agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2006, 13:53   #1
Neco

Giriş Tarihi: 27-09-2005
Bonsai ve Solucanlar

Bonsaileri kontrol ederken keyifleri bozuk olanların diplerinde solucan dışkılarını gördüm. Solucanlılarda geçen sene toprak üstünde yazı geçiren f.nerifolyalarda var diğerlerinde yok. Suda beklettim belki saksıyı terk ederler diye 2 tane solucan çıkmıştı ince ve 2-3cm boyunda kırmızı renkte olanlardan. Saksıdan çıkardım elle kök etrafındakileri topladım, kökü yıkadım, fakat kök topuna fazla giremedim heralde orda kalanla başıma dert oldu. Kullandığım toprak birleşenlerini kontrol ettim içlerinde yok ( steril fermente torf kullanıyorum, diğer birleşenlerde zaten uygun ortam olmadığından yaşamaz ). Ağaç yaprak açmadan solucan tepecikleri oluşuyor saksı altında dışkılarını görüyorum anlayacağınız baş edemedi. Bu durum ilkez başıma geldi. Kolay yoldan halletmenin yolunu bilen varmı?

Necdet Cankat Lehimcioğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2006, 15:32   #2
Neco

Solucanların fotografları yok. Fotografları çekmem için yeniden kökleri açmam lazım fakat daha bir ay olmadı toprak değiştireli. Tarif edeyim renkleri siyaha yakın kırmızı boyları 2-3 cm silindirik bir gövdeleri var kalınlığı 1-2mm civarıydı.
Sigarayla biyolojik mücale denemesi yapalım ne olacak sonu.

Eski 16-02-2006, 17:16   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
kötü ama fotoğraflara bakalım tespit için

http://www.abundantlifeseeds.com/sto...ges/azc373.jpghttp://www.dnr.state.wi.us/org/caer/...ges/worms1.jpg

bonsai talk forumundan biri çin karaağacının toprağında kırmızı/kahverengi kurtlar bulduğunu, kendisine önerildiği gibi bitkisini bir kaç saat suda bıraktığını söylemiş.

bunun yanısıra, ağacın dibinde küfe rastladığını ve bunu mantar öldürücü ilaçla spreylediğinden bahsetmiş.

ayrıca yapraklarının üstünde de örümcek ağına benzer pamukumsu iplikler bulmuş.

kendisine verilen yanıtta bitkisinin kenelenmiş olabileceğinden bahsetmiş biri ve şöyle bir öneride bulunmuş:

Alıntı:
önce en hafif daha sonra gerekirse daha güçlü böcek ilacıyla karaağacınızı spreyleyin, ağacı alıp daha büyük bir saksıya koyun, bonsai saksısından çıkarttığınızda diğer saksıya ekmeden önce, yapraklar üzerinde olabilecek keneleri spreyle dökmek için yaprakları suyla spreyleyin
bu sorunu yaşayan da bu çözüm yolu işe yaramış

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2006, 17:40   #4
Neco

Bu solucanlar çok büyük bendekiler küçük balıkçılıkla uğraştığım için solucanları bilirim. Ağaçlara sistemik etkili insektisitler kullanıyorum 20 gün arayla yaz döneminde 3 kere yapıyorum. Bir dönem kırmızı örümcek vardı ağaçlarımda bu yolla kurtuldum. Fakat solucanlara etkili değill böcek ilaçları.Yukarıda yazdığım gibi sizin tavsiyelerinizi zaten önceden uygulamıştım.Yukardaki yöntem genel olarak yaprak bitlerinde etkili oluyor.

Eski 16-02-2006, 22:52   #5
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Şimdik hatırlamadığım bir yer de okumuştum böceklenme ve solucan durumlarında deterjanlı suda yarım saat bekletiyorlarmış. aklınızda bulunsun ama iyice araştırmadan denemeyin...

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2006, 14:53   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2005
Galeri: 36
hayal kırıklığı

Başım solucanlarla dertte. internette arama yaparken sitemizi gördüm ve solucan konusunu okudum. maalesef kesin çözümler yok. benden de bir yarı organik öneri: bir su bardağı suya bir damla çamaşır suyu koyun ve bunu saksıya dökün.
Sakın denemeden yapmayın, ben gözden çıkardığım bir çiçekte deneyip bonzailerime uygulayacağım.

erkolgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2006, 14:55   #7
Ağaçsever

Ayrıca deterjanlı suda yarım saat bekleyen bir bitki çok büyük bir ihtimalle ölür, **** katil arılar gibi dönüşüm geçirir.

Eski 29-05-2006, 19:54   #8
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bir kaç damla çamaşır suyunun ya da asidin suların mikroptan arındırılmasında kullanıldığını ve bu suyun içme suyu olarak tüketildiğini biliyorum. Bir bardakta bir damla çamaşır suyunun bulunması bitkiye zarar vermeyecektir. Yine de tedbirli olmakta yarar var.

Deterjanlı su olayı ise kesinlikle mantıklı bir çözüm değil. Erkol Beyin de dediği üzere bitki büyük olasılık öbür tarafı boylayacaktır.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2006, 23:57   #9
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Deterjanlı su konusunda bu kadar acımasız olmayın.Gerçeklik payı vardır illaki.Sadece oranı çok önemli.

Bir yerde deterjanlı suyun bitkideki böcekleri öldürdüğünü okumuştum ve denedim.Gerçektende karaağacımdaki minik örümceklerden bu yolla kurtuldum.

Yalnız ağaçların bu tür kimyasallara verdiği tepki farklı oluyor.Bir iki yaprakta deneyip öyle kullanmakta fayda var.Tabi yaprağı öldürmeyen madde köküde öldürmez.Belki biraz daha az kullanılmalıdır ama bu kullanımın mutlaka gerçeklik payı vardır.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 14:12   #10
Ağaçsever

Evet gerçeklik payı olabilir ancak yarım saatlik bekletme süresi -****** saksının abadına da bağlı olarak değişir ama- suyun neredeyse saksının tamamına nüfuz etmesi için yeterli bir süre. O zaman en önemli değişken olarak geriye Bonsaireef'in de ifade ettiği gibi deterjanın miktarı kalıyor.

Eski 21-06-2006, 07:29   #11
Ağaçsever

Kesin çözüm bulundu! 1,5 litrelikpet şişeye suyu doldurdum, çamaşır suyununun şişesini eğip kaldırdım, tahminen o klasik çamaşır suyu şişelerini bir kapağı kadar çamaşır suyu döktüm suya. Tüm çiçek ve bonsailerimi o suyla suladım. 10 dakika sonra bir bonsaimin saksının üstü solucan doluydu. Hatta bir tanesi kendisini saksıdan dışarı atmakta bulmuş çareyi. Çiçek ve bonsailerim kritik 24 saati atlattılar, bir anormallik yok.
Sigara külüne gelince, kültabaklarından topladığım külleri çok küçük bir saksıya dökmüştüm, dün toprak değiştirirken o saksıda onlarca solucana rastladım, yani kül pek işe yaramıyor?

Eski 25-06-2006, 16:41   #12
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
solucanların yarar ve zararlarını karşılaştırınız diye bir soru çıktı karşıma. bilgisi olan var mı acaba. ben sadece zaralarını bulabildim kitapta.

Zararları:

-Solucanlar toprak faaliyetleri sonucu toprağın kabarmasına ve bunu sonucu olarak, özellikle fideliklerde köklerin açıkta kalmasına ve kurumasına neden olurlar.
-Tohumların veya taze fidelerin bir kısmı solucanlar tarafından yuvalarına taşınır.
-En aktif oldukları ilkbahar yaz döneminde özellikle toprak yüzeyinde ifraz ettikleri topraklardan kastlar oluştururlar. Kastlar biçmeyi zorlaştırır, çim biçme silidirlerinin uçlarınının zarar görmesine neden olurlar.
-Yabani otların çim alanlarda koloni meydana getirmesi için uygun ortamlar sağlar ve ıslak havalarda çimleri çamurlu ve kaygan yaparlar.

hiç yararları yok mudur bu şeker yaratıkların.

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2006, 22:16   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Balık yakalamaya yarar

Tamam, kötü espri oldu, özür

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 08:54   #14
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Balık yakalamaya yarar

Tamam, kötü espri oldu, özür
Beni çok güldürdü ama!!!

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 20:24   #15
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Aslında bende çok güldüm ama solucan sevenlerin hışmından korktuğum için söyleyemedim

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 22:17   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Solucanlar toprağı havalandırırlar, ayrıca toprağı gübrelerler, yapısını iyileştirirler.Topraklar özel olarak solucanla aşılanırlar.Kompost yapımında yardımcı olurlar. Organik tarımda en sevdiğimiz canlılardandır.

"Solucanlar, gece çıkarak çürümeye başlayan bitki artıklarını toprak içerisinde açtıkları
kanallara taşır ve beslenirler. Solucan dışkıları humus oluşturur ve toprak verimliliğini
artırırlar. 1 m2 bahçe toprağında bulunan 400 adet solucan bir yılda 2,5 kğ. Humus oluşturur.
Solucanlar toprakta daima yeni kanallar açarlar. Bu kanallarla toprağı gevşetir, havalandırır ve
yağmur sularının birikimini sağlarlar (Prof. Dr. Z.Özer)"

"vermicompost" diye bir web ve grafik araması yaparsanız çok entresan bilgiler bulursunuz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 22:37   #17
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Klavyene sağlık Mine, solucanları akladığın için. Solucanları hep faydalı canlılar olarak biliriz. Ben de toprakta solucan görünce sevinenlerdenim. Zavallılar az kalsın töhmet altında kalacaklardı.

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 23:22   #18
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
ohhh bugün sınavda çıkmadı bu soru. bana bir söylenti gelmişti hoca bunu soracak diye bense sadece zararlarını biliyordum.
olsun en azından artık yararlı da olduklarını öğrendim. tıpkı diğer sadece zararlı zannettiğimiz ve doğada çok büyük öneme sahip olan, döngüde mutlaka bulunması gereken canlılar gibi. cevaplar için sağolun.

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 19:08   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
merhaba arkadaşlar
şu solucan sorununa belki bakır sülfat çare olabilir. yanlız şunu söyleyeyim bu sadece bir düşüncedeir araştırılması gerekir

göztaşı olarakta satılıyor mavi naftalin kıvamında bir toz. galiba tarımda bordo bulamacı yaparkende kullanılıyor. ben bunu yıllar önce hiçbir şekilde önüne geçemediğim tavuklarımda çıkan tenyalardan kurtulmak için kullanmıştım.hiçbir farmakolojik preparatın başedemediği tenyalarla bu toz bşa çıkmıştı ben tavuklara 5 litreye 1 çay kaşığı kullanıyordum ertesi gün sularını değiştiriken suyu yere döktükten iki dakika sonra bütün solucanların ki ozamana kadar kümesimin önündeki toprağın altında solucan olduğundan haberim yoktu (oraları defalarca kazmama rağmen) ve suyu döktüğüm yerdeki çimenlere hiçbirşey olmuyordu. yanlız tekrar belirtiyorum bonsailere toksik etki yratırmı bilmiyorum. bir siteden alıntı;

Tüm bakırlı bileşikler, sudaki her tür canlı için zehirlidirler. Bakır iyonları ; balıkları, algleri, protozoa ve bakterileri 1mg/Litre.nin altındaki dozlarda öldürürler. İstiridye, midye gibi kabuklu deniz hayvanları da 12 saat süreyle 0.1-0.55 mg/Litre bakır iyonlarına maruz kaldıklarında ölürler.

bu da demek oluyorki galiba benim tavuklar ölümden dönmüş bunu bana bi veteriner söylemişti ama... bilmiyorum

zannedersem bitkilere toksik etki yapmıyor ama eğer solucanlarla ilgili hala sıkıntılarınız varsa bence çok ucuz , kolay temin edilebilecek(mısır çarşısında kesin vardır) kesin etkili bir yöntem.
yanlız tabi burada bu konuda bilgi sahibi olan uzman üyelerimiz va öyüzden bu mesaj onlarda onay almadan uygulamaya geçmenizi tavzsiye etmeme ayrıca bir doz araştırması yapmakta gerekecek sanırım

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 20:55   #20
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Bakır sülfat (sizin de biraz bildiğiniz gibi) özellikle bordo bulamacı yapımında kullanılan, tek başına da etkili olabilen, yaprak patojenlerine karşı kullanılan, koruyucu etkili bir fungisittir (mantarsal hastalıklar için kullanılan ilaç). Solucanların bitkilere doğrudan hiçbir zararları yok ki, neden telaş ediyorsunuz? Bazı noktalarda haklısınız, mesela toprağı kabarttığı. Ancak bunun sorun olacağını sanmıyorum. Zaten organik madde ile besleniyor, canlı materyal ile değil. Ancak Solucan dediğiniz şey tel kurdu olabilir mi? bir fotoğrafını çekip ekleyebilir misiniz?

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 21:24   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
benim solucanlarla ilgili bir derdim yok aslında ben böyle birşey denemeyi düşünmedim ama şuda bir gerçek aldığım ağaçların saksılarından bir tanesi sulama sırasında abartmıyorum bunu; yukardan suyu döktüğüm gibi altan çıkması bir oluyordu yani sayıları artarsa toprağı delik deşik ediyorlar ve su toprak daha onu ememeden kendine yolunu bulup aşağıdan akıp gidiyor belki kalitesiz topraklarda bir faydası olabilir ama sulamanın çok önemli olduğu ve zaten azıcık toprağı olan bir bonsaiye zararı olabileceği kanaatindeyim ama dediğim gibi ben öncesinde bitki yetiştirmiş değilim saksı bitkilerine uzun dönmede etkileri ne olur bilmiyorum. zaten doğada faydası olmayan bir canlı yoktur yaprak bitleri de dahil olmak üzere ne bileyim bitkilerin çok fazla yayılmasını önlerler **** başka canlılara yem olurlar gibi şeyler ama bu kuralların hepsi el değmemiş doğal ortamlarda belirli bir dengenin hüküm sürdüğü yerlerde geçerli.biz insanları tedavi edip yaşam sürelerini uzattıkça kanser gibi **** daha yeni bakteri virüs hastalıkları türüyor. özetle insan ırkını zayıflatıyoruz. doğal seleksiyona engel oluyoruz. buna mecburuz çünkü insan yaşamı önemli. aynı şekilde bitkilerde böyle sağda solda çayırlarda gezerken gördüğüm bir çok bitki türü var ama bunların hiçbirinin hastalandığını görmedim ama **** ormanlarda ağaçların yaprak bitlerinden mantara hastalıklarından telef olduğunu yok olduğunu çok fazla görmedim. ama istanbulun göbeğinde tearsta domates fidesi dikiyorum steril torfa ama 2 ayda her türlü mantar börtü böcekle mücadele veriyorum ilaçlama yapmadığın anada böcekleniyorlar mantarlanıyorlar vb gibi. zaten 3-5 tane olan saksılarımızda çiçklerimize bir faydası yoksa( burayı önemle belirtiyim ) bu canlıların barındırılmasının gereği yok diye düşünüyorum bilmeme bana katılırmısınız. benim hayatta acımadan zarar verebileceğim tek hayvan sivrisinektir. karasineğe bile acırım. evimize bu sene 2 kere akrep girdi terasta da cirit atıyorlar onları bile öldüremedim. saksımdaki solucanlarıda öldüremem. ama bu doğru bir yaklaşım olmayabilir.akrepler insnları sokarlar.solucanlarda zarar verebilir saksı çiçeklerine
benim önerim sadece onlardan kurtulmak isteyenlere bir tavsiye.
yine çok uzun yazdım özür dilerim
çok teşekkürler

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 09:39   #22
Yeni Üye

sedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
Anneannemden aldığım zavallı süs narım çok çelimsiz, yapraklarını dökmüş, hafif sağa sola oynattığınızda 'köküm yok beniiiim!!!' diye bağırıyordu. 1buçuk ay kadar önce saksısını değiştirirken 20 cm uzunluğunda bi solucan çıktı saksısından, solucan vb canlılardan korktuğum için önce bi çığlık attım(sanki gidecek çığlık atsam..) sonra bahçeye saldım yaratığı (dokunmadım tabiiki.. saksıyı devirdim sonra kaçtım ordan ) saksısını değiştirdikten sonra nar kendini toparladı, şimdi parlak yeşil yaprakları ve tahminimce yepyeni kökleri var. Korkum bir yana, saksıda solucan bulunması pek yararlı değil gibime geliyor bu deneyimden sonra...

sedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 13:02   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Forumda yeniyim. Bir buçuk saattir solucan bit vs. sevimsiz şeyleri okuyup duruyorum. İçim bayıldı...

Fakat balkonumdaki 4,5 metrekarelik bahçemde karşılaştığım her sorunla ilgili bi çözüm buldum... E süper şu noktada...

Solucanlara gelince; Bence bi sorun yok aslında. neticede topraktan çıkmıyorlar ve bir toprak havuzu söz konusu olduğundan bitki köklenmekte sorun yaşamıyor. Ama eşim bi tanesini gördüğünden beri balkona çıkmıyor... Onun bu problemini çözmek adına sanırım şu çamaşır sulu yöntemi küçük toprak havuzumda deneyeceğim. (Bendeki solucanlar yukarıda resimlerde olan büyüklerden....)

Bir de eşim kırkayak cinsi bişey gördüğünü iddia ediyor. Ben tanışamadım henüz... Çamaşır suyu buna da faydalı olumu acep?

onder1111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 14:06   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Buralarda ozel kutular icerisinde solucanlar besleniyor, zebze meyve artiklari ile. Solucanlarin beslendigi artiklar, kisa bir sure sonra humusa donusen toprak oluyor.

Beckyardin ekledigi resimlerdeki solucanlarin toprakta olmasi, bitkilere icin zarari
yok, faydasi vardir.

Kirkayak da bir bitki dostu, bahce dostudur. Bitkilerin taze surgun ve yapraklarini yiyen, salyangozlarla besleniyor kirkayaklar.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 17:50   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Eyv. Zaten ben de bi zararlarını görmedim.

O zaman sadece yokettiğimi söyleyip bir daha görmemesi için dua edeceğim.

onder1111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 17:37   #26
Ağaçsever

TreePedagogue's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Layer ile köklendirdiğim ve gayet sağlıklı 2 ağacım peş peşe öldü
Cesetleri incelediğimde taze köklerin kopmuş olduğunu ve etrafta birsürü kocaman solucan olduğunu gördüm.
Solucanlar tam ağacın merkez kök yerinde hareket ederken tüm kökleri koparmışlar.

Sonra Başka bir ağacımda (Layer ile elde edilmemiş normal bir ağaç) da aynı şekilde ölme belirtileri gözlemledim, tüm yapraklar ve ince dallar kurumuştu.
Derhal toprağı boşalttım aynı şekilde onda da birçok solucan gördüm taze kökler kopuktu.
temizleyip yeni saksıya aktardım 1 hafta sonra ağaç yeniden yeşererek yaprak vermeye başladı.

Saksıların toprağa değdiği için su taliye deliklerinden içeri giriyorlar, Birini suç üstü yakaladım.
Tüm saksıların altına palet yerleştirerek toprak ile ilişkisini kestim.

Bence Solucan toprakta bahçede vs. yararlı olabilir, Ancak saksıda hiçte yararlı değil. Solucandan solucana fark var kalem kalınlığında ve 20-25 cm. boyundaki bir solucan **** solucanlar ailesi küçük bir saksıdaki ağacı rahatsız edip öldürmesi içten bile değil.

TreePedagogue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 12:16   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay Mesajı Göster
Beni çok güldürdü ama!!!
bahçenin etrafına bu hafta tel çektirdik, geçen haftalarda güzel kuş sesleri dinleyemiyorduk bu hafta ne olduysa bahçenin etrafını kuşlar kapladılar, ve çok güzel sesler çıkarmaya başladılar, traktör tekerleğinin çıkardıgı solucanlara etraftaki kuşlar hücum ettiler, kuş sesi ziyafeti çekmiş olduk.

mavifatihguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 13:38   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bahçede-tarlada solucanlar yararlı olabilir ama saksıdaki solucanlar yiyecek bulamadıkları için bitki köklerini ve eğer varsa soğanlı bitkilerin soğanlarını yerler.

Bu nedenle saksı toprağını senede bir kere kontrol etmekte fayda var.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 10:36   #29
Yeni Üye

Acemiwebci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Peki biz solucanlara yiyecek verirsek nasıl olur ? Yani mutfaktan çıkan biyolojik artıkları saksılara gömersek bizim köklere dokunmayıp aksine toprağı gübrelemezler mi ?
Benimkisi bir fikir işte !

Acemiwebci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 15:29   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Saksıya koyacağınız şeyler çürümeye başlarken bol miktarda böcek ve mikrop oluşmasına neden olacaktır. Mantar ve küfde yanında hediye. Bu atıkları, güneşli normal toprağa gömüp en az bir yıl dekompose ettikten sonra gübre olarak kullanabilirsiniz. O da sizin solucanlar için besin olmaktan çıkmış olur.

Eğer ağaçlarınız evde daha doğrusu balkonda ise ilk saksı değişiminde kurtulmuş olacaksınız. Eğer bahçede ve özellikle de yerde ise kurtulma şansınız teorik olarak yok gibi.

Solucanları felç ederek öldüren ilaçlar var ama gerçekten kullanmaya ihtiyaç var mı? Ona karar vermek lazım.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024