ama daha sonra serin ve nemli bir ortamda tekrar yeserecekler.

Guzel bonsai calismalari diliyorum.

berte 03-06-2007 20:59

selamlar
siteyi çok beğendim. samimi ifadeler hoşuma gitti.
ben de dün kendime bir pachıra aquatica aldım.
en kısa zamanda resmini de koyacağım.
benim gibi çiçekleri seven herkese iyi günler...

Ali H. ALI 04-06-2007 13:37

Berte merhaba, aramiza hos geldin.
uyeler tanisiyor basliginda kendini tanitirmisin?
Soracagin sorulari ve paylasacagin deneyimlerini bekliyoruz.
Saglicakla kaliniz.

raisin 09-06-2007 13:15

Merhaba,
Altı aydır benimle olan serissa bonsaimin yapraklarında bir sararma başladı. Bugüne kadar gözle görünür hiçbir sağlık problemi yaşamadı. Toprağında sağlıklı bir şekilde yayılan yosunlar mevcut. Çiçekleri de açmaya devam ediyor, yeni yapraklar da çıkarıyor. Altı aylık süre içinde hiç budamadım. Sadece sulayıp, güneş almasına dikkat ediyorum.
Evime yaz aylarında sabahları güneş çok dik geliyor. Acaba sorun bu mu? Acaba gereğinden fazla mı güneş alıyor? Sizce yerini değiştirmeli miyim, ne önerirsiniz?

raisin 09-06-2007 13:30

3 Eklenti(ler)
mesajıma bonsaimin resimlerini de ekleyeyim dedim.

memet 09-06-2007 14:02

sudan kaynaklanan bir sorun olabilir mi?
Çeşme suyunun kireci zarar veriyor olabilir. Nasıl su kullanıyorsunuz?

dincerlerinbonzaisi 06-08-2007 14:44

Benden de bir soru:
Bonsaimi ilk aldığım zamanlarda burdan yardım almaya çalışmıştım ama sonuç hüsran oldu. Tüm yapraklarını döktü. Ama ben yine de vazgeçmedim ve sulamaya devam ettim. Toprağında yosun olmaya başladı. Bu iyiye işaret olabilir mi? O kuru dalların ucundan minicik bir filiz vereceği günün hayali ile yaşamak dışında ona yapabileceğim bişey var mı? Yoksa bu şekilde kuruyunca artık geri dönüşü olmuyor mu? Umudumu kesmeli miyim?

memet 06-08-2007 15:56

toprakta kuru yosun vardı da onlar mı canlandı?
Yoksa açırı sulamadan ötürü bir yosunlaşma mı oldu acaba.
Eğer kök canlı kaldıysa, sulamayı aşırı derece yapıp bir çürümeye neden olmadıysan, canlanma olasılığı var.
Ne kadar zamandır yapraksız?

dincerlerinbonzaisi 06-08-2007 16:06

Yaklaşık iki aydır yapraksız. Yosun yoktu, yeni olmaya başladı. Kökün canlı olup olmadığını nasıl anlarım? Forumda okuduğum şekilde saksıdan kaldırıp bakmıştım, kökler elimde ufalanmıyordu. Başka bir yöntemi, var mı?

dincerlerinbonzaisi 06-08-2007 16:09

Aşırı sulamadan emin değilim. Öğrendiğim kadarıyla toprağın devamlı nemli kalması gerekiyor. Ve altta da buhar yapacak bir miktar su bulunmalı. Bu nedenlerle sık sık kontrol ediyorum nemliliği ve saksının altına başka bir kap koyarak içine çok az su koyuyorum.Saksının altındaki delikten girip de kökleri su içinde bırakmayacak kadar.

dincerlerinbonzaisi 06-08-2007 16:13

Fotoğraftaki yaprak dökmeye ilk başladığı zamanlar... İç mekanda mı olması gerekiyor? Ben mutfakğa, balkon kapısının yanındaki bir sehpaya aldım, ışık alması için. 1 hafta öncesine kadar da camla kapatılmış olan ve doğrudan güneş almayan balkonda duruyordu.

dincerlerinbonzaisi 06-08-2007 16:27

Sizi bulmuşken daha ayrıntılı anlatayım:
Dalların uçlarında çok ince dallar vardı (kürdandan daha ince), iyice kurumuşlardı, biraz kalın yerlerine gelinceye kadar onları elimle kırdım. Kırdığım yerlerin ortası yeşil görünüyor, biraz umutlandım, ordan filiz verebilir diye. Bir de saksının içinde toprak oynuyordu, yani saksı ve toprak arasında yaklaşık yarım santimlik boşluklar vardı. Oraları da toprakla doldurdum, belki de kökü burdan hava alıyordur diye.
Bunları daha 1-2 gün önce yaptım.Görüyorsunuz ya, artık iyice umudum zayıfladığı için el yordamıyla kendim bişeyler denemeye çalışıyorum. Bu bonsai bana eşimin 1. yıldönümü hediyesi ve onu yaşatmak benim için çok önemli...
:(

memet 06-08-2007 16:40

Anlattılkarınızdan, bana sulamayı çok aşırıya kaçırdınız gibi geliyor.
Toprak üstten kuruyana kadar su vermemelisiniz. Alt taraf nemli kalacağı için bir sorun yaşamaz. Nemlendirmek için gerekiyorsa yapraklarına su püskürtülebilir. Sulamayı azaltın. toprak kurumaya başladıkça sulayın. Azar azar bir kaç kerede verin suyunu. Yosun sulamanın aşırıya kaçmasında gibi geliyor bana. Bu arada kök çürümeye başlamadıysa, belki toparlanabilir.

dincerlerinbonzaisi 06-08-2007 16:46

altındaki kabı da almalı mıyım? yani kabın içinde devamlı su bulundurmama gerek yok mu?

memet 06-08-2007 17:44

Altında kap kalmalı, ama içinde devamlı su olmamalı.
Köklerin çürümesine neden olmuş olabilir, kapta sürekli su olması.

dincerlerinbonzaisi 07-08-2007 09:59

Dalların uçlarında çok ince dallar vardı (kürdandan daha ince), iyice kurumuşlardı, biraz kalın yerlerine gelinceye kadar onları elimle kırdım. Kırdığım yerlerin ortası yeşil görünüyor, biraz umutlandım, ordan filiz verebilir diye. Bir de saksının içinde toprak oynuyordu, yani saksı ve toprak arasında yaklaşık yarım santimlik boşluklar vardı. Oraları da toprakla doldurdum, belki de kökü burdan hava alıyordur diye.

Bunlar uygun mudur?

Ali H. ALI 07-08-2007 15:49

Dincerlerinbozaisi, sorunu olan agaciniz iki ay kadar once turunu ogrenmek istediginiz agaciniz olan, resimde pek net olarak gorunmesede Cinkaraagaci oldugunu dusundugumuz agacsa, yasadigi sorunlar asiri sudan ve sulamadan oldugunu dusunuyorum.
Su toplamak icin saksi altinda duran altlikta biriken suyu bosaltmak yerine siz o altliga su eklediginizi soyluyorsunuz ki bu da agacin sagliginin bozulmasina neden oldu.
Kolerinin su icerisinde durmasinin yanlis oldugunu Bonsaisever de ben de belirtmistik. Her neyse agacin olmemisse, kurtarmanin tek yolu. Onu saksisindan cikarip koklerine bakmak curumus kokler varsa keskin ve temiz bir makasla o curumus kokleri temizlenmeli. Ayni saksiya dikeceksen saksiyi iyice yikamalisin sonra yeni toprak koyup agacini dikmelisin. Usten de kuruyan dallari yas olan yerlere kadar budamalisin. Gunes gormiyen serin bir yere alip sulamasina da dikkat edip[ikinci bir sulamayi toprak usten kuruyunca yapmalisin] beklemekten baska yapacak bir sey yok.

Bol sanslar.

dincerlerinbonzaisi 07-08-2007 16:48

çok teşekkür ederim:)
birşey daha sorabilir miyim? Saksıdan toprağı ile birlikte bir kalıp halinde çıkıyor. her tarafı kök dolu. köklerin arasından toprakları temizleyerek mi yeni toprağa dikmeliyim? köklerin hava alması sakıncalı olmaz mı?

memet 07-08-2007 17:45

Topraklarını yıkayarak temizleme sakın.

dincerlerinbonzaisi 07-08-2007 20:32

Ben ne sormak istediğimi tam anlatamıyorum galiba. Köklerin arasından toprağı temizleyip (elimle, suyla değil) sonra yeni toprağa mı dikmem gerekiyor. Tabi ki yıkamıcam:) yoksa hava almasını önlemek için köklerin arasını açmamalı mıyım? Yani "kök hava almamalı" gibi bir kural var mı, diğer bazı bitkilerde olduğu gibi?

bonsaisever 07-08-2007 22:04

Köklerin hava almasında bir sakınca yok.
Saksı ve toprak değişiminin bir nedeni de köklerdeki çürükleri tespit edebilmektir.
Bu tespiti yapabilmek için köklerin açığa çıkması zaten şart.
Yanlız, yapacağınız toprak/saksı değişimleri esnasında köklerin nemsiz kalmamasına özen göstererek, bir an önce işlemi tamamlayın.
Kökün hava almasını istememizin sebebi; hava kabarcığı (toprağın sıkı oturmamasından kaynaklanan boşluk) bulunan yerden geçen kökün topraktan nem alamaması ve bunun kök kurumasına yol açmasıdır. Toprağın havasının alınması bu açıdan önemli.
Havayı alabilmek için; saksıya ağacınızı diktikten sonra, toprağı bir çubuk vasıtasıyla karıştırarak, toprağın köklerin her noktasına temas etmesini, yapılacak sulamadan elde edilecek neme kavuşmasını sağlarız.
Tabii bu sıkılaştırma "Beton gibi olacak" anlamına da gelmiyor :)
Köklerin nem kadar havaya da ihtiyacı var.
Toprak karışımı ve sulama konuları bu nedenle çok önemli.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024