agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2015, 16:24   #241
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tribes Mesajı Göster
Su verilmiş ama ne kadar ara ile ve özenle bilemiyorum. Havasız bir yere bırakılmış. Toprağını degistirmek istiyorum çiçekçilerden hangi toprağı almalıyım acaba.
Şu anda toprağını değiştirmek iyi bir fikir değil. Çözümden ziyade sorunu büyütür (eğer bitki henüz ölmemişse). Öncelikle sağlığına kavuşturmanız gerekir.
Önceki mesajımda da değindiğim koşulları sağlamanın yanı sıra, bitkinizi doğrudan güneş ışığı almayan ama aydınlık ve havadar bir yere yerleştirin ve toprağın hafif nemli kalmasına özen gösterin. Kurumuş aksamları da temizleyin.

Çoğu dal ölmüş olsa bile ana gövde henüz kurumamışsa (gövdeye tırnağınızla atacağınız minik bir çentikle canlı doku olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz), özenli bir bakım ile ardıcınız geriden patlama yapabilir.

nicholai hel beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 09:24   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2015
Yaprakları aşağı doğru eğildi

Merhaba, 3-4 yıldır bkatığım Bonsaimin yaprakları 1 haftadır aşağıdaki şekilde. Kurumuş gibi görünmüyor ama bir türlü yukarı doğru kalkmıyor. Ne yapmam lazım,ne olur yardımcı olur. Ölecek diye çok korkuyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (41.7 KB, 191 views)
iguana* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 09:39   #243
Yeni Üye

Merhaba, konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Ölmemesi için ne yapmam lazım

Eski 17-12-2015, 13:11   #244
Yeni Üye

Merhaba,

Fotolarını paylaştığım Bonsai'me yaklaşık 3 yıldır bakıyorum. Son zamanlarda yaprakları aşağı doğru indi ve sonra döküldü. Gövdesi de buruşmuş gibi oldu. Direk güneş ışığı değil ama, güneş alan bir yere koydum. Nerede yanlış yaptığım konusunda yardımcı olabilir misiniz? İnşallah ölmemiştir Kaç günde bir sulamalıyım, gübre takviyesi yapmalı mıyım?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg received_10153822707904314.jpg (78.9 KB, 160 views)
Dosya Türü: jpg 20151217_110235_resized.jpg (75.5 KB, 162 views)
Eski 06-02-2016, 02:46   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2016
Merhabalar. Benim dr bir sorum olacakti. Siteye tam hakim olamadigim için buraya yazıyorum. Evimizde bir adet marketten alınmış bonsai var. Ilk alindiginda yosunu yemyesildi. Sağlıkli gözüküyordu. Şimdi ise simsiyah oldu. Ve suyun içine koyuldugu zaman da simsiyah su çıkıyor. Yapraklari hiç çıkmadı. Fotoğraf atmayi öğrenirsem atarım. Yardımcı olursanız sevinirim agacim için

mineltn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 14:18   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2016
Hatıralarımı yaşatmak

Herkese merhaba...
Aranıza yeni katıldım... 2016 yazında Güney Kore'deydim... Babamın doğum gününde ona bir bonsai hediye olarak gönderdim... Hemen görüntülü aradı ve ne kadar mutlu olduğunu anlattı... 2 hafta sonra döndüm... 3 hafta sonra babamı kaybettim... Aniden... Hiç bir hastalığı yoktu... Annem babamın bonsai ye çok bağlandığını anlattı... Babama hediye ettiğim bonsai yi annem çok uğraşmasına rağmen yaşatamadı... Babamdan bir kaç ay sonra oda kurudu... sonra yeni bir tane aldım.... Bitkilerin ruhuna inanıyorum... Fark etmez dedim... Onu da yardımcım kuruttu... Yine yurt dışındaydım. Azmettim... Babam için bunu yapmak istiyorum. bu gün yeni bir tane daha aldım... Bu çiçeği yaşatmam için yardımlarınızı, önerileriniz bekliyorum...

Şimdiden teşekkür ederim....

BetyMe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 15:36   #247
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
İşini yaptığım bir devlet kurumunda cam kenarında kurumuş kalmış bir bonsai gördüm ama ölmüş olabileceğini düşündüğüm için kimseye sormadım. Ama aklıma da takılmadı değil belki de bir destek bir tedavi istiyordur? Tekrar yeşerip yeşeremeyeceğini anlayabileceğimiz pratik bir yolu var mıdır?

hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 10:29   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2016
çok acele yardım eder misiniz lütfen???

Herkese merhaba.
Geçtiğimiz hafta perşembe günü arkadaşım da bana ligustrum cinsi bir bonsai hediye etti.
Geldiğinde suya ihtiyacı yok gibiydi o yüzden sulamadım fakat araya haftasonu girince ve de ben cahillik edip onu güneş görmeyen bir kalorifer peteğinin üstündeki pencereye koyunca onu berbat bir halde buldum.
Saksısında toprağı kenarlarından çekilmiş ve yaprakları da dökülmüş ve kurumuş haldeydi.
Ne yapmam gerekiyor onu kurtarmak için?
ardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden, iyi günler.

hedomaniac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 10:54   #249
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın hedomaniac, agaclar.net'e hoş geldiniz.

Özel mesajlarınıza bakın lütfen

agaclar.net Üyelik Sözleşmesi

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2017, 08:27   #250
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Tırnak veya bıçakla gövdeye çentik atıp hala yeşil mi diye bakıyoruz. Canlıysa hala şansı verdir.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamseey Mesajı Göster
İşini yaptığım bir devlet kurumunda cam kenarında kurumuş kalmış bir bonsai gördüm ama ölmüş olabileceğini düşündüğüm için kimseye sormadım. Ama aklıma da takılmadı değil belki de bir destek bir tedavi istiyordur? Tekrar yeşerip yeşeremeyeceğini anlayabileceğimiz pratik bir yolu var mıdır?

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2017, 08:31   #251
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ligustrum salon bitkisi değildir hele ki kalorifer üzerinde hiç olmaz. Bahçede, Balkonda bakılabilir. İçeriye aldığınızdan şimdi dışarıya alırsanız şok olur ve ölür o nedenle evde kaloriferden uzak serin bir yerde tutun ilkbaharda dışarıya alın. Şimdilik başka yapılacak bir şey yok.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hedomaniac Mesajı Göster
Herkese merhaba.
Geçtiğimiz hafta perşembe günü arkadaşım da bana ligustrum cinsi bir bonsai hediye etti.
Geldiğinde suya ihtiyacı yok gibiydi o yüzden sulamadım fakat araya haftasonu girince ve de ben cahillik edip onu güneş görmeyen bir kalorifer peteğinin üstündeki pencereye koyunca onu berbat bir halde buldum.
Saksısında toprağı kenarlarından çekilmiş ve yaprakları da dökülmüş ve kurumuş haldeydi.
Ne yapmam gerekiyor onu kurtarmak için?
ardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden, iyi günler.

Eski 15-01-2017, 08:34   #252
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Başınız sağolsun. Bonsainizin şu anki fotoğrafını yüklerseniz , türüne göre yorum yapan arkadaşlar olur.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BetyMe Mesajı Göster
Herkese merhaba...
Aranıza yeni katıldım... 2016 yazında Güney Kore'deydim... Babamın doğum gününde ona bir bonsai hediye olarak gönderdim... Hemen görüntülü aradı ve ne kadar mutlu olduğunu anlattı... 2 hafta sonra döndüm... 3 hafta sonra babamı kaybettim... Aniden... Hiç bir hastalığı yoktu... Annem babamın bonsai ye çok bağlandığını anlattı... Babama hediye ettiğim bonsai yi annem çok uğraşmasına rağmen yaşatamadı... Babamdan bir kaç ay sonra oda kurudu... sonra yeni bir tane aldım.... Bitkilerin ruhuna inanıyorum... Fark etmez dedim... Onu da yardımcım kuruttu... Yine yurt dışındaydım. Azmettim... Babam için bunu yapmak istiyorum. bu gün yeni bir tane daha aldım... Bu çiçeği yaşatmam için yardımlarınızı, önerileriniz bekliyorum...

Şimdiden teşekkür ederim....

Eski 15-01-2017, 08:36   #253
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

sayın mineltn,

Fotoğraf yüklerseniz bakabiliriz.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mineltn Mesajı Göster
Merhabalar. Benim dr bir sorum olacakti. Siteye tam hakim olamadigim için buraya yazıyorum. Evimizde bir adet marketten alınmış bonsai var. Ilk alindiginda yosunu yemyesildi. Sağlıkli gözüküyordu. Şimdi ise simsiyah oldu. Ve suyun içine koyuldugu zaman da simsiyah su çıkıyor. Yapraklari hiç çıkmadı. Fotoğraf atmayi öğrenirsem atarım. Yardımcı olursanız sevinirim agacim için

Eski 13-03-2017, 14:35   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sayın turbora

Cinsi carmona olan ağaçınızın kurma sebebi 3-4 günlük seyehat süresinde sulanmamasında olduğu gibi....

Alındığında fark etmediğiniz bir problemide olma olasılığıdır.

Özelikle piyasadan almış olduğunuz ağaçlar satış noktasına gelene kadar ve orada kaldıkları sürece bu konuda tam olaak bilgisi olamayan reyon görevlileri tarafında düzensiz sulama ve uygun olmayan koşularda bakılırlar.

ağaç bu sırada sağlık konusunda sorunlar yaşamakdadır ve sizin gibi bu güzel hobiye merak sarmış bonsai dostu büüyk bir heves ile gelerek ağaçı alır ve evine getirir.

Bazen ağaç ortamın değişmesi ve uygun sulama ve bakım altında 1 hafda içinde kendini toplasa bile bazende çok geç kalınmış ve ileri düzeyde sağlık sorunu olan ağaç kendini toplayamaz.

Ağaçınız bu yüzden dolayıda kurmuş olabilir.

ukarıda belirtilen şekilde kabuk altında ki canlılık ağaçın yaşayıp yaşamaması konsunda size bir ön bilgi vereçekdir.
Eğer yeşil aksam canlı ve sulu ise ağaçınızı sıcaklığı stabil olan 20 derece gibi bir ortamda uygun sulama ile sulayın.

Önemli not:Eve geldiniz ve bonsai yapraklarını dökmüş.Ama canlı acemi bir bonsaici ilk yaptığı hata ağaçı sulamak akabinde takip eden her gün ağaçı sulamak olur.

Fakat burda ki hata şuradadır.
Normal koşulda bol yapraklı bir ağaç yaprakları beslemek ve canlılığını korumak için bol su tüketir.Özeliklede yaz aylarında **** ortam ısısında.

Fakat üzerinde yaprakları kalmamış bir ağaçın **** eskisinde az yaprağı olan bir ağaçın aşırı suya ihtiyaçı yoktur.

Çünkü dalarının ucunda yogun bir şekilde suya ihtiyaç duyacak ve canlılığını koruyaçak ve sizn ona verdiğnzi suyu tüketeçek yaprakları yoktur.
Bu yüzden yaprakları dökülmüş **** yaprakları azalmış olan ağaçların sulaması ancak yeni tomurçukların çıktığı ve gelişmeye başladığı dönemde artırılır onun dışında toprak sık sı sulanmaz..

İşde bu aşırı yapına ve ne kadar çok sularsam hemen yeşereçek diye düündüğünüz ağaçın kökleri bu fazla olan nemi tüketemez ve bir süre sonra köklerde oluşan mantarları uygun koşuları kulanması ile kök çürümesi gibi ağır bir hastalığa yakalanma olasılığı yüksektir.

Saygılar.
Merhaba, benzer bir durumuda ben yaşadım. Yakın zamanda hoşumuza giden bir bonsai aldık ve eve getirdikten birkaç gün sonra bir anda yaprakları kurudu ne yapmamız gerekiyor. Türünüde bilmiyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

muratdmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2017, 10:05   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2017
Kurumuş Bonsai Hakkında Yardım

Merhaba, bir alışveriş merkezinden beğendiğimiz bir bonsai aldık.
Türünü bilmiyoruz. Biraz zaman geçti ve bir anda yaprakları kurudu.

Ne yapmalıyız?
Türü nedir?

Bu konudaki fikirleriniz ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg thumb_IMG_5297_1024.jpg (75.4 KB, 123 views)
Dosya Türü: jpg thumb_IMG_5327_1024.jpg (76.2 KB, 122 views)
Dosya Türü: jpg thumb_IMG_5328_1024.jpg (74.1 KB, 121 views)
muratdmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2017, 16:20   #256
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Çok iyi seçilmiyor ama ligustrum olabilir. Salon bitkisi değil, edeki hava kuru gelmiştir. Balkona almaya çalışın kuru yaprakları makasla sapından kesin kurtulursa kurtulur, kurtulmazsa yapacak bir şey yok.

Kolay gelsin..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratdmk Mesajı Göster
Merhaba, bir alışveriş merkezinden beğendiğimiz bir bonsai aldık.
Türünü bilmiyoruz. Biraz zaman geçti ve bir anda yaprakları kurudu.

Ne yapmalıyız?
Türü nedir?

Bu konudaki fikirleriniz ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Eski 16-05-2017, 12:21   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2017
Merhaba; ben şunu sormak istiyorum resimli bir rehber de bulamadım. Kök budaması yaparken kalın kökleri de kesebilir miyiz yoksa ana kökler kalacak mı? Bir de yardımcı kök dediğiniz tam olarak hangi durumdaki kökler oluyor?

Sungur27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2017, 17:32   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Merhaba, servi ve ardıç bonsai lerim var. Gayet sağlıklılar, fakat her budama yaptığımda (küçük uç budamaları) kestiğim uçlar kuruyor ve öyle kalıyor. Sebebi nedir acaba?

Ayxowpat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 22:11   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2017
Selamlar,

Kara çin bonsaim var ve çok hızlı ve güçlü büyüyen bir arkadaştı benim için. Kuvvetliydi yani. Fakat seyahat sebebiyle arkadaşıma verdim ve tam 2 ay hiç su vermemiş. Bütün yapraklar hala üzerinde ama sapsarı en uçtaki yapraklarda çok çok az kloroplast kalıntıları görüyorum. Sizce en iyi bakımı nasıl yaparım canlanacak gibi. @sagol

Keine Lust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2018, 10:53   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2014
Kırmızı yapraklı akça ağacım var az suladıpım için yaprakları kurudu ve döküldü ama dalları kuru değil kendi kendine yeniden yaprakları çıkar mi

guka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 16:56   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2019
Arkadaşlar selam bana da bir kaç ay önce çeşidini bilmediğim bonsai geldi. Bir akvaryuma koymuşlar. Sonrasında ise üstünde süs olarak koydukları yosunlar kurudu ben de kaldırdım. Daha sonra ise kuruma belirtileri baş gösterdi toprağını değiştirdim ama fayda görmedim . Saksı ve toprağı tekrar değiştirdim biraz da kökleri temizledim ve uçlarını biraz kırdım filizlenmesi umudu ile. Son hali fotoğraflarda , yaprakların bir kısmı sert kurumak üzere bazıları ise takır takır oldu. Acaba ağacımın durumu nedir ?

Bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum

https://i.hizliresim.com/oXv2p7.jpg
https://i.hizliresim.com/lqlLpE.jpg
https://i.hizliresim.com/nQnkpR.jpg

selami.baskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2019, 01:08   #262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2019
Merhaba araniza yeni katıldım siteye cok hakim olamadığım icin burdan yaziyorum 2 3 ay once bir bitki marketinden bonsai ağacı aldim. Aldığımda adete aşık oldum ağaca cok guzeldi her sey de cok güzel gidiyordu yerini sevmiş dallarin ucunda küçük beyaz çiçekleri vardi sonra ne olduysa birden küçük küçük beyaz noktalar sardi ağacımı ve gün gün kurumaya başladı ve suan hic umudum yok ne olur yardim edin bi akıl verin cok seviyorum ağacımı atmak istemiyorum. Kökleri dışarda kaldığı icin kuruduğunu düşündüm saksını değiştirdim toprak ilave ettim temizledim kuru yapraklari ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun 😞😞

Thegurgenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 11:52   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2019
Merhaba, 2 senedir baktıgım bonsaimin son 1 senesinde yapraklarında bit şeklinde böcekler vardı hareketsizler ve yaprakları yapış yapış yapıyorlardı internetteki şeyleri denedim sabunlu suda sadece ters cevirip yapraklarını beklettim sonra duruladım yine fena durumda değildi ama o bitlerden kurtulamadım. İnstagramda hobiçiftliği diye bi sayfadan yardım istedim bana bir tarif verdi tütün, arap sabunu, deterjan suda beklet süzüp 2-3 saat bitkiye sıkıp beklet sil eskisinden daha iyi olacaktır dedi. Sonuç bonsai agacımın tum yaprakları döküldü ve kurudu. Kurtarmak istiyorum çok emek harcadım vitamin, toprak değiştirme vs tavsiyelerinizi bekliyorum. Sayfaya da uzun bi mesaj attım cevap dahi vermedi. Lütfen yardım edin eger ihtimal varsa.

https://imgyukle.com/i/kf5cqQ
https://imgyukle.com/i/kf5XLs

miumiu2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 10:28   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2019
Oğlum İçin Bonsai Ağacı

Merhabalar,

Oğlumun çöpe atılan bir bonsai ağacını kurtarma serüveninnde sizden yardım rica ediyorum. Ağacı eve aldık toprağı biraz havalandırdım. Evde bulduğum vitaminini toprağına koydum. Yağmurlama şeklinde suluyoruz. fısfıs ile. Cama yakın ama güneş görmeyen bir yerde muhafaza ediyoruz. 5 litrelik bir bidonun içinde orjinal saksısı içinde duruyor öyle bulduk. Oğlum bu ağacı kurtarmayı çok istiyor. Yapmam gerekenleri aktarabilirseniz oğlum ve ben çok memnun oluruz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Özkan ÖKSÜZ.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Bonsai (1).jpg (37.7 KB, 40 views)
Dosya Türü: jpg Bonsai (2).jpg (36.3 KB, 40 views)
Dosya Türü: jpg Bonsai (3).jpg (38.9 KB, 42 views)
Dosya Türü: jpg Bonsai (4).jpg (37.3 KB, 42 views)
Dosya Türü: jpg Bonsai (5).jpg (36.6 KB, 41 views)
farkli88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2019, 13:51   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2019
Merhaba siteye yeni üye oldum bonsai'min kuruduğundan dolayı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz

burc- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 00:28   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2019
Bonsai'm Kuruyor!!!

Merhabalar,
Yeni hediye gelen bonsaimin yaprakları yaklaşık 2 gün önce kurumaya başladı. Birkaç dalında da kurumalar mevcut. Çiçekleri çok sever ve ilgilenirim ancak bir bonsai ile ilk defa ilgileniyorum. Kurumasını hiç istemiyorum. Eğer destek olabilirseniz çok sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

geosadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2019, 15:26   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2019
Bonsaim kurumaya başladı

Merhabalar yenı başlıyorum bonsai yetiştirmeye ama 2 haftadır kurumaya devam edıyor yardımcı olursanız cok sevınırım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20191107-WA0008.jpg (72.6 KB, 25 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20191107-WA0003.jpg (73.2 KB, 25 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20191107-WA0006.jpg (74.7 KB, 25 views)
Enver3434 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2019, 14:21   #268
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Enver3434 Mesajı Göster
Merhabalar yenı başlıyorum bonsai yetiştirmeye ama 2 haftadır kurumaya devam edıyor yardımcı olursanız cok sevınırım
Toprak oldukça susuz ve toprak karışımı da pek iyi durmuyor. Yalnız cocopeat'ten ibaret gibi geldi bana. Bonsai toprak karışımları hakkında fikriniz yoksa yapı marketlerden hazır bonsai toprağı alıp harcı değiştirin. Tabii ekmeden önce kök kontrolü yapıp ölü kökleri budamanız gerek.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 12:43   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Merhaba,

Ekim ayı başında bonsaim oldu; gayet canlıydı. Bir/iki hafta sonra küçük küçük çiçekler bile açıyordu. Toprağı kuru kaldıkça suladım. Ancak bir hafta önce kurumaya başladı, toprağını hala ıslak tutuyorum ama yaprakları canlanmıyor. Budama mı yapmam gerekiyor?

IMG_7146-min.jpg

IMG_7147-min.jpg

IMG_7148-min.jpg

meyremkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2019, 14:31   #270
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meyremkc Mesajı Göster
Merhaba,

Ekim ayı başında bonsaim oldu; gayet canlıydı. Bir/iki hafta sonra küçük küçük çiçekler bile açıyordu. Toprağı kuru kaldıkça suladım. Ancak bir hafta önce kurumaya başladı, toprağını hala ıslak tutuyorum ama yaprakları canlanmıyor. Budama mı yapmam gerekiyor?

Eklenti 700872

Eklenti 700873

Eklenti 700874
Bonsai saksıda boğulmaya başlamış. Aynı saksıda bakacaksanız yoğun bir budama yapmanız gerekecek. Düğümlenmiş kökleri kontrol edip serbest hale getirip yeni bir toprak karışımına ekin. Bonsai harçları konusunda bilginiz yoksa hazır paketli karışım kullanın.

meyremkc beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, bonsai, gürgen, kuruma, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024