agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2013, 18:59   #301
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekşi erik Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

ağaçlar.net'i sıklıkla takip ediyorum özellikle limon ağaçları ve orkideler konusunda forumlardan değerli bilgiler edindim. ancak bonsai bakımı hakkında hiç bilgim yok. Daha önce yazılanları okumama rağmen ne yapmak gerektiğini kestiremedim. Şöyle ki; İşyerinden arkadaşıma gelen bir bonsainin durumu epey vahim. Yardımlarınızla becerebilirsem canlandırmayı çok isterim. Buradan yaptığım araştırmaya göre türü ficus retusa olabilir. Tamamen kendi kaderine terk edilmiş gibi duruyor. Orta kısımları kuru dallarla dolu, yanlarda yer alan yeşil yapraklar çok cansız ve dökülmek üzere. Bitkiyi tutup kaldırınca saksısından tamamen ayrılıyor. Köklerde ve bitkide zararlı bir böcek tespit edemedim. Aşırı sulama yapılmamış. Uzun aralıklarla sulanmış. İç mekanda, aydınlık, biraz akşam güneşi alan bir yerde yaşıyor. 2.5 yıldır hiç bir gübreleme toprak değişimi budama vs. de yapılmamış. Kök çürüğü olabilir mi? Buna göre acil bir tedaviye başlamak gerekir.
Görüş ve önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.
Teşekkürler.
Merhaba sn ekşi erik,

Aslında sorunun nedenini soru mesajınızda kendiniz az da olsa vermişsiniz.

Bitkinin 2,5 yıl boyunca hiç bir besin alamaması, tropik bir bitki olmasına rağmen nem ve güneş ışığını yetersiz alması, buna bağlı olarak muhtemelen köklerin sulandıktan sonra uzun süre nemli kalması... tüm bunlar elbette büyük bir sorun!

Bitkinize şu an asla gübre/besin vermeyin, sağlığı bozulmuş bir bitkiye besin/gübre takviyesi durumu kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Bitkinizi en kısa sürede dış ortama alın ama sağlığına kavuşana kadar da direk güneş ışığı altına yerleştirmeyin.

Mümkünse serin ve güneş ışığını doğrudan almayan bir saatte genişçe bir saksıya aktarın ve saksıyı doldurmaya yetecek kadar toprak ilave edin.

Bitki sağlığına kavuşursa/kavuşunca gerekli ortamına alır, besin takviyesine başlarsınız.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 22:18   #302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn ekşi erik,

Aslında sorunun nedenini soru mesajınızda kendiniz az da olsa vermişsiniz.

Bitkinin 2,5 yıl boyunca hiç bir besin alamaması, tropik bir bitki olmasına rağmen nem ve güneş ışığını yetersiz alması, buna bağlı olarak muhtemelen köklerin sulandıktan sonra uzun süre nemli kalması... tüm bunlar elbette büyük bir sorun!

Bitkinize şu an asla gübre/besin vermeyin, sağlığı bozulmuş bir bitkiye besin/gübre takviyesi durumu kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Bitkinizi en kısa sürede dış ortama alın ama sağlığına kavuşana kadar da direk güneş ışığı altına yerleştirmeyin.

Mümkünse serin ve güneş ışığını doğrudan almayan bir saatte genişçe bir saksıya aktarın ve saksıyı doldurmaya yetecek kadar toprak ilave edin.

Bitki sağlığına kavuşursa/kavuşunca gerekli ortamına alır, besin takviyesine başlarsınız.
İlginiz için çok teşekkür ederim. Türünü doğru tespit edebilmiş miyim acaba?
Götürdüğüm bir çiçekçi % 60 oranında kuruduğunu bu şekilde kurtulsa bile güzel bir bitki olmayacağını, naylon bir torbaya su koyup içinde sıcakta bekletirsem kuru kısımlardan filiz vereceğini ( patlatma yapar olarak ifade etti ama sanırım filiz vermeye kastediyor ) söyledi. Bu öneriye pek sıcak yaklaşmadım. Bu öneri ile ilgili görüşünüzü de paylaşırsanız çok sevinirim. Bir de kök çürüğü var mı ve budama yapmalı mı. Bu konularda da kararsız kaldım.

ekşi erik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 22:42   #303
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekşi erik Mesajı Göster
İlginiz için çok teşekkür ederim. Türünü doğru tespit edebilmiş miyim acaba?
Götürdüğüm bir çiçekçi % 60 oranında kuruduğunu bu şekilde kurtulsa bile güzel bir bitki olmayacağını, naylon bir torbaya su koyup içinde sıcakta bekletirsem kuru kısımlardan filiz vereceğini ( patlatma yapar olarak ifade etti ama sanırım filiz vermeye kastediyor ) söyledi. Bu öneriye pek sıcak yaklaşmadım. Bu öneri ile ilgili görüşünüzü de paylaşırsanız çok sevinirim. Bir de kök çürüğü var mı ve budama yapmalı mı. Bu konularda da kararsız kaldım.
Türü microcarpa değil, ficus ginseng sanırım.
Çiçekçinin verdiği öneri sanırım çiçek satarken kullandığı yöntem... hiç denemedim böyle bir şey ama pek mantıklı gelmedi bana!

Kuruyan kısımları temizleyin, iyi olur. Bir de söylemeyi unuttuğum bir şey daha var: toprağın nemi kurumaya yüz tuttuğunda sulayın sadece, toprak ıslak veya aşırı nemli ise sulamayın!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 22:59   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2013

Bana da biraz saçma geldi. Kocakarı ilacı gibi.
Dediklerinizi uygulayacağım.
Kurtarabilirsem, resimleri paylaşırım
Yardımlarınız için çok teşekkür.

Sakaki beğendi.
ekşi erik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2013, 09:57   #305
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2011
uzunca bir aradan sonra merhaba yeniden..

6.sayfa 175 numaralı mesajdaki bonsaim yaprak dökmeye devam etti etti etti. hatta bir dalı kurudu eşim kesti o dalı. sevmedi evimizi ne yapsak nafile dedik ve cam balkona koyduk. canlandı. artık yaz kış devamlı cam balkonda duruyor. Ankara' da yaşıyoruz. kışın balkon 3-5 dereceye kadar düşüyor yine de tek yaprak kaybı yok. soğuk etkilemiyor. meğer kuzumun tek istediği bol ışık imiş. ilk fırsatta resmini de eklerim.

Özgür Tosun ve Sakaki beğendi.
simran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 22:30   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Merhaba,sayfayı okudum ama kendi başıma bir sonuca varamayacağımı fark ettim,bu yüzden sormak istediğim birkaç soru var. Ağacımın yaprakları özellikle son zamanlarda olmak üzere bir kaç aydır yoğun şekilde dökülmeye başladı. Bir taraftan da yeni yaprak vermeye devam ediyor.Mevsim dolayısı ile normal bir durum mu yoksa hasta olabilir mi? Geçen sene boyunca yaz ve kış odada baktım fakat bu yaz camekanlı balkonuma geçirdim,bu da etkilemiş olabilir mi? Ek olarak sormak istediğim bir şey daha,geçen sene oda içerisinde baktığım için soğuk bir ortamda henüz bulunmadı,fakat kışı geçirmeleri gerektiğini aksi halde yaprak dökümüne girip daha sonra ölebileceklerini okudum,bu da yaprak dökme sebeplerinden biri olabilir mi ve bu seneyi her ne kadar çok soğuk olduğu için orada bırakmaya kıyamasamda camekanlı balkonda mı geçirmeli?Biraz uzun oldu ama benim gibi bir acemiye yardımcı olursanız çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim =) http://www.agaclar.net/forum/attachm...-14.42.372.jpg

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (33.1 KB, 154 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (13.2 KB, 153 views)
Kaddy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 02:22   #307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2013
Arkadaşlar merhaba,
Bonsaim çok kötü durumda, cinsi 'Ulmus Parvifolia'. Yaprakları son bir ay boyunca çok canlı ve giderek gürleşiyordu. Aptal Ben, koçtaştan bonsailer için özel olan çiçek coşturan aldım ve, kullanım talimatında belirttiği gibi bir kapağa 1 litre su koyup hafta boyunca bonsaime verdim. Daha sonra bir gün kalktığımda yapraklar cansızlaşmıştı. Şuan yapraklar tamamen cansız ve kurumuş durumda. Çok gür ve canlı olan yapraklar birden kurudu. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin. Manevi değeri çok yüksek onu kaybedemem... Lütfen yardım edin arkadaşlar.

ayazgokhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 02:28   #308
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Sayın ayazgokhan,

Öncelikle ağacınızın yakın çekim bir iki fotoğrafını eklerseniz daha sağlıklı olacaktır.
bir zararlıdan kaynaklıda olabilir.
Karaağaçlarda en çok görülen zararlılardan biri kırmızı örümcektir, çok hızlı bir şekilde yapraklarını döküp cansızlaşmasına sebep olur.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 02:56   #309
Yeni Üye

Merhaba, cevabınız için çok teşekkürler,
Resimlerini hemen yüklüyorum. Yalnız ben aceleyle yanlış birşey daha yaptım galiba, saksıdan çıkarıp su dolu kaba aldım...

sguwt.jpg

sguxc.jpg

sguxs.jpg

----------
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Düzenleyen Sakaki : 09-09-2013 saat 11:46 Neden: fotoğraflar eklendi
Eski 09-09-2013, 14:02   #310
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Telefondan girdiğim için çok net göremiyorum, gördüğüm kadarıyla ağacınız karaağaç değil. Çin kuş eriğine benziyor. Su dolu kaptan çıkarıp tüm kuru yaprakları toplayıp gölge bir yerde muhafaza edin. Birde keskin bir bıçak ya da falçata ile gövdeden küçük bir kabuk kaldırıp yeşil mi değil mi bi bakın.

Eski 09-09-2013, 14:30   #311
Yeni Üye

Merhaba Ferit bey,

Tavsiyelerinizi yaptım. Kabuğu kaldırdığımda yeşil bir görüntü var. Ne yapmalıyım?

Teşekkürler

Eski 09-09-2013, 15:15   #312
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Merhaba sayın ayazgokhan,

ağacınız yaşıyor demek ki, dediğim gibi tüm yapraklarını saplarından kesin, üzerinde hiç yaprak bırakmayın.

Daha sonra su dolu kabın içerisinden çıkarıp saksısına toprağı bozulmadan oturtun.

Direk güneş ışığı almayacak şekilde pencere yakınına bir yere konumlandırın.

toprağı kurumaya yakın sulamasını yapın, tekrar filizlenecektir.

Geçmiş olsun

Eski 09-09-2013, 16:32   #313
Yeni Üye

Ferit bey yardımlarınız için çok teşekkürler.
Sizi yordum ama bir sorum daha olacak. Toprağı çok azaldı suya koyduğum için. Nereden temin edebilirim? Standart çiçek toprakları olmaz sanırım. ?
Teşekkürler

Eski 09-09-2013, 16:39   #314
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Şu an için öncelik ağacın yaşaması.

Eğer yaşar ise bir kaç ay sonra toprak değişimi yapmanız zaten gerekecektir, o yüzden şu an için bulabildiğiniz torf ya da bahçe toprağı gibi topraklarla ilave yapabilirsiniz köklerini ellemeyin mümkün olduğu kadar.

Eski 09-09-2013, 16:55   #315
Yeni Üye

Ferit Bey,
Sulamayı nasıl yapmalıyım? Bir çok bilgi var ama hepsi de çok ayrı şeyler. Sizce nasıl bir sulama yapılmalıdır bu durumda?
Teşekkürler

Eski 09-09-2013, 17:00   #316
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Gökhan bey,

Şu an için su dolu bir kaptan çıkarmış olduğunuz için 2-3 gün su ihtiyacını olmayacaktır.
Bir iki gün sonra toprağını kontrol edin, nemi azalıp toprak kurumaya yakın sulama yapın.

Sulamasını da saksı ile birlikte su dolu bir kabın içene oturtup toprak suya doyduğunda çıkartarak yapın. Bu işlem yaklaşık 4-5 dk gibi bir süredir, uzun süre tutmayın suyun içinde.

Eski 09-09-2013, 17:13   #317
Yeni Üye

Çok teşekkürler Ferit bey,
Umarım toparlanır.
İyi günler.

Eski 17-09-2013, 15:39   #318
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Bonsaiyi sera içine almak faydalı olur mu?

Fukien tea cinsi bonsaim kurumak üzere. Tüm yaprakalrını aniden döktü. Bu mevsim yaprak dökme mevsimi bilmiyorum. Bugün çiçeklerden anlayan birine bahsettim bu durumdan. Şeffaf renkte poşetin içinde bir hafta kadar beklet dedi. Bu faydalı olur mu sizce?

Alıntı:
Merhabalar; İzmirin şebeke suyu bitkiler için biraz sorunlu malesef. Sulamayı şebeke suyu olmayan su ile doldurduğunuz bir kapta, (suyun ph' ı 5,5-7 aralığında olursa daha iyi olur) daldırma yöntemiyle yapmanızı öneririm. Böylelikle ozmotik basıncı normal seyrine döndürebilirsiniz. Bitkinizin problemi daha çok; fazla gübreden veya yanlış gübreden kaynaklı, kök yanması ve kök çürümesiymiş gibi görünüyor. Dış mekanda rüzgar almayan, doğrudan güneş almayan bir yer de çözüm olabilir ancak, şu an ağacın sadece gövdesi canlı ve gövdedeki su da çekildiği zaman ağaç ölecek, rüzgar, güneş, düşük nispi nem v.b. unsurlar da bu süreci hızlandıracak. 5 ya da 10 litrelik pet su şişelerinin altını keserek ve üst kapağını açarak ağacınız için ideal bir mini sera ortamı oluşturabilirsiniz. Bu sera, ağacınız fotosentez için gerekli yeni kök ve yaprak sistemini oluşturuncaya kadar geçecek sürede gövdenin nem dengesini koruyacaktır. % 70-85 aralığında nemli bir ortamda (sera ortamında) ağacınız kendisini sağaltmak için zaman kazanacaktır.
Umarım sorununuzun çözümüne yardımcı olur.
Bonsaide Kuruma

Düzenleyen taisenberg : 17-09-2013 saat 16:10
taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 15:36   #319
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bitkiyi fotoğraflasanız iyi olurdu. Danıştığınız kişi bir sera önermiş. Sorun köklerdeyse çok etkili olmaz.
Nasıl suladığınızı, nerede hangi şartlarda baktığınızı söylerseniz daha iyi değerlendirebiliriz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 00:40   #320
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bitkiyi fotoğraflasanız iyi olurdu. Danıştığınız kişi bir sera önermiş. Sorun köklerdeyse çok etkili olmaz.
Nasıl suladığınızı, nerede hangi şartlarda baktığınızı söylerseniz daha iyi değerlendirebiliriz.
4. ve son hazır bonsai denememdi bu. Artık hazır bonsai ile uğraşmayacağım. Sera olayını deniyorum şimdi. İşe yararsa yarar yaramazsa da yapacak bişey yok. Hepsinde aynı şey oluyor. Yapraklar büyüyor hatta çiçekler açıyor yeni yaprak veriyor. Birden yapraklar dökmeye başlıyor. Neden olduğunu anlamış değilim. Çiçeklerin durdukları yer aynı. Hatırlamıyorum diğerlerini ama mevsim olarak tam bu aralar oluyor sanırım.

taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 12:43   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2013
Merhaba arkadaşlar, bonsai yetiştirmeye yeni başladım.

06/09/2013 tarihinde bonsai ekim kiti alarak tohumdan ektiğim Erguvan ağacım, 18/09/2013 tarihinde aşağıdaki fotoğraftaki gibi olmuştu. Fakat geçen haftalarda işler ters gitmeye başladı ve mevcut yaprakları solmaya başladı. Daha sonra yeni bir dal daha çıkarmaya başlayınca umutlanmıştım. Ama bu sabah baktığımda o yaprağın dalının da açık yeşile döndüğünü gördüm. Fotoğrafları ekledim.

Pazartesi, çarşamba ve cuma olmak üzere haftada 3 kere sulama yapıyorum, her sabah saat 9'da direk güneş ışığına bırakıyorum ve akşam perdeyi indiriyorum. Herhangi bir gübre uygulamadım.

Direk güneş ışığına koymam mı sorun oluyor, yoksa çok mu suluyorum acaba diye düşünmeye başladım.

Yorumlarınızı ve yönlendirmenizi bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 18092013.jpg (42.3 KB, 113 views)
Dosya Türü: jpg 08102013_1.jpg (38.0 KB, 112 views)
Dosya Türü: jpg 08102013_2.jpg (43.1 KB, 110 views)
Dosya Türü: jpg 08102013_3.jpg (50.9 KB, 112 views)

Düzenleyen Prayer : 08-10-2013 saat 12:45 Neden: Yazıya ekleme yapmak
Prayer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 17:03   #322
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Merhaba sayın Prayer

Öncelikle ağacınız erguvan değil bana göre Gülibrişim.
Albizia julibrissin (Gülibrişim Ağacı)

Diğer konu ise maalesef ağacınızı kaybediyorsunuz.Sulama periyodunuz çok sık ve toprak harcınızda sanki onu yakmış gibi.

Umarım kurtarırsınız...

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 08:36   #323
Yeni Üye

Merhaba Sayın merlict

Evet, fidanım sanırım Gülibrişim. Sulama sıklığını azalttım, direk güneş ışığında değil de perde arkasından güneş alacak şekilde bir yere aldım. Sulama sıklığı ile ilgili bir öneriniz ya da başka bir öneriniz var mı ? İnşallah fidanımı yaşatabilirim.

merlict beğendi.
Eski 10-10-2013, 20:53   #324
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Tavsiyem toprağını sadece nemli tutun, sulu olmasın ve kurumadan su vermeyin.Saksı altında kab varsa onu da alın, tabana süzülen su orda bekleyip toprağın alt kısmı su içinde olmasın.

Umarım yaşatabilirsiniz.

Eski 11-10-2013, 09:58   #325
Yeni Üye

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, elimden geleni yapacağım.

Eski 10-11-2013, 18:02   #326
Yeni Üye

Öncelikle merlict'e yorumları ve tavsiyeleri için teşekkür ederim. Yaklaşık 1 aydır, ağaç fidanım ile olduğundan daha fazla ilgileniyorum. Bugün toprağına az bir miktar arkadaşımdan aldığım solucan gübresi ve torf karıştırdım. Aşağıda birkaç resim ekledim, dalları filan döküldü ama sanki iyi durumda gibi gözüküyor.

Sizin yorumlarınız nedir ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0970.jpg (70.8 KB, 95 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0971.jpg (70.9 KB, 91 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0973.jpg (51.8 KB, 92 views)
merlict beğendi.
Eski 12-11-2013, 12:08   #327
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Neden onu mevcut saksısından dışarı çıkardınız.Amacınız saksı değiştirmek ise biraz erken yok şaşırtmak ise gerek yoktu.Bu şekilde hem gelişimini yavaşlattınız, hemde ağacı strese soktunuz.Umarım kılcal kökler zarar görmemiştir.

Bana sorarsanız yapmayı planladığınızı önceden danışın, sonra sonuca katlanıp üzüntü yaşamayın.

Eski 15-11-2013, 21:20   #328
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2013
Merhaba ben forumda yeniyim,konu açamadım. 4 gün önce kızılaydan aldığım bonsaimin türünü bilmiyorum ve yaprakları döklüyor.Yanlış mı suluyorum yoksa yaprak dökme mevsimimi ???

kommeausdeutsch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2013, 21:37   #329
Yeni Üye

teşekkürler.

erencaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2013, 21:41   #330
Yeni Üye

arkadaşlar IKEA'dan 5 gün önce türünün carmona fukien tea türü oldugunu anladığım bir bonsai aldım. her aksam düzenli suluyorum. saksısını ve topragını değiştirmedim. Fotoğraflarını aşağıdaki linke yükledim. Sizce ne yapmam gerekir bakım için? Evde direkt cam kenarına yakın olmayan bir masa üzerinde bulunuyor. Dün çiçek tomurcukları açtığını farkettim.Bir yandan da hafifce dokundugum yapraklar dökülüveriyor, sararma az var pek yok fakat gövdenin toprakla birleştiği yerde beyazlanma var fotoğraflarda da görülüyor dikkatli bakarsanız. Forumda bi arkadas bunun için saksı ve toprak değişimi yaptıgını ve düzeldiğini söylemiş. Sizce ne yapmalıyım genel olarak?

erencaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024