agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   Acer Palmatum yapraklarda sorun (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/27502.htm)

viktormarkin 20-05-2012 20:43

Acer Palmatum yapraklarda sorun

3 Eklenti(ler)
Fotoğrafını linkleyeceğim başarabilirsem. Yapraklarda yanıklar var güneşten mi oluuyor?

Bu Acer Palmatum 'u tohumdan büyüttüm. 2. yılı. Soğuk dormancy hakkında birşey bilmediğim için şimdiye kadar hep evin içinde kaldı. Önümüzdeki kışı dışarıda geçirecek. Geçen yıl da yapraklarda başlayan böyle yanık gibi kuru alanlardan sonra bütün yapraklarını dökmüştü. Bu sefer de öyle olmasını istemiyorum.

Bu görünüm neden kaynaklanır acaba yardım edebilecek olan var mı ?

Saygılar.

viktormarkin 20-05-2012 21:01

sorumun cevabını forumlarda buldum, yine de fikir verebilecek olanlar olursa sevinirim.

memet 20-05-2012 21:05

Aceri dışarı çıkarsanız iyi olur. Akşamları nemlendirme ister, sisleme ile su sıkmak yararlı olur. İstnabul'da Yaşayabiliyor acer. Sanırım sizinki fazla sıcak bir ortamda kaldı.

Orhan Özbilgiç 20-05-2012 21:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi viktormarkin (Mesaj 969611)
sorumun cevabını forumlarda buldum, yine de fikir verebilecek olanlar olursa sevinirim.

Aynı sorun iki yıl önce satın aldığım Acer' imdede oluşmuştu. Ağustos ayında tüm yaprakları, uçlardan başlayarak, tamamen kavrulup döküldü. Geçen yaz da aynısı oldu.

Bir hafta önce tanıdığım bir fidanlığa gittim. Sahibinin fidanlık içindeki evinin bahçesinde, boyları 3-4 metreye ulaşmış iki tane vardı. Biri ''Bloodgood'', diğeri ''Atropurpureum''
Sahibi dostuma benim Bloodgood'un, temmuzdan itibaren yeşile döndüğünü söyleyince, o da; ''Atroopurpureum yeşile dönmüyor ama her sene her ikisininde yaprakları ağustostan itibaren kavrulup dökülüyor. Ne yapalım? her güzelin bir kusuru var, bizim buralarda bu sorun var.'' Demişti.

Bulunduğumuz yer Yeşilırmak Deltası. Gece nemi tüm bitkileri, her gece adeta yıkar. Yani bu sorunun havanın kuruluğu ile pek ilgisi yok. Bilakis aşırı nemden oluşan bir mantari durum bile olabilir.

viktormarkin 21-05-2012 08:06

aşırı nemlendiriyor olabili rmiyim acaba?, her sabah az az suluyorum akşamları da yaprakları fıs fıs lıyorum.
Maalesef evin içinde tutmaktan başka ir seçeneğim yok, dışarıya açılan sadece kombi odası var orası da güneş almıyor. En azından balkonlu bi eve taşınmam lazım :(

mantar olup olmadığını nasıl anlayabilirim acaba?

Orhan Özbilgiç 22-05-2012 13:03

Aşırı nemlendirme? Olabilir.
Ama bu konuda Acer Palmatum başlığındaki arkadaşlar daha sağlıklı bilgi verebilirler size.Yani Bonsaiciler.

bonsaisan 22-05-2012 13:13

Acerlerde mümkün olduğunda ısının yüksek olduğu zamanlarda yapraklara su deydirmeyin.
Sadece toprağı sulayın.
Acerlerde güçlü yaprakları alarak aynı boy ve ebatda yaprakları ağaç üzerinde bırakın.
Acerlerde seyreltme periyodik yapılmaldır.
Haziran başı yapraklarda ki seyreltmeyi doğru şekilde yapar iseniz yeni yapraklar çıkaçaktır.
Yaprak uçlarında kısmi kurumalar sıcak hava akımlarıdır.
Örnek :Ben aserlerimin 3 ünü yarı gölgede ve rüzgar almayan bir noktada tutuyorum.
Diğeri ise rüzgar alan bir noktada ondan yaprak kurumaları oluyor.
Ama diğerlerinde olmuyor.

Mantar hastalıklarına karşı acerler çok hassastır.
Bu yüzden ilaçlama avantaj sağlar.

x_coder 23-05-2012 12:29

Ben çeliklediğin acerlar köklenince birini salonda denemeyi dünüyorum.
Birkaç çok küçük fan aldım. Ara ara yön değiştiren bir hava akımı ve ışık sağlayarak salonda yaşatmayı deneyecem.
Hava akımı mantarlaşmayı zorlaştırır muhtemelen.

memet 23-05-2012 21:04

Eğer ortmada mantar varsa salonda vantilatör olması mantarı durdurmaz.
Bunu engellemenin yolu başlangıçta toprak karışımının steril olmasıdır.

Bütün ağaçlar zararlılardan etkilenebilir. Mantara hassas tür gibi bir genelleme hatalı bir anlamaya yol açar.

İç mekanda esinti olması değil. Havanın kapalı ortamdaki kalitesi ağaç için sorun olur.

Aceri yakan rüzgar deği rüzgarın kuru ve sıcak olması. Karadenizde üstünden fırtınalar geçse acer sorun yaşamaz.

Saksılarda mantar yaygın karşılaşacağınız sıkça sorun yaşayacağınız bir durum değil.

viktormarkin 24-05-2012 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan (Mesaj 970638)
Acerlerde mümkün olduğunda ısının yüksek olduğu zamanlarda yapraklara su deydirmeyin.
Sadece toprağı sulayın.
Acerlerde güçlü yaprakları alarak aynı boy ve ebatda yaprakları ağaç üzerinde bırakın.
Acerlerde seyreltme periyodik yapılmaldır.
Haziran başı yapraklarda ki seyreltmeyi doğru şekilde yapar iseniz yeni yapraklar çıkaçaktır.

Bu yüzden ilaçlama avantaj sağlar.

Tam tersine yaprakları da mümkün olduğu kadar ıslatmam gerektiğini sanıyordum ben. Önümüz sıcaklar, o zaman dipten sulamaya başlayım ben.
Yaprak seyreltme demekten kastınız nedir ?
Büyük yaprakları mı budayayım ?

memet 24-05-2012 17:54

Acer' nemlendirme yapmanız gerek ama, ifadeler bulanık olunca anlaması zor oluyor. Gece serinliğinde ve sabah serinliğinde bunu yapmalısınız sıcaklar sürdüğü gün içinde değil. Yoksa ağacınız bütünüyle yanar.
Tourkana'nın videolu uygulaması var onu bir inceleyin.

iceberg_534 23-07-2012 13:03

benim acerimdede olmuştu bu kurumalar...sadece sabah güneşini gören gölge bir yere almanızı tavsiye ederim çok faydasını görürsünüz yapraklarınızda eski halini alır...

burqinho 03-04-2013 13:01

kırmızı yapraklı bir fidanımı erken içeri almıştım o yüzden dışardakilere kıyasla yaprakları şu an çok daha erken çıktı ve dışardakilere göre erken patladığı için tomurcuklar dışardakilerin yapraklarına göre daha erken büyüdü yaprakları. pencere kenarında olmasına rağmen yaklaşık iki hafta hiç adam gibi güneş görmedi havalardan dolayı. şimdi bütün yaprakları neredeyse yemyeşil bir vaziyette (bu aralar çıkardığı yeni yapraklar kıpkırmızı). tekrar güneş görmeye başlayınca düzenli olarak, yeşerttiği yapraklar tekrar kızarır mı? bu durumu yaşayan varmı daha önceden?

Emre Albayrak 11-04-2013 20:33

iç mekandan bitkilerinizi kurtarın.. aşırı sıcaklar acer e yaramaz.. saksı deriek güneş alıp ısınıyor olabilir.. saksı ısınınca kökte sıkıntı başlar.. artı olarak acerinizi mümkünse gece sulayın.. sıcak ortamlarda yaprakta kalan damlacıklar mantar oluşumuna yol açabilir.. ama dediğim gibi acer bir iç mekan bitkisi değildir..

Popo 17-08-2013 13:39

Bende yeni bir acer palmatum satin aldim ama yapraklarinin uclari yanik bir vaziyette geldi. Ne yapmam lazim sizce ?

tourkana 19-08-2013 10:07

Yaprakları düzeltmek için bu sene yapılacak bir şey yok, ağacınızın yaşamasını engellemez ama bundan sonra dikkatli olun, yapraklara kesinlikle su değdirmeyin, güneş su damlacığı olan yaprakları kavurur.

Acer 'i mutlaka yarı gölge bir yerde tutunuz, tercihen sadece sabah güneşi alan bir yer idealdir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024