agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2014, 12:36   #211
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tt_tez Mesajı Göster
Toprağını değiştireli iki ay olmuştur belki biraz daha fazla. Kök çürümesi aşırı sulamadan kaynaklanıyor diye biliyorum, fakat fazla sulama yapmadığımı düşünüyorum. Umarım dediğiniz gibi kurtarabilirim.

toprak değişimde kulandığım toprağın özellikleri ( şu an hatırlamasam da ) iyi diye düşünüyorum çnünkü bu başlıkta daha önceden fotoğraflarını da attığım bonsaimde kullandığım toprakla aynı toprak onda böyle bir sorunla karşılaşmadım o yüzden diyorum ama tabi farklı tür olduğu için belki daha geçirgen bir toprak gerekliydi. peki şimdi tekrar toprak değişimi yapsam bu mevsimde sıkıntı olur mu ?
Sn tt_tez

Zaten sorunu fotoğraftan tespit etmek ve teşhis koymak çok zor olduğu için, marketten alınan hazır bonsailerde en sık karşılaşılan sorun olan kök çürümesi olabileceğinden yola çıkarak size yardımcı olmaya çalıştım. Bunun haricinde elbette mantar, hastalık ve zararlılar, besin eksikliği, hatalı bakım ve yetiştirme koşulları, vs. gibi başka sorunlar da olabilir bitkinizde ki bunları bir resme bakarak söylemek takdir edersiniz ki çoğu zaman imkansız...

Bunu anlamak için yapacağınız en iyi şey, bitkinizi yakınlarınızda bulabileceğiniz ve bu konulara vakıf, kalifiye birisine (örn. ziraat mühendisi, vs.) göstermeniz olacaktır.

Ayrıca bitkinizin türüne özgü bakım ve yetiştirme koşullarını, besin ve su ihtiyacını ve rejimini, vs. iyi araştırıp öğrenmeniz ileride bu tür sorunlarla karşılaşmamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca, yaşadığınız bölgeye uygun ve bonsai yapmaya elverişli fidanlar edinerek bonsaiye devam etmeniz, hazır bir bonsaiye oranla hevesinizi daha canlı tutacaktır.

Başarılar dilerim.

Tylerdurden beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 12:13   #212
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
karabiber ağacında yaşanan bu durum aşırı sulama ve kök çürümesinden kanaklanıyor ise saksısıyla beraber hazır alınmış bitkiyi saksısından çıkarıp havalandırdıktan sonra farklı bir saksıya yeni bir toprak karışımı ile bu mevsimde tekrardan dikersek bitkiyi kurtarabilme şansımız var mıdır?

Düzenleyen Tylerdurden : 23-08-2014 saat 13:31
Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 14:58   #213
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
bu mevsimde kökleri açığa çıkarıp, hava aldırırsanız ağacınız ozaman ölür. şu an çok dengeli sulayın ve dua edin. aralık ayı itibariyle toprak ve saksı değişimi yapabilirsiniz.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 15:13   #214
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
çok teşekkür ettim badrobot

Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2014, 23:24   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Merhaba
Ben de kardesime bir bonzai hediye ettim ancak 2 hafta oldu sadece 2 kere sulamis. Ikinci sulamayi yagmurlama seklinde beraber yaptik ve kurumaya basladigi icin 2 gun sonra ucuncu kez suladik.

Resimlerini gonderiyorum. Acaba kurumaya baslamis mi? Bir de ne siklikta budamak lazim, budarken nelere dikkat etmeliyim? Ayrica koklerinde curume vs var mi diye kontrol etmek gerekir mi?

bana yardimci olabilir misiniz?

Snmgrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2014, 23:26   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Bansaimizin son fotografi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (44.8 KB, 150 views)
Snmgrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 13:49   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Merhaba, benimde türünü bilmediğim bonsaim bulunmaktadır. Yaprakları dökülmeye ve dalları koyu kahverengi olmaya başladı. Kök çürümesi mi var acaba? Yardımcı olmanızı rica ederim. Teşekkürler,

nareni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 14:15   #218
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nareni Mesajı Göster
Merhaba, benimde türünü bilmediğim bonsaim bulunmaktadır. Yaprakları dökülmeye ve dalları koyu kahverengi olmaya başladı. Kök çürümesi mi var acaba? Yardımcı olmanızı rica ederim. Teşekkürler,
Merhaba sn nareni

Ayrıntılı birkaç fotoğraf koyarsanız daha iyi anlaşılır, ancak bahsettiğiniz duruma göre kurumaya başlamış gibi görünüyor. Nedeni kök çürümesi olabileceği gibi susuz kalması da olabilir veya türüne göre aşırı sıcak ve güneşe maruz kalmış da olabilir...

Yaprak döken ağaçlar bu mevsimde yaprak dökmeye başladıklarından korkulacak bir durum da olmayabilir ama "dallar koyu kahverengi olmaya başladı" dediğiniz için, bu dallardan herhangi birinin dış kabuğunu/yüzeyini tırnağınızla hafif zedelediğinizde/çentik attığınızda alt kısımda yeşil renkli canlı doku olup olmadığını kontrol edin derim. Eğer yeşil renkli canlı dokuyu görüyorsanız henüz ölmemiş demektir.

Eski 26-09-2014, 14:40   #219
Yeni Üye

Sayın Sakaki,

Açıkçası nasıl resim yükleyeceğimi bilemediğim için ekleyemedim. Beni yönlendirirseniz resimleri yükleyeyim. Teşekkürler,

Eski 26-09-2014, 16:46   #220
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Sayın Sakaki,

Açıkçası nasıl resim yükleyeceğimi bilemediğim için ekleyemedim. Beni yönlendirirseniz resimleri yükleyeyim. Teşekkürler,
Gerekli bilgileri Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığında bulabilirsiniz.

Eski 30-09-2014, 18:36   #221
Yeni Üye

[attach][attach]DSC_0253.jpg[/attach][/attach]

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0251.jpg (41.2 KB, 128 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0252.jpg (37.1 KB, 127 views)
Eski 30-09-2014, 19:35   #222
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Fazla sulamista olabilirsiniz ya da simdi sonbahardayiz yaprak döküyo olabilir ama tam emin değilim

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 21:17   #223
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn nareni

Bitkiniz bir ficus cinsi ve tropik bir tür olduğundan kışın yaprak dökme diye bir durum söz konusu değil, çünkü yaprak döken bir tür değil. Aşırı sulamadan ziyade bana yeterince güneş ışığı alamamış gibi geldi. Yukarıda da bahsettiğim gibi, tropik bir tür olduğundan her daim güneş ışığı ve ısı, ayrıca nem ister. Bu gereklilikleri sağlayamadığınızda da bu şekilde yaprak sararma ve dökülmeleri kaçınılmaz olur.

Eski 01-10-2014, 22:17   #224
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn nareni

Bitkiniz bir ficus cinsi ve tropik bir tür olduğundan kışın yaprak dökme diye bir durum söz konusu değil, çünkü yaprak döken bir tür değil. Aşırı sulamadan ziyade bana yeterince güneş ışığı alamamış gibi geldi. Yukarıda da bahsettiğim gibi, tropik bir tür olduğundan her daim güneş ışığı ve ısı, ayrıca nem ister. Bu gereklilikleri sağlayamadığınızda da bu şekilde yaprak sararma ve dökülmeleri kaçınılmaz olur.
Sayın Sakaki,

Cevabınız için teşekkür ederim. Yerini değiştirip güneş alan bir yere yerleştireceğim.

Size sormak istediğm bir konu da, dallar koyu kahverengi olmaya başladı. Koyu kahverengi olan dalları budamamız uygun olur mu? Direkt güneş ışığı olan yere aldığımız zaman düzelme meydana gelir mi? Tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla,

Eski 06-10-2014, 20:44   #225
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Sayın Sakaki,

Cevabınız için teşekkür ederim. Yerini değiştirip güneş alan bir yere yerleştireceğim.

Size sormak istediğm bir konu da, dallar koyu kahverengi olmaya başladı. Koyu kahverengi olan dalları budamamız uygun olur mu? Direkt güneş ışığı olan yere aldığımız zaman düzelme meydana gelir mi? Tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla,
Fotoğrafa bakarak hangi dallarda sorun olup olmadığını söylemek çok zor, kahverengileşme kurumaya bağlı da olabilir dal/gövde odunsulaşmaya başladığı için de, ancak ben bu fotoğrafta yapraksız yani kurumuş bir dal göremedim. Dolayısıyla şu dalı budayın veya budamayın diyemem.

Bitkinizin sağlığı çok iyi olmadığından, hemen direkt güneş ışığı altına koymaktansa bir süre yeterince aydınlık ama doğrudan güneş ışığı almayan ve nemli bir yerde baktıktan sonra durumu ileride tekrar değerlendirmeniz daha iyi olur.

Son olarak, benim gördüğüm kadarıyla, bitkiniz uygun bakım koşullarına kavuştuğunda kısa sürede düzelecek gibi, çok fazla endişe etmeyin

Saygılarımla

Eski 13-11-2014, 14:01   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Chinese Sweet Plum Yaprak Solması

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 10 aydır baktığım bonsaı ağacım yaprakları soldu ve dökülmeye başladı. Ağacı yaz boyunca balkonda 3-4 saat güneş alacak şekilde tuttum ve havalar soğumaya başlayınca yaklaşık 1 ay önce içeri aldım. Yaprakları sararıp solmaya başladı, bende yer değişikliğiyle alakalı olduğunu düşündüm ama yapraklarını henüz dökmedi, ağacımda bir sorun var mı? Varsa nasıl toparlayabilirim? Yoksa bu durum olağan birşey midir?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2395.jpg (42.3 KB, 105 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2396.jpg (46.8 KB, 105 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2397.jpg (45.8 KB, 105 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2398.jpg (46.7 KB, 104 views)
haqn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 15:27   #227
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sonuçta bir Erik bu, dışarıda yaşaması gerekmiyormu? İç mekanda ısı, ışık, hava akımı gibi nedenlerden ötürü bile ağacın sağlığı bozulabilir. Belki sadece üstü kapalı bir balkon bile kırağadan ve sert donlardan ağacınızı korur, ama iç mekan?

Eski 13-11-2014, 15:45   #228
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sonuçta bir Erik bu, dışarıda yaşaması gerekmiyormu? İç mekanda ısı, ışık, hava akımı gibi nedenlerden ötürü bile ağacın sağlığı bozulabilir. Belki sadece üstü kapalı bir balkon bile kırağadan ve sert donlardan ağacınızı korur, ama iç mekan?
Ağacı aldığımda iç mekan türü olduğu yazıyordu, altı ay boyunca bir sorun gözlemlemeden iç mekanda kaldı, hatta saksı değişimi yaptım bu süreçte. Ağacın ölüp ölmediğini veya kuruyup kurumadığını nasıl anlarım? tekrar balkona alabilirim ama bu çözüm olur mu?

Eski 13-11-2014, 17:25   #229
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.haqn.
Araştırdım ve ağacınızın tropik bir tür olduğunu ve sert iklim koşullarından korunması gerektiğini öğrendim. Dolayısıyla ağacınızı iç mekanda bakmanız yerinde olur.
Erik (Plum) yazısını görünce bende diğer erikler gibi düşündüm. Yani YANILMIŞIM.
Yapraklarını dökmesi doğal bir durum olabilir. Bende Orkide Ağacı (Bauhinia variegata) var, kış dönemde iç mekana alınmak zorunda olduğum ağaç yaprağını dökmekte.
Sizin ağacınızı tanımıyorum, doğrusu sizi daha önceki gibi yanıltmak istemem.

Eski 13-11-2014, 21:39   #230
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.haqn.
Araştırdım ve ağacınızın tropik bir tür olduğunu ve sert iklim koşullarından korunması gerektiğini öğrendim. Dolayısıyla ağacınızı iç mekanda bakmanız yerinde olur.
Erik (Plum) yazısını görünce bende diğer erikler gibi düşündüm. Yani YANILMIŞIM.
Yapraklarını dökmesi doğal bir durum olabilir. Bende Orkide Ağacı (Bauhinia variegata) var, kış dönemde iç mekana alınmak zorunda olduğum ağaç yaprağını dökmekte.
Sizin ağacınızı tanımıyorum, doğrusu sizi daha önceki gibi yanıltmak istemem.
Sn. badrobot,

Öncelikle ilgilendiğin için teşekkür ederim. Düzenli bir şekilde ihtiyaç duydukça ağacım sulamaya devam edeceğim, yalnız ağacın ölüp ölmediğini veya kuruyup kurumadığını nasıl anlarım? Bunun için kolay bir yol var mıdır? Bahara kadar beklemem mi gerekiyor?

Eski 13-11-2014, 21:48   #231
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.haqn.
Ağacınızın kuruyup kurumadığını anlamak içiin size en pratik yolu anlatacağım.
Ağacınızı rahatça inceleyebileceğiniz bir masanın üstüne koyun, bir büyüteç ve birde iğne alın elinize.
Öncelikle büyüteçle ağacı inceleyin. Dalların uclarında yeşilmi hakim anlamaya çalışın.
Sonra ikinci aşama; İğneyi sterlize edin. Önce en uçtaki dalcıklara iğnenin ucuyla mini bir çizik atın ve çiziği büyüteçle inceleyin. Eğer kahverengimsiyse aynı işlemi biraz daha aşağıdan tekrarlayın, eğer hep olumsuz cevap alıyorsanız işleme devam etmelisiniz, taaki yeşil doku bulana dek.
Umarım daha ilk mini çizikte yeşil dokuyla karşılaşırsımız.

mus01, dusunenadam ve haqn beğendi.
Eski 26-01-2015, 12:25   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Kuruma, Yaprak Dökme, Siyah Lekeler :(

Arkadaşlar Merhaba;

Gövde kalınlığı 10cm boyu 80-90 cm fotoğraflarda da göreceğiniz gibi güzel bir bonsaie sahibim 6 senedir.

Daha önce hiç karşılaşmadığım bir problem yaşamaktayım, yapraklar dökülüyor, ince dallar kurumus, yapraklarında siyah lekelerde var, aynı zamanda alt kısımlardan yeni filizde verdi. 6 senedir ne yapıyorsam aynı şeyleri yapıyordum ve yeride hep aynı hiç değişmedi taki yapraklarını dökmeye kurumaya başladığında yerini değiştirdim. Kötü hava şartlarında bulunduğu ortam çok soğuktu kış bahçesinde gündüzleri güneş alan bir yerdi ama akşamları soğuk oluyordu bende kış bahçesini ısıtmak için tüplü bir ısıtıcı kullandım o ısıtıcının zarar verdiğini düşünüyorum.bu ağacı kaybetmek istemiyorum ağacı tekrar güler yüzlü görmek beni çok mutlu edecektir. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekürler

20150126_120323.jpg

20150126_120338.jpg

20150126_120347.jpg

tchartel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 13:21   #233
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tchartel Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba;

Gövde kalınlığı 10cm boyu 80-90 cm fotoğraflarda da göreceğiniz gibi güzel bir bonsaie sahibim 6 senedir.

Daha önce hiç karşılaşmadığım bir problem yaşamaktayım, yapraklar dökülüyor, ince dallar kurumus, yapraklarında siyah lekelerde var, aynı zamanda alt kısımlardan yeni filizde verdi. 6 senedir ne yapıyorsam aynı şeyleri yapıyordum ve yeride hep aynı hiç değişmedi taki yapraklarını dökmeye kurumaya başladığında yerini değiştirdim. Kötü hava şartlarında bulunduğu ortam çok soğuktu kış bahçesinde gündüzleri güneş alan bir yerdi ama akşamları soğuk oluyordu bende kış bahçesini ısıtmak için tüplü bir ısıtıcı kullandım o ısıtıcının zarar verdiğini düşünüyorum.bu ağacı kaybetmek istemiyorum ağacı tekrar güler yüzlü görmek beni çok mutlu edecektir. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekürler

Eklenti 534578

Eklenti 534579

Eklenti 534580
Ağacınızı don vurmuşa benziyor maalesef
İnce dal ve yaprakların kuruması normal (don sebebiyle) ama ana gövde canlıdır büyük ihtimalle ve havalar düzelince tekrar filizlenir.
Ağacınızın toprağını en son ne zaman değiştiniz acaba?

Eski 26-01-2015, 16:12   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Alıntı:
Ağacınızı don vurmuşa benziyor maalesef
İnce dal ve yaprakların kuruması normal (don sebebiyle) ama ana gövde canlıdır büyük ihtimalle ve havalar düzelince tekrar filizlenir.
Ağacınızın toprağını en son ne zaman değiştiniz acaba?
Sn. Sakaki

yanlış hatırlamıyorsam 2,5-3 sene oldu. toprağı değiştirmek ağacımızın eski haline gelme sürecini hızlandırırmı?

teşekürler...

tchartel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 19:21   #235
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tchartel Mesajı Göster
Sn. Sakaki

yanlış hatırlamıyorsam 2,5-3 sene oldu. toprağı değiştirmek ağacımızın eski haline gelme sürecini hızlandırırmı?

teşekürler...
Toprak değiştirmeyi eski sağlıklı haline gelmesini hızlandırmak maksadıyla dememiştim aslına bakacak olursanız. Fotoğrafta toprağınızı değiştirmeyeli çok uzun süre olduğu anlaşıldığı için sormuştum. Eğer ağacınız tekrar sürgünler vermeye başlarsa (yani yaşıyorsa) değiştirmenizde fayda var. Yaşıyorsa diyorum çünkü kökleri de dondan zarar görmüş olabilir ve bu durumda eski haline kavuşması çok zor, büyük ölçüde geri kuruma yapabilir.

Bahçede ekili bir ağaç dondan etkilense bile baharda (türüne bağlı olarak) tekrar canlanacaktır ama küçük bir bonsai saksısındaki ağaç için, hele de bu sizinki gibi tropik bir tür ise, durum bu kadar kolay değil; toprak ve kökler de kolayca donacağından hasar daha büyük olacaktır.

Eski 01-09-2015, 15:40   #236
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2008
Acil Yardım. Bonsaimiz ölüyor :(

Üstadlar işyerindeki müdürümüzün bonsaisi bakımsızlıktan dolayı bu hale geldi. Kenara atmışlar. Kurtarabilme şansımız var mıdır? Sanki hastalandı diye sokağa atılan bir kedi yavrusu bulmuş gibi hissettim bir an. Nerdeyse tüm yapraklar sararmış, arada bazılarında yeşil kırıntılar var. toprak kupkuruydu biraz suladım. Yardım ve tavsiyelerinizi beklerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0270 (Small).JPG (45.3 KB, 69 views)
ugomor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2015, 16:43   #237
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ağaç ölmüş, üzgünüm.

Eski 08-09-2015, 15:07   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2015
Acil yardım

Sayin forum üyeleri maalesef gözüm gibi baktığım bonsaim 2 yıl sonunda yere düştü ve saksı kırıldı ama dağılmadı tamamen fotoğrafta görülen saksı ya kırılmış saksı oturtup toprak ekledim ama eski canlılığını bir türlü yakalayamadim. Bir aydır evde olmadigimdan ofise birakmistim ama suan durumu kötü kurumak üzere. Toprak ve saksisini degistirmek istiyorum yapmam gerekenler konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Şuan zaman problemim dolayisi ile formu detaylı okuyamadım daha önce cevap yazılmış olabilir tekrar ettirdiğim için kusura bakmayın. Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20150908_143750.jpg (46.8 KB, 53 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20140828_124430.jpg (70.9 KB, 52 views)
Tribes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 15:20   #239
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tribes Mesajı Göster
Sayin forum üyeleri maalesef gözüm gibi baktığım bonsaim 2 yıl sonunda yere düştü ve saksı kırıldı ama dağılmadı tamamen fotoğrafta görülen saksı ya kırılmış saksı oturtup toprak ekledim ama eski canlılığını bir türlü yakalayamadim. Bir aydır evde olmadigimdan ofise birakmistim ama suan durumu kötü kurumak üzere. Toprak ve saksisini degistirmek istiyorum yapmam gerekenler konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Şuan zaman problemim dolayisi ile formu detaylı okuyamadım daha önce cevap yazılmış olabilir tekrar ettirdiğim için kusura bakmayın. Teşekkürler.
Yere düşmesi ve saksısının kırılması elbette bitkiye hasar verici bir durum ama şu anki halinin tam olarak bundan kaynaklandığını sanmıyorum.
Sanki uzun süre susuz bırakılmış gibi geldi bana ama aşırı sulamadan ötürü kök çürümesi de olabilir. Bunu anlamak için yakından bakmak gerekir.
Siz yokken 1 ay su verilmiş mi, verilmişse nasıl vermişler biliyor musunuz?

Ayrıca ardıçlar iç mekan bitkisi değildir, düzenli su rejiminin yanı sıra, yeterli ışık, nem, hava akımına da ihtiyaç duyar. Bu koşulları sağlayarak ve dikkatli sulayarak bir müddet daha bekleyin. Umarım bitkinizi kaybetmemişsinizdir!

nicholai hel beğendi.
Eski 08-09-2015, 15:35   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2015
Alıntı:
Yere düşmesi ve saksısının kırılması elbette bitkiye hasar verici bir durum ama şu anki halinin tam olarak bundan kaynaklandığını sanmıyorum.
Sanki uzun süre susuz bırakılmış gibi geldi bana ama aşırı sulamadan ötürü kök çürümesi de olabilir. Bunu anlamak için yakından bakmak gerekir.
Siz yokken 1 ay su verilmiş mi, verilmişse nasıl vermişler biliyor musunuz?

Ayrıca ardıçlar iç mekan bitkisi değildir, düzenli su rejiminin yanı sıra, yeterli ışık, nem, hava akımına da ihtiyaç duyar. Bu koşulları sağlayarak ve dikkatli sulayarak bir müddet daha bekleyin. Umarım bitkinizi kaybetmemişsinizdir!
Su verilmiş ama ne kadar ara ile ve özenle bilemiyorum. Havasız bir yere bırakılmış. Toprağını degistirmek istiyorum çiçekçilerden hangi toprağı almalıyım acaba.

Tribes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, bonsai, gürgen, kuruma, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024