agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2006, 15:47   #1
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Malç

... http://www.humeyraozdamar.net/genelbahce.htm bu adresi bizim sitenin bir bilene soralım sayfasından aldım. Malç denilen bir uygulamadan bahsediliyordu. Bunu ben farkında olmadan yapıyormuşum.

---Malç kısaca bitkinin çevrisini herhangibir malzemeyle kapamak. En basitleri yaprak artıkları ve çürüntüleri, naylon, çakıl taşı olabilir. Yaprak ve bitki artıklarını toprağı kapamak için kullandım ve gürgenim bana kök dürgünleri verdi. Bunun dışında ben en bariz yararını en çok yazın toprağın hızlı kurumamasında gördüm..

---Mevcut bonsainiz varsa özellikle bunu toprağı az olduğu için çabuk kuramıyı önleyeici olarak gerekli bir uygulama gibi geldi..Diğer pek çok saksımda henüz serbest gelişmede olduğu için onlarında toprağına bu tür tedbirler aldım. Diplerine akvaryumcudan aldığım çakıllardan koydum.

Düzenleyen cemboa : 01-03-2006 saat 23:47
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 23:28   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Ben de yeni bir konu açmak yerine çok eski olan bu konudan devam etmek istedim.
Malç için kedi kumu olarak satılan Diatomit kullanmak herhangi bir sorun yaratır mı? Açıkçası sıvıları iyi bir şekilde hemen alt tabakaya iletiyor. Bu yönüyle sulamada sorun yapmaz ve nem kaybını da iyi önler gibi. Yine de tam olarak diatomit hakkında pek bilgim olmadığından dolayı sormak istedim.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 17:06   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Lizart iyi gunler, genelde bonsailerde su kaybini en aza indirmek estetik guzelligini de bozmamak icin, yosun, uygun renkteki cok kucuk cakil tasciklari, dere kumu gibi malzemalar kullanilir. Kedi kumu da belki kullanilabilir yalniz dikkatli olmalisniz, bircok kedi kumu su tutma ozelligine sahiptir ve kisa bir sure sonra kedi kumu camurlasabilir. Kedi kumunu kullanmadan once su dolu bir kabin icerisine bir miktar kedi kumu koyup 3-4 gun gozleyin cozulup camurlasma olmazsa bence kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024