agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   Çin Kuş Eriği, Siyah Nokta ve Toprakta Minik Böcekler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/29538.htm)

saksidakiagac 24-12-2012 21:04

Çin Kuş Eriği, Siyah Nokta ve Toprakta Minik Böcekler

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Ağacımı alalı 2 gün oldu, 5-10 yaprakta (çoğunlukla ortası delik) siyah noktalar var, sanki yenmiş gibi. Toprağa dikkatli bakınca da çok minik sinek benzeri böcekler (2-3 tane gördüm) var. Böcekler toptakta deliklerde yaşıyor sanırım...

Bir tane de çok minik salyangoz kabuğu buldum

Hastalıklara ve zararlılar makalesini okudum ama tam olarak hangisi olduğuna ve ne ilaç kullanacağıma karar veremedim.

Bunlar için ne yapmalıyım?

Teşekkürler.

Sakaki 24-12-2012 22:00

Sn Sonerker,

Hem yaprakların hem de mümkünse o böceklerin net bir fotoğrafını yükleyebilirseniz size yardımcı olmaya çalışalım.
Ancak bu şekilde kimsenin tam olarak faydalı bir yardımda bulunabileceğini sanmıyorum.

saksidakiagac 24-12-2012 22:49

Makinanın şarjı olmadığı için çekememiştim, şimdi ekledim. Böceklerin fotoğrafı zor :) Ama sinek gibiler, iğne ucu kadar...

bonsaisan 25-12-2012 10:54

Sayın sonereker

Bonsai yapraklarında görülen kahve rengi lekelerin 3 temel sebebi vardır.

1.Sebep hasta yapraklardan geçen mantar hastalığı.Bu hastalık da önce yaprak belirgin şekilde kahve rengi ufak lekeler gözlenir.
Önlem ve tedavi edilmez ise yaprak dan dallara ve gövdeye geçerek ağaca yayılacaktır.

2.Sebep yaprak solgunluk hastalığı olup bakteriler ile alakalıdır.
Daha az rastlanan lakin mantarlara göre daha risklidir.

3.Sebep ise böceklerdir .Bu böcekler yapraklar üzerinde ki bazı noktaları emerek bu gibi hasarlar bırakırlar.

Pek sorun olmasa da ağacınızı strese soktuğu gibi görsel güzelliğini etkileyen bir durumdur.

Bu sebep den dolayı Bonsai de ilaçlama ve fiziksel koruma faktörleri uygulama ile sterilizasyon edilmiş makas ve diğer malzemeler kullanmak riski azaltacaktır.

saksidakiagac 25-12-2012 11:32

Peki ağacın cinsi ile de uygun olabilecek bir ilaç/tedavi tavsiyeniz var mı?

Noktalı yaprakları koparıp kalanları ilaçlamak gerekiyor sanırım?

bonsaisan 25-12-2012 12:05

İlaç konusunda ki bilgileri Forumda ki ziraat mühendisi olan üye ya da yönetici arkadaşlar yanıtlıya bilirler.

Bu konuda size yardımcı olmak isterdim.Lakin İlaç kullanımı onların uzmanlık alanları.
Saygılar

memet 25-12-2012 12:16

Ağacınızda herhangi bir hastalık olduğunu sanmıyorum.

Fotoğraftaki lekeler arazi birdurum gibi görünüyor bunun için bi ilaç kullanmanız yersiz zaten mantar bakteri ya da buna benzer bir durum değil. Toprağınızdaki böceklenmeyle ilgilenmek gerek.

Bunu için en iyisi toprak değişimi. Çıkardığınıztoprağı atmalısınız.

saksidakiagac 25-12-2012 12:39

Toprakta şimdi böcek görünmüyor.

Çin kuş eriği için; baharda, asgari sıcaklık ~15C iken toprak değişimi yapmak tavsiye ediliyor. Böceklerinde durumuna bağlı olarak şu an için yapılacak birşey yok sanıyorum?

memet 25-12-2012 14:24

Toprak değişimi için tavsiyeyi kimden aldınız?

saksidakiagac 25-12-2012 14:49

Şu adresteki pdf dökümanda okumuştum, ama zaten toplama bilgileri içeren bir döküman.

memet 25-12-2012 14:59

Benim fikrim toprak değişimişin ilkbahardan önce bitki uyuklama dönemindeyken yapılmasıdır. Baharla birlikte kökler canlanmaya başlayacak. Bu sırada oluşan kılcal kökler zarar görecek.

İlkbahar kavramı ülkeden ülkeye farkedebiliyor bir diğer ayrıntı da bu.

Norveçli misafrirler geldi şort ve terlikle. Karakışın en soğuk günü. "Yoo" dediler "İşte güneş var, yaz mevsimindeyiz."

Bitki canlanmadan önce toprak değiştirmek bence en uygun yol.

saksidakiagac 25-12-2012 15:42

Evet o dökümanda genel bir ifade kullanmış bence de. Şubat sonu mu en uygun zamandır?

memet 25-12-2012 15:49

Bu aylar, şubat sonuna kadar toprak değişimi yapılabilir.

Ben bazı ağaçlarımda önümüzdeki günlerde toprak değiştireceğim.

i_yesiltepe 29-12-2012 19:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 1074766)
Bu aylar, şubat sonuna kadar toprak değişimi yapılabilir.

Ben bazı ağaçlarımda önümüzdeki günlerde toprak değiştireceğim.

memet bey, benim bonsai yaprak döküyor alalı 5 gün oldu tomurcuklar patlamaya başladı kökleri saksının üstünden bile dışarı çıkmış durumda şimdi saksı ve toprak değişimi yapmam uygun olurmu:confused :confused:

memet 29-12-2012 20:29

Anladığım kadarıyla hazır bonsai aldınız.
Yer değişikliğinden ötürü bir sıkıntı yaşaması olası. Bir süre bekleyip yeni ortamına uyum sağladıktan sonra toprak değişimi yaparsanız daha uygun olur.

saksidakiagac 01-01-2013 20:59

Ağaçta bahsettiğim 2-3 ufak böcek, sinekmiş, kanatlandılar etrafında uçmaya başladılar.

saksidakiagac 02-01-2013 22:01

Yukarıda bahsettiğim minik sinekler için sabun-su spreyi etkili oluyormuş, bunun hakkında bilgisi olan var mı? Arap sabunu mu?

Biraz araştırma yapınca DDVP diye bir ilaca da rastladım ama arap sabunu da kullanılıyor. Arap sabununu deneyeceğim. Forumdan bir arkadaş akvaryum çakılı döşemiş, çakıllar suyu zemine iletip kuru kaldıkları için sineklenme olmuyormuş. Ama görüntüyü bozar gibi, o yüzden aklıma yatmadı.

Arap sabunu spreyi tarifi şurada; bilgisi/tecrübesi olan var mı?

bonsaisan 03-01-2013 12:13

Sayın sonereker

Ev yapımı ilaçlar hem bulması kolay hemde zararları az olan ilaçlar.
Lakin yinede siz forumda ki ziraat Mühendisi ve ilaçlar konusunda tecrübeli bir arkadaş ile irtibat kurmalısınız.

Onlar bu konuda yetkin bireyler olup size yardımcı olaçaklardır.

saksidakiagac 03-01-2013 18:26

Evet ev yapımı ilaç çeşitleri daha önce forumda detaylıca yazılmış. 2. tarifi uygulamayı düşünüyorum, durumu buraya da yazarım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024