agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   Bonsai Sergisine Hazırlık (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/16869.htm)

Ali H. ALI 10-08-2009 13:54

Bonsai Sergisine Hazırlık

5 Eklenti(ler)
Bir hafta sonra sergimiz var. Her uye gibi ben de sergiye, hem gorevli hem de kimi agaclarimla katilacagim.

Bonsaide, sergiye katilacak agaclar titizlikle ve ozenle hazirlanir. saksi ve agaclar gozden gecirilir, agac uzerinde budanmasi gereken dalcik varsa budanir. Tel varsa teller gozden gecirilir, cikarilmasi gereken tel varsa cikarilir. uygun bicimde durmayan dallar tellenip istenilen yerlere bukulur.(Uygun bicimde tel sarilmis agaclar telli olarak sergiye katilabilir.)

Saksi icerisinde otlar, yapraklar vs. temizlenir.

Eklenti 97285

Sergiye hazirlanmadan once agac ve saksinin durumu.
Bir ve ya iki bonsainin bakimi kolay, ancak onlarca bonsaisi olanlarin her turlu bakimi zamaninda yapabilmesi sorundur ve agaclar yukaridaki fotograf gibi bir goruntu alabilir. once saksi icerisindeki istenmiyen cayirlari temizleyip,

Eklenti 97286

Daha sonra dalciklar uzerinde kimi uc budamalar yaptim. yosun konacak yerlere yosun koydum yosunlar uzerine de ince siyak kum serptim.

Eklenti 97287

Eklenti 97288
Saksiyi once su ile temizleyip,daha sonra temiz bir bezi zeytinyagina batirip saksinin her tarafini iyice sildim(Sirli, renkli saksilari zeytinyagi ile silmanize gerek yoktur su ile temizlendigi zaman tekrar yeni gibi olacaktir. Toprak renkli sirsiz saksilarda ise zeytinyagi ile silerseniz saksida hos bir parlaklik olusacaktir.)

Eklenti 97289

Hafta sonunu bekleyip, sergiye katilacak bir agac hazir bekliyor.

Oralarda da bonsai bir gun bonsai sergilerinin olacagina inaniyorum. Simdiden agaclarinizi sergiye nasil hazirlaycaginizi bilmenizi istedim.

bonsaisever 10-08-2009 17:35

Ali abi; saksı gibi ağacın gövde ve dalları da parlamış.
Bunu neyle yaptın?

Ali H. ALI 11-08-2009 02:24

Bonsaisever, agacin dallarina birsey yapmis degilim puskurtulmus sudan parlak gibi duruyorlar. Dallar uzerindeki su kuruyunca eski gorunumune donecekler.

bonsaisan 11-08-2009 13:56

Ali hocam yanılmıyorusam güzel bir incir ağacı.

Ve yine yanılmıyortoprak örtücü olarakda "çilekler" güzel bir uyum olmuş.

Türkiyede bu sene olmasa bile geleçek bir yılda bir bonsai sergisi planlamak sorun olmaz.

Önemli olan istemek ve beklemek.Uygun koşullar ve şartlar sağlandığını da güzel bir toplu karma sergi için start verile bilir.

Harun Parlak 05-11-2009 11:48

Sayın ali bey saksılama işni bitirince inşallah burada hazırlıklarımı yayınlayacaım.

Ali H. ALI 07-11-2009 13:28

Tekin bey, guzel bir sergi olacagindan hic suphem yok. Sergiye hazirlaycagin agaclarinin hepsini degil ama ornek olsun diye bazilarini burada paylasabilirsin. Geriye kalanlari da sergiden cekecegin fotograflarla paylasirsin.

Harun Parlak 15-11-2009 17:49

1 Eklenti(ler)
Bu çalışmam sanırım sergi zamanı na kadar kendini toparlar.

Ali H. ALI 16-11-2009 12:43

Tekin bey, bu calisma bu haliyle bile sergiye girebilecek bir calisma.

Japonyada kimi zaman sergilere agaclarin tum yapraklari budanarak sergiye konur ki dal ve dalciklarin tum detaylari gorunsun diye.

Sergi icin kolayliklar diliyorum.

Emre Kuzu 16-11-2009 14:12

Hocam cılekler guzelmıs.. :)

Harun Parlak 16-11-2009 18:41

Cesaretlendirici sözleriniz için teşekkürler. Ali bey. Sanırım buna benzer 50 nin üzerinde çalışma çıkarabilirim. Mayıs ayına kadar.

Emre Kuzu 16-11-2009 21:11

Maşallah tekin bey daim olur inşallah.

Harun Parlak 16-11-2009 21:35

Teşekkürler Sayın Kalyon.

İlknur Kavas 16-11-2009 21:37

Sayın Tekin, çalışmanız gerçekten çok güzel.Sergiden söz etmişsiniz; sanırım Türkiye'de bir sergiden söz ediyorsunuz.Yer ve zaman ile ilgili bilgileri de paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Saygılar.

Harun Parlak 16-11-2009 21:51

Yer İstanbul 2010 Mayıs düşünüyorum. İnşallah bir aksilik çıkmaz ise.
Tüm hazırlıklarımı yaptığımda buradan duyuru yapacağım inşallah.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024