agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   1 haftada yapraklar sarardı (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/478.htm)

mortasi 02-10-2005 17:19

1 haftada yapraklar sarardı

Merhabalar
Yeni hazır bir bonsai aldım 1 hafta da yapraklar sarardı

cok su dan mıdır acaba

şimdi ne yapmam lazım?

fazla su veya az su yu nasıl anlarım...
teşekurler...

Erkan Aktaşgül 03-10-2005 19:12

Hayırlı olsun.. Geçmiş olsun..

Yardımcı olabilmemiz için daha detaylı bilgiye ihtiyacımız var. Nereden aldınız? Türü nedir? Nasıl ve ne sıklıkta suladınız? Sulama dışında hiçbirşey yaptınız mı? Nerede duruyor?

Sulama konusu her tür için farklıdır ama genel olarak toprağın içine serçe parmağı en az 1cm kadar batırarak ıslaklık kontrolü yapılır. Bonsailerde genelde toprak uzun süre kupkuru kalmamalı ama sulamadan önce toprağın az da olsa kurumasına izin verilmelidir. Bu kısa kuruluk süresi toprağın havalanmasına yardımcı oluyor.

Yukarıdaki soruları yanıtlarsanız daha fazla yardım edebiliriz.

mortasi 04-10-2005 02:25

İlginiz için teşekkür ederim.
Bir botanik bahçesinden hazır aldım, nar ağacı dediler,
İlk üç gün yanlış bilgilendirilmemde ötürü saksının altına koyduğum cam içinde devamlı suda tuttum, odanın içinde pencereye yakın gün boyu ışık alan bir yerde duruyor.
İki gündür sudan aldım yaprakların sararması devam ediyor.
Bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi günler

malina 04-10-2005 17:09

Sürekli suyun içinde tutacağınızı biri mi söyledi? Satın alırken?

Erkan Aktaşgül 05-10-2005 10:22

Bu tür önerileri nasıl veriyorlar anlayamıyorum. Birçok çiçekçi veya yapı marketlerde çalışan insan böyle garip tavsiyelerde bulunuyor.

Nar ağacının ihtiyaçları konusunda özel bir bilgim yok ama 3 gün devamlı suda duran bir ağacın kökleri muhtemelen çürümeye başlamıştır. Sararmalar da bu yüzden oluyordur. Ağacı suyun içinden çıkarıp dışarıya koyun ama yine de direk güneşe koymayın çünkü ağaç şu anda fazlasıyla güçsüz durumdadır. Bir önceki mesajda bahsettiğim şekilde sulama yapın, ağaca kesinlikle gübre vermeyin.

Kök çürümesini önlemenin -benim bildiğim- tek yolu bitkiyi saksıdan çıkarıp çürümüş köklerden temizlemek ve tekrar temiz bir toprağa yerleştirmektir. Çünkü çürüme sağlam köklere de yayılıyor ve sonunda bitkiyi öldürüyor. Şu sıralar saksı değiştirmek/kök budamak için tam uygun zaman değil ama yine de şansınızı deneyebilirsiniz bence..

mortasi 05-10-2005 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
Sürekli suyun içinde tutacağınızı biri mi söyledi? Satın alırken?

SATICI BENİ BÜ ŞEKİLDE YÖLENDİRDİ (BEN YANLIŞ ANLAMIŞ OLABİLİRİM)
4 GÜNDÜR SU VERMİYORUM BİRAZ SARARMALAR DURDU GİBİ
VE YENİ YENİ YAPRAKLAR AÇIYOR.

mortasi 05-10-2005 13:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erkan Aktaşgül
Bu tür önerileri nasıl veriyorlar anlayamıyorum. Birçok çiçekçi veya yapı marketlerde çalışan insan böyle garip tavsiyelerde bulunuyor.

Nar ağacının ihtiyaçları konusunda özel bir bilgim yok ama 3 gün devamlı suda duran bir ağacın kökleri muhtemelen çürümeye başlamıştır. Sararmalar da bu yüzden oluyordur. Ağacı suyun içinden çıkarıp dışarıya koyun ama yine de direk güneşe koymayın çünkü ağaç şu anda fazlasıyla güçsüz durumdadır. Bir önceki mesajda bahsettiğim şekilde sulama yapın, ağaca kesinlikle gübre vermeyin.

Kök çürümesini önlemenin -benim bildiğim- tek yolu bitkiyi saksıdan çıkarıp çürümüş köklerden temizlemek ve tekrar temiz bir toprağa yerleştirmektir. Çünkü çürüme sağlam köklere de yayılıyor ve sonunda bitkiyi öldürüyor. Şu sıralar saksı değiştirmek/kök budamak için tam uygun zaman değil ama yine de şansınızı deneyebilirsiniz bence..

HİÇ KURTULMA ŞANSI YOKMU ? BEN ÇOK ACEMİYİM ,AMA AZİMLİYİM
3 GÜNDÜR SUSUZ VE BANA GÖRE CANLANIR GİBİ YENİ YENİ YAPRAKLAR AÇIYOR .SİZİN ÖNERDİĞİNİZ GİBİ SUYU KONTROL EDİYORUM BİRAZ KURUMASINI BEKLİYORUM SONRA SU VERECEM.
İNŞALLAH KURTARIRIM
İYİ GÜNLER DİLERİM

Erkan Aktaşgül 05-10-2005 14:30

Eğer yeni filizler veriyorsa saksıdan çıkarmana gerek yoktur bence. Kurtulma şansı o kadar düşük değil tabii ki. Ama çürüme farkedilmesi ve müdahalesi zor bir bela olduğu için öyle dedim. Siz bundan sonra dediğim şekilde sulayın, umarım sorununuz çözülür.

'Bu suyu fazlasıyla aldı, uzun süre sulamayayım' deyip de ağacı susuz bırakmayın.

bonsaisever 05-10-2005 21:43

nar diğer ağaçlara göre aşırı nemli ortamlara daha dayanıklı olduğu söyleniyor. su vermeyi kestiğin iyi olmuş ancak toprağı fazla da susuz bırakma haftada bir kez mutlaka sula

erkolgencer 14-11-2005 21:13

Çok merak ettim, mortasi nar kurtuldu mu?

mortasi 16-11-2005 23:50

evet kurtuldu ve çok mutluyum
ilgin için sağol.

erkolgencer 25-11-2005 08:21

Çok sevindim mortasi. Bir bitkinin ölümü bir insanın ölümü kadar üzüyor beni.
iyi günler.

cemboa 25-11-2005 12:08

mortasi nar aslında oratama göre yapraklarını mevsimsel olarak dökebilirde.fakat bonsailerde genelde susuzluk problem olur.birde düzenli gübrelemeye ve yeterli ışık almasına dikkat et.toprakları az olduğu için toprak minerallerini çabuk yitirmiş olur.birde kök durumuna bakmak lazım.hazır alındığı zaman bitkinin kökleri saksıyı tamamen sarmış ve toprağı bitirmiş oluyor. bu takdirde kökleri ucundan hafif budama yapıp saksıya torflu gevşek bir toprak ilave etmek gerekiyor.

http://www.agaclar.net/forum/bakim-v...iler/33093.htm

başlığından devam edebilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024