agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2014, 20:56   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
collage_20141105213543899.jpg

Merhabalar

yeni aldığım fıcus türü bonsai bütün yapraklarını döktü şimdide sanki kuruyor yardım edin lütfen ne yapmalıyım yaşaması için bitki besini verdim güneşe koyuyorum şimdilik başka ne yapabilirim? ...

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 09:31   #392
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Tilki Mete

Öncelikle bitkinizin ficus olduğundan pek emin değilim. Yaprak görüntüsünü daha ayrıntılı fotoğraflarsanız emin olabiliriz. Türünü öğrendikten sonra konuşmak daha iyi olur.

Ficus veya tropik bir tür olduğunu varsayarak:
Yaptığınız uygulamaya gelince, maalesef yanlış yapmışsınız! Bu tür sorunlar yaşayan bir bitkiye gübre vermemeniz gerekir, hele şu mevsimde bu zaten riskli. Bir de güneş altına koymuşsunuz ki bu da çok yanlış.

Muhtemelen köklerde çürüme-kuruma olduğu için bitkiniz bu hale gelmiş, bu da yanlış sulama ve/veya yanlış toprak karışımı anlamına (yanlış gübreleme de olabilir) geliyor.

Öncelikle bitkinin hayatta olup olmadığını anlamak bakımından gövde üzerinde çeşitli noktalarda tırnağınızla minik çentik/ler açarak kabuğun hemen altında yeşil canlı doku görebilip göremediğinize bakın. Eğer hiçbir yerde göremiyorsanız muhtemelen ölmüştür. Eğer görüyorsanız henüz ölmemiştir (ama ölme sürecinde de olabilir), bu durumda toprağı kontrol edin ve toprakta küflü kötü bir koku varsa acilen kökleri kontrol edin.

Çürüme görüyorsanız, acilen köklerini yıkayın, çürüyen/kuruyan kökleri temizleyin ve uygun bir toprak karışımı (nemi fazla tutmayan - torf oranı çok çok az) kullanarak daha geniş bir saksıya alın bitkinizi. Sonrasında ılık ve gölge bir yere koyun ve kendine gelene kadar bu şartları koruyun. Bu süreçte ASLA gübre vs. vermeyin.

Umarım düzelir.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 09:46   #393
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Bu Ficus değil. Ficusların bu kadar minik yapraklı bir türünü daha önce hiç görmedim. Çok iri yapraklı olanları var ama böyle küçük yapraklı Ficus?

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 19:42   #394
Ağaç Dostu

Alt taraflar yeşil ancak en üst dalda yüzünden tırnagımla kazıdığımda kahve rengi biraz daha derine inincede sarı yeşil cıkıyor türü nedirde paylaştığımda ficus demişlerdi pc geçince foto atarım...

Eski 11-11-2014, 16:26   #395
Ağaç Dostu

20141110_142720.jpg
Yeni yapraklar büyük çıkıyor, üst dallarda kuruma var ama alt dalda da yeşil, kökte çürüme, koku vb. yok, toprağını değişmiştim aldığım zaman, torf-perlit-pomza-hydron vb. maddeler var, yardım edin kurtaralım bunu lütfen..

Düzenleyen Sakaki : 12-11-2014 saat 12:40 Neden: Yazım hataları
Eski 12-11-2014, 14:12   #396
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Yeni yaprakların daha büyük çıkması genelde şu an önceki konumuna göre daha az ışık almasındandır. Mesela dışarda güneş altında yetişen bir ağacı eve aldığımızda yeni gelen yapraklar öncekilere göre oldukça büyük ve ince oluyor.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Eklenti 526016
Yeni yapraklar büyük çıkıyor, üst dallarda kuruma var ama alt dalda da yeşil, kökte çürüme, koku vb. yok, toprağını değişmiştim aldığım zaman, torf-perlit-pomza-hydron vb. maddeler var, yardım edin kurtaralım bunu lütfen..

Tilki Mete beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 15:20   #397
Ağaç Dostu

Peki kurumayı nasıl durdurabilirim ?

Eski 13-11-2014, 07:01   #398
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Kurumanın sebebini bulmak gerekiyor durdurabilmek için. Kök çürümesi varsa onu halletmeye bakıyoruz. Yaprakları iyice İnceliyoruz eğer bir zararlı sebep olduysa ilaçlıyoruz. Bazı hastalıklarda ilaçlasanız da kanser gibi içten içe yiyor. Böcek felan göremiyorsanız, kuruyan dalları temiz bir makasla canlı kısıma kadar kesin. Uzaktan başka da bir öneri sunamıyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

Eski 13-11-2014, 07:19   #399
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ana gövde de kuruma başladıysa yapacak bir şey kalmıyor. Elbette hasatlık belliyse gerekli tedavi edici ilaçlar kullanılmalı ama kuruma gidebildiği kadar gidecek.
Eğer kökte mantar ve çürüme varsa acil toprak değişimi yapılmalı ve çürümüş kökler kesilmeli. Ağaç tekrar yeni toprağa dikilmeli. Bakırlı mantar ilacıyla yinede dezenfekte yapılmalı.
Zor bir süreç, ağaç dayanabilirmi bilmiyorum.

Tilki Mete beğendi.
Eski 26-11-2014, 20:02   #400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2013
merhaba ben de geçen nisandan beri 'Metasequoia'-redwood türü bonsai bakıyorum, fakat son dönemlerdeyapraklarda kuruma farkettim. saksı altı tahliye delikleri kökle tıkanmış, biraz açtım, tahliye iyi durumda şuan. kökler biraz uzamış gibi geldi bana, kök budanmalı mı tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20141126_203312.jpg (70.5 KB, 106 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20141126_203341.jpg (70.4 KB, 105 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20141126_203413.jpg (72.5 KB, 103 views)
slash1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 08:05   #401
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Toprağı çok ıslak görünüyor suyu da tahiye edemiyorsa kök çürümesi yapabilir.
Uzaktan gördüğüm kadarıyla çok su tutan yosunlu bir toprağı var, zaman içinde geçirgen bir toprak karışımıyla değiştirilmesi iyi olur(ağacın cinsi nedeniyle toprak değişiminde tamamını değil önce 1/3 ü değiştirlse sonraki yıllarda eski toprak daha da azaltılsa fena olmaz).

iyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slash1905 Mesajı Göster
merhaba ben de geçen nisandan beri 'Metasequoia'-redwood türü bonsai bakıyorum, fakat son dönemlerdeyapraklarda kuruma farkettim. saksı altı tahliye delikleri kökle tıkanmış, biraz açtım, tahliye iyi durumda şuan. kökler biraz uzamış gibi geldi bana, kök budanmalı mı tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Eski 27-11-2014, 08:49   #402
Ağaç Dostu

Kuruyan yerleri kestim 1 haftadır gözlemliyorum kuruma durdu gibi artık yaza kadar dokunmuycama ama sanki şimdi şekli daha güzel . Yeni olan yapraklarda soguktan galiba buruştu biraz bende içeri aldım , hala bonsaimin türünü ögrenemedim

Eski 27-11-2014, 09:37   #403
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
sayın slash1905
bendede aynı türden mevcut benimki balkonda ve son 1 ayda tüm yapraklarını döktü.

türkcesi su ladini olan bu tür soğuğa ve bol suya dayanıklı bir tür benim bildiğim,o yüzden dışarda durabilir ,dondan korunmak kaydı ile..

bence dışarda tutun yapraklarını döksün ilkbahardan öncede bir kısım kök budaması ve yeni toprakla hayatına dışarda devam etsin.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 12:02   #404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
sayın slash1905
bendede aynı türden mevcut benimki balkonda ve son 1 ayda tüm yapraklarını döktü.

türkcesi su ladini olan bu tür soğuğa ve bol suya dayanıklı bir tür benim bildiğim,o yüzden dışarda durabilir ,dondan korunmak kaydı ile..

bence dışarda tutun yapraklarını döksün ilkbahardan öncede bir kısım kök budaması ve yeni toprakla hayatına dışarda devam etsin.
öncelikle verdiğiniz cevapla için çok teşekkürler. Ben bu ağaca içeride bakıyorum. Kaloriferli evin havasından kötü etkilenmiş olabilir diye de düşünmüyor değilim. Bunun için sık sık su püskürtüyorum yapraklara. Suya dayanıklı olduğunu ben de okudum. Toprağı çok iyi ve çok geçirgen bir durumda ağacın. Tahliye deliklerini açtım ve birazda gübreledim, şuanlık yapabileceğim başka birşey varmı acaba, toprağı kaldırıp köklerine bakayım mı? tekrar teşekkürler.

slash1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 05:25   #405
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2014
Galeri: 6
Merhaba arkadaslar,

Yaklasik 6 aydir bonsai sahibiyim, ama bakımı konusunda pek fazla bilgim yok.
İlk aldığımda da yapraklarını döküp tekrar çıkmıştı ama iki üç hafta önce yapraklarını tamamen döktü, ben sanırım artik bi daha çıkmayacak derken dallarından değilde gövdesinden filizler çıkmaya başladı. 2 hafta içinde cok hızlı büyüdüler ama dallarında hiç bir gelişme yok.

Sizce bu normal mi? O dallardan tekrar yaprak çıkması gerekmez mi ? Gövdesinden oluşan filizler büyüyünce nasıl olacak oralardan da mı dallar oluşacak?

Ne yapmam lazım yardımcı olursanız cok sevinirim.
20141215_230126.jpg

20141215_230151.jpg

20141215_230231.jpg

Düzenleyen viebelle : 23-12-2014 saat 06:34
viebelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 12:58   #406
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn viebelle,

Fotoğrafa göre kesin bir fikir yürütmek hatalı olabilir, ancak şu kadarını söyleyebilirim ki: Bitkiniz tropik bir tür (ficus ginseng) ve eğer soğuk ortamda kalmışsa dallarda geri kuruma yapmış olabilir ve bu durumda bitki enerjisini yeni sürgünler çıkarmaya harcayabilir.

Bitkinizde yeni çıkan sürgünler aşı kısmının altından çıkmışa benziyor, dolayısıyla kuruyan dallar ile yapısı ve özellikleri aynı olmayacaktır. Bitkinizin türü ve bakım koşullarını araştırarak daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

Eski 21-12-2014, 06:22   #407
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Verdiğiniz bilgiler icin teşekkür ederim Sakaki,

Önceden salonda duruyordu sanırım o yüzden kurudu pek aydınlık değildi soğukta da kalmış olabilir. Mecburen oraya koymak zorunda kalmıştım.
Ama tamamen kuruyunca aklım başıma geldi başka bir yere koymam gerektiğini anladım. Şimdi mutfakta duruyor, sanırım orası daha iyi geldi çünkü o sürgünler mutfağa koyduktan sonra çok hızlı bir sürede büyüdüler.

Şimdilik hergün spreyleme şeklinde o kuru dalları suluyorum ama daha bi gelişme göremedim. Birde tamamen bonsaisi kuruyan bir arkadaş dalların tamamını suya batırıp biraz bekletmiş öyle yapinca tekrar o dallardan cıkmıslar.

Siz ne düşünürsünüz bu konuda bende öyle birşey yapsam işe yarayabilirmi? Bana mantıklı geldi ama sizede danışmak isterim.

Düzenleyen viebelle : 23-12-2014 saat 06:39
Eski 22-12-2014, 11:51   #408
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viebelle Mesajı Göster
Birde tamamen bonsaisi kuruyan bir arkadas dallarin tamamini suya batirip biraz bekletmis oyle yapinca tekrar o dallardan cikmislar.

Siz ne dusunursunuz bu konuda bende oyle birsey yapsam ise yarayabilirmi? Bana mantikli geldi ama sizede danismak isterim.
Açıkçası tam olarak anlayamadım bu tekniği!?
Bitkiyi ters çevirip dallar suyun içinde ama kökler dışarıda kalacak şekilde mi suya daldırmış? Yoksa saksısı ve kökleriyle birlikte mi suya daldırmış?

Böyle bir şey şu ana kadar ne duydum ne de işittim açıkçası. Dallar tamamen ölmediği için bitki yeniden sürgün vermiş ve arkadaşınız da bu tesadüfi olayı bu uyguladığı yönteme bağlamış olabilir

Eski 23-12-2014, 06:08   #409
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Bitkiyi ters çevirip sadece dalları suyun içine batırmış . Dediğiniz gibi biraz tesadüf olabilir, daha önce benimki de bütün yapraklarını döküp kendi kendine çıkmıştı.

Sanırım artık onu uygulasamda işe yaramaz gibime geliyor çünkü bugün o kuru dalları incelerken dokunduğumda kırıldı. Sanırım iyice kurumuşlar. Şimdi ne yapmam lazım o dallarla kesersem eğer cok garip bir görüntü oluşacak.

Fırsatım oldukca forumdaki bonsailer hakkında paylaşılanları okumaya çalışıyorum. Daha yolun cok başındaymışım meğer Öğrenmem gereken çok şey olduğunu fark ettim.

Sakaki beğendi.

Düzenleyen viebelle : 23-12-2014 saat 06:40
Eski 23-12-2014, 11:58   #410
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bitkiler yapraklarından da nem ve besin alabilirler. Hatta bazı iç mekanda yaşayan türler yapraklarına su püskürtülmesinden çok hoşlanır; bunun nedeni bitkinin doğal ortamındaki nem ve rutubetli ortamı bizim ona yapay olarak elimizle sağlayışımızdandır. Hatta bazı gübre türleri topraktan vermek yerine yapraklara püskürterek verilmesi önerilir. Yine yukarıda söylediğim gibi bitkilerin yapraklarından nem ve besin emme yeteneğinden kaynaklanıyor.
Bonsai'lerde kurumayla ilgili bir çok vakayı gerek forumdan gerekse çevremizden gördüm. Acil ağaç kurtarma operasyonlarında bana çok danışanlar olmuştur. Ama Sn.viebelle söz ettiği yöntemi ilk defa duydum ve bir mantığa oturtamadım.
Saksıyı olduğu gibi içi su dolu başka büyük bir kovanın içine daldırıp (daldırma yöntemi) saksıyı bir kaç saniyeliğine, toprak doyuncaya kadar bekletildiğini gördüm. Bu yöntemi de bir çok neden ötürü önermediğimi hemen belirteyim.
Fakat dallarının su kabının içine daldırılıp bekletilmesinin ne gibi bir etkileşime ve nasıl bir işlevle ağacı kurtarabildiğine çok anlam veremedim. Çünki yapraktan alınabilecek nem ve su miktarı ne yaparsanız yapın bellidir ve kurumaya yüz tutmuş bir ağaçta ne işe yarar. Birde bazı türler yapraklarının ıslanmasında hiç hoşlanmaz ve en kısa zamanda yapraklarını kurutarak döker ve ayrı bir strese girer.
çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 23-12-2014, 12:14   #411
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viebelle Mesajı Göster
Şimdi ne yapmam lazım o dallarla kesersem eğer cok garip bir görüntü oluşacak.

Fırsatım oldukca forumdaki bonsailer hakkında paylaşılanları okumaya çalışıyorum. Daha yolun cok başındaymışım meğer Öğrenmem gereken çok şey olduğunu fark ettim.
Samimi konuşacak olursak, marketlerde satılan bir ficus ginseng'i ne kadar güzel bir şekle getirseniz de ve ne kadar iyi baksanız da bonsai açısından değerinin neredeyse SIFIR olduğunu söylemek yanlış olmaz. Marketlerde satılan benzerleri gibi bu bitkinin de tamamen ticaret amacıyla (para kazanmak için) üretilmiş olduğunu unutmayınız.

Hem maddi, hem manevi hem de bonsai açısından esas değerli çalışmalar, uygun bir ağaç/fidan bularak veya tohum ile sizin sıfırdan başlayacağınız çalışmalar olacaktır. Zaten bonsaiyi de ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Marketten satın alınan bir bitkiyi budayıp durmak, dürüst olmak gerekirse sadece para ve zaman kaybıdır, kaldı ki bonsaiye bu şekilde giriş yapan arkadaşlarımızın çoğu, bu tür bitkileri kısa süre içerisinde kaybettiğinden daha işin başındayken şevkini kaybetmekte.

Umarım bu şevkiniz kırılmaz ve doğru yöntemlere yönelerek bizlerle bir arada yürütürsünüz bu sanatı

Eski 26-12-2014, 07:12   #412
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Verdiğiniz bilgiler ve araştırmalarım sayesinde bonsaiye olan merakım daha da arttı. Bu forumu oluşturan emeği geçen herkese teşekkürler. Bu forumun sayesinde çok güzel ve yararlı bilgiler edindim. Bonsai sanatının anlamını daha iyi öğrendim.

Ficus ginsengden ümidimi kestim artık. Dediğiniz gibi bonsai için pek bi anlam ifade etmiyormuş ficus ginsengler. Daha önce de okumuştum forumda.

Artik bahar gibi ardıç fidanı almak istiyorum ama daha tam karar veremedim. Ardıç başlamak için daha uygun diye okumuştum. Neyse bunu onunla ilgili konudaki arkadaşlara sorucam.

Ben de cocuklarima bırakabileceğim bir bonsaim olsun istiyorum inşallah başarırım

Sakaki beğendi.
Eski 26-12-2014, 11:57   #413
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu Bonsai, Amerikalı bir bonsacinin ficus Ginseng Bonsai'si. Benim bugüne kadar gördüğün en güzel Ginseng Bonsai; ama herşeye rağmen yinede hiç tatmin edici değil ve gerçek bonsai ruhundan çok uzak.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_6150.jpg (64.5 KB, 71 views)
Eski 06-01-2015, 14:07   #414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2014
Merhaba,

Yaklaşık 1-2 aydır bonsaim bu şekilde.
Yapraklarını döktü ve kuruyup ölmesinden korkuyorum.
Toprağı besinsiz kalmış olabilir mi? Ya da bu süreçte neler yapabilirim?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1x0lNm.jpg (35.8 KB, 60 views)
Dosya Türü: jpg SDukej.jpg (35.6 KB, 60 views)
Dosya Türü: jpg XNhSVf.jpg (35.8 KB, 61 views)
zzpeb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 18:38   #415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Wink Sorun Nerede bulamadım

Merhaba Arkadaşlar.

Forumda yardım istemekten başka çarem kalmadı. Umarım bana yardımcı olabilecek tecrübeli Arkadaşlar yardımcı olurlar. Konuyu şöyle özetleyeyi. Resimdeki Yeşim Ağacını ve Türünü bilmediğim diğer ağacı 2 hafta önce internetten satın aldım. Ağaçlar geldiğinde çok iyi durumdaydılar. Ağaçlar yatak odamda duruyorlar. Yatak odası Güney yönünde ve camdan içeriye güneş görüyor.
Ağaçları aldığım gün saksılarını değiştirdim, ve dolayısıyla daha büyük saksıya koyduğum için Toprak da satın aldım ve ilave ettim.
Ama her ne sebepten bilmiyorum, resimdede gördüğünüz üzere Ağaçlarım ölmeye başladı, yaprakları dökülmeye başladı. Ne yapabilirim bilmiyorum.
Lütfen değerli fikirlerinizi ve bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Şimdiden herkese Teşekkür ederim ve iyi Forumlar dilerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG0115[1].jpg (71.7 KB, 98 views)
Dosya Türü: jpg IMAG0113[1].jpg (71.0 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg IMAG0112[1].jpg (70.8 KB, 96 views)
Milla beğendi.
Akhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2015, 10:28   #416
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
sn.Akhan

birkaç madde sıralayayım
-koklerle oynadıysanız tepki verebilirler
-güneş veya ısı varsa nem ve havalandırmada olmalı
-fazla sulama olabilir
-saksıların altında suyu tahliye edecek delikler varmı ? gibi.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2015, 11:47   #417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Galeri: 3
Sn Akhan,bence derhal balkona çıkarın ,bu tür bitkiler açık havayı sever .Birden güneşe koymayın ,çürürler,çünkü çok sulamışsınız.Yani açık balkonda ,havadar,az güneş gören bir bölümde dışarı alıştırın.Toprak iyice kuruyana kadarda sulamayın.

Yenisu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2015, 23:12   #418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Merhaba arkadaşlar,
Ağaçları aldığımdan buyana hiç sulamadım. Sadece saksı değiştirdim, saksılar resimde de görüldüğü gibi plastik ve alt kısmında delikleri bulunmuyor. Sadece gündüzleri mi balkona koyayım geceleri çok soğuk oluyor zararı olmazmı? Nasıl saksı kullanmam gerek? Gündüzleri balkonda dursa yeterli olurmu acaba?

Akhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 14:22   #419
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zzpeb Mesajı Göster
Merhaba,

Yaklaşık 1-2 aydır bonsaim bu şekilde.
Yapraklarını döktü ve kuruyup ölmesinden korkuyorum.
Toprağı besinsiz kalmış olabilir mi? Ya da bu süreçte neler yapabilirim?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim
Bu sorunun cevabını fotoğrafa göre vermek gerçekten zor.
Yaprak döken bir tür olduğu için kışın yaprağını doğal olarak dökmüş olabilir, aşırı sulamadan ötürü kök çürümesi olabilir veya uzun süre susuz kaldığı için kurumuş da olabilir. Bu koşullardan hangisi size uyuyor bilemem ama kafanızda bunlardan birisinin netleşeceğini sanıyorum.

Eski 11-02-2015, 14:27   #420
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Ağaçları aldığımdan buyana hiç sulamadım. Sadece saksı değiştirdim, saksılar resimde de görüldüğü gibi plastik ve alt kısmında delikleri bulunmuyor. Sadece gündüzleri mi balkona koyayım geceleri çok soğuk oluyor zararı olmazmı? Nasıl saksı kullanmam gerek? Gündüzleri balkonda dursa yeterli olurmu acaba?
Bitkileriniz soğuk + nem + koyu gölge ortamı sevmeyen türlerdir. Bu üç koşul bir araya geldiğinde böyle tepkiler görmeniz normaldir. Aşırı sulamıyor hatta çok az su vermiş olabilirsiniz ama toprağı çok nem tutucu özellikteyse fark eden birşey olmaz. Bir de üstüne soğuk ve ışık almama durumu birleştiğinde yapraklarda sararma ve dökülmeler meydana gelir.

Size her ne kadar aydınlık bir ortam gibi gelse de, güneş ışığı isteği çoktur bu türde.

Dışarıya çıkarmanızı tavsiye etmem; dediğim gibi, özellikle yeşim ağacı soğuğa karşı duyarlıdır. Kışın içeride ama bol ışık alan bir yerde aşırı sulamadan ve nem tutucu özellikte topraktan kaçınarak bakmanız gerekir.

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024