agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-11-2013, 21:45   #331
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kommeausdeutsch Mesajı Göster
Merhaba ben forumda yeniyim,konu açamadım. 4 gün önce kızılaydan aldığım bonsaimin türünü bilmiyorum ve yaprakları döklüyor.Yanlış mı suluyorum yoksa yaprak dökme mevsimimi ???
Türünü ve durumunu (koşulları) bilmeden cevap vermesi çok zor bir soru.
Mümkünse önce bir fotoğrafını çekerek yükleyin ki türünü öğrenin ve durumunu da görmüş olalım!?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 21:48   #332
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erencaner Mesajı Göster
arkadaşlar IKEA'dan 5 gün önce türünün carmona fukien tea türü oldugunu anladığım bir bonsai aldım. her aksam düzenli suluyorum. saksısını ve topragını değiştirmedim. Fotoğraflarını aşağıdaki linke yükledim. Sizce ne yapmam gerekir bakım için? Evde direkt cam kenarına yakın olmayan bir masa üzerinde bulunuyor. Dün çiçek tomurcukları açtığını farkettim.Bir yandan da hafifce dokundugum yapraklar dökülüveriyor, sararma az var pek yok fakat gövdenin toprakla birleştiği yerde beyazlanma var fotoğraflarda da görülüyor dikkatli bakarsanız. Forumda bi arkadas bunun için saksı ve toprak değişimi yaptıgını ve düzeldiğini söylemiş. Sizce ne yapmalıyım genel olarak?
Merhaba sn erencaner,

İlk önce Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığındaki bilgiler ışığında ağacınızın fotoğrafını doğrudan foruma yükleyebilir misiniz?
Forum harici sitelere yönlendiren linkler, zaman içinde çalışmayabiliyor ve bu da daha sonra faydalanacak arkadaşlar için kötü oluyor.

Fotoğrafı yükledikten sonra, aynı türden bitkisi olan arkadaşlar size mutlaka yardımcı olacaktır.

Eski 02-12-2013, 22:45   #333
Yeni Üye

sedag's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2013
Merhaba evimin yeni misafiri bir bonzaim var.bugun fark ettim ki yapraklari birkac tanesi sararmis ve elime geldi cok üzuldum türünün ne oldugukonusunda bilemiyorum hediye geldi yayınlanan resimlere gore sanirim ficus..hollandadan gelmis ve tam 20 yaşinda oldugu söylenmis.saksi icinde diger bonzailere gore buyuk oldugundan diye düsünuyorum ..şuanda kafam çok karısik ne yapacağımı bilmiyorum sürgünler var üstunde..ben şimdi ne yapacağım yardım ederse bilenler sevinirim..ayrıca resim buraya koymak istedim ama başaramadim .

sedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 23:01   #334
Yeni Üye

sedag's Avatar

Tekrar merhaba evet söz ettigim bonzaim bu kendisini tanimaya calisıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim bildiğim tekşey 20 yaşinda olduğu .bu arada sulama konusunda alındıgı yer suya batırıp cıkartin tepeden vermeyin demiş.burdan okudugum kadariylada bu islem sadece kücük saksidekiler için geçerli.bende yağmurlama şeklinde verdim..aydınlatırsanız sevinirim. .

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20131202_225043.jpg (33.3 KB, 148 views)
Eski 02-12-2013, 23:52   #335
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.sedag.
Ağacın türü ne olursa olsun sulama konusu bonsaide çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Sulamada ağacın büyüklüğünden ziyade ağacınızın cinsinin (türü) ne olduğu çok daha önemlidir. Toprağın özelliklerinide unutmamak gerekir; bazı topraklar suyu tutucudur, bazıları geçirgen. Yaşadığınız bölgenin ikliminindende söz etmeye kalktığımızda işin içinden çıkılmaz bir hal almış gibi bir durum oluyor sanki...
Size kafanızı karıştırmadan en basit çözümü söylemek istiyorum; saksının toprağına işaret parmağınızı 1-2cm kadar batırın ve çıkartın, eğer parmağınıza bulaşan toprak hafif nemliyse ağacınızı kesinlikle sulamayın, eğer parmağınıza bulaşmış olan toprak kuruysa ve parmağınızdan dökülmeye eğilimliyse tuprak kurudur ve ağacınızı toprak üstünden toprağı doyurarak (önce bir kere sulayın 10dk sonra yine sulayın) sulamalısınız.
Ağacınızın türü Fukien Tea olup biraz nazlı bir türdür. Fazla sulamalardan kesinlikle hoşlanmaya ve kök çürümesine çok yatkın bir türdür.
İyi çalışmalar dilerim.

Sakaki ve orangesugar beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 00:16   #336
Yeni Üye

sedag's Avatar

Çok teşekkürler yazdıklarınız doğrultusunda toprağına baktım sanırım nemli bir yapıya sahip. Bir kaç gün takip edeceğim umarım baska yaprakları sararmaz..ayrıca bu uzayan sürgünler istenen bir vakittemi kesmeliyim yoksa mevsimi varmi.forumdan budamayla ilgili acıklamaları henüz okuyamadım ama insallah resimlerle nerelerden budama yapıldıgıni anlatıyordur..bonzai hakkında tam bir cahillik içindeyim ilginize teşekkürler

Eski 03-12-2013, 00:31   #337
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.sedag.
Ağacınız tropik bir tür olup kış dönemlerinde ev içinde yaşatmalısınız. Yaz dönemlerindede güneşin yakıcı ışınlarından uzak olması kaydıyla gölge bir yerde balkon gibi açık havaya taşıyabilirsiniz.
Gelelim budamaya; Uzayan sürügünleri kesin, ama tan dalın bağlantı yerinden değilde yanındaki yapraklarla eşitleyerek...yani o sürügünü tamda dip bağlantısından kesmeyin. Diğer sürgünlerle eşitleyerek bir kesim yapmalısınız. Eğer tam dipten keserseniz ağacınızın o bölgesi çıplak kalır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20131202_225043.jpg (60.9 KB, 144 views)
orangesugar beğendi.
Eski 03-12-2013, 00:43   #338
Yeni Üye

sedag's Avatar

Sayın badrobot
Resim üstündeki açıklamanıza teşekkür ederim.. uygulayacağım.iyi çalışmalar dilerim..

Eski 03-12-2013, 08:22   #339
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Sedag,

Sayın Badrobotun önerilerine göre budadıktan sonra. Ağacınız size, siz de ağacınıza alışıncaya kadar fazla su vermeden yaşatmaya çalışın. Bir süre sonra önden, yanlardan ve arkadan da birer fotoğrafını ilave ederseniz ağacınızı yavaş yavaş nasıl eğiteceğiniz konusunda yönlendirmeye çalışırız.
Market bonsailerinde en büyük sorun toprağının ya tamamının ya da tamamına yakınının yosun olması nedeniyle çok su tutması, bu da fazla sulanırsa köklerde çürümeye neden oluyor. Zamanla saksı değiştirip eski toprağını azaltıp geçirgen bir karışımla su tutmasını azaltmak iyi olur.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 07:33   #340
Ağaç Dostu

Tutmos's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2006
Galeri: 2
Bonsai ficus

Bonsai ficuslarda yaprak dökülmesi problemi var ne yapabilirim ışık tesiri olabilir mi? yerini değiştireyim mi?

fotograf sayısı çok oldu kusurabakmayın !

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fcce911008e3.jpg (56.8 KB, 151 views)
Dosya Türü: jpg 7577c3f2717a.jpg (67.6 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg 1d881cd8db65.jpg (65.7 KB, 149 views)
Tutmos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 12:30   #341
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Sayın tutmos, bulunduğu noktada klima var mı? Birde hava sirkülasyonu mevcut mu?

Klimalı bir nokta ve hava sirkülasyonu zayıfsa genç sürgünleri kurutup yaprak dökmesine sebep olur.

Düzenli sulama, ışık ve nem ficusların en yoğun istekleridir.

Sararan yaprakları ağaçtan uzaklaştırıp kuru dalları budarsanız yeni sürgünler verecektir.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 17:26   #342
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Tutmos.
Benim yazacaklarım ağacınızın yaprak dökmesiyle ve hastalığıyle (eğer hastaysa) ilgili değilde daha çok şekliyle ilgili olacak.
Fotoğrafa ilk baktığımda altta kalın ve iddialı bir nebari ve oldukça büyük bir ağaç görüyorum. Ama ne varki ağaç çok güzel olmasına rağmen bonsai adına hiç bir çalışma yapılmamış, sanki kendi halinde yıllarca gelişimine bırakılmış gibi bir hali var. Aklıma "acaba ağacı daha yeni mi aldınız mı ve üzerinde çalışamadan problem yaşayıp, fotoğraflarını paylaştınız?" diye sormadan edemiyorum kendime. Ağacınız sağlığına kavuşur kavuşmaz bonsai adına ağacınızla çalışmanız ağacınızın ilerki dönemlerde güzel bir BONSAİ olmasını sağlayacağından eminim. Yoksa bu haliyle üzerinde hiç bir çalışma yapılmamış, kendi halinde gelişmiş bir salon bitkisi görünümünde kalacaktır.
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Düzenleyen badrobot : 04-12-2013 saat 18:13
Eski 04-12-2013, 17:48   #343
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn tutmos,

Ferit beyin de dediği gibi ficus türleri ışık, nem, ısı değişikliklerinde bu tür reaksiyonlar gösterebiliyor. Bitkiniz hasta da olmayabilir!

Eski 04-12-2013, 18:22   #344
Yeni Üye

sedag's Avatar

Sayın sagol öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim. Bonsaimin yapraklarında sararma devam ediyor bu sabah baktıgımda yine artış göstermis.dokunduğumda düşmeye başlıyor. Ne yapmam gerek bilemiyorum evdeki kalorifer den etkilenmis olabilirmi gündüz biraz hava aldırmaya akşamlarıda ortamı nemli tutmaya çalışıyorum..Forumdaki yazılarda vitaminden bahsedilmiş acaba bize bir faydası olurmu yanıtlarsanız sevinirim..

Eski 04-12-2013, 19:06   #345
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Sedag,

Yer değişiminde de yapraklarda sararma ve ardından dökülme olabiliyor. Ağaçlar yeni yerine(ısı,nem,ışık) alışıncaya kadar bir stres yaşıyor. Ağaçların sağlığı bozulduğunda genel olarak gübre vermiyoruz. Ziraat malzemeleri, ilaçları satan yerlerde strese karşı kullanılan bazı maddeler var ama en küçük ölçü 1 kğ o nedenle 1 saksı için almanızı tavsiye etmem. Sulamayı çok kontrollü yaparsanız bu sorunu atlatabilir zannediyorum. Güneşli ama kaloriferden uzak bir yere koyup, bir süre yer değiştirmemeniz iyi olur. Saksının altındaki tepsiye biraz çakıl koyup saksıyı çakılların üzerine oturtmanız iyi olur, çakıllara su verin böylece buharlaşma olacak ve ağacınız gerekli nemi alacaktır( çakıl bulamazsanız 2 tahta parçasıylada bir yükseklik sağlayıp kökleri taban suyundan uzak tutmaya çalışabilirsiniz).

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedag Mesajı Göster
Sayın sagol öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim. Bonsaimin yapraklarında sararma devam ediyor bu sabah baktıgımda yine artış göstermis.dokunduğumda düşmeye başlıyor. Ne yapmam gerek bilemiyorum evdeki kalorifer den etkilenmis olabilirmi gündüz biraz hava aldırmaya akşamlarıda ortamı nemli tutmaya çalışıyorum..Forumdaki yazılarda vitaminden bahsedilmiş acaba bize bir faydası olurmu yanıtlarsanız sevinirim..

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 23:23   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2013
Merhaba 3 gün önce ikeadan bir bonsai aldım. Araştırmalarım sonucunda Zanthoxylum Piperitum cinsi yani Japon biber ağacı olduğunu öğrendim. İkinci akşam kökünü budayıp toprağını yeniledim ve ayrıca sıvı gübre uyguladım. Ancak bu akşam eve geldiğimde bazı yaprakların dökülmüş olduğunu ve bir kısmının da dallarında sarardığını gördüm. Nette çok detaylı bilgi bulamadım. Acaba yaptığım işlemler mi ağacı yordu yoksa şu an bulunduğu ortamda mı sorun var. toprağı nemli herhangi bir sorunu yok. Oda sıcaklığı 23-24 arası değişiyor. Cama yakın ışık alan bir yerde ama bu yüzden kalorifere yakın duruyor maalesef. Odayı soğuk nedeniyle havalandırmıyorum.

purpledeep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 10:36   #347
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi purpledeep Mesajı Göster
Merhaba 3 gün önce ikeadan bir bonsai aldım. Araştırmalarım sonucunda Zanthoxylum Piperitum cinsi yani Japon biber ağacı olduğunu öğrendim. İkinci akşam kökünü budayıp toprağını yeniledim ve ayrıca sıvı gübre uyguladım. Ancak bu akşam eve geldiğimde bazı yaprakların dökülmüş olduğunu ve bir kısmının da dallarında sarardığını gördüm. Nette çok detaylı bilgi bulamadım. Acaba yaptığım işlemler mi ağacı yordu yoksa şu an bulunduğu ortamda mı sorun var. toprağı nemli herhangi bir sorunu yok. Oda sıcaklığı 23-24 arası değişiyor. Cama yakın ışık alan bir yerde ama bu yüzden kalorifere yakın duruyor maalesef. Odayı soğuk nedeniyle havalandırmıyorum.

Yaptığınız işlemlerin zamanlaması yanlış olmuş maalesef sn purpledeep.
Bu tür işlemler için genelde ilkbahar başı uygundur, yani bitkinin uyanmaya başladığı an! Gübrenin zamanlaması da yine çok yanlış olmuş
Genel olarak gübreyi de bitki uyanmaya başladıktan sonra vermeye başlıyoruz ve uyku dönemine girmeden önce (bölgeye göre değişmekle birlikte sonbahar ortası gibi) kesiyoruz.
Bitkiniz umarım yaşar

purpledeep beğendi.
Eski 06-12-2013, 10:07   #348
Yeni Üye

Birkaç yaprak kaybından sonra durdu. Kaloriferin yanından kaldırdım. Şu an hayatından memnun görünüyor. Hatta iki küçük yeni dal farkettim dün akşam. Sanırım yaşayacak. Bu da fotoğrafı

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotograf.jpg (31.9 KB, 133 views)
Sakaki beğendi.
Eski 06-12-2013, 12:37   #349
Yeni Üye

sedag's Avatar

Sn purpledeep
Bonsainizin altındaki tasları sizmi koydunuz. Bir amacı varmı yoksa sadece dekor amaçlımı

Eski 07-12-2013, 15:03   #350
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedag Mesajı Göster
Sn purpledeep
Bonsainizin altındaki tasları sizmi koydunuz. Bir amacı varmı yoksa sadece dekor amaçlımı
Sadece dekor amaçlı koydum.

Eski 14-12-2013, 13:36   #351
Yeni Üye

Halen yaprak dökülme az da olsa var ancak bonsaimde sararma ve aşırı dökülme sorunu ortadan kalktı. Yeni sürgünler ise çoğalıyor. Şekil verme için budama işlemi bir süre dalların sıklaşmasını bekleyip mi yapılmalı yoksa en başta bir form verip daha sonra bunu korumaya çalışmak mı daha sağlıklı? Ayrıca ne şekilde budama yapmalıyım fikir verirseniz sevinirim.

Eski 14-12-2013, 18:35   #352
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
Bonsai’de budamanın rolü nedir? Bonsaimi ne zaman ve ne kadar budamalıyım?

Budama, bonsainin biçimini korumak (ya da doğru biçimi elde etmek için büyümesini şekillendirmek) ve sürgünlerin gelişimini teşvik etmek için gereklidir. Bazı bitkiler, ne kadar hassas olursa olsunlar budamaya doğal olarak iyi yanıt verirken, diğer bitkiler için toparlanmak, özellikle de budama yılın yanlış mevsiminde uygulanmışsa, oldukça zordur. Doğru budama için, bonsainizin türünü bulmanız ve eski ve yeni sürgünler için hangi budama zamanının uygun olduğunu araştırmanız gerekmektedir. Genel olarak tek yıllık sürgünler, bonsainin şeklinin korunması için, büyüme mevsiminde budanırken, çok yıllık sürgünlerin (odunlaşmış gövdelerin) budaması sonbaharın ortalarında yapılır.

Özellikle ardıç ve sedir gibi herdem yeşil kozalaklı ağaçların bonsailerinde, bonsai budamanın ana şekillerinden biri “elle uç alma” dır. Bu, gür yapraklanmayı arttırmak ve daha ağaca benzer bonsai görünümü elde etmek için, bonsainin genel biçimine uymayan yeni sürgünlerin ya da tepe noktasından çıkarak bonsainin görünümünü bozan sürgünlerin parmakla alınmasıdır. Bunu yapmak için, yeni büyümeye başlayan kısmı parmaklarınızın arasına alın ve dalı diğer elinizle tutarken, işaret parmağınızla bükerek çıkartın. Bu yöntem, filizleri makasla budamaktan daha iyidir. Çünkü, makasla budama, geride doğal olmayan bir görüntü ve yapraklarda çirkin bir kahverengileşme bırakır. Akçaağaç, çin karaağacı ve muşmula gibi yaprak döken ağaçlar için, makasla budama en iyisidir. Dışa doğru taşan ya obur dalları budarken, sürgünleri bir sonraki yaprak çiftinin hemen üzerinden budayın, ama yaprakları kesmeyin.

Bonsaide yaprak budama (yaprak döktürme olarak da bilinir), ficus ya da akçaağaç gibi bir çok yaprak döken ağaçlarda ve tropikal bitkilerde, yaprak boyunu küçültmek, kötü görünen yaprakları temizlemek ve iki dönemlik büyümeyi bir döneme sığdırarak büyümeyi hızlandırmak için kullanılır. Akçaağaç gibi ağaçlar için bu, sonbaharın daha canlı geçeceği anlamını taşır. Bu budama işlemi, yazın ortalarında, ağaç yapraklarının %60-90’ının kesilmesi, üstte sadece ağacın enerjisini koruyacak kadar yaprak bırakılmasıyla gerçekleştirilir. Yaprakları iyi bir makasla, hemen yaprağın arkasından keserek çıkartın. Sonraki birkaç hafta, bitkinizi iyi koşullarda tutun ve yeterli su almasını sağlayın.

Bu tür budamaların sadece belirli türdeki bitkiler için yapılabileceğini unutmayın.

-------------------------------------------------------------------------------

1. Dal budama
2.Yeni dal oluşturmak için budama yapılacak yerler
3- 1. Yaprak küçültme 2. Yaprak azaltma (Yapraksızlaştırmak)

Biçim kazandırmak için yapılan budama

Biçim korumak için yapılan budama

Uç alma

Makale: http://www.bonsaisite.com/mprune.html
Resimler : http://www.bonsaiprimer.com/pruning/...eveloping.html
http://www.canadiancountrywoman.com/...runebonsai.php
Bonsai4Me :: Bonsai

erol sırlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 18:39   #353
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

Bonsai’nin yapraklar dökülmemesi için köklerine 10.10.15 formulasyonunda özel ec düşük gübre vermelisiniz.

Eski 14-12-2013, 20:25   #354
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erol sırlı Mesajı Göster
Bonsai’nin yapraklar dökülmemesi için köklerine 10.10.15 formulasyonunda özel ec düşük gübre vermelisiniz.

Sn erol sırlı,

Böyle bir genelleme yapmak son derece hatalı olur, çünkü yaprak dökülmesinin birçok nedeni vardır/olabilir.

Eski 14-12-2013, 20:32   #355
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

köklerin iyi çalışmasıiçin ve bitkinin ortama uyum sağlaması için köklerine ec düşük fosforlu yaprak gübesi ve yapraktan amino asit uygulamanızı yavsiye ederim.

Eski 14-12-2013, 23:30   #356
Yeni Üye

Sayın erol sırlı yazdıklarınız için teşekkür ederim ama sorduğum soruların cevaplarını bulamadım. Ben bitkime vereceğim form konusunda fikir ve verilecek formun ağacın yetiştirilmeye başladığı andan itibaren mi yoksa bir süre gelişmeye başladıktan sonra mı yapılmasının sağlıklı olacağını sormuştum.

Eski 15-12-2013, 09:33   #357
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erol sırlı Mesajı Göster
Bu yazdığınız önerinin bir çözüme ulaştıracağını sanmıyorum. Hatta bazı dönemlerde verdiğiniz gübre yarar değil zarar bile verebilir. En önmenli şey ağacın yaprağını zamansız veya nedensiz neden döktüğünü bulmak. Yani teşhis. Ağacın yaprağını dökmesinin nedeni yüzlerce nedenden biri olabilir.
Sizin yazdığınız amino asit içeren düşük EC içeren gübreyle olacak bitecek iş değil. Bunu bizat tecrübelerime dayanarak yazıyorum. Ağacınız fazla sulamadan, toprakta tuz birikmesinden, demir eksikliğinden, toprağın Ph derecesinin dengesizliğinden, toprak altı ajanlardan, (yazmakla bitmez) vb. bir çok nedenden ötürü hastalanabilir ve yaprağını dökebilirler. Bu aşamada teşhis çok önemlidir. Teşhis elbette uzmanlık işidir. Ama deneme yanılma yapmakta son çare olabilir. Çevrenizde uzman veya deneyimli birileri varsa yardım alın yoksa deneme yanılma (ki bu riskli bir yöntem ama hiç yoktan iyidir.) yoluyla bulmaya çalışın ve tedavi edin.
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Umarım ağacınız kurtulur.

Sakaki beğendi.
Eski 15-12-2013, 10:11   #358
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sonradan aklıma bir örnek geldi.
Eğer ağacınızda demir eksikliği gibi bir rahatsızlık varsa verdiğiniz gübreyi ağaç bünyesine alabilmesi yani ağacın çalışabilmesi için öncelikle demir eksikliği probleminin çözmek gerekiyor. (Çok saçma bir benzetme olacak ama şöyle söyliyeyim; arabanın kontağını çevirmeden önce arabaya önce yakıt koymalısınızki çalışsın gibi bir şey bu. Yoksa siz istediğiniz kadar kontağı çevirin araba çalışmayacaktır, yakıt olmadığı için.)
Yani şunu demek istiyorum; ağacınızda hastalığı teşhis etmek hastalığı yarı yarıya tedavi etmek gibi bir şey.

Sakaki beğendi.
Eski 15-12-2013, 12:19   #359
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi purpledeep Mesajı Göster
Birkaç yaprak kaybından sonra durdu. Kaloriferin yanından kaldırdım. Şu an hayatından memnun görünüyor. Hatta iki küçük yeni dal farkettim dün akşam. Sanırım yaşayacak. Bu da fotoğrafı
Sn.purpledeep.
Koloriferin yaydığı ısı havayı kurutur. Yani ağacınızın yapraklarında ve toprağında nem kaybına neden olur. Kalorifer peteğinin yanından aldıktan sonra biraz kendine gelmesinin nedeni bu olmalı. Ağacınızın türürnü bilmiyorum ama sanki ithal tropik türlere benziyor. Bu türler ülkemizin kış şartlarına dış ortamda dayanamazlar. Dolayısıyla içeride tutmanız; sıcaklığın 20derece civarı olması ama yapraklarında ve toprağında rutubetin eksik olmaması gerekir. Bunu bol sulama olarak algılamayın sakın. Dengeli sulama dışında kontrollü bir şekilde fısfısla tüm ağacı hafif ıslatmanız faydalı olabilir.

Eski 15-12-2013, 18:07   #360
Yeni Üye

Teşekkürler badrobot. Ağacın türü ile ilgili çok bir bilgi bulamadım maalesef. Dediğiniz gibi sıcaklıktan uzak odada ışık alan bir yerde tutuyorum. Toprağı kontrol ediyorum ve kurumaya başladığında yağmurlama tekniğiyle suluyorum. Yine de özellikle alt dallardaki yapraklarda dökülme az da olsa var. Mevsim gereği mi yoksa gerçekten bir sorun mu var bilemiyorum.

Etiketler
bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024