agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2006, 15:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2005
bonsaide yaprak dökülme sorunları

merhaba,

2 tane tohumdan yetişme bonzai min yaprakları döküldü cansız bi hal aldı. Doğal olarakmı döküldü yoksa kurudularmı nasıl anlarım? teşekkürler..

erol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2006, 16:29   #2
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Nacizane görüşümü belirtmek gerekirse, yılın bu aylarında yapraklarını döken dostlarımız tomurcuk yapar ve ilk yapraklarını çıkarmaya başlar. Bu yüzden yaşadığınız durumun sorun olduğunu düşünüyorum. Bu mevsimde yaprak dökmesi birazcık tuhaf geldi.

Şunuda eklemek istiyorum. Arkadaşımız yapraklarını döken bir tür ama sonbaharda dökmediyse bu normal olabilir. Eğer dökülen yaprakların yerlerinde yeni tomurcuklar oluşmuş ise fazla endişelenmenize gerek yok diye düşünüyorum.

orangesugar beğendi.
Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2006, 20:52   #3
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Erol kardeşim tohumdan yetiştirdiğin bu bonsailerin cinslerini yazarsan daha çok yardımcı olunur.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2006, 17:39   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2005
malesef iki ağaçımda ölmüş arkadaşlar. cinsleri italian cypress diye geçiyor. italyan servisi oluyor sanırım. kışın kalorifer peteklerinin ağaçlara hiç iyi gelmediğini düşünüyorum. neden öldüklerini gerçi anlayamadım, nerdeyse 2 yaşındaydılar.

erol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2006, 18:07   #5
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erol
malesef iki ağaçımda ölmüş arkadaşlar. ....
Büyük olasılıkla susuz kaldılar. Bonasi için su çok önemli biliyorsun.
Bonsai konusunda hemen hiç tecrübem olmamakla beraber
bu konuyu oldukça iyi bilen bir yakınımın tavsiyesi şu: Bonsaiyi olduğu gibi
su dolu bir kovanın içine koyuyorsun ve bir kaç gün bekliyorsun.

Bu yolla birçok bonsai'sinin kurtulduğunu öğrendim.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2006, 22:13   #6
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
erol kardeş ... malesef siz dış mekan bitkilerini içmekanda tutmuşsunuz... içeride yaşayamazlar...

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2006, 18:19   #7
kedimi

Giriş Tarihi: 24-02-2006
Bende de var bu sorun

Meraba,

Ben bonsai işine yeni başladım 10 gün oldu. Ve çok zevk alarak yapıyorum. 2 adet bonsai aldım. Birisi çiçekçiden aldım Ficus. Takip ettiğim kadarı ile yeni başlayanlar için ideal bir bitkiymiş.

Başlangıçta bunun benim şansım olduğunu düşünüyordum ama ikinci aldığım ve adını bilmediğim bitkim ölmeye başlayınca sadece benim değil bitkininde şansı olduğunu anladım

Neyse konuyu uzatmadan derdimi anlatayım,

ikinci aldığım (Bauhause dan) bitki (adını bilmiyorum ne yazıkki resmi aşağıda) yaprakları bir değişik. yani pörsümüş gibi,cansız aşağıya doğru bükülmüş. İlk aldığımdada bi tuhaftı ama şimdi daha kötü gibi. Gübre aldım onuda uyguladım ama sulamaya bile korkuyorum günde bir suluyorum. Walla baya üzülüyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

Daha aklımda soracak, öğrenecek bir çok konu var bu aralar netten sürekli konu ile ilgili okumaya çalışıyorum. Bu siteyi kuran ve işleten arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bu şekilde aynı düşünceyi paylaşan bir insan gurubunu bir alanda buluşturmaları çok güzel. İnşallah mart ayındaki buluşmaya da gelmek ve tanışmak isterim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bons1.jpg (47.2 KB, 2456 views)

Düzenleyen backyard : 25-02-2006 saat 21:35
ekim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2006, 20:28   #8
ağaç dostu

Günde bir defa sulamanın çok fazla olduğunu düşünüyorum.
Bu tip ficuslarda toprağın nemli kalması öneriliyor ama
sürekli olarak ıslak kalmamasına da dikkat edilmesi gerek.

Ben de buradan öğrenmiştim, gübreleme için uygun zamanın
ilkbahar ayları oluyor. Yani gübrelemek için de sanırım erken
davranmışsınız.

Daha tecrübeli arkadaşların da yanıtlarını bekleyin.

Eski 25-02-2006, 20:51   #9
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...aldığınız bonsainin türü önemli.Çünkü dışmekansa içeride şansı yok. Ayrıca Bauhouse den benimde tecrübem var. Burdan alınan bonsailerin toprağı bitmiş olabiliyor. Onuda köklerin saksı duvarına dayanıp dayanmadığını kontrol ederk öğrenebilirsiniz. Eğer bitmişse köklerde hafif bir çevresel budama yapıp saksıya toprak takviyesi yapabilirsiniz.

Eski 25-02-2006, 22:45   #10
ağaç dostu

Yaprakları bendekine çok benziyor, yani F.natasjha (aslında benjamin) olabilir.
Fotoğraf çok net değil.

Eski 26-02-2006, 05:52   #11
ağaç dostu

"Ficustan Bonsai" topiğine bakarsan
ficusumun son halini görebilirsin.

Eski 21-03-2006, 06:48   #12
Yeni Üye

Hasanizmir's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2006
Benimde yeni aldığım Çin Karaağacının (Adını bugün öğrendim) alt kısmında sararmalar başladı. Bu aralar havalar çok değişken bir açıyo bir kapıyo. Havadanmı yoksa müdahale etmek gerekirmi?

Hasanizmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2006, 16:10   #13
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasanizmir
Benimde yeni aldığım Çin Karaağacının (Adını bugün öğrendim) alt kısmında sararmalar başladı. Bu aralar havalar çok değişken bir açıyo bir kapıyo. Havadanmı yoksa müdahale etmek gerekirmi?
ağacınızı nerede tutuyorsunuz ?

Eski 21-03-2006, 19:56   #14
Yeni Üye

Hasanizmir's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2006
Ağacı güneş ışığı görmeyen ama aydınlık bi yerde tutuyorum. Ev içinde. Bugün sararmalar dahada çoğaldı. İzmirin suları çok kireçli sudan sanırım.

Hasanizmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2006, 21:05   #15
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

..Bunun latince ismi ULMUS tur.Bu dış mekan bir ağaçtır.Ağacınızı balkona güneş görmeyen en aydınlık yerine koyun.İçerde yaşayamaz bunlar.

...Satın aldığınız yerdede bir süre içerde kaldığını düşünürsek hemen dışarı alınması lazım..

...Dış mekan ağaç ve biti türleri en az 45 gün 5 derece civarında uyku dönemi isterler.Bu uyku dönemini yaşamadan en fazla 1 yıl idare ederler.

...Birde saksının hemen kenarından kontro edin kökler saksı duvarlarına dayanmışmı.toprağı tüketmişmi?Eğer tüketmişse köklerde hafif bir temizlik yapıp
sasıda açılan yere toprak takviyesi yapın.

...Toprak yeterliyse ve son bir ayda saksı deiştirmediyseniz az miktarda sıvı gübre kullnın ama kullandığınız gübrenin kullanma talimatına kesinlikle uyun.

...Bu dönemde toprağı sakın kuru bırakmayın.

Eski 12-01-2007, 22:17   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2006
herkeze merhaba
yukarıda resmi olan bonsai serissa yani kara ağaç değil.
bendede bunlardan 6-7 tane var.
2 tanede kara ağacım var zelkova
bende bazılarını bauhaus tan aldım.
zaten oraya 2 tür geliyo serissa,zelkova

mustang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 13:39   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2006
*** geçen sene aldığım 2 tane çin karaağacım sonbahar itibariyle yapraklarını döktüler. marttan itibaren biri yapraklarını açmaya başladı diğeri bi türlü uyanmadı. nisan ayında şehir dışına yaptığım 2 haftalık ziyaretten sonra eşim suladığı halde yaprak açanda yapraklarını soldurmuş. ne dersiniz arkadaşlar benim bonzailerim öldümü?

ngenco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 15:06   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Ngenco, agaclarinin resimlerini ekleyebilirsen, agaclarin hakkinda sordugun sorulara belki daha dogru bir cevap verebiliriz. Cin karaagaclari dis mekan bitkisidir, agaclarinizi nerede tutuyorsunuz? agaclariniza gubre verdinizmi? agclarinizi suladiktan sonra saksi altindaki deliklerden su suzulup disariya cikiyormu? agclarinizin saksisi altinda suyu toplamak icin altlik varmi? ve bu altlik icerisinde surekli su oluyormu?

agaclarinin bir yerinden, kabugunu kaziyip bakiniz, kabuk alti yesilmsi bir rekte ise agaclariniz daha yasiyordur yok kabuk altindaki renk kaverengine donusmeye baslamissa agaclariniz yasamiyor demektir. Oyle olsa bile uzulmeyiniz. agaclarinizin neden oldugunu[eger olmuslerse] ogrenip, ayni yanlisliklari tekrarlamiyacaginizdan, BONSAI yapacaginiz diger agaclariniz daha saglikli ve uzun omurlu olacaklar.

Bu arada, agaclar.net'te duzgun bir turkce kullanmiya ozen gosteriyoruz. Ornegin ***. yerine merhaba kullaniyoruz.
Bir de "Uyeler tanisiyor" forumunda kendinizden bahsederseniz, sizi tanimis oluruz.
Sevgi ve saygi ile kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 03:59   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2007
arkadaşlar 2-3 hafta kadar önce bi bonzai aldım nasıl yetiştirildiği hakkında hiçbir fikrim yoktu cinsinide bilmiyorum sürekli bişeyler okuyorum ama herşey çok karışık sulamaya özen gösteriyorum yinede yaprakları sarardı ve dökülmeye başladı çok üzülüyorum yaşatmak için ne yapabilirim acaba acilen yardıma ihtiyacım var bilen arkadaşlar lütfen yanıtlarmısınız?

iverson7603 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 05:52   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
iyi gunler Inverson7603, aramiza hos geldin. BONSAI'nizin cinsinin ne oldugunu, disardami yoksa ic mekendami yasadigini. yazarsaniz ve mumkunse bir resmini eklerseniz, sordugunuz soruya dogru cevaplar verebiliriz.

Bu ara uyeler tanisiyor bolumune girip kendinizi tanitirmisiniz?
Hosca kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 19:35   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2007
galiba zelkova

tam bilmiyorum ama sitenizin yeni başlayanlar için yardım bölümüne girdim bonzaisinin türünü öğrenmek isteyenler kısmına tıkladım ilk sayfaya girdim sis adlı üyenizin gönderdiği resimdekinin aynısı ona zelkova galiba demişler üzgünüm resim gönderemedim ama bakabilirseniz ordan yardımcı olabilirsiniz belki, iç mekanmı oluyo zelkova

iverson7603 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2007, 01:12   #22
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Ağacınızın bakımı için Ağaçların Türüne Göre Bonsai Bakımı ve Süpermarketten bonsai alırken dikkat etmeniz gerekenler konularını okursanız faydalı bilgiler bulacaksınız.

Sıkca yapılan hata, bonsaiyi içeride ve toprağın daima ıslak tutmak.
Bonsainizi içerideyse dışarı alın.
Toprağın üst kısmının kurumasına izin verin fakat 1 cmden alt kısımları kurumasının kurumasını beklemeyin.
15 günde bir gübrelemeyi de unutmayın

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 17:01   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2005
KURTBAĞRI - bonsaide yaprak dökümü

öncelikle selamlar,

Bonsai ile ilgilenmeye başladığımdan beri siteyi sürekli takip etmeye çalışıyorum.. Sitenin kurulumunda emeği geçenlere ve forumdaki tüm üyelere böyle güzel bir ortam için teşekkür ederim..

Evde kendimce oluşturmaya çalıtığım bonsailer haricinde bir tanede KOÇTAŞdan bonsai aldım.. Sanırım fikus cinsinden ama tam ne olduğunu bilmiyorum.. Türü hakkında biraz bilgi verebilirseniz sevinirim..

Bonsai'yi aldıktan sonra beklediğim şey oldu ve kısa sürede yaprakları kuruyarak döküldü ( ki sulamasına dikkat etmeme rağmen) Şu anda tamamen yapraksız ama yeni tomurcuklanmalar var..

Bana bonsainin bu döneminin en doğru şekilde geçirmesi için bilgilerinizle yardımcı olursanız sevinirim..

Şimdiden herkese teşekkürler..

Hasan ÖZHAN ( İzmir)

YENİ ALDIKTAN 2 GÜN SONRA
http://img530.imageshack.us/img530/9346/foto003st1.jpg

http://img125.imageshack.us/img125/2742/foto005us7.jpg

http://img443.imageshack.us/img443/5263/foto001yz8.jpg

Düzenleyen licorn : 16-10-2007 saat 14:34
licorn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 17:52   #24
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın hasan bey oncelıkle merhabalar

agacınızın cınsı kurtbağrı yani latincesi "Ligustrum" lakin bu ülkemızde yetısen cınsden degıl daha farklı bır turudur.
Koc tasdan aldıgınızdada yapraklar bu sekıldemıydı
2 gun ıcerısın bu tur yaprak uclarında kı kahverengı kuruma sadece sıcak vurmasında olabılecegı gıbı bır takım ıc kaynaklı mantar hastalıklarınında sebebı olabılır
İzmirde oldugunuz ıcın sıze yardım etmem daha kolay agacı gorur ıse m cok daha yaralı olacakdır agacınız ıcın.
Ayrıca ekım aının 28 dusundugumuz bonsaı atolye calısmasına gelır ısenız ordada calısmalarınız konuusnda sıze yardımcı olmaya calısırız
saygılarımla.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 21:18   #25
Yeni Üye

ilginiz için teşekkürler..

Evet koçtaştan aldığımda yapraklar bu şekildeydi.. 28 ekimdeki bonsai çalışmasını heyecanla bekliyoruz.. Forumun o bölümünde adımızı yazmıştık..

Şu anda yapraklar tamamen döküldü .. yeni filizler çıkıyor.. Mantar ise spreylemeyi bırakmalımıyım? Ve ne gibi ilaçlar ve sonuçta eylüle geldik geç sanırım ne gibi bir gübre-besin kullanmalıyım.. Fikirlerinizi merakla bekliyorum..

Eğer yaşatmaya devam edebilirsem bonsaimi atölye çalışmasına getirmeyi düşünüyorum .. Orda canlı canlı daha iyi fikirler alabileceğimi düşünüyorum sizden.. şimdiden teşekkürler..

Eski 05-09-2007, 00:02   #26
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Biirnçisi sık yapılan bir hata yapmışsınız
nednedir blinmez ama sitede herkez ağaçını spreyliyor.
Bonsaide en önemli kuralın başında ağaçın sulanması gelir.
Bonsai toprağının suyu iyi drene eden yani fazla suyu tutmayan bir toprak karışımına sahip olamsı gerekir.Bundaki en büüyk sebeb saksının sığ ve küçük olasında dolayı kökler çok dar bir alanda kalırlar.Ve aşırı nem ağaçın köklerini rahasız ettiği gibi zamanla zarlı olmaya başlar.
30cm ufak boyutlu bonsai saksılarında sulama genelde daldırma yöntemi ile yapılmalıdır.
Sulama işlemi bittiğinde saksı altında suyun akıp gitiği gözlenmelidir.
http://www.bonsaisan.com/sulama.html
sulama ile ilgili türkçe bilgiyi bulaçaksınız.
Şu anda lütfen ağaçını spreylemeyin.
Saygılarıla

Eski 22-09-2007, 18:07   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Merhaba,
Ben de bir bonsai meraklısıyım.Bu güne kadar malesef edinememiştim. Nikah hediyesi olarak Bursa'dan bir bonsai hediyesi geldi. Çok sevindim. Aldığım en güzel hediyeydi. Nikahtan sonra tatile gittiğim için anneme bıraktım. Teyzem bir süre sonra suya daldırma yöntemi ile sulamış.geldiğimde yapraklar dökülmüştü.(tamamen değil)çok üzüldüm.

Biraz bitki vitamini koydum ve evime götürdüm. Şimdi fena değil gibi, ama benim istediğim gibi de değil. Yaprak uçlarında sararma var. Yeni yapraklarda çıkıyor. Dökülme yok. Ama ben yemyeşil olmasını istiyorum.Ne yapmalıyım. bana akıl verin. Nasıl sulamalıyım. bir de kök oynuyor.Toprak biraz havada. Şimdiden sağolun.

d_tugba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 18:59   #28
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın d_tugba

Ağaçnızı yaprak larının dökülme sebebini bilmeden akabinde gübre vermeniz sadece ağaça daha çok zarar veri.

Daldıma yönteme le sulamada sulamanın sıklığı toprağın nem yapısı çok önemlidir.
Şİmdi yapaçağınız tek şey var.AĞaçınız suladıkdan sonra nekadar süre içerisinde toprağı kuruyor eğer suladıkda 1 ila2 günüdaha bitmeden kruyorsa sorun yok ama suladıkdan sonra 5 gün boyunca nemli kalıyor ise işde ozaman çok büüyk bir sorun var demekdir.
Oda kök çürümesi ve bunu önmemek biraz zordur.
Saygılarımla.

Eski 16-10-2007, 14:33   #29
Yeni Üye

Bonsaim şuanda çok iyi duruma geldi.. Yaprakları tamamen kuruduktan sonra tüm yaprakları temizledim. SPREYLEMEYİ BIRAKTIM. Bu bilgi için teşekkürler sanırım işe yaradı. Bir hafta besin takviyesi yaptım ve toprak nemini takip ettim. 2-3 gün içinde toprak kurumaya başladığı için 2-3 günde bir su vermeye başladım. Sanırım problemlerden biride buymuş. Şuan havalar biraz soğmaya başladığı için 3-5 güne çıkacak gibi sulama. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için. İleriki günlerde fotoğrafı koymayı düşünüyorum...

Eski 27-10-2007, 21:31   #30
Yeni Üye

karakascenk's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Bonsaimin yaprakları dökülmeye başladı, müdehale etmelimiyim?

Arkadaşlar 3 gün önce IKEA'dan cinsinin Zelkova olduğunu sandığım ilk Bonsaimi aldım. Dediğim gibi sanırım forumdan okuduklarıma göre cinsi zelkova. Bu sabah yapraklarının dökülmeye başladığını farkettim. İlk etapta bir şeyler yapmam gerekir mi, yoksa ortama alışması için bir müddet beklemelimiyim. İlgili arkadaşlarım yanıtlarlarsa sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Bonsai_Jack.jpg (69.4 KB, 1211 views)
birkantuna beğendi.
karakascenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024