agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2015, 16:20   #421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2015
agacim yaprak dokuyor

Iyi gunler bahausdan aldigim bonsai agacim geldiginden sonra yaprak dokmeye basladi yapraklar yesil fakat dokundugumda bile dokuluyor uzerinde beyaz toz gibi seyler var ve bazilarinda kahverengilik ayrica topraginda da siyah minil sinekler ucuyor lutfen yardimci olun

ipketk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 18:30   #422
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın ipketk,

Hastayı görmeden acilen recete yazmamızı istiyorsunuz. Bir fotoğrafını ilave etseydiniz daha iyi olurdu. Bitkinin iç mekan mı dış mekan bitkisi mi olduğunu bilen çıkabilirdi.

Yer değişimi yaprak dökmeye neden olabilir, sıcaklık fazla gelmiş olabilir, yeterince hava akımı sağlanmıyor olabilir. Elinizle dokunun dökülen yapraklar dökülsün. Yapraklardaki beyaz toz gibi şeyler pamukçuk olabilir, yapraklara su ilesprey yaparak belki uzaklaştırabilirsiniz aksi halde mantar ilacı gerekir. Toprakta sineklerin uçuşması aşırı sulama nedeniyle kök çürümesinden olabilir. Sulamayı çok kontrollü yapın, marketlerden alınan ithal bitkilerde toprak yerine yosun kullanılır o da fazla sulamada kökleri çürütür.

Kolay gelsin,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ipketk Mesajı Göster
Iyi gunler bahausdan aldigim bonsai agacim geldiginden sonra yaprak dokmeye basladi yapraklar yesil fakat dokundugumda bile dokuluyor uzerinde beyaz toz gibi seyler var ve bazilarinda kahverengilik ayrica topraginda da siyah minil sinekler ucuyor lutfen yardimci olun

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 12:57   #423
Yeni Üye

haklısınız kusuruma bakmayın resimleri yükledim gövdenin de bazı yerlerinde siyahlaşmalar var onların da resmini çektim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg a1.jpg (62.3 KB, 185 views)
Dosya Türü: jpg a2.jpg (68.7 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg a3.jpg (69.7 KB, 179 views)
Dosya Türü: jpg a4.jpg (56.3 KB, 177 views)
Dosya Türü: jpg a5.jpg (57.1 KB, 185 views)
Eski 21-02-2015, 13:15   #424
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın ipketk,

Ağacınız Ficus yani iç mekanda bakılabilecek bir bitki. Yaprak dökmesi ısı,nem, ortam değişikliğindendir. Yaprakların üzerindeki beyazlık kireçli suyla sulamaktan olmuş(biraz sirke katacağınız suya batırılmış pamuk veya bezle silerseniz yokolurlar). Taze yapraklar gelmeye başladığından sağlığında büyük bir sorun yok.
Radyatörlerden uzak, güneş alan bir yere koyup, pencere açarak hergün biraz hava dolaşımı sağlamaya çalışın. Zamanla toprak iyileştirmesi yapmak lazım, forumda o konuda bilgi bulabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Alıntı:
haklısınız kusuruma bakmayın resimleri yükledim gövdenin de bazı yerlerinde siyahlaşmalar var onların da resmini çektim

Eski 21-02-2015, 14:21   #425
Yeni Üye

tesekkur ederim cok yardimci oldunuz ilk koydugum yer pek isik almiyordu simdi camin onune koydum yeni yapraklar cikmaya basladi ne kadarda bir sulamaliyim?

Eski 21-02-2015, 14:26   #426
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bitkilerde sulama için bir tabela yapamıyoruz. Sulama bitkinin yaprak sayısına, odanın nemine, odanın ısısına, kullanılan toprağa, saksının büyüklüğüne göre değişir. Toprak sürekli ıslak da kalmasın, kurumasın da. Evde bakılan bitkilerde odanın nemi azsa yapraklara nem sağlamak için birkaç günde bir spreyleme ile su vermek fena olmaz.

Kolay gelsin,

Alıntı:
tesekkur ederim cok yardimci oldunuz ilk koydugum yer pek isik almiyordu simdi camin onune koydum yeni yapraklar cikmaya basladi ne kadarda bir sulamaliyim?

Eski 01-03-2015, 11:56   #427
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
Merhaba hocam benim sorunumda aynı olduğu için yeni konu açma gereği duymadım 5-6 ay önce ikeadan bonsai aldım bir süre sonra yaprak dökümü başladı nasıl kurtarabilirim ve cinsi nedir yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20150301_123319.jpg (33.4 KB, 169 views)

Düzenleyen bonsai87 : 01-03-2015 saat 11:59 Neden: Yazım hatası
bonsai87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 13:55   #428
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsai87 Mesajı Göster
Merhaba hocam benim sorunumda aynı olduğu için yeni konu açma gereği duymadım 5-6 ay önce ikeadan bonsai aldım bir süre sonra yaprak dökümü başladı nasıl kurtarabilirim ve cinsi nedir yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba sn bonsai87,

Bu fotoğrafa göre cinsini tahmin etmek zor!

"Nasıl kurtarabilirim" sorunuza gelince; bunun cevabı aslında yine bu başlıkta önceki cevaplarda mevcut:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki
Ayrıca, şu an karşılaştığınız sorunlar büyük ölçüde bitkinin şu anki toprağından (ve buna bağlı olarak sulama sorunundan) kaynaklanıyordur. Marketlerde satılan bonsailerin toprakları genelde uygun toprak olmaz, amacı sadece bitkinin son alıcıya ulaşana kadar geçirdiği uzun yolculukta susuz kalmasını önlemektir, ancak uzun vadede kök çürümesi, mantar enfeksiyonu gibi bir çok sorunun da kaynağıdır.

Öncelikle en kısa zamanda uygun bir toprak karışımı ile uygun genişlikte bir saksıya aktarınız. Saksı/toprak değişimi esnasında çürümüş ve ölü kökleri temizleyiniz. Uygun toprak karışımı ile ilgili bilgileri forumda bulabilirsiniz.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 14:36   #429
Yeni Üye

zaylo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2015
Bonsaim kurudu, yaprakları dökülüyor :(

Herkese Merhaba,

Bonsaim resimlerde göreceğiniz gibi kuruyor. Ve bazı yaprakları kemirilmiş gibi Özellikle yakın resimde daha iyi görebilirsiniz. Ne yapmam ve nasıl iyileştirmem gerekir, önerileri olup paylaşabilecekler varsa çok sevinirim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bon1.jpg (76.4 KB, 154 views)
Dosya Türü: jpg bon2.jpg (81.3 KB, 153 views)
zaylo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 14:59   #430
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn zaylo,

Zeytininizin durumu/sağlığı hiç iyi değil, orası kesin.
Yaprakları yiyen zeytin fidan tırtılı veya zeytin güvesi olabilir ama bunun dışında kök sisteminde de sorun var gibi (bkz. gövdedeki büzüşmeler).
Gerekli mücadele yöntemleriyle ilgili bilgiler forumda mevcut, bir göz atmanızı öneririm.

badrobot beğendi.
Eski 26-04-2015, 21:05   #431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2013
teşekkürler

ftscncn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 15:04   #432
Yeni Üye

by-ram's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Arkadaslar merhaba; ben araniza yeni katilmis biri olarak resimlerini yuklemeye calistigim bonsai min ismini ogrenebilirmiyim. Yaklasik iki ay once aldim. Ilk asamada sulama kismini ogrenme gayreti icerisindeyim. Topragin durumuna gore su vermeye calisiyorum. Bu mevsimde haftada bir yeterli gibi geliyor bana. Hava akimi ve isik almasinada ozen gosteriyorum. Ic mekan pencere onunde tutuyorum. Gunes battiktan sonra balkona aliyorum.
Umarim daha fazla bilgi sahibi olana kadar yasatmayi basaririm. Simdiden vereceginiz cevaplar için tesekkur ederim.
yanlis yerden foruma yazmis isem simdiden ozur dilerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1433508389297-90065566.jpg (31.4 KB, 138 views)
Dosya Türü: jpg 1433508412746-155430027.jpg (36.5 KB, 133 views)
Dosya Türü: jpg 14335084355832075409672.jpg (37.7 KB, 135 views)
Dosya Türü: jpg 1433508457250-394192823.jpg (27.7 KB, 134 views)
by-ram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 15:36   #433
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın By-ram hoşgeldiniz.
Ağacınızın türü ficus, iç mekanda bakılabilir, şu an sağlıkğı yerinde görünüyor bu şekilde bakmaya devam edebilirsiniz. Soğuğa dayanıksızdır o nedenle sonbahardan itibaren balkona alırken dikkatli olumanız iyi olur.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi by-ram Mesajı Göster
Arkadaslar merhaba; ben araniza yeni katilmis biri olarak resimlerini yuklemeye calistigim bonsai min ismini ogrenebilirmiyim. Yaklasik iki ay once aldim. Ilk asamada sulama kismini ogrenme gayreti icerisindeyim. Topragin durumuna gore su vermeye calisiyorum. Bu mevsimde haftada bir yeterli gibi geliyor bana. Hava akimi ve isik almasinada ozen gosteriyorum. Ic mekan pencere onunde tutuyorum. Gunes battiktan sonra balkona aliyorum.
Umarim daha fazla bilgi sahibi olana kadar yasatmayi basaririm. Simdiden vereceginiz cevaplar için tesekkur ederim.
yanlis yerden foruma yazmis isem simdiden ozur dilerim.

Eski 05-06-2015, 18:17   #434
Yeni Üye

by-ram's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Ilginize ve verdiginiz degerli bilgilere cok tesekkur ederim. Saygilarimla.

by-ram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 17:16   #435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Merhaba bu bana hediye gelen bir bonsai..
Zelkova cinsi ve yapraklarını dökmeye başladı ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum kütfen yardımcı olurmusunuz??
Fotoğrafları yükleyebildim mi onuda bilyorum..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (68.0 KB, 124 views)
Dosya Türü: jpg zelkova-2.jpg (62.4 KB, 121 views)
Dosya Türü: jpg zelkova-3.jpg (51.0 KB, 118 views)
Dosya Türü: jpg zelkova-4.jpg (68.6 KB, 119 views)
Baro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 11:24   #436
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baro Mesajı Göster
Merhaba bu bana hediye gelen bir bonsai..
Zelkova cinsi ve yapraklarını dökmeye başladı ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum kütfen yardımcı olurmusunuz??
Fotoğrafları yükleyebildim mi onuda bilyorum..
Bitkiniz ya uzun süre susuz kalmaktan ve aşırı sıcaklıktan ötürü kurumuş veya kök çürümesine bağlı olarak kurumuş gibi görünüyor.
Bonsai saksısındaki bitkilerin bakımı oldukça zordur. Normal saksıda veya toprağa ekili durumdaki bitkilere kıyasla daha titiz ve sık kontrol edilmesi, toprak neminin sürekli titizlikle gözlenmesi gerekir.

Toprağa veya geniş bir saksıya ekili durumdaki bitkinize birkaç gün su vermeseniz de büyük bir sorun olmayabilir, ancak bonsai saksısındaki bir bitkiye bazen 1 gün su vermeseniz bile kolayca kaybedebilirsiniz.

Eski 24-08-2015, 15:07   #437
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bitkiniz ya uzun süre susuz kalmaktan ve aşırı sıcaklıktan ötürü kurumuş veya kök çürümesine bağlı olarak kurumuş gibi görünüyor.
Bonsai saksısındaki bitkilerin bakımı oldukça zordur. Normal saksıda veya toprağa ekili durumdaki bitkilere kıyasla daha titiz ve sık kontrol edilmesi, toprak neminin sürekli titizlikle gözlenmesi gerekir.

Toprağa veya geniş bir saksıya ekili durumdaki bitkinize birkaç gün su vermeseniz de büyük bir sorun olmayabilir, ancak bonsai saksısındaki bir bitkiye bazen 1 gün su vermeseniz bile kolayca kaybedebilirsiniz.
merhaba
gövdede küçük bir yara açarak kontrol ettim ve gövde içi hala yeşil..belkide hala bir umut vardır..neler yapabilirim bu aşamadaki bir durum için?

Eski 24-08-2015, 15:11   #438
Yeni Üye

Alıntı:

bu arada adanada yaşıyoruz,ve sanırım sizde adanadasınız..iklimibiliyorsunuzdur,hava ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor..iklimi düşünürsek aynı zamanda ne yapabiliriz?
ilginiz için çok teşekkür ederim bu arada

Eski 25-08-2015, 10:37   #439
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Rica ederim

Bitkinizi yarı gölge (aydınlık ama direk güneş ışığı almayan) ve serin bir yere yerleştirin.
Toprak her zaman hafif nemli kalacak şekilde sulama yapın (ne aşırı ve uzun süre ıslak kalsın ne de kuru olsun). Bu arada kurumuş aksamlarını (kuru dal ve yaprakları) mümkün olduğunca temizleyin ve uzaklaştırın.

Geriye doğru kuruma nereye kadar inmiştir bilemiyorum ama şansınız varsa çok aşağılara inmeden yeni sürgünler elde edersiniz umarım.

Kendini toparlarsa, önümüzdeki ilkbahar başında uygun bir toprak karışımıyla yeniden saksılayın.

NOT: Bu aşamada gübre, vs. vermeyin asla.

Eski 25-08-2015, 11:28   #440
Yeni Üye

Alıntı:
Rica ederim

Bitkinizi yarı gölge (aydınlık ama direk güneş ışığı almayan) ve serin bir yere yerleştirin.
Toprak her zaman hafif nemli kalacak şekilde sulama yapın (ne aşırı ve uzun süre ıslak kalsın ne de kuru olsun). Bu arada kurumuş aksamlarını (kuru dal ve yaprakları) mümkün olduğunca temizleyin ve uzaklaştırın.

Geriye doğru kuruma nereye kadar inmiştir bilemiyorum ama şansınız varsa çok aşağılara inmeden yeni sürgünler elde edersiniz umarım.

Kendini toparlarsa, önümüzdeki ilkbahar başında uygun bir toprak karışımıyla yeniden saksılayın.

NOT: Bu aşamada gübre, vs. vermeyin asla.

bilmiyorum ne kadar mantıklı ama başka bir arkadaş su dolu bir kova içerisine yatırmayı tavsiye etti,sizin düşünceniz nedir bu aksiyon için ?

Eski 27-08-2015, 15:52   #441
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baro Mesajı Göster
bilmiyorum ne kadar mantıklı ama başka bir arkadaş su dolu bir kova içerisine yatırmayı tavsiye etti,sizin düşünceniz nedir bu aksiyon için ?
Bu, geçirgenliğini ve temel özelliğini kaybetmiş toprağa ekili durumdaki bonsailer için benim de sıkça duyduğum bir öneri ama bu sadece geçici süreli uygulanabilir ve sürekli uygulanması halinde de kök çürümesine neden olabilecek bir uygulama. Ayrıca bu sürekli suyun içinde bırakmalısınız anlamına gelmiyor. Buna daldırma yöntemi denilmekte ve saksı tamamen suyun içinde kalacak şekilde bir süre bekletip sonrasında çıkartmanız gerekiyor.

Örneğin kış veya yaz mevsiminin tam ortasında, yani toprak ve saksı değişimi için uygun olmayan bir dönemde, en fazla saksı ve toprak değişim zamanına kadar uygulanabilir belki ama bunun yerine toprağını çok fazla azaltmadan ve köklere zarar vermemeye dikkat ederek daha geniş bir saksıya ve şu andaki toprak seviyesinden biraz daha (2-3 parmak) aşağıda kalacak şekilde ekmek (en azından kendini toplayana kadar) daha faydalı ve mantıklı olacaktır.

Eski 30-08-2015, 10:28   #442
Yeni Üye

Alıntı:
Bu, geçirgenliğini ve temel özelliğini kaybetmiş toprağa ekili durumdaki bonsailer için benim de sıkça duyduğum bir öneri ama bu sadece geçici süreli uygulanabilir ve sürekli uygulanması halinde de kök çürümesine neden olabilecek bir uygulama. Ayrıca bu sürekli suyun içinde bırakmalısınız anlamına gelmiyor. Buna daldırma yöntemi denilmekte ve saksı tamamen suyun içinde kalacak şekilde bir süre bekletip sonrasında çıkartmanız gerekiyor.

Örneğin kış veya yaz mevsiminin tam ortasında, yani toprak ve saksı değişimi için uygun olmayan bir dönemde, en fazla saksı ve toprak değişim zamanına kadar uygulanabilir belki ama bunun yerine toprağını çok fazla azaltmadan ve köklere zarar vermemeye dikkat ederek daha geniş bir saksıya ve şu andaki toprak seviyesinden biraz daha (2-3 parmak) aşağıda kalacak şekilde ekmek (en azından kendini toplayana kadar) daha faydalı ve mantıklı olacaktır.

Merhaba
Tüm yapraklarını döktükden sonra filizlenmeye başladı,Sanırım kurtardık maşallah diyin 🙈🙈 😃😃

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (59.8 KB, 104 views)
Eski 30-08-2015, 10:29   #443
Yeni Üye

Alıntı:

Bir foto daha yüklemek istedim 😃

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (55.7 KB, 107 views)
Eski 03-09-2015, 13:07   #444
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Maşallah
Anlattığım şekilde devam edin ve sonrasında uygun olan en kısa zamanda saksı ve toprağını değiştirin. Daha da iyileşecektir!

Eski 01-10-2015, 21:15   #445
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2014
Ficus Yaprak Kaybı / Sararma ve Kararma Problemi

Merhabalar,

Bende aniden resimlerde göreceğiniz üzere yaprak dökülmesi sararma ve kararma problemleri ile karşılaştım. 1,5 m boyundaki Ginseng imde kök çürümesi emin olamasam da görünmüyor.

Yardımlarınız için peşin teşekkürlerimle...

BB1.JPG

BB2.JPG

BB3.JPG

baturaysan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 13:37   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2015
zelkova yaprakları kupkuru oldu

Merhaba ofise geçen çarşamba hediye geldi "zelkova"mız. Geldiğinde suladım birde cuma suladım pazartesi ofise geldiğimizde tüm yapraklar kupkuruydu klimaya mı maruz kaldı susuz mu hiç bir fikrim yok maalesef.. bende kuru yaprakların hepsini topladım bu hale geldi kurtulur mu gövdeye tırnağımla çizik attım gövde içi yeşil ve asıl önemlisi şu halde nasıl bir bakım yapmam gerekir??

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1447850518769.jpg (31.5 KB, 65 views)
moonmorsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 15:52   #447
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın moonmorsel,

Yaprak dökme genelde 5 nedenden oluyor:

1-Yer değiştirme
2-Çok sulama
3-Az sulama
4-Yaprak dökenlerde
5-Hastalık

Sizinkinde yer değiştirme veya fazla sulama neden olmuş olabilir. Market bonsailerinde toprak yerine yosun kullanılmaktadır, yosun çok su tuttuğundan kökler zarar görebilir, yine de 2 kez sulamayla çok sorun olmaz. Büyük olasılıkla yer değiştirme nedeniyledir.

İlave bilgi: Bazı durumlarda dökülen yapraklara bakarak sorunun ölümcül oldup olmadığını anlayabiliriz. Yavaş yavaş sarararak dökülüyorsa çok önemli değil, sulama, yer değiştirme, mevsimsel nedenlerle olabilir. Yapraklara ağaç üzerinde suyu çekilmiş bir hal alıyorsa hastalıktan oluyor ilaçlama gerekiyor.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi moonmorsel Mesajı Göster
Merhaba ofise geçen çarşamba hediye geldi "zelkova"mız. Geldiğinde suladım birde cuma suladım pazartesi ofise geldiğimizde tüm yapraklar kupkuruydu klimaya mı maruz kaldı susuz mu hiç bir fikrim yok maalesef.. bende kuru yaprakların hepsini topladım bu hale geldi kurtulur mu gövdeye tırnağımla çizik attım gövde içi yeşil ve asıl önemlisi şu halde nasıl bir bakım yapmam gerekir??

Sakaki ve moonmorsel beğendi.
Eski 19-11-2015, 09:02   #448
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın moonmorsel,

Yaprak dökme genelde 5 nedenden oluyor:

1-Yer değiştirme
2-Çok sulama
3-Az sulama
4-Yaprak dökenlerde
5-Hastalık

Sizinkinde yer değiştirme veya fazla sulama neden olmuş olabilir. Market bonsailerinde toprak yerine yosun kullanılmaktadır, yosun çok su tuttuğundan kökler zarar görebilir, yine de 2 kez sulamayla çok sorun olmaz. Büyük olasılıkla yer değiştirme nedeniyledir.

İlave bilgi: Bazı durumlarda dökülen yapraklara bakarak sorunun ölümcül oldup olmadığını anlayabiliriz. Yavaş yavaş sarararak dökülüyorsa çok önemli değil, sulama, yer değiştirme, mevsimsel nedenlerle olabilir. Yapraklara ağaç üzerinde suyu çekilmiş bir hal alıyorsa hastalıktan oluyor ilaçlama gerekiyor.

Kolay gelsin...

Teşekkür ediyorum iki günde bir sulamaya devam edip ilaç temin edicem umarım çabuk müdehaleyle kurtarırım :/

moonmorsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 14:28   #449
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi moonmorsel Mesajı Göster
Teşekkür ediyorum iki günde bir sulamaya devam edip ilaç temin edicem umarım çabuk müdehaleyle kurtarırım :/
Şu aşamada herhangi bir ilaç vermeyin.
Bitkinizin toprağı gördüğüm kadarıyla ve tabiri caizse tıpkı bir preslenmiş cocopeat torfuna dönüşmüş gibi. Dolayısıyla üstten sulama ile ne kadar sularsanız sulayın bitki için sağlıklı bir çözüm olmayacaktır. Sorunun sulama kaynaklı olduğu varsayımıyla: toprak ve saksı değişim dönemi gelene kadar (toprağın nemi tükenmek üzereyken) daldırma yöntemiyle sulayın. (Devamlı uygulanması sağlıklı bir yöntem değildir).

Bir de bitkinizin halen hayatta olup olmadığını anlamak için gövdesine (veya ana dallarına) tırnağınızla minik bir çentik atın ve çentiğin içinde yeşil canlı doku görünüp görünmediğini kontrol edin. Esnekliğini kaybetmiş dallar kurumuş olabilir. Kurumuş dallarını da temizleyin.

Bahara kadar bol şans!

Eski 19-11-2015, 21:32   #450
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2015
cüce nar yaprak dökmeye başlarmı bu mevsimde

ufukarikaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024