agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2012, 09:07   #61
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtm_m Mesajı Göster
Merhaba,
Çin Karaağacı olduğunu düşündüğüm bir bonsai'm var, ismi "Hayat". Erkek arkadasımın doğum gunu hediyesiydi.
Bütün gün aksama kadar is yerinde oldugumdan, bonsaiye ofiste bakmaya karar vermistim. Yaklasık 2.5 aydır mutlu mesut yaşıyorduk.
önceki masam cok fazla aydınlık olmayan bir yerde idi. Ortam da cok fazla serindi. Ama orada sağlıklıydı. Sadece topragında bir kez beyaz bir kurtcuk buldum onu da attım hemen...
Sonra terfi aldım, yerim masam değişti. Daha aydınlık bir odaya geldim. Bitkim için sevindim hatta cünkü çok aydınlık oldu ortam. doğrudan gün ısıgı da almıyor. Hafta sonları ise gelmedğim için topragını guzelce suluyordum ve sorun olmuyordu. Fakat bu haftasonu ofise gelir gelmez yaprakların kupkuru oldugunu gördüm. Hemen iki uc tane dalın ucunu kucucuk budayarak içlerinin canlı olup olmadıgına baktım. Hala canlılık emareleri var. Ama bunu nasıl halledeceğim? İstanbul'da gidebileceğim bir yer var mı?Teşekkürler.
Öğleden sonra resimlerini de yollayacağım.

Yer değişikliği ağacı etkilemiştir. Canlanması için daha çok su vermeniz de sorun yaratabilir. Yaprakları kalmadığı için su ihtiyacı da azalacak. Azar azar ama sık aralıklarla sulayın.
Gövdeyi nemlendirmek de yarar sağlar.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 13:30   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Yer değişikliği ağacı etkilemiştir. Canlanması için daha çok su vermeniz de sorun yaratabilir. Yaprakları kalmadığı için su ihtiyacı da azalacak. Azar azar ama sık aralıklarla sulayın.
Gövdeyi nemlendirmek de yarar sağlar.
Çiçekçiye götürdüm resmen saksıdan topragıyla birlikte söktü hortumlu suyun altına soktu simdi iki üc yaprak yeserdi üstünde cocuklar gibi mutluyum ^_^
Ama işte söyle bir sorunum var simdi: Toprakta minicik minicik böcekler gordum azıcık eseledim baktım. Köklerini yiyen minik parazitler olabildiğini okumuştum forumunuzda. Şimdi eve götürüp - pek mevsimi değil ama - topragını değiştirip balkonda muhafaza edeceğim yeni masam cok mutlu etmedi sanırım onu. Gövdede kuruma yok, püskürtmeli bir aparatla suluyorum simdilik ve topragını hep ıslak bırakıyorum.
İlginiz için çok teşekkür ederim

mtm_m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 13:37   #63

memet's Avatar

Toprak değiştirmek için biraz sabretmeniz iyi olur. Önceki sıkıntısını atlatıp toparlansın. Böcekler için uygun bir ilaçlama daha iyi olur.

Eski 02-10-2012, 14:03   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Toprak değiştirmek için biraz sabretmeniz iyi olur. Önceki sıkıntısını atlatıp toparlansın. Böcekler için uygun bir ilaçlama daha iyi olur.
peki buna uygun bir ilacı nereden bulacağım? siz izmirdesiniz sanırım fakat istanbulda Etiler'de bir çiçekçiye sordum adamın dünyadan haberi yok. İnternetten filan alabileceğim bir yer var mı? Kurumuş yaprakları düşüyor ama yeni filizler hızla çıkmaya başladı

mtm_m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 14:23   #65

memet's Avatar

Bu tür ilaçları çiçekçilerden değil zirai ürün satıcılarından aramak gerekir.
İstanbul'da çok öneride bulunamama ama eminönüdeki çiçekçilerin orada zirai ürün satanlar olaibilir.

Forumda ev yapımı ilaç tarifleri var oraya da bakmanızı tavsiye ederim.

Eski 02-10-2012, 15:27   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Hay Allah..Gerçekten çok üzüldüm şimdi..Ama ben yine de atmayacağım.Belki bir şans güler yüzüne.
Teşekkür ederim..

canemret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 08:42   #67
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canemret Mesajı Göster
Hay Allah..Gerçekten çok üzüldüm şimdi..Ama ben yine de atmayacağım.Belki bir şans güler yüzüne.
Teşekkür ederim..
Aman sakın atmayın, ben öyle yaparak tamamen kurumuş bonsaimi kurtardım. Önceki yazılarımı okumanızı öneririm.Hergün üşenmeden az az spreyle su sıkın. Çok su sıkıp çüretmeden. İyi şanslar.

aycicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 18:47   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
---

Ustalarım benimde 1.5-2 ay kadar önce türünü bilmediğim bir bonsaiyi satın aldım. Üzerindeki bilgilere göre bitki doğrudan güneş ışığı almamalı ve 3 gün kadar arayla sulanmalı, toprağın kurumasına izin verilmeliydi. bu düzene uyarak bonsaimi odanın köşesine yerleştirdim (sulamayı bir sprey ile 3-4 yemek kaşığı su ile yapıyordum) fakat 1 ay kadar sonra bazı yapraklarını soldurmaya başladı. Yerini sevmediğini düşünerek biraz daha fazla güneş alan bir konuma yerleştirdim fakat hiçbir ilerleme göstermediği gibi iyice gerilemeye başladı. sulamada bir hata yaptığımı düşünerek sulama sıklığını 1 gün-2 gün arayla yapmaya başladım ama hiçbir ilerleme göstermedi.Şuan hangi yaprağını asılsam zorlanmadan elimde kalıyor

Sizce bu bitkiyi kurtarmak için ne yapabilirim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-01-09 17.24.17.jpg (61.9 KB, 288 views)
Dosya Türü: jpg 2013-01-09 17.24.24.jpg (64.3 KB, 286 views)
FreedomCasper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 22:12   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
Arkadaslar bitki kurudu kuruyacak lutfen

FreedomCasper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 22:23   #70
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FreedomCasper Mesajı Göster
Arkadaslar bitki kurudu kuruyacak lutfen
Sn FreedomCasper,

Elinizdeki bir ficus ağacı (bir Tiger Bark'a benziyor).
Ficuslar tropik bitkilerdir, subtropik iklimlerde de yaşayabilmektedir.
Ancak yeterli ışığa/güneşe, neme, ve diğer türlerden biraz daha farklı olarak toprağının hafif nemli kalmasına ihtiyaç duyarlar. Aynı şekilde ılıman bir iklim ve hava akışına da ihtiyaç duyarlar.
Eğer bu ihtiyaçlarını karşılayamadıysanız sebep bunlardan birisidir.

Fotoğraftan anladığım kadarıyla bitkinin önceki bulunduğu konum pek ışık alan, havadar bir yere benzemiyor.

Bunun yanı sıra sulama suyunuzun içeriği, kireç oranı ve pH değerleri de göz önünde bulundurulmalı.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 23:43   #71
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Sayın FreedomCasper,

Taner bey'in söylediklerine ek olarak bir kaç şey eklemek istiyorum.

Ağacınızın en büyük sorunu sulama eksikliğinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Hazır alınan bonsailerde, özelliklede küçük saksılı çok az toprak kalması ve sertleşmesi sonucu spreyle yaptığınız sulama yetersiz kalıcaktır.

Ficus bir çok hava koşullarına ve ışık olumsuzluklarına karşı dayanıklı türlerdir.

Size tavsiyem rengi açılmaya başlamış bütün yaprakları hatta kalan sağlam yapraklar dahil hepsini alın/budayın.

Sonrasında su dolu bir kabın içerisine daldırıp bir kaç dakika sonra çıkartın ve pencere kenarında bir yere konumlandırın.

2-3 günde bir aynı şekilde sulamaya devam edin, ortalama 1-2 hafta sonra yeniden yapraklanmaya başlayacaktır.

Kolay gelsin

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 16:46   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2013
İç mekanda bonsaimin ustunde beyaz nokta seklinde bi hastalık olduğundan dolayı daha çok güneş alsın ve hava alsın diye dış mekana aldım 1-2 hafta sonra da bu hale geldi. Bilmiyorum geri dönüşü var mı bu saatten sora ne yapabilirim

20130309171553.jpg

20130309171602.jpg

20130309171618.jpg

Düzenleyen Sakaki : 11-03-2013 saat 17:26 Neden: fotoğrafları foruma ekledim
nevernerve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 00:16   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Merhaba arkadaslar. Bonsaim yazın sonlarında sararmaya basladı ne yaptımsa durduramadım. Sonunda kurudu kaldı. Acaba bonsaim ölmüş müdür? Lütfen yardım edin 1 hafta sulama yapamamıştım zamanında acaba tüm bu olanlar onun sonucu mu? kahroluyorum. Iyileşir diye hiç budama ve gübreleme yapmadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG0196.jpg (69.1 KB, 252 views)
Dosya Türü: jpg IMAG0197.jpg (70.8 KB, 247 views)
Dosya Türü: jpg IMAG0198.jpg (70.2 KB, 244 views)
Dosya Türü: jpg IMAG0.jpg (71.1 KB, 250 views)
huyhu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 17:21   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2013
bonsai ile ilgili sorular

IMG_7699.jpg bu bonsai yaklaşık olarak 3 aydır bende yaprakları sürekli dökülüyor türünüde bilmiyorum hediye geldi bana türünü ve yapraklarının dökülmemesi için ne yapmam gerektiğini öğrenebilir miyim lütfen? bu arada ağaç 6 yıllık ve aşısı yapılmış diye biliyorum

DenizBil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 17:27   #75
Yeni Üye

bonsai ile ilgili sorular

bir önceki mesajda sorunları belirtmiştim sulama konusunda da yardımcı olursanız sevinirim.

IMG_7698.jpg

mavisakal beğendi.
Eski 11-03-2013, 17:29   #76
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevernerve Mesajı Göster
İç mekanda bonsaimin ustunde beyaz nokta seklinde bi hastalık olduğundan dolayı daha çok güneş alsın ve hava alsın diye dış mekana aldım 1-2 hafta sonra da bu hale geldi. Bilmiyorum geri dönüşü var mı bu saatten sora ne yapabilirim

Eklenti 377374

Eklenti 377375

Eklenti 377376
Merhaba sn nevernerve

Bu tür strese giren bitkileri direk güneş ışığı altına koymak yerine uygun bakım ile gölgede tutmak daha iyi olur.
Ancak gördüğüm kadarıyla sanki bitkiniz için çok geç gibi geliyor bana.
Gövde üzerinde tırnağınızla kabuğundan (kambiyum doku) 1-2 mm kaldırın, eğer altta canlılık belirtisi anlamına gelecek yeşil bir renk görüyorsanız hala bir umut var demektir. Ama kahverengimsi bir renk görüyorsanız artık çok geç anlamına gelir.

Saygılarımla

NOT: Kurallar gereği fotoğrafları foruma yüklemeniz gerekiyor. Ben bu defalık sizin yerinize yükledim. Bir dahaki sefere siz yüklerseniz sevinirim

Eski 11-03-2013, 17:39   #77
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DenizBil Mesajı Göster
bir önceki mesajda sorunları belirtmiştim sulama konusunda da yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenti 377377
Sn DenizBil

Ağacınız sanırım bir ligustrum. Forumda ligustrum ile ilgili arama yaparsanız bu tür ve bakımı hakkında bolca bilgi bulacaksınız.

Ağacınızdaki sıkıntının birçok sebebi olabilir, baktığınız koşulları bilmeden tahminde bulunmak yanlış olur.

Suyu toprağı kurumaya yüz tuttuğunda (az nemli kaldığında) vermeniz yerinde olacaktır. "2 veya 3 güne bir gibi" bir tavsiye yanlış olur çünkü bu toprak karışımına ve bitkinizin bulunduğu koşullara göre değişken bir durumdur.

Ligustrum güçlü bir bitkidir, eğer ciddi bir hastalık veya köklerde sorun yoksa, bir müddet direkt güneş ışığı almayan bir yerde tutmanız ve sulamayı dikkatli yapmanız (aşırı yapmamanız) iyi olur.

Eski 11-03-2013, 17:54   #78
Yeni Üye

Sn Sakaki
ilk önce vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürlerimi iletirim. Bonsai iç mekanda güneş ışığını az da olsa gören bir yerde sulamayı ise 2 güne bir püskürtme ile yapıyorum. toprak kurumuş gibi gözüküyor 2 gün sonra, acaba yapmış olduğum sulama yöntemimi yanlış bana geldiğinde yaprakları çok fazlaydı ama gün geçtikçe dökülüyor benim yapmış olduğum bir hatadan dolayı böyle olduğunu sanıyorum sulama yapmaktan başka bir müdahalede bulunmadım mevsimsel olarak dökülme olasılığı varmıdır bu türlerin ?

Eski 11-03-2013, 18:15   #79
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DenizBil Mesajı Göster
Bonsai iç mekanda güneş ışığını az da olsa gören bir yerde sulamayı ise 2 güne bir püskürtme ile yapıyorum. toprak kurumuş gibi gözüküyor 2 gün sonra, acaba yapmış olduğum sulama yöntemimi yanlış bana geldiğinde yaprakları çok fazlaydı ama gün geçtikçe dökülüyor benim yapmış olduğum bir hatadan dolayı böyle olduğunu sanıyorum sulama yapmaktan başka bir müdahalede bulunmadım mevsimsel olarak dökülme olasılığı varmıdır bu türlerin ?
Şu an yaprak dökülme değil tam tersine yeni sürgünlerin patlama dönemi.
Toprağınız bana torftan oluşuyor gibi geldi (eğer yanlış görmüyorsam). Özellikle torftan oluşan topraklar çok aşırı kuruduğunda su emme kabiliyeti oldukça azalıyor ve hatta taş gibi sertleşebiliyor.

Püskürtme usulü ile sulama çok uygun değil bence, çünkü spreylediğiniz su toprak yüzeyini nemlendirir ancak suyun diplerdeki köklere ulaşmasına yetmeyebilir, dolayısıyla köklerde kuruma oluşmuş da olabilir.

Suyu verdiğinizde alttaki delikten su çıkışı oluyor mu? Eğer torfunuz bahsettiğim gibi özelliklerini yitirmişse, acilen su dolu bir kovaya saksınızı daldırarak bir süre suyu iyice emmesini bekleyin ve sonra çıkartıp ışık alan ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde kendini toparlamasını bekleyin (tabii ki bunları sorun sulamadaysa diye söylüyorum. Olabilecek başka muhtemel sorunları buradan kestirebilmek zor).

Kolay gelsin.

Eski 11-03-2013, 18:29   #80
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Şu an yaprak dökülme değil tam tersine yeni sürgünlerin patlama dönemi.
Toprağınız bana torftan oluşuyor gibi geldi (eğer yanlış görmüyorsam). Özellikle torftan oluşan topraklar çok aşırı kuruduğunda su emme kabiliyeti oldukça azalıyor ve hatta taş gibi sertleşebiliyor.

Püskürtme usulü ile sulama çok uygun değil bence, çünkü spreylediğiniz su toprak yüzeyini nemlendirir ancak suyun diplerdeki köklere ulaşmasına yetmeyebilir, dolayısıyla köklerde kuruma oluşmuş da olabilir.

Suyu verdiğinizde alttaki delikten su çıkışı oluyor mu? Eğer torfunuz bahsettiğim gibi özelliklerini yitirmişse, acilen su dolu bir kovaya saksınızı daldırarak bir süre suyu iyice emmesini bekleyin ve sonra çıkartıp ışık alan ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde kendini toparlamasını bekleyin (tabii ki bunları sorun sulamadaysa diye söylüyorum. Olabilecek başka muhtemel sorunları buradan kestirebilmek zor).

Kolay gelsin.
toprağın torftan mı oluştuğu hakkında bir bilgim yok öğrenip eğer bununla ilgili bir sorunsa yazmış olduğunuz önerileri dikkate alarak uygulamaya geçicem tekrardan teşekkürler

justice ve Sakaki beğendi.
Eski 18-03-2013, 15:26   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Bonsaimde sararma

İyi günler,

Benim Bonsaimin (Podocarpus Bonsai - Taş Porsuğu sanırım) de yaprakları sararmaya ve kurumaya başladı, ilk önce içerde pek güneş görmüyor diye düşündüm balkona çıkardım ama pek değişen bir şey olmadı. 2 3 günde bir suluyorum, bu konuda da fazla bilgim yok açıkçası. Bir kaç bitki vitamini kullandım. Bu aralar toprağını değiştirmeyi düşünüyorum, topraği gözüme çok kötü görünüyor onla ilgili olabilir mi acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG1090.jpg (63.9 KB, 242 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1091.jpg (29.3 KB, 238 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1092.jpg (30.0 KB, 237 views)
uAilke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 09:00   #82
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Toprağını değiştirin , eski yıl yapraklarını sapların hemen üzerinden keserek alın. Yani Sürgünlerde uçlarda 3-4 yaprak bırakın.

Sabah güneşi alan bir yere koyun. 15-20 gün sonra yeni sürgünleri çıkarınca haber verin kuruyan yerleri budamanıza yardımcı olalım. Kolay gelsin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 18:26   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2013
bonsaim neden kuruyor?

Bonsai'yi alalı bir ay oldu, arkadaşım hediye olarak gönderdi. Zamanla yaprakları dökülmeye başladı ama arada yeni filizlenmeler oluyor. İlk aldığımda saksının altında delikler yoktu, daha sonra internetten bakınca delikli bir saksının olması gerektiği yazıyordu, daha sonra aldığım saksının uygun olup olmadığından da emin değilim. Saksıyı 1 hafta önce değiştirdim. Yaprak kuruması saksı değiştirmeden de vardı değiştirdikten sonrada oldu. Zaten türünün ne olduğunu da bulamadım.

Yardımcı olur musunuz? Neden kurumuş olabilir ve ne yapmalıyım? İlk fotoğraftaki yaklaşık bir ay önceki hali, daha sonrakiler şimdiki durumu.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-03-07 20.49.11.jpg (51.2 KB, 218 views)
Dosya Türü: jpg DSCN4437.jpg (48.6 KB, 213 views)
Dosya Türü: jpg DSCN4438.jpg (29.8 KB, 213 views)
Dosya Türü: jpg DSCN4442.jpg (30.1 KB, 211 views)
Dosya Türü: jpg DSCN4440.jpg (43.4 KB, 217 views)
bonsaii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 21:10   #84
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn bonsaii,

Bonsaide bu tür kurumaların birkaç sebebi var, ancak fotoğrafa bakarak doğru teşhisi koymak her zaman mümkün değil maalesef.

Olası sebepler arasında köklerin uzun süre ıslak kalmasına bağlı veya başka nedene dayalı kök çürümesini, aşırı susuzluktan kök ölümünü, hastalık ve zararlıları, çok yetersiz ışık alımını sayabiliriz.

İlk önce şunu bilmekte fayda var: Bonsaisi yapılan ağaçların hemen hemen hepsi aslında dış mekan bitkileridir; yani hepsinin ışığa, rüzgara, türüne bağlı olarak soğuğa/sıcağa ihtiyacı vardır. Aynı zamanda yine neredeyse tamamı süzek toprak ister ve tabii ki doğru zamanda ve oranda gübre/besin ister, yine doğru zaman ve miktarda su ister.

Bunların tamamına vakıf olmadan da bu ölümleri tecrübe etmek maalesef kaçınılmaz oluyor, her bonsaicinin başına mutlaka gelmiştir benzer örnekler.

Yapmanız gereken en olumlu adım öncelikle sahip olduğunuz ağacın türünü ve bu türün ihtiyaçlarını öğrenmek olacaktır, ağacınızı tanımadan ona nasıl bakacağınızı bilemezsiniz... bundan sonrası giderek kolaylaşır; uygun toprak karışımını, doğru gübre oranlarını ve doğru gübreleme zamanlarını/aralıklarını, budama ve şekil verme tekniklerini, vs. öğrenmek... ki tüm bu bilgiler forumda mevcuttur.

Sizin ağacınızdaki duruma gelince; eğer bir hastalık veya zararlı (böcek vs.) tespit etmediyseniz büyük ihtimal problem köklerinde. Her ne kadar mecbur kalmış olsanız da saksı değişimi içinse zamanlamanız yanlış olmuş. Ağacın durumu daha da kötüye gidebilir ilerleyen günlerde.

İyileşmesi dileğimle...

Eski 01-05-2013, 23:01   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2013
teşekkürler cevapladığınız için
daha önceden yanlış suluyordum aşırı su veriyordum galiba sebebi buysa ilerleyen zamanda düzelebilir mi peki.bir de ışığın yeterli olduğunu düşünüyorum hem güneş yakmıyor hem de gün boyunca ışık alan bir konumda.herhangi bir böcek ve hastalık benzeri bir durumda görünürde yoktur sulama tekniğini düzelttim düzelme imkanı var mı

bonsaii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 09:21   #86
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaii Mesajı Göster
teşekkürler cevapladığınız için
daha önceden yanlış suluyordum aşırı su veriyordum galiba sebebi buysa ilerleyen zamanda düzelebilir mi peki.bir de ışığın yeterli olduğunu düşünüyorum hem güneş yakmıyor hem de gün boyunca ışık alan bir konumda.herhangi bir böcek ve hastalık benzeri bir durumda görünürde yoktur sulama tekniğini düzelttim düzelme imkanı var mı
Eğer böcek/zararlı yoksa, ışık da yeterince alıyorsa ve susuz bırakmadıysanız, geriye bir tek dediğiniz gibi yanlış sulama ve/veya yanlış toprak karışımı konusu kalıyor soruna neden olabilecek.

Toprağınızın da suyu uzun süre tutan cinsten olmaması, iyi drenaj özelliğine sahip olması lazım.

Düzelip düzelmeyeceğine dediğim gibi fotoğraftan karar vermek imkansız gibi; bu, kalan sağlam kök miktarına da bağlı bir durum.

Bir müddet (2-3 hafta) toprağı hafif nemli kalacak ve direkt güneş ışığı görmeyecek şekilde bakıma almanız iyi olur, aşırı sıcak ve soğuk ortamda kök gelişimi duracağından oda sıcaklığı koşullarını sağlayabilirseniz çok harika olur.

Eski 18-05-2013, 14:13   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2013
Merhaba arkadaşlar ben 1 hafta önce internetten bonsai aldım da zelkova türünde 2-3 günde bir suluyordum yapraklar sararmaya başladı . resimleri aşağıda saksı küçük geliyor gibi geldi bana taşıyor çünkü suladığımda ne yapmalıyım ? ölmesin ..

Lorolith Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 22:36   #88
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lorolith Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben 1 hafta önce internetten bonsai aldım da zelkova türünde 2-3 günde bir suluyordum yapraklar sararmaya başladı . resimleri aşağıda saksı küçük geliyor gibi geldi bana taşıyor çünkü suladığımda ne yapmalıyım ? ölmesin ..
Merhaba sn Lorolith,

Forum kuralları gereği fotoğraflarınızı doğrudan foruma yüklemeniz gerekiyor. Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığındaki talimatlar size yardımcı olacaktır.

Nasıl yükleyeceğinizi anladıktan sonra, mesajınızın sağ alt köşesindeki "Düzelt" seçeneğine tıklayarak, Gelişmiş Editör'de fotoğraflarınızı mesajınıza ekleyebilirsiniz.

Eski 05-09-2013, 08:29   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2012
merhabalar

yaklaşık 6 aydır sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde baktığım bonsaim, evlenerek yaşadığım evi değiştirmemden sonra yeni yerini sevmemiş olacak ki, solmaya başladı

bonsainin son hali aşağıdaki gibidir

en ufak bir yardım bile çok makbule geçecektir.

şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2626.jpg (66.6 KB, 168 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2627.jpg (67.1 KB, 163 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2628.jpg (69.5 KB, 164 views)
yiit77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 11:23   #90

memet's Avatar

Kurumuş.

Etiketler
bakım, bonsai, gürgen, kuruma, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024