agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2014, 09:55   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2014
İyi günler kusura bakmayın foruma yeni üye olup hemen bu soruyu soruyorum. Adım Samet geçen ay sevgilimden doğum günü hediyesi olarak çok güzel bir bonsai aldım. Bir aydır yüksek lisans tezimle uğraşıyorum ve bonsaim ile çok fazla ilgilenemedim. Fakat sulamayı hergün değil, 2-3 günde bir yaptım. Aradan kötü yaprakları ayıkladım. Yapraklarını nemli bir bez ile ara ara sildim. Ağaç 1 aydır aynı yerindeydi ve bir sorun yoktu. Son bir hafta içinde yaprakları burkulup düşmeye başladı. İlk başta foruma baktığımda tomurcuk var ise sorun yok denilmesinin verdiği rahatlama ile beklemeye başladım fakat yapraklar git gide döküldü ve son halinde ağaçta neredeyse hiç birşey kalmadı. Tahmin edebileceğiniz gibi sevgilimden gelme bir hediye olduğu için bu ağacın yaşaması ve sağlıklı olması benim için çok önemli. Resimlerden anlayabileceğiniz gibi dalların uçları beyaz pullar ile kaplandı. Elimi sürtünce pullar dökülüp altından kahverengi dal çıkmakta. Kök çürümesine baktım kökün altına dokunduğumda kolay bir kopma olmuyor güçlü duruyor. Belki doğal sürecidir ama hediye olması beni paniklettiTavsiyeleriniz nelerdir. Ustalarımdan yeni başlayanlar için hayati öneme sahip olan görüşlerini bekliyorum. Lütfen bana yardım edin.

ImageShack Album - 6 images

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20131108_111630_Richtone(HDR).jpg (36.1 KB, 214 views)
Dosya Türü: jpg 20140102_104152.jpg (35.7 KB, 216 views)
Dosya Türü: jpg 20140102_104156.jpg (32.6 KB, 212 views)
Dosya Türü: jpg 20140102_104219.jpg (33.2 KB, 213 views)
Dosya Türü: jpg 20140102_104203.jpg (25.6 KB, 213 views)
mertsamet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 10:05   #362
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn mertsamet,

Fotoğrafları aslında doğrudan forumumuza yüklemeniz gerekiyor. Ben sizin için yükleyim dedim ama bende fotoğraflar açılmadı.
Rica etsem Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığındaki talimatları okuyarak fotoğrafları doğrudan foruma yükleyebilir misiniz? Sonra bakalım ağacınızın neyi varmış

mertsamet beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 10:12   #363
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn mertsamet,

Fotoğrafları aslında doğrudan forumumuza yüklemeniz gerekiyor. Ben sizin için yükleyim dedim ama bende fotoğraflar açılmadı.
Rica etsem Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığındaki talimatları okuyarak fotoğrafları doğrudan foruma yükleyebilir misiniz? Sonra bakalım ağacınızın neyi varmış
Düzenlemeyi yaptım hızlı cevabınız için teşekkürler.

Sakaki beğendi.
Eski 02-01-2014, 10:18   #364
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn mertsamet,

Resimleri görmeden önce tariflerinize dayanarak acaba kabuklu bit mi var dedim kafamdan ama ficus retusalarda bu tür pullar ağacın kendi dokusudur, bir sorun veya zararlı değildir.

310.jpg

Bitkiniz iç mekanda bakılabilen, ancak tropik bir bitki olduğu için ısı, ışık ve nem isteği (toprağında değil, ortamdaki nem) yüksek olan bir bitki. Eğer bu koşulları sağlamayan bir ortamda bakıyorsanız bu tür bir tepki vermesi da gayet normal.

Belirttiğim koşulları sağlayın ve toprağı kurumaya yakın sulayın, toprağın uzun süre ıslak kalmamasına da özen gösterin.

NOT: Bitkiler, yaptığımız bir yanlışa anında tepki vermezler, tepkilerini türe göre değişmekle birlikte belirli bir sonra verirler. Yani yaprağını 3-4 hafta sonra dökmüş olması en başından beri bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelir

mertsamet beğendi.
Eski 02-01-2014, 10:21   #365
Yeni Üye

Alıntı:
Sn mertsamet,

Resimleri görmeden önce tariflerinize dayanarak acaba kabuklu bit mi var dedim kafamdan ama ficus retusalarda bu tür pullar ağacın kendi dokusudur, bir sorun veya zararlı değildir.

Eklenti 463017

Bitkiniz iç mekanda bakılabilen, ancak tropik bir bitki olduğu için ısı, ışık ve nem isteği (toprağında değil, ortamdaki nem) yüksek olan bir bitki. Eğer bu koşulları sağlamayan bir ortamda bakıyorsanız bu tür bir tepki vermesi da gayet normal.

Belirttiğim koşulları sağlayın ve toprağı kurumaya yakın sulayın, toprağın uzun süre ıslak kalmamasına özen gösterin.

NOT: Bitkiler, yaptığımız bir yanlışa anında tepki vermezler, tepkilerini türe göre değişmekle birlikte belirli bir sonra verirler. Yani yaprağını 3-4 hafta sonra dökmüş olması en başından beri bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelir
Hızlı cevabınız için çok teşekkürler oda biraz kuru olabilir. Kalorifer peteğine nemlendirici alayım. Olmadı eve götürürüp sorunu çözeyim. Peki Eski ihtişamlı günlerine ne zaman döner acaba ve tomurcukları kısa sürede toplar mı? Son sorum ise hastalık belirtisi görüyor musunuz ?

Sakaki beğendi.
Eski 02-01-2014, 10:32   #366
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertsamet Mesajı Göster
Hızlı cevabınız için çok teşekkürler oda biraz kuru olabilir. Kalarüfer peteğine nemlendirici alayım. **** eve götürürüp sorunu çözeyim. Peki Eski ihtişamlı günlerine ne zaman döner acaba ve tomurcukları kısa sürede toplar mı? Son sorum ise hastalık belirtisi görüyor musunuz ?
Doğrusunu söylemek gerekirse fotoğraflardan bir tanı koymak oldukça zor ama dediğim gibi bana ortamını/koşullarını sevmediği izlenimi bıraktı. Siz gerekli ısı, ışık ve nem koşullarını sağladığınızda 1-2 hafta içerisinde düzelmeye başladığını görebilirsiniz.

mertsamet beğendi.
Eski 04-01-2014, 11:50   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2014
Merhaba,
Aşağıda fotografları bulunan hediye gelen bonsaimin yaprakları eve geldikten 3 gün sonra solgunlaşmaya, cansızlaşmaya başladı okudugum kadarıyla hemen su dolu kovaya batırarak suladım ve yapraklarına su puskurttum bıraz kendıne geldı ancak yıne yapraklar ılk geldıgı gun gıbı değil.
Bonsaimin cinsi, bakımı ve bu aşamada ölmemesi için yapılabilecekler ile ilgili değerli yardımlarınızı rica ederim.
Şimdiden çok teşekkürler

http://imageshack.com/a/img30/1725/hfwx.jpg
http://imageshack.com/a/img845/8259/4vr5.jpg
http://imageshack.com/a/img23/4953/yxq5.jpg

gurlekg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 11:35   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2013
Merhaba,

Bonsai tutkusu gittikçe arttığı için bir adet daha edindim geçtiğimiz günlerde. 3 haftadır bizde olan bu güzel ağaçcığın eve geldiği günden beri yapraklarında kararma ve lekeler var. Sanırım bir hastalığı var ama çözemedim. Yeni sürgünlerde de kararma oluyor. Sorunun sebebi ve çözümü hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotograf 3.jpg (33.9 KB, 190 views)
Dosya Türü: jpg fotograf 4.jpg (33.0 KB, 189 views)
Dosya Türü: jpg fotograf 12.jpg (35.0 KB, 189 views)
Dosya Türü: jpg fotograf 13.jpg (35.0 KB, 188 views)
purpledeep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 13:04   #369
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Diplocarpon rosae dediğimiz fungal sorun (mantar hastalığı) olabilir.

Hastalıklı yaprakları toplamanızı ve uzaklaştırmanızı öneririm. Ayrıca ev yapımı veya kimyasal ilaçlar kullanabilirsiniz.

Eski 13-01-2014, 17:52   #370
Yeni Üye

Teşekkürler sn. Sakaki. Üzerinde leke gördüğüm sararmış ya da kararmış tüm yaprakları ve sürgünleri budadım az önce. Ev yapımı olarak elimdeki malzemelerle uygulayabileceğim yağsız süt ve su karışımı uygulayacağım.

Eski 13-01-2014, 21:31   #371
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi purpledeep Mesajı Göster
Ev yapımı olarak elimdeki malzemelerle uygulayabileceğim yağsız süt ve su karışımı uygulayacağım.
Ev yapımı ilaçlar konusunda doğrusu çok bilgili değilim, bu ilaç mantara karşı mı kullanılıyormuş?

Eski 13-01-2014, 21:53   #372
Yeni Üye

Alıntı:
Ev yapımı ilaçlar konusunda doğrusu çok bilgili değilim, bu ilaç mantara karşı mı kullanılıyormuş?
Forumda şu konuyu okuyup uyguladım

Ev yapımı mantar ilaçları

Eski 14-01-2014, 08:49   #373
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi purpledeep Mesajı Göster
Forumda şu konuyu okuyup uyguladım

Ev yapımı mantar ilaçları
Eğer bonsainize iç ortamda bakıyorsanız ve/veya küçük çocuklarınız varsa ve bitkinize erişebilecek durumdalarsa ev yapımı ilaçları denemek daha mantıklı ama böyle riskler yoksa kimyasal ilaçları tercih ediyorum ben genelde.

Hidrojen peroksit (oksijenli su) kullanırken de çok dikkatli olmanızda ve ortada bırakmamanızda fayda var.

Umarım hastalığı en kısa sürede yok edersiniz.

purpledeep beğendi.
Eski 22-01-2014, 13:03   #374
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2014
Merhaba Arkadaşlar,

Ginseng cinsi bir bonzaim var. yeni bakmaya başladım. saksının altı delik değik bu sebeple su ayarlamasını daha tam yapamadım. yaprakları kurumaya ve dökülmeye başladı. Bununla ilgili ne yapabilirim. yardımcı olur musunuz?

Tugba&Onur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 13:05   #375
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Tugba&Onur,

Altı delik olmayan saksıda bitkinin kökleri çürür. En kısa zamanda altı delik bir saksıya almanızı öneririm.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tugba&Onur Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Ginseng cinsi bir bonzaim var. yeni bakmaya başladım. saksının altı delik değik bu sebeple su ayarlamasını daha tam yapamadım. yaprakları kurumaya ve dökülmeye başladı. Bununla ilgili ne yapabilirim. yardımcı olur musunuz?

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 00:05   #376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Wink bonsai acemiliğim :)

öncelikle selamlar sevgiler..

yaklaşık 1 sene önce Bonsai sanatına karşı bir merakım ve ilgim oluşmaya başladı. öncelikle hazır satılan ve türünü bilmediğim bir tane edindim.. tabi ki hemen yapraklarını dökmeye başladı. aldığımda tüm dallarında yaprakları mevcuttu. yer değişiminden ve iç mekan mı dış mekan mı türünü bilmediğimden evimizde salonumuzda tutuyorum ( kaloriferli ama kalorifere uzak )
yapraklarını dökmesinden sonra ilk önce sulama ve toprak türüne bakmaya çalıştım. ağaç kök çevresinde toprağı biraz kurcalayınca minik 1, 2 tane beyaz bit benzeri yaratık gördüm. toprak da sanki şeker taneleri var gibiydi. fakat tekrar kurcaladığım da bir daha o beyaz yaratıklarla karşılaşmadım.

IMAG0268.jpg
IMAG0274.jpg

genellikle 2 günde bir toprak üstü kuruduğunda alttaki su kanalından su gelene kadar yağmurlama şeklinde toprağı suluyorum ve 20 dakika sonra işlemi tekrarlıyorum ( tabi ki gövde ve yaprakları da fıs fıs ile ıslatıyorum) kuruyan yaprakları topladım ve bazı odunlaşan dalları budadım

IMAG0277.jpg

ve yeni sürgünlerim bu şekilde sağlıklı olarak büyümeye başladı.

IMAG0292.jpg
IMAG0286.jpg

yeni sürgünlerin sağlıklı büyümeleri için önerileriniz ve yardımlarınızı bekliyorum nasıl müdahale etmeliyim? , neler yapmalıyım?

teşekkürler

bypoli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 09:30   #377
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bypoli Mesajı Göster
öncelikle selamlar sevgiler..

yaklaşık 1 sene önce Bonsai sanatına karşı bir merakım ve ilgim oluşmaya başladı. öncelikle hazır satılan ve türünü bilmediğim bir tane edindim.. tabi ki hemen yapraklarını dökmeye başladı. aldığımda tüm dallarında yaprakları mevcuttu. yer değişiminden ve iç mekan mı dış mekan mı türünü bilmediğimden evimizde salonumuzda tutuyorum ( kaloriferli ama kalorifere uzak )
yapraklarını dökmesinden sonra ilk önce sulama ve toprak türüne bakmaya çalıştım. ağaç kök çevresinde toprağı biraz kurcalayınca minik 1, 2 tane beyaz bit benzeri yaratık gördüm. toprak da sanki şeker taneleri var gibiydi. fakat tekrar kurcaladığım da bir daha o beyaz yaratıklarla karşılaşmadım.

Eklenti 467169
Eklenti 467168

genellikle 2 günde bir toprak üstü kuruduğunda alttaki su kanalından su gelene kadar yağmurlama şeklinde toprağı suluyorum ve 20 dakika sonra işlemi tekrarlıyorum ( tabi ki gövde ve yaprakları da fıs fıs ile ıslatıyorum) kuruyan yaprakları topladım ve bazı odunlaşan dalları budadım

Eklenti 467170

ve yeni sürgünlerim bu şekilde sağlıklı olarak büyümeye başladı.

Eklenti 467171
Eklenti 467172

yeni sürgünlerin sağlıklı büyümeleri için önerileriniz ve yardımlarınızı bekliyorum nasıl müdahale etmeliyim? , neler yapmalıyım?

teşekkürler
Gördüğüm kadarıyla bitkiniz bir ligustrum, bir dış mekan bitkisi. Forumda bu türe ait bakım ve yetiştirme bilgilerini arayabilirsiniz.

Ayrıca, şu an karşılaştığınız sorunlar büyük ölçüde bitkinin şu anki toprağından kaynaklanıyor. Marketlerde satılan bonsailerin toprakları genelde uygun toprak olmaz, amacı sadece son alıcıya ulaşana kadar geçirdiği uzun yolculukta susuz kalmasını önlemektir, ancak uzun vadede kök çürümesi, mantar enfeksiyonu gibi bir çok sorunun da kaynağıdır.

Öncelikle en kısa zamanda uygun bir toprak karışımı ile uygun genişlikte bir saksıya aktarınız. Uygun toprak karışımı ile ilgili bilgileri forumda bulabilirsiniz.

Ayrıca, bonsainizin mevcut keskin S şekli genelde istenmeyen bir durumdur, bu yüzden toprak ve saksı değişimi yaparken aşağıda işaretlediğim kısımdan keserek kısaltmanızı öneririm:

IMAG0277 copy.jpg

Bu şekilde hem o kötü S görüntüsünden kurtulmuş hem de bonsainizin ileride daha güzel bir koniklik kazanmasını sağlamış olursunuz.

Bu işlemlerin ardından, bonsai tarzları, biçim verme teknikleri, gübreleme, sulama gibi diğer temel bonsai konularını iyice okumanızı öneririm.

Başarılar...

badrobot ve bypoli beğendi.
Eski 28-01-2014, 10:01   #378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Çok teşekkür ederim bugün ilk işim gerekli toprak karışımını elde etmek ve öğütlerinizi uygulamak olacak

Sakaki beğendi.
bypoli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 14:31   #379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2014
işyerine hedıye gelen bonsaıye arkadaslar bakamamıs aldım ama yaprakları kurumus govdesı yumusak gıbı centık actım ama anlayamadım saksının ıcıne cok su doldurmuslar yarısına kadar suyun ıcınde ıdı bosalttım 2 gundur su vermıyorum ne yapmam lazım yasarmı acaba acıl yardım edersenız sevınırım

taner460 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 13:19   #380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2014
Yaprak dökümü beyaz lekeler

Merhabalar, resimdeki bonsaimi 5 gün önce bauhaus dan aldım. hergün 2-3 tane canlı yeşil yaprak döktüğünü farkettim, dün de en alt dalına çok hafif tık diye tırnağım çarpınca 5-6 tane yaprak birden düştü ? Yapraklarını tamamen kaybedeceğimi düşünüyorum ayrıca bazı yaprakların üzerinde resimlerde de görüldüğü gibi beyaz yuvarlak lekeler var ama parmak değince çıkıyor sonra tekrar görünür hale geliyor ve çoğu yaprağın üzerinde çok ince tuz gibi beyaz bir toz katmanı var, dokununca ya da sprey sıkınca kaybolup bir süre sonra tekrar belirgin hale geliyor?? ne olduğunu bilemiyorum bir hastalık ya da mantar olabilir mi ? Konunun üstatlarından destek bekliyorum...

1509788_10152284060673988_782723090_n.jpg

1969242_10152284059578988_1151877835_n.jpg

1976989_10152284060063988_409140102_n.jpg

1979854_10152284059698988_345384198_n.jpg

alenkaraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 21:22   #381
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alenkaraman Mesajı Göster
Merhabalar, resimdeki bonsaimi 5 gün önce bauhaus dan aldım. hergün 2-3 tane canlı yeşil yaprak döktüğünü farkettim, dün de en alt dalına çok hafif tık diye tırnağım çarpınca 5-6 tane yaprak birden düştü ? Yapraklarını tamamen kaybedeceğimi düşünüyorum ayrıca bazı yaprakların üzerinde resimlerde de görüldüğü gibi beyaz yuvarlak lekeler var ama parmak değince çıkıyor sonra tekrar görünür hale geliyor ve çoğu yaprağın üzerinde çok ince tuz gibi beyaz bir toz katmanı var, dokununca ya da sprey sıkınca kaybolup bir süre sonra tekrar belirgin hale geliyor?? ne olduğunu bilemiyorum bir hastalık ya da mantar olabilir mi ? Konunun üstatlarından destek bekliyorum...

Eklenti 476311

Eklenti 476312

Eklenti 476313

Eklenti 476314
Ağacınızın türü kurtbağrı ve sanırım "külleme" hastalığından muzdarip. Bununla ilgili mücadele yöntemlerini araştırıp uygulamanızda fayda var. Ayrıca yaprakların dökülmesi kök sisteminde olası bir sorunun habercisi olabilir.

Eski 17-03-2014, 19:12   #382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2014
Sn. Sakaki verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sorumu mazur görün, sanırım dediğiniz için soruyorum: Eğer hastalığı bu değilse yapacağım ilaçlama ona daha da zarar verirmi ?

alenkaraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 15:24   #383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
dallarda kuruma başladı.

merhabalar. beraber edindiğim iki mugonun birinde dallarda sararma ve kuruma başladı. diğeri sağlıklı durumda. Aynı yerde aynı ortamda duruyorlar. sulamalarını birlikte aynı zaman ve sıklıkta yapıyorum. gübre keki kullanıyorum ikisi içinde. önce bir daldaki sürgünde sararma başladı, daha sonra dala yayıldı, sonrada yanındaki dalda başladı. geçen günde diğer bir dalda başladı. önce dalı tellerken zarar verdim diye düşündüm( telleme işleminin üzerinde çok zaman geçmişti) kuruma diğer dala geçince, yaygınlaşınca endişelenmeye başladım. köklerde problem olduğu şüphesi oluştu bende. İğne yapraklılarda kök yapısı ile dallarda birebir bağlantı olduğunu okumuştum. kabaca ifade etmek gerekirse her dal için bir kök gibi. yani kök budaması yaparken bir kökü tamamı ile alırsanız, o kökün beslediği bir dalı etkilemiş hatta öldürmüş oluyorsunuz gibi bir yorumdu. buradan hareketle dallarda yayılan ve devam eden bir kuruma aynı zamanda köklerinde devam eden bir sorunu olduğu anlamına mı gelir? en son sulama yaptığımda zarar oluşan ağacın suyu daha çabuk bir şekilde ve daha fazla oranda alt tabağa süzüldü. buda bana kök sistemi su tutma yetisini mi kaybetti sorusunu aklıma getirdi. kök sistemi zarar gördü ve görmeye de devam edecekse bu ağacı kaybediyorum demektir. acaba bu dönemde köklere müdahale etmeli miyim. kök çürümesi mantar vb sorunlar var ise bu bütün kökleri etkileyecek zarar gören kökler uzaklaştırılmalı diye düşünüyorum. yardımlarınızı bekliyorum.

kuruyan dallar ve ağacın genel görünümü
IMG_7517.jpg

yeni kuruma başlayan dal. diğerleride böyle başlayıp kuruyup gitmişti.
IMG_7516.jpg

ilk kuruyan dal
IMG_7514.jpg
20140427_073519.jpg

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 14:36   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2014
merhaba, ciddi bir yaprak dökme sorunu var. nasıl çözülür bu sorun?

hulasozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 15:23   #385
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
merhabalar. beraber edindiğim iki mugonun birinde dallarda sararma ve kuruma başladı. diğeri sağlıklı durumda. Aynı yerde aynı ortamda duruyorlar. sulamalarını birlikte aynı zaman ve sıklıkta yapıyorum. gübre keki kullanıyorum ikisi içinde. önce bir daldaki sürgünde sararma başladı, daha sonra dala yayıldı, sonrada yanındaki dalda başladı. geçen günde diğer bir dalda başladı. önce dalı tellerken zarar verdim diye düşündüm( telleme işleminin üzerinde çok zaman geçmişti) kuruma diğer dala geçince, yaygınlaşınca endişelenmeye başladım. köklerde problem olduğu şüphesi oluştu bende. İğne yapraklılarda kök yapısı ile dallarda birebir bağlantı olduğunu okumuştum. kabaca ifade etmek gerekirse her dal için bir kök gibi. yani kök budaması yaparken bir kökü tamamı ile alırsanız, o kökün beslediği bir dalı etkilemiş hatta öldürmüş oluyorsunuz gibi bir yorumdu. buradan hareketle dallarda yayılan ve devam eden bir kuruma aynı zamanda köklerinde devam eden bir sorunu olduğu anlamına mı gelir? en son sulama yaptığımda zarar oluşan ağacın suyu daha çabuk bir şekilde ve daha fazla oranda alt tabağa süzüldü. buda bana kök sistemi su tutma yetisini mi kaybetti sorusunu aklıma getirdi. kök sistemi zarar gördü ve görmeye de devam edecekse bu ağacı kaybediyorum demektir. acaba bu dönemde köklere müdahale etmeli miyim. kök çürümesi mantar vb sorunlar var ise bu bütün kökleri etkileyecek zarar gören kökler uzaklaştırılmalı diye düşünüyorum. yardımlarınızı bekliyorum.

kuruyan dallar ve ağacın genel görünümü
Eklenti 489559

yeni kuruma başlayan dal. diğerleride böyle başlayıp kuruyup gitmişti.
Eklenti 489560

ilk kuruyan dal
Eklenti 489561
Eklenti 489567
Gübreyle veya ortamla (ısı ve nem) ilgili bir sorun olabilir kanaatimce.
tourkana arkadaşımız mugolarda daha tecrübelidir, size daha iyi yardımcı olabilir kendisi.

Eski 12-05-2014, 15:25   #386
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hulasozcan Mesajı Göster
merhaba, ciddi bir yaprak dökme sorunu var. nasıl çözülür bu sorun?
Merhaba sn hulasozcan

Yaprak dökülmesi birçok faktöre bağlıdır.
Ağacınızı baktığınız koşulları (bulunduğu ısı, nem, hava akımı, ışık alma durumu, toprak içeriği, sulama rejiminiz, saksısı, vs.) belirterek fotoğraflarını da yükleyebilirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Eski 01-07-2014, 16:16   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2014
bonsaide yaprak dökülme sorunları

merhabalar nisan ayinin ortasinda aldigimiz bonzai, son bir haftadir hizli sekilde yaprak dokmeye basladi. turunu tam olarak bilemiyorum ama bir ihtimal zelkova. 2 3 hafta once kucuk cicekler aciyordu hatta su an bile alt taraflarda 3 tane kucuk cicek mevcut.

evin icinde direk gunes almayan bir yerde bulunuyor.

saksisini hic degistirmedim ve delikli degil. forumunuzu okuduktan sonra anladim ki dogrudan kok curumesine neden oliyormus. su an temmuz ayinda saksisini degistirebilir miyim?

yaklasik 3 aydir hicbir budama yapmadim. acaba tam olarak ne zaman yapabilirim?

cok tesekkurler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg photo1.jpg (47.5 KB, 92 views)
Dosya Türü: jpg photo2.jpg (49.2 KB, 90 views)
Dosya Türü: jpg photo3.jpg (46.2 KB, 91 views)
papamidnitepapa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 16:09   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
yardım

bu bonsai bana hediye olarak geldi on gün önce yaprakları yarı yarıya döküldü hemen hemen ne yapmam gerekir hiç bilmiyorum yardım edecek **** ağacın cinsini söyleyebilecek birileri varmı şimdiden teşekkürler

http://www.agaclar.net/forum/attachm...704_130859.jpg

evrim.g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2014, 12:35   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2014
Ficus yaprak döküyor.

Merhaba,bu koca oğlan bana hediye geldi ve türünün Ficus olduğunu öğrenebildim sadece bu site aracılığıyla.Sorunun yaprak dökmesi .İlk geldiğinde yaprakları baya yoğundu ancak şimdi baya azaldı ve günden güne azalıyor.Bu ağaç işin ne yapabilirim ve önemlisi doğru sulama rejimi nasıl olmalı?Teşekkürler şimdiden.

bazbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 14:27   #390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2014
Bonsaimde yaprak dökümü

Merhaba Zelkova cinsi bir bonsaim var. Yaklaşık bir yıldır bende. Geçen kış yapraklarını dökmedi, baharda da çiçek açtı. Uzun zamandır toprak üstünde suladığımda kıpır kıpır olan beyaz minik kurtlar görüyordum. Geçen hafta sayıları artmaya başladı, öldüklerinde toprak üstünde beyaz kireç gibi bir tabaka oluşturuyorlar. Araştırdım ancak ne olduklarını bulamadım. Geçenlerde ağacım komple tüm yapraklarını döktü, bir anda hepsi kurudu. Sulamayla ilgili bir sıkıntı da olabilir, ancak bir kaynakta bu kurtların kökleri yediğini gördüm. Ben de toprağını değiştirmeye karar verdim.Bonsai için özel bir toprak kullanıldığını biliyorum ama vakit darlığından üzerinde organik torf yazan bir toprak aldım. Bonsaimin toprağında bu kurtlardan rastlamadım, sanırım hepsi yüzeydelermiş, ama yine de tüm toprağını değiştirdim, köklerinin bir kısmı kolayca koptu, onları da temizledim. Saksıyı güzelce yıkadım, ve bonsaimi diktim. Toprağın geçirgenliği eski toprağı kadar iyi değil, ama saksının drenaj deliği oldukça büyük olduğu için umarım sorun oluşturmaz. Toprağını değiştirdikten sonra kuruyan tüm yapraklarını da temizledim. Şu an ölü bir ağaçtan farksız görünüyor. Umarım filiz görürüm. Sorunun ne olduğunu malesef bilmiyorum, tavsiyelerinizi bekliyorum.

rosarosarum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024