agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2010, 17:20   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Toprağını değiştirmek istiyorum bonsainin, forumda torağına dere kumu katılması gerektiğini okudum, onu nerden bulabilirim. Hazır satılan bişey mi? Yoksa kendim biryerden bulsam oluyor mu?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 19:06   #152
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Toprak karışımı için gerekli çakıl ve derekumu gibi malzemleri etrafınızda bu tür malzeme bulaçağınız en yakın yerler akvaryumcular.
ORada satılan akvaryum kumları çakıları işinizi göreçektir.
Noteniz kabuklularının kıırlmış halde olduğu karışımlardan değilde direk kum mil türevi malzemelere bakınız.
BUnu forumda yer alan toprak karışımlarında ki oran ile tkarıştırın .
TOrf olarak adı geçmekte olan mazlme ise Çİçekcilerde satılmakta olan Saksı toprağı adı altındaki malzemeleridir.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 19:37   #153
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Dere kumunu eğer ortamınz uygunsa herhangi bir dere yatağından kendiniz elde edebilirsiniz.
İnşaat malzemesi satan yerlerdeki kum da dere kumudur. Onu alıp yıkayıp eleyip kullanabilirsiniz.
Akvaryumlara gitmeyin bedavaya elde edeceğiniz kum için gereksiz yere ödeme yaparsınız. Size lazım olan bir avuç kadar kum.

Milden kesinlikle uzak durun karışım için hiç uygun olmayan bir malzemedir.

Torf üzerinde torf yazılı olan bir malzemedir. Saksı toprağıyla ilgisi yoktur.
Saksı toprağı da torf da kullanmanız mümkündür ama iki ayrı malzemedir. Herhangi bir yerden bulacağınız bahçe toprağı işinizi görür. Eğer ihtiycınız bir saksı içinse torfa para yatırmayın.

Sıkça tekrarlamam gerekiyor. Gerektiği kadar tekrarlayacağım sanırım.

Kavramlar düzgün ve içeriği gereği kullanılmalıdır. Keyfe keder kavramlara anlamlar yükelemek sadece karışıklığa ve yeni başlayanların anlamamasına yanlış uygulamalar yapmasına neden olur. Özelikle ben bunu biraz biliyorum diyenlerin kavramları kullanırken iki kere dikkatli olması gerekir.

Lüften buna dikkat ederek yazalım yazacaklarımızı.

Düzenleyen memet : 15-10-2010 saat 06:43
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 22:28   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Çok teşekkür ederim Sayın Bonsaisan ve Mehmet bey. Toprak değişimiyle biraz olsun toparlanır inşallah bonsaim.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 17:32   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2010
sevgili hocalarım bende bir bonsai fanatiğiyim.3 tane ağacım var.fakat birinde çözemediğim bir sorunla karşılaştım ve yardımlarınızı bekliyorum.ağacımın yaprakları buruşuk ve uç kısımlarından karararak dökülüyor.yeni çokan filizlerdede aynı sorun yaşanıyor.tavsiyeniz için şimdiden teşekkürler..

hunter_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 17:55   #156

memet's Avatar

Ağacınızı fotoğraflamanız mümkün mü?

İzmir'de bonsaici çok. Siz ne tarafta oturuyorsunuz?

Eski 23-12-2010, 18:47   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Genelde bonsailer disarda tutulmali(kimi tropik bitkiler icerde tutulsa bile zaman zaman disariya alinmali) ic mekanda tutalan bonsailer zaman icerisinde ic mekandaki olumsuzluklardan etkilenip sagligi bozulur.

Siz agacinizi disariya alamiyacaginizi dusundugunuze gore, onu iyi isik alan bir
yerde tutunuz. Sagligina kavusana kadar bir besin ve ya gubre vermeyiniz. Uzerinde kuruyan dokulmeye yuz tutmus tum yapraklari alin, budayin. Belki sagligina tekrar kavusur.

Kovaya daldirip sulama yontemini haftada bir yapabilirsiniz, havalar isindik sonra da duruma gore bunu haftada ikiye cikarabilirsiiniz agacinizi siz gozleyceginiz icin sulama konusunda da en iyi hesapli sulamayi siz yapacaksiniz.

Ortami nemli tutmak icin yapraklarina arada bir sprayla su puskurtebilirsiniz(Gunes gordugu bir zamanda yapraklarina su puskurturseniz su daklacilarinin yapraklari yakma olasiligi yuksektir.)

Kolay gelsin.
benim de aynı problemim var.Kütahya'da oturduğum için dışarıda tutamıyorum. ve subonsaimin yaprakları kurudu linke son fotoğraflarını yollamıştım ama cevap gelmedi.Acaba ben de saksımı suya daldırsam.?

hibo84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 19:10   #158

memet's Avatar

İlk olarak eklediğiniz fotoğrafların görüenbilmesi için boyutlarını uygun biçimde küçültmelisiniz. Sonra da artık yaşamayan ağacınızı bırakabilirsiniz.

Eski 23-12-2010, 21:54   #159
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın hibo84

verdiğiniz lik deki son ağaç yaprakları kahve rengiye dönmüş bonsai sie türü podacarpus taş porsuğu
Bu tür ibreli olduğu için aşırı suyu sevmez çin köklenli ve geleneksel bir tarz olan çin taşporsuğu aşırı suşlama **** sulada yapıan hata sonucu kök çürümesi problemi ile karşılaşmış ve büüyk ihtimal iiel kuryarak ölmüştür.
Yapılaç bir şey yok geçmiş olsun.
Saygılar.

Eski 24-12-2010, 00:21   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2010
beyler helal olsun size bea, ben de bu sitede millet bir şeyler biliyordur diye yazı yazıyorum.
2.5 ay önce İlex crenata ( ÇOBAN PÜSKÜLÜ ) olan ağaç bugün podacarpus taş porsuğu oldu. ( Bonsaisinin türünü öğrenmek isteyenler )
Bana üstündeki yosunları kaldır ve az sula denilmişti zaten. ben de toprağın üstü kuruyunca , aşağı yukarı gün aşırı suladım.

hibo84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 06:51   #161

memet's Avatar

Burada herkesin nöbetçi bonsaici olarak size her konuda doğru bilgiyi aktarma yükümlülüğü var sanıyorsunuz herhalde. Herkes bildiği kadarını aktarıyor. Hata da yapabilir, ithal ağaçların cinsi konusunda. Sonuçta çektiğiniz fotoğrafın kalitesi kadar tahmin edilebilir.

Ağacınızı gün aşırı suladıysanız da bunun kabahati sizin, kim size böyle bir sulama önerdi de, şimdi suçlusunu arıyorsunuz. Toprağı kurumadan ağacı suya boğmuşsunuz.

Sulama konusunda sayfalarca bilgiyi okumayı denemeliysiniz.

Eski 27-12-2010, 12:29   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2010
Selam arkadaşlar,
öncelikle bilgili arkadaşların bu bilgileri paylaşması ve bizim gibi bonsaiseverleri bilgilendirmesi çok güzel. umarım ileride ben de bu konuda bilgi sahibi oldukça gelen arkadaşları bilgilendiririm. ben bonsai konusunda daha çok yeniyim. bonsai merakım uzunca bir süreden beri vardı ben de 5 gün önce bauhaustan dayanamayıp bir bonsai satın aldım. cinsi karaağaç ya da zelkova. bordo saksısında daha yeni gelmişti yapımarkete. resmini şu anda işyerinde olduğum için gönderemiyorum ama zaten durumu çok kötü. yapraklarından tanıncak gibi değil belki gövdesinden anlardık cinsini. aldığım günden beri su vermedim en son dün akşam yapraklarının kuruduğunu görünce paniğe kapıldım hemen suladım ve canım önüne koydum. yaprakları sararmamış dökülmemiş sadece kuruyup büzülmüştü. Sizce kurtarma şansım nedir? bundan sonra nasıl sulama yapmalıyım? toprağını değiştirmeli miyim ya da gübre vermeli miyim? kendimi çok kötü hissediyorum bitki katili olmak istemiyorum. yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

sem_a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 20:43   #163

memet's Avatar

Birkaç nedenden zarar görmüş olabilir. İlki ortam değişkilliğinden sarsıntı geçirmiş olabilir.
Hazır bonsailer hangi koşullarda durduğu belli olmadığı için, siz ne yapsanız zaten bozulabilirler. Bu mevsimde beş günlük susuzluğun zarar vermesini düşük olasılık olarak görüyorum. Bütünüyle kuru değildiyse eğer toprak.
Sulamayı toprak kurumaya başaldıkça yapmakta yarar var. Bu mevsimde gübre vermeyin.

Toprağını uygun karışımları ayarlayıp değiştirmek iyi olur.
Birkaç fidan alıp devam edin. Başlangıçta sizin dışınızdaki süreçlerden de fidan kaybedebileceğinizi unutmayın.

Eski 28-12-2010, 07:55   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2010
Teşekkür ederim sn memet. bonsaimin resimlerini gönderiyorum. türünü bilmiyorum. ikinci resimde solmamış tek bir yaprağı var belki ordan çıkarılabilir ne olduğu ve ben de ona göre bakarım bonsaime. iç mekan ya da dış mekan olduğunu bilmiyorum çünkü. zelkova değilmiş ama. dün eve gidince su dolu bir leğene batırdım su kabarcıkları gidene kadar sonra da rüzgardan etkilenmesin diye serin ama kapalı bir balkona koydum. içeride solduğu için böyle belki de serini seviyordur dedim. bilmiyorum yaptığım uygulamalar mevsim itibariyle ile yanlış mı ama o kadar paniğe kapıldım ki benden kaynaklı olmasa bile insanın içi acıyor o kadar severek aldığım bir ömür bakmak istediğim canlıyı kurtarmak için her şeyi deniyorum. uygun toprak karışımını yapımarketlerde bulabilir miyim? hazır bonsai toprağı satılıyor markasıını bilmiyorum. yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotoğraf1.jpg (70.1 KB, 253 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf2.jpg (67.2 KB, 251 views)
sem_a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 16:17   #165

memet's Avatar

Bu susuzluktan çok kök çürümesi gibi duruyor. Yıkanmış elenmiş dere kumu, bahçe toprağı (torf ya da kompost) Ve ponza karıştırıp toprak karışımını elde edebilirsiniz. Bitkinin eski toprağını kökleri zedelemeden alın. Çürümüş kökler varsa makasla temizleyin, yeni toprağına yerleştirin. Kışın çok az sulama gerekeceğini unutmayın. Azar azar bardakla verin suyu.

Eski 28-12-2010, 22:58   #166
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın hibo

158 nolu mesajınızda verdiğiniz link deki sayın elenix 6. mesajda eklediği fotoğrafdaki ağaç podacarpus taşporsuğudur.
bana ait 160 nolu mesaj da yazanlar sizin 158 nolu mesajınızda verdiğinzi link ait ağaçın türü hakkında yazılmıştır.

161 nolu mesajınızda ise aşağıda şu şekilde yazıyor ve link vermişsiniz.
Alıntı:
beyler helal olsun size bea, ben de bu sitede millet bir şeyler biliyordur diye yazı yazıyorum.
2.5 ay önce İlex crenata ( ÇOBAN PÜSKÜLÜ ) olan ağaç bugün podacarpus taş porsuğu oldu. ( http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=849&page=19 )
Bana üstündeki yosunları kaldır ve az sula denilmişti zaten. ben de toprağın üstü kuruyunca , aşağı yukarı gün aşırı suladım.
Şİmdi bize sitemkar bir şekilde suçluyorsunuz ama vermiş olduğunuz link'e hiç baktınızmı?
Lİnkler de yakın zaman ait ve size ait hiç bir mesaj ve sorunuz bulunmamakta.

Siz vermiş olduğunuz linkleri yanlış olarak gönderiyorsunuz ve biz gönderdiğinzi mesajlara bakarak orada en yakın tarihli mesajda görülen ağaçı size söylüyoruz.
Ayrıca mehmet de değiği gibi fotoğrafdaki kalite ve çekim teknikleri ağaçı tam olarak tanımakda bizleri zorlar.
Kaldıki ben genelde fulu yani netsiz- ışık konusunda yetersiz-aşırı kontras -ters ışık -Düşük ışık koşularında çekilmiş olan fotoğraflarda türe ait bir belirginlik yok ise zaten ağaçın türünü tam olarak size bildiremeyiz.

Ülkemizde satışa sunulan ve sık raslanan bonsai türleri ise zaten kısıtlı sayıda.
1996 yılında beri
1.Ulmus parvifolia Çinkaraağaçı.
2.Lİgusturum kurtbağrı
3.Carmona Fukien tea
4.Sageretia theezans Çİn kuş üzümü
2004 yılında beri

5.podacarpus
6.ilex crenata
7.Rhododendron indicum orman gülü ki bu tür çok nadir.
8.Juniperus chinese çin ardıçı çok nadir.

BU türleri ikea koçtaş bauhause prakticer v.b yerlerde bolca bulursunuz.

Kısacası biz size sizin bize verdiğinzi bilgiler doğrultusunda yön veriyoruz.
Bilgimizi sorgulamanız için önce sizin bize tam ve doğru "veriler" vermeniz gerekiyor.

Saygılar

Eski 25-03-2011, 01:11   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2011
merhaba
bana 20 gün önce bir bonsai hediye geldi
şuanda fotoğrafını çekip yollayabilmeyi çok isterdim fakat malesef yollayamıyorum
cinsini de bilmiyorum
üzerinde de cinsini bildiren herhangi bişey yok
yalnızca indoor bonsai yazıyor
kapalı mekan bitkisi olduğunu tahmin ediyorum ve bol nem 15-25' sıcaklık bol ışık fakat direk güneş ışığından uzak tutulması gerektiği bilgileri var
öncelikle şunu dile getirmek istiyorum seramik ve deliksiz bir saksıda bunun sakıncası var mı?
direk güneş almıyor aydınlık bi yerde fakat neredeyse bütün yaprakları döküldü
birşeyler eksik **** ters gidiyor ama ne ?
soğuk ortamda değil çok sıcakda da değil.
ne yapmam gerekiyor çok üzülüyorum
en kısa zamanda fotoğraflarını yükleyeceğim ama o zamana kadar genel olarak yapmam gerekenleri söyleyebilirseniz çok sevinirim.
yoksa ağacımı kaybedeceğim malesef

aysepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 11:20   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler.
Agacinizin cinsinin ne oldugunu ogrenmeye calisiniz ki onun uzerinde daha etkili calismalar yapabilesiniz(Fotografini ekliyebilirseniz bircok kisi size yardimci olmiya calisacaktir)

Agacinizin cinsi ne olursa olsun, suyu suzen delikleri olmiyan bir saksida dikili olmasi onun sagligini olumsuz olarak etkiliyor. En erken bir zamanda onu saksisindan cikarip, suyun suzulup akmasi icin saksi altinda delileri olan bir saksiya dikiniz.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 14:50   #169
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Ali hocamız gerekli bilgileri en güzel şekilde vermiş.
Dipnot:
Güneş görmeyen demek ile güneşi değilde güneşin direk olarak yakıcı ve kavurucu etkisine mazur kalmıyaçak yerdir.
Yarı gölge olan bu mekanlarda düşük ışık koşularında çok aydınlık ferah mekanlar olmalıdır ki ışık konusunda zorlanmasın.

Eski 08-04-2011, 22:05   #170
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
merhabalar herkese. Bonsailere pek merakım olmasada gecen hafta hazır bir tane aldık hanım begenince. Ancak kısa sürede bitki inanılmaz yaprak dökmeye başladı. spreyle hergün az az suluyorum ama nafile. ne yapmamı önerirsiniz? birde bunun cinsi konusunda fikir sahibi olanlardan yardım rica ediyorum. teşekkürler...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 06042011112.jpg (44.1 KB, 185 views)
Dosya Türü: jpg 06042011113.jpg (59.4 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg 06042011114.jpg (44.3 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg 06042011115.jpg (29.8 KB, 182 views)
kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 22:53   #171

memet's Avatar

Genelikle yer değişikliğinden hazır bonsailerde yaprak dökülebiliyor. Yarı gölge havadar rüzgardan korunaklı geceleri fazla soğuk olmayacak bir ortamda topralanana kadar durması iyi. Dışarı çıkarmayın. Yapraklarına bu mevsimde sıkça su sıkmak çok faydalı değil. Toprağı kurumaya başladıkça yavaş yavaş sulayın.
Ficus ginseng

Eski 09-04-2011, 12:59   #172
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
teşekkürler. Umarım kendine gelir.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 02:14   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2011
çok teşekkür ederim ağacımın çeşitli şekilde fotoğraflarını çektim fakat bilgisayarımda sorun olduğu için bir türlü yükleyemedim. Ama söylediklerinizi uyguladım birtek saksısını değiştirmedim biraz korkum sanırım tamamen kurur mu acaba diye düşündüm. Öncelikle tüm yapraklarını döktüğünü söyleyebilirim çok üzüldüm fakat suyunu eksik etmedim güneş görebilen biryere koydum ve şuanda her dalında minik minik filizler çıktı hepsi yaprak açmaya başladı.
çok teşekkür ederim sizlere
ağacım yapraklarını dökmeye başladığında çok paniklemiştim çünkü neredeyse yapsaksız kalmıştı ve fotğrafları yükleyemediğim halde verdiğiniz bilgiler doğrultusunda çok şükür kendine geldi ağacım.
tüm ağaç severlere teşekkürler

aysepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 03:20   #174
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysepc Mesajı Göster
söylediklerinizi uyguladım birtek saksısını değiştirmedim biraz korkum sanırım tamamen kurur mu acaba diye düşündüm.
168. mesajda belirtiginiz gibi suyun suzmesi icin, saksi altinda delikler yoksa ve saksi degisimi yapmamis olmaniz agacinizin hala daha teklikede oldugunu gosterir. Bu durumda saksi degisimi yapmaniz gerekir yoksa agacinizi kaybedebilirsiniz.

Eski 11-04-2011, 09:40   #175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2011
merhabalar

yaklaşık 1 ay önce ficus gingseng bonsai aldık. yakıcı güneş almayan ama bol ışık alan bir yerde duruyor. sulamasına dikkat ediyoruz. kurudukça 1 litreye yakın su veriyoruz. suyu ne kadar vermeliyiz. alttaki tabağına çıkacak kadar bolmu verme lazım suyu? resimde de görüldüğü gibi yeni yaprak oluşumu çok fazla. ancak son 10 gündür her akşam işten eve gittiğimizde yerde 5-6 yaprak buluyoruz. boyle giderse 1 aya kadar yapraksız kalacak. herhangi bir besin gübre vs vermedik. dün akşam toprağında minnacık bi tırtıl bulduk. yardımcı olursanız sevinirim.. teşekkürler..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC03485.jpg (66.8 KB, 173 views)
Dosya Türü: jpg DSC03425.jpg (70.4 KB, 172 views)
simran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 12:30   #176
Ağaç Dostu

Sayin simran,

Incir agaciniz gayet saglikli gorunuyor, dogru bir sulama yapiyorsunuz, saksi altindaki altliga su cikmasi agacinizin topraginin suyu suzen bir yapida oldugunun bir belirtisi olur, Yalniz saksi altliginda su birikmesine izin vermeyin suzulen suyu surekli saksi altligindan dokunuz.(saksi altliginda birikip duran su incirinizde kok curumesine neden olabilir.)

Buldugunuz kucuk tirtili agacinizdan uzaklastiriniz, daha baskalari da varmi diye bakiniz ve onlari da uzaklastiriniz.

Sararip dokulen birkac yaprak normaldir. Inciriniz uzerinde oldukca cok yeni surgunler gorunuyor. Agacinizin seklini korumak icin yeni surgunlerin uclarini geride bir cift yapracik kalacak sekilde surekli almalisiniz.

Kolay gelsin.

Eski 26-06-2011, 04:07   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2011
merhabalar, 1 hafta önce bonsai aldım bana haftada 1 kere sulamam gerektiğini söylediler
tam 1 hafta sonra suladım ama bonsaimde yaprak dökülmesi var ayrıca yapraklarında hafif karartılar var.suyunuda fazla vermişim galiba sızdırdım ama topraktada hafiften koku oldu ne yapmam gerektiğini nasıl bakmam gerektiğini bilmiyorum yardım ederseniz çok sevinirim

bsytkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 04:09   #178
Yeni Üye

bu arada cinsi ficus

Eski 29-06-2011, 01:26   #179
Yeni Üye

buraya kimse bişi yazmıyor mu ltfen yardım edin

Eski 29-06-2011, 10:06   #180
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bsytkn Mesajı Göster
merhabalar, 1 hafta önce bonsai aldım bana haftada 1 kere sulamam gerektiğini söylediler
tam 1 hafta sonra suladım ama bonsaimde yaprak dökülmesi var ayrıca yapraklarında hafif karartılar var.suyunuda fazla vermişim galiba sızdırdım ama topraktada hafiften koku oldu ne yapmam gerektiğini nasıl bakmam gerektiğini bilmiyorum yardım ederseniz çok sevinirim
arkadaşım bonsaini alalı 1 hafta olmuş. yerini yadırgamıştır, alışana kadar baya yaprak döktü benim bonsaimde. yukarıdaki fotoğraftaki hali ve şimdiki arasında baya fark var. ama artık yaprak dökülmesi durdu. yerine yeni yeni alıştı. biraz sabır. çok sulayıp çürütme, susuz bırakıp kurutma. kararında sula derim. aydınlık ama direk güneş almayan bir odada tül perdenin arkasında duruyor. haftada bir yarım litre kadar su veriyoruz.

simran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024