agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2013, 15:15   #91
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yiit77 Mesajı Göster
merhabalar

yaklaşık 6 aydır sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde baktığım bonsaim, evlenerek yaşadığım evi değiştirmemden sonra yeni yerini sevmemiş olacak ki, solmaya başladı

bonsainin son hali aşağıdaki gibidir

en ufak bir yardım bile çok makbule geçecektir.

şimdiden teşekkürler
Sayın yitt77,

Ardıcınızda şu an için yapılacak çok bir şey yok gibi görünüyor.
Fakat son bir şans için ; gövde ve dallarını keskin bir bıçak ya da falçata ile kabuğunu çok az kaldırın, açılan yerdeki doku hala yeşil ise gövde canlı demektir.

Eğer yeşil ise tüm yapraklarını budayıp ağacınızı serin ve yarı gölge bir yerde saksısını su dolu bir kabın içerisine oturtun, bir kaç gün içerisinde filiz patlatırsa çıkarıp korumaya alın.

Dediğim gibi son bir şans belki kurtulabilir.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 16:33   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2012
gözlerim doldu valla ferit bey

bunun dışında iki bonsaim daha var, maşallah onlarda hiçbir problem yok ama bu çok üzdü beni

akşam ilk işim dediklerinizi yapmak

umarım son bir şans olur

peki nedeni ne olabilir bunun?

önceki yeri ile neredeyse aynı özelliklerde bir başka balkonda yaşamaya başladı sadece

tek değişiklik bu

yiit77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 16:47   #93
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Eylül sonlarında olsaydı çok problem yaşamazdınız aslında, bu mevsimde yer değişikliği stres yapabiliyor ardıçlarda.

Taşıma esnasında susuz kalmış olabilir.

Eski 05-09-2013, 17:25   #94
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Daha önce de dediğim gibi ağacınız kurumuş. İbreliler kuruduktan bir süre sonra da yaprakları yeşil kalır. Bu ağacın ölmesi epey olmuş.

Büyük olasılıkla da kökleri çürüdüğü için. Söktüğünüzde kökleri inceleyin.

Yer değişikliği bir ölüme neden olmaz. öyle bir şey olsa, birkaç ayda bir kaç kere yer değitirdiğim yüze ağacımın hiç biri kalmazdı. Üstelik yer değişkliği dışında birde iklim değişkliği de yaşadılar.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 09:37   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2008
Wink Çin karaağacı konusunda yardım

Merhaba Arkadaşlar;
Ben bonzai ile tanışalı uzun yıllar oldu ama bugüne kadar hiç bir bonzaim yaşayamadı forumlardan okudum bakmak için her şeyi yaptım fakat hep kurudular ve bir daha da yeşeremediler çok kısa sürede kaybettim. 10 gün önce yeni bir bonzaim oldu çin karaağacı aydınlık ama güneş almayan evin içinde bir yere yerleştirdim onu 3 günde bir suladım (toprağı kurudukça) toprağı ıslanıp aşağıdan suyu akana kadar iyice süzüldükten sonrada yerine bıraktım. Daha öncekileri daldırma yöntemi ile suluyordum.
Ama sonuç aynı bonzaim gene kurumaya başladı yapraklarının dökülmesi yakındır onun için ne yapabilirim ? Neden bu bonzailer beni sevmiyor =(
Resimlerde ilk bana geldiği günkü hali ve dün geceki hali mevcut
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 912140_510275479064929_1022350767_n.jpg (75.6 KB, 181 views)
Dosya Türü: jpg 1174280_510275505731593_958266095_n.jpg (77.0 KB, 178 views)
Dosya Türü: jpg 1208673_504113256347818_1076347440_n.jpg (71.8 KB, 181 views)
theatory Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 09:44   #96
Ağaçsever

semracan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2013
Selamlar bir tane kara ağaç da bende var bendeki de bir ara kurudu ağustos ayı içerisinde kuruması normalmiş onu öğrendim ben de onu biraz tıraş ettim biraz acemice oldu ve mutfakta pencere önüne aldım ve sonuç coştuuuuuuu şimdi ve her gün az az sulayınbenim bilğim bu kadar umarım yardımım olur...

semracan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 09:50   #97
Yeni Üye

Yeşil sürgünler vermişti ama sonra biranda kurumaya başladı evin iç inimi sevmedi diye dışarı koymak istedim orası da aşırı rüzgarlı çok yüksekteyiz şimdi mutfağa aldım bu da elimde ölsün istemiyorum bonzai katiline çıkmış durumda ismim tüm bitkilerim yaşıyor çekirdekten bile çıkarıp büyütüyorum ama bu bonzailerin hepsi ölüyor.

Eski 10-09-2013, 10:02   #98
Yeni Üye

hiç budamadım daha eve geleli 10 gün olmamıştır 2-3 günde bir suladım başka bir müdahalede bulunmadım.

Eski 10-09-2013, 10:11   #99
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Dış mekana geçir orada yaşayacaktır
. Ağacınız iç mekana uygun değil, sonbaharda normal olarak yaprak dökecek.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 10:21   #100
Yeni Üye

aldığım yere götürücem olmazsa belki bir çare bulurlar her seferinde hüsran oluyor çünkü.

Eski 10-09-2013, 10:22   #101
Yeni Üye

Dış mekan olarak 9.katdayız çok rüzgarlı zarar görmezmi kuytu hiç bir yer yok ?

Eski 10-09-2013, 10:24   #102
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
İçerideki kadar zarar görmez.

Sakaki beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 10:29   #103
Yeni Üye

Bu olayı 4 ya da 5.kez yaşıyorumda artık fobi oldu bende her defasında budadım özel vitaminler ilaçlar aldım ne durumdaysa araştırıp tedavisi için uğraştım her defasında öldüler.

Eski 10-09-2013, 10:31   #104
Yeni Üye

balkona koyuyorum o zaman rüzgardan bir şey olmaz kesin değil mi ?

Eski 10-09-2013, 10:36   #105
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi theatory Mesajı Göster
balkona koyuyorum o zaman rüzgardan bir şey olmaz kesin değil mi ?
Rüzgar da ağacın ihtiyacı olan bir şey zaten, korkmayın
Tekin beyin dediği gibi az da olsa zarar görse bile, dışarıda içeridekine göre çok daha az zarar görecektir.
Eğer rüzgar bitkinizi uçuracak veya çok zarar verecek derecede ise ona göre bir önlem alın tabii ki ama kesinlikle dış ortamda bakın.

NOT: Gerek ağacınız ve ona özel bakım, gerekse bonsai konularında mümkün olduğunca fazla okuyarak bilgi sahibi olun. Kullanmanız gereken toprak karışımı, sulama rejimi, doğru gübreleme ve gübreleme zamanı, budama teknikleri vs... çok önemli.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 10:50   #106
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeler iniz için sürekli okuyorum bire bir denilenleri yapıyorum ama bonzailer sevemedi beni bir türlü bakalım bu seferki ne olacak

Eski 10-09-2013, 10:53   #107
Yeni Üye

başka hiç bir bitkim ölmüyor çekirdekten çıkartıp ağaca dönüştürdüğüm bir çok fidanım var bir gücüm bonzailere yetmedi =(

Eski 10-09-2013, 11:45   #108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Merhabalar; İzmirin şebeke suyu bitkiler için biraz sorunlu malesef. Sulamayı şebeke suyu olmayan su ile doldurduğunuz bir kapta, (suyun ph' ı 5,5-7 aralığında olursa daha iyi olur) daldırma yöntemiyle yapmanızı öneririm. Böylelikle ozmotik basıncı normal seyrine döndürebilirsiniz. Bitkinizin problemi daha çok; fazla gübreden veya yanlış gübreden kaynaklı, kök yanması ve kök çürümesiymiş gibi görünüyor. Dış mekanda rüzgar almayan, doğrudan güneş almayan bir yer de çözüm olabilir ancak, şu an ağacın sadece gövdesi canlı ve gövdedeki su da çekildiği zaman ağaç ölecek, rüzgar, güneş, düşük nispi nem v.b. unsurlar da bu süreci hızlandıracak. 5 ya da 10 litrelik pet su şişelerinin altını keserek ve üst kapağını açarak ağacınız için ideal bir mini sera ortamı oluşturabilirsiniz. Bu sera, ağacınız fotosentez için gerekli yeni kök ve yaprak sistemini oluşturuncaya kadar geçecek sürede gövdenin nem dengesini koruyacaktır. % 70-85 aralığında nemli bir ortamda (sera ortamında) ağacınız kendisini sağaltmak için zaman kazanacaktır.
Umarım sorununuzun çözümüne yardımcı olur.

Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 12:58   #109
Yeni Üye

Ben daha yeni aldım sanırım aldığım yerde verdikleri bu hale getirdi ve bana geldikten çok kısa bir süre sonra tamamen hastalandı yazdıklarınızı deneyicem inşallah işe yarar =(
Çok teşekkür ederim.

Eski 12-09-2013, 08:11   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2007
Merhaba
Yaklaşık 2 senedir bonsai merakının içindeyim fakat ilk defa bir bonsaim için bukadar üzülüyorum. 1 ay önce fukien tea türü bir bonsai hediye geldi. İlk 1 hafta herşey harikaydı. Üzerinde sürekli beyaz çiçekler açıyordu. Sonra bazı yapraklarında siyah noktalar farkettim ve toprağını incelemeye karar verdim. Bir içeri bir dışarı çıkan, tırtıla benzeyen kahverengi bir böcekle küçük bir salyangoz farkettim. En sevmediğim şey böcekler olduğu için de onlarla yaşayamayacağımı ve toptan çözüm olarak toprağından kurtulmam gerektiğini düşünerek bu mevsimde mecburen toprağını değiştirdim. Tüm kökleri topraktan arındırdım ve yıkadım sonra aynı saksısına ektim. Fakat durum vahim
Sorun nedir ve nasıl çözüm bulabilirim? Toprak değiştirmem hatamıydı? Sulamasını toprak kurudukça yapıyorum (bunun için toprağa birde çubuk yerleştirdim). Haftada bir sıvı besinle suluyorum. Bir defa da oksijenli suyla suladım. Güneşe çıkarıyorum, akşamları evin içine alıyorum. Yurtdışından gelme bir özel karışımlı bonsai toprağı kullanıyorum. Sonuç bu

image.jpg

tozpembe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 10:24   #111
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.tozpembe.
Şu anki durumda ne yapmanız gerektiği konusunda herhangi bir yorumum olmayacak ama önceki durumla ilgili şunu söylemeliyim. Toprak altı zararlılarla mücadele toprak üstü olanlardan daha zordur. Size o durumdayken mesajınızı okuyabilseydim efedor350 sulama suyuna uygulamayı önerirdim. Ağacınız sadece toprak altı zararlılarla değil ayrıca bünyesine ilacı alarak yapraklarına yerleşmeye çalışabilecek zararlılarlada mücadele edebilecek hale gelmiş olurdu.

tozpembe beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 11:19   #112
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tozpembe Mesajı Göster
Merhaba
Yaklaşık 2 senedir bonsai merakının içindeyim fakat ilk defa bir bonsaim için bukadar üzülüyorum. 1 ay önce fukien tea türü bir bonsai hediye geldi. İlk 1 hafta herşey harikaydı. Üzerinde sürekli beyaz çiçekler açıyordu. Sonra bazı yapraklarında siyah noktalar farkettim ve toprağını incelemeye karar verdim. Bir içeri bir dışarı çıkan, tırtıla benzeyen kahverengi bir böcekle küçük bir salyangoz farkettim. En sevmediğim şey böcekler olduğu için de onlarla yaşayamayacağımı ve toptan çözüm olarak toprağından kurtulmam gerektiğini düşünerek bu mevsimde mecburen toprağını değiştirdim. Tüm kökleri topraktan arındırdım ve yıkadım sonra aynı saksısına ektim. Fakat durum vahim
Sorun nedir ve nasıl çözüm bulabilirim? Toprak değiştirmem hatamıydı? Sulamasını toprak kurudukça yapıyorum (bunun için toprağa birde çubuk yerleştirdim). Haftada bir sıvı besinle suluyorum. Bir defa da oksijenli suyla suladım. Güneşe çıkarıyorum, akşamları evin içine alıyorum. Yurtdışından gelme bir özel karışımlı bonsai toprağı kullanıyorum. Sonuç bu

Eklenti 440831
Merhaba sn tozpembe,

Bu genelde marketten bonsai alanların çok sık karşılaştığı bir durum, zaten sizden önceki mesajlarda yazılanlara bakarsanız bunu daha iyi göreceksiniz ve sorunu da anlayacaksınız.

Tekrar uzun uzun yazmak yerine kısa ve öz konuşmak gerekirse: Bu tür sorunların, yani kök çürümesi, mantar, kuruma, zararlı/hastalık gibi sorunların ana nedeni genelde hazır alınan bu tür bonsailerin toprağının uygunsuz oluşu, yanlış sulama, besin eksikliği ve gübreleme hataları ve ayrıca bitkinin bulunduğu ortamın yanlış oluşu diyebiliriz.

Bir bitkiyi bonsai yapmaya çalışmadan önce bitkinin toprak, sulama, gübreleme, ısı, ışık, vs. konulardaki gereksinimlerini iyi bilmek gerekiyor, yani bitkiyi anlamak gerekiyor. Bitkinizin ihtiyaçlarını anladıktan ve buna uygun şekilde baktıktan sonra bonsai konuları inanın daha basit kalır.

Tüm bu konulardaki bilgileri de zaten forumumuzda bulabilirsiniz. Takıldığınız veya bulamadığınız bir konu olduğunda çekinmeden sorunuz

tozpembe beğendi.
Eski 17-09-2013, 22:55   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Merhaba,

Çok sevdiğim, gözünün içine baktığım bonsaim bahar ayında toprak ve saksı değişiminden sonra mahvoldu Nerde yanlış yapıyorum? Bugun sonbahara girdiğimiz için cesaret alıp tekrar topragını havalandırayım dedim. Bir de baktım kökü kücücük kalmıs kök parçacıkları var hep topragın içinde.

Şimdi fotolarını da koyarak gostereceğim, ama önerilerinizi istiyorum.
1. Nereden nasıl toprak alayım?
2. Dibine taş koyayım mı? Bi japon usta dibine taş koyarsan su daha rahat akar demişti.
3. Daha dar ve daha sıkı bir saksı mı edineyim?
4. Gübresini nereden alabilirim?
5. Ek besin kullanmalı mıyım, varsa nereden satın alabilirim?

Her seyi yaparım yeter ki o yaşasın, 1.5 yıldan fazla beraberiz, sadece yer değişikliğinde küsmüştü böyle...

Resimlerde ilk dört tanesi su anki hasta hali. Sonuncusu da ilk zamanları. Kökler kücüldüğünden o ilk saksıya dönsem mi? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Sevgiler.

2013-09-17 23.34.54.jpg

2013-09-17 23.35.03.jpg

2013-09-17 23.34.28.jpg

2013-09-17 23.36.31.jpg

329312_10150992003219495_372256068_o.jpg

mtm_m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 11:34   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2013
Geçmiş olsun, inşallah en kısa sürede iyileşir.

Prayer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 14:42   #115
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtm_m Mesajı Göster
Merhaba,

Çok sevdiğim, gözünün içine baktığım bonsaim bahar ayında toprak ve saksı değişiminden sonra mahvoldu Nerde yanlış yapıyorum? Bugun sonbahara girdiğimiz için cesaret alıp tekrar topragını havalandırayım dedim. Bir de baktım kökü kücücük kalmıs kök parçacıkları var hep topragın içinde.

Şimdi fotolarını da koyarak gostereceğim, ama önerilerinizi istiyorum.
1. Nereden nasıl toprak alayım?
2. Dibine taş koyayım mı? Bi japon usta dibine taş koyarsan su daha rahat akar demişti.
3. Daha dar ve daha sıkı bir saksı mı edineyim?
4. Gübresini nereden alabilirim?
5. Ek besin kullanmalı mıyım, varsa nereden satın alabilirim?

Her seyi yaparım yeter ki o yaşasın, 1.5 yıldan fazla beraberiz, sadece yer değişikliğinde küsmüştü böyle...

Resimlerde ilk dört tanesi su anki hasta hali. Sonuncusu da ilk zamanları. Kökler kücüldüğünden o ilk saksıya dönsem mi? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Sevgiler.

Eklenti 442322

Eklenti 442323

Eklenti 442324

Eklenti 442325

Eklenti 442326

Görünen o ki kök çürümesi sorunu ile karşı karşıyasınız!
Bu aşamada gübre, ek besin, vs. düşünmek yerine uygun toprak karışımı, sulama gibi konuları göz önünde bulundurmanız gerek.

Kök çürümesi sulama hataları, yanlış toprak karışımları, uygunsuz konum gibi faktörlerden kaynaklanmakta genelde. Eğer toprağınız geçirgen değil ve suyu uzun süre tutuyorsa, aşırı sulama yapıyorsanız, bitkiniz yeterince güneş/ısı alamıyorsa, vs. karşılaşacağınız görüntü de böyle olacaktır.

Dolayısıyla (eğer bitkiniz ölmediyse) derhal uygun bir toprak karışımına (geçirgen ve tercihen organik olmayan özellikte), tercihen daha geniş bir saksıya aktarın (köklerin daha rahat gelişmesi için) ve ılık, fazla güneş ışığı almayan bir yere yerleştirin. Toprağı kurumaya yüz tuttuğunda sulayın.

Bol şans!

Eski 10-12-2013, 10:59   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2013
Merhabalar ,

Patronum dün bana bir bonsai ağaç hediye etti, fakat cinsini ve türünü bilmiyor.
Aldığımda yaprakları vardı, tabii hareket ettirince dökülme yaşanıyordu ve solmuştu yaprakları, hafif bır oyuk açtım ve gövdesi hala yeşil. Nasıl geri canlandırabilirim bonsaimi?
Tekrar yeşermesi için ne yapmam gerekli, bakım olarak, budama olarak, bir de cinsini söyleyebilirseniz çok sevinirim.

pqqo.jpg

Düzenleyen Sakaki : 10-12-2013 saat 11:53 Neden: Fotoğraf yüklendi, yazım hataları düzeltildi.
-kaan- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 11:22   #117
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Sn. Kaan,

Ağacınızın türü Carmona ( Fukien Tea ) , ağacınızın ışık alabileceği ve hava sirkülasyonu olan bir yerde bulunması gerekiyor.

Sanırım ofis masanızın üzerinde duruyor orada ki klimalı ortam havayı kururttuğu için ağacınız stresten yapraklarını dökmüş.

Lakin orada kalmaya devam ederse ağacınız yaşamayacaktır.

Sulamasınıda toprağı kurumaya yakın yapın, hafif nemi sever ancak sürekli ıslak kalmasıda kök çürümesine neden olacaktır.

Kolaylıklar diliyorum.

Eski 02-01-2014, 09:03   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Merhabalar,

Ben de heves ederek bir bonsai satın aldım.(Zeytin) Forumdan çok faydalı bilgiler öğrendim, herkese çok teşekkür ederim. Ancak bizim ağacımızla ilgili bir problemimiz var. Aldığımızdan beri yaklaşık 3 haftadır çok fazla yaprak döktü, tahminimce yarısından fazlası dökülmüştür yaprakların. Bunun yanında bazı dalların uçlarında yeni yapraklar açtı, ancak onlar da kuruyacak gibi cansız zayıf geliyor bana. ( Belki de normaldir ben bilmediğim için bana öyle geliyordur. ) Ağacın ilk halinin ve şimdiki halinin fotoğraflarını yükledim. Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. İyi günler..

( Ağacın ilk halini 1, son halini 2 olarak numaraladım.)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (54.1 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (71.4 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (43.4 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (46.5 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg 5.jpg (40.1 KB, 87 views)
tozluraf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 09:45   #119
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tozluraf Mesajı Göster
Merhabalar,

Ben de heves ederek bir bonsai satın aldım.(Zeytin) Forumdan çok faydalı bilgiler öğrendim, herkese çok teşekkür ederim. Ancak bizim ağacımızla ilgili bir problemimiz var. Aldığımızdan beri yaklaşık 3 haftadır çok fazla yaprak döktü, tahminimce yarısından fazlası dökülmüştür yaprakların. Bunun yanında bazı dalların uçlarında yeni yapraklar açtı, ancak onlar da kuruyacak gibi cansız zayıf geliyor bana. ( Belki de normaldir ben bilmediğim için bana öyle geliyordur. ) Ağacın ilk halinin ve şimdiki halinin fotoğraflarını yükledim. Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. İyi günler..

( Ağacın ilk halini 1, son halini 2 olarak numaraladım.)
Sn Tozluraf,

Zeytin çok güçlü bir ağaçtır, kolay kolay ölmez. Eğer iç ortamda bakıyorsanız yetersiz ışık aldığı için verdiği bir tepki olabilir veya köklerde bir sorun olabilir.

Fotoğraflara bakarak bir "zararlının" etkisi olduğunu söylemek zor, ancak ikinci fotoğrafta sanki pamuklu bite benzer bir beyazlık var.
Güneş alan bir yere koymanızı öneririm ve bahara kadar gübre vs. vermeyin, toprağının da uzun süre ıslak/nemli kalmamasına özen gösterin. Kendine gelecektir.

Eski 02-01-2014, 10:00   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn Tozluraf,

Zeytin çok güçlü bir ağaçtır, kolay kolay ölmez. Eğer iç ortamda bakıyorsanız yetersiz ışık aldığı için verdiği bir tepki olabilir veya köklerde bir sorun olabilir.

Fotoğraflara bakarak bir "zararlının" etkisi olduğunu söylemek zor, ancak ikinci fotoğrafta sanki pamuklu bite benzer bir beyazlık var.
Güneş alan bir yere koymanızı öneririm ve bahara kadar gübre vs. vermeyin, toprağının da uzun süre ıslak/nemli kalmamasına özen gösterin. Kendine gelecektir.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz beyazlık satın aldığımda da vardı. Yeni yapraklarda yok. Bunu gidermek için ilaç vs. kullanmak gerekir mi? Ayrıca saksıyı değiştirmem gerekir mi? Gördüğüm kadarıyla genelde seramik yassı saksılar kullanılıyor.

tozluraf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, bonsai, gürgen, kuruma, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024