agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   Air Layering (Havai Köklendirme) (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/1429.htm)

Tylerdurden 13-10-2015 15:47

Çok sağolun Şafak Hocam önerilerinizi dikkate alarak hareket edeceğim.

markymark 25-10-2015 11:48

Google'da çeşitli anahtar kelimelerle aramama rağmen net bir sonuç bulamadigimdan forumda sormak istedim.
Doğada bulabileceğim air layering metoduna uygun agac türleri nelerdir?

markymark 29-10-2015 22:45

Guncel...
Özellikle trakya bölgesinde bakacağım.
Bilen varsa kirklareli balkaya köyü civarinda

Hakan0 08-07-2016 12:45

Selamlar ali bey. Verdiniz degerli bilgiler için teşekkürler. Benim merak etdim bişey var bu yönemi herhangi bi meyve ağacında da kullanabilirmiyiz

sagol 12-07-2016 20:35

Sayın Hakan0,

Evet meyve ağaçlarında da başarıyla uygulanıyor. Bu sene için geç kaldınız genelde nisan ayında başlatıyoruz.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hakan0 (Mesaj 1472106)
Selamlar ali bey. Verdiniz degerli bilgiler için teşekkürler. Benim merak etdim bişey var bu yönemi herhangi bi meyve ağacında da kullanabilirmiyiz

sagol 12-07-2016 20:39

Aklınıza gelen ağaçların neredeyse hepsinde uygulanabilir. Çam türlerinde 2 yılı göze almak gerekiyor. Karaağaç, ıhlamur, ficus,... gibi türlerde 4-6 haftada genelde sonuç alınıyor. Havai köklendirme yapılacak yerin çapı arttıkça süre uzar.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi markymark (Mesaj 1416373)
Google'da çeşitli anahtar kelimelerle aramama rağmen net bir sonuç bulamadigimdan forumda sormak istedim.
Doğada bulabileceğim air layering metoduna uygun agac türleri nelerdir?

delidoluuu 09-09-2016 17:45

İyi günler ben de havai daldırma meraklılarındanım. Sayfanızı da büyük bi merakla takip ediyorum. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler. Ben de ilk havai daldırmamı kauçuk bitkisinde denedim, başarılı da oldum. Temmuzun 2'si gibi elma ve erik ağaçlarında da havai daldırma yaptım. Yalnız forumda temmuz geç bir tarih olarak söyleniyor. Şimdi yaptığım havai daldırmaları kesmesem önümüzdeki bahara kadar ağaçta dursa sıkıntı olur mu? Ya da en geç ne zamana kadar ağaçtan kesip başka bir yere dikmem gerekiyor?

delurdum 05-02-2018 15:54

portakal ağacı Havai köklendirme...

3 Eklenti(ler)
iyi günler. bende mayıs 2017 rize'de havai köklerdirmeyi internetten elde ettiğim verilere dayanarak yapmaya çalıştım. portakal ağacı ve cennet hurmasında uygulama yaptım. 1-2litrelik kola şişelerini ortasından kesip, üst kısmı açık kalacak şekilde uygulamayı yaptım. aralık 2017 de portakaldaki uygulamamın sonucu resimlerde görülmektedir. (ağaçtaki köklendirmenin resmini çekmemiştim, resimdeki pet şişe örnek görünümdür)... ankarada yaşadığım için yaklaşık 8 ay ağaçta köklendirme devam etti. nisan 2018 de diğer köklendirmeleri açacağım... hiçbir köklendirme ilacı vs. kullanmadım. sadecene bi peyzaj firmasından torf toprağı aldım...

Hümeyra Torun 18-01-2019 14:52

Verdiğiniz bilgilerin aşama aşama fotoğraflanması çok güzel olmuş süreç ve sonuç tam olarak anlaşılmış.Ben bu işlemi difenbahyamda uygulamayı düşünüyorum.Ama onda kabuk sıyırma yerine kesikmi atmalıyım.Bu konuda bilginiz varsa paylaşırmısınız.Emeğinize sağlık sizin vesilenizle farklı bir yöntemi öğrenmiş olduk.

Hümeyra Torun 18-01-2019 15:02

Difenbahya için bu işlemi istediğimiz zaman yapabilirmiyiz .yoksa belli bir mevsimi varmı ?Ben şimdi yapmayı planlıyorum.Sizce uygunmudur.

andronova 26-04-2019 00:25

Arkadaşlar hiç bu işlemi yapmadım ama araştırıyorum yapmak istiyorum genelde yaprak traşlanarak yapılıyor bu işlem birde çentik atarak yapılanı var resimdeki gibi,aynı anda veya farklı zamanda yapan ve sonucu değerlendiren oldumu acaba ?mesela elimizde derimiz küçük bir yara alsa bir,iki faftada düzelir ama derinbir yara açılmış olsa yara bölgesi bayağı bir tahriş olur kabarır bitkide de bu böyle olabilir mi yani gövdeye derin bir yara açarak köklendirme sağlana bilirmi

https://aggie-horticulture.tamu.edu/.../air-layering/https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...71cf6c3317.jpg

TA-1024 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rihat 06-11-2019 19:06

Havai köklendirme

Merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim
Benim sorum
Badem ağacına havai koklendirme yapilirmi ve nelere dikta edilmeli hangi zaman aralığında olmalı Son kaç günde sonuç alınabilir saygilar

mehmet0791 09-11-2019 16:06

mehmet0791 16-11-2019 17:22

its_just_a_ride 23-04-2020 12:16

Uzunca bir süredir sakin kalmış bu son derece önemli başlığı diri tutmak adına bir video paylaşımı yapmak istedim. Bu beyefendi türkiye'de bu işin önemini kavramış nadir kişilerden biri. Umarım yeni başlayanlar için de önemli bir kaynak olur.

Muda 16-06-2021 11:28

Altyazılar sekmesini tıklayıp ayarlardan Türkçe'ye çevir seçeneğini seçerseniz daha anlaşılır oluyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024