agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2012, 17:33   #271
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kaç gün diye bir periyod düşünmeyin. Toprak kurumaya başladıkça sulanmalı her gün de olabilir birkaç günde bir de olabilir. Saksının altındaki kapta su birikmemesi iyi olur.
Işık hitiyacı da var bana göre.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 17:25   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Kaç gün diye bir periyod düşünmeyin. Toprak kurumaya başladıkça sulanmalı her gün de olabilir birkaç günde bir de olabilir. Saksının altındaki kapta su birikmemesi iyi olur.
Işık hitiyacı da var bana göre.
tesekur ederim yardimlariniz icin agacimi gunes alan bir pencerenin onune koydum

Sakaki beğendi.
huso213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 22:26   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Acil !!!

Merhaba ben yeni üyeyim. Öncelikle forumunuz çok güzel bu güne kadar hep forumunuzu takip ederek bitkimi büyüttüm ancak şimdi ciddi sorunlar yaşıyorum. Acilen yardım rica ediyorum. Biraz uzun ama kusura bakmayın lütfen.

Benim de bonsaim Ficus Ginseng. Kasım ayının başında geldi. Gövdesi toprağın üstünden ince dallara kadar 17 cm yani, en üstteki yaprakla birlikte toplam boyu 34 cm. Bir ay öncesine kadar hiçbir sorun yaşamadım, sağlıklı ve yemyeşildi. Çok fazla yeni yaprak çıkarmaya başlamıştı. Sulamasını gayet düzgün yapıyordum ve spreylemeyi de unutmuyordum. Gübre ve toprak/saksı değişimi yapmadım bu sürede, çünkü bir seneye kadar yapmamam gerektiğini okudum. Budama için de bir seneden öncesi erken diye düşündüm.

Ancak bir ay önce yemyeşil yaprakları dökülmeye başladı. Ne gövdede ne yapraklarda en ufak değişim yoktu, yapraklar yemyeşil ve pasparlaktı gövde de her zamanki gibiydi. Arada çok az sararıp düşen ya uçları kararıp düşen yapraklar oldu ama yüzde 95'i yemyeşilken düşüyordu diyebilirim. Geçer diye bekledim düzenli sulamaya devam ettim, geçmedi. Kimi zaman elimle dokunduğumda pıt diye düşüyorlardı. Daha sonra yine burayı okudum ve toprağını değiştirme kararı aldım. Saksının dibine koymak için taşlar ve özel toprak aldım. Bitkimi saksıdan çıkardığım zaman dibinde bir naylonun olduğunu fark edip çok üzüldüm, meğer altında sızan sular deliklerden değil naylonun kenar yerlerinden sızıyormuş. Bir gün önce sulamıştım ancak ben İzmir'de yaşıyorum bu sıcakta o kadar ıslak kalması imkansız, toprak çok nemliydi. Bir de toprağın rengi siyah olmasına rağmen büyük köklere yakın bir kısmı komple kahverengiydi. Üstelik köklerin dibinde tuzlar görebiliyordum. Allahtan köklerde aşırı bir çürümeye rastlamadım.

Tüm toprağı kökleri tarayarak döktüm. Köklere su tuttum tuzlardan temizlensin diye, epey tuz birikmişti. Çok uzamış olanları kestim. Sarı sarıydı kökler, öyle çürümüş kahverengi yoktu. Dibine taşları koydum sonra biraz toprak koydum sonra bitkiyi koyup aynı burada okuduğum gibi toprakla örttüm. Ancak bitkim aşırı nemden daha yeni çıktığı için sulamadım. Eski toprağında böceğe ya da solucana rastlamadım, zaten var olan yaprakları hâlâ yemyeşil ve pasparlak.

Sonuç olarak sorularım şunlar: Yapraklar yemyeşilken neden döküldü sizce?

İkinci sorum da aşırı nemden çıkmış bitkimi toprak değişiminden sonra hemen sulamalı mıyım? Sulamalıysam ne kadar?

Dökülme sorunu toprak değişiminden sonra da devam ederse ne yapmalıyım?

Bitkimin eve gelişinin neredeyse 10. ayı. Çiçekçi artık gübrenin gerekebileceğini söyleyip bazı yaprak ve kök tonikleri önerdi. Ancak pek bilgisi yok gibiydi, güvenemedim. İzmir'de bununla ilgili gerçekten bilgisi olan bir yere nasıl ulaşabilirim?

Çok teşekkürler şimdiden.

ficusginseng Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 22:46   #274

memet's Avatar

Kök çürümesi olmuş gibi görünüyor. Yaptığınız müdaheleden sonra kendini toparlayabilirse o zamana kadar gübre vermemelisiniz.
İsterseniz bana ulaşabilirsiniz. Ağaca bakıp neler yapılabileceğini konuşuruz. Güzelbahçe tarafındayım.

Eski 13-10-2012, 09:55   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2012
merhabalar...

yeni üyeyim fakat hep okuduklarımla hareket ettim...

Bonsai mi 3 aydır bakıyorum cinsi hakkında bilgim yok yaprakları dökülmeye başladı gübreleme gerekiyor diye okudum ve 1 ay önce gübreleme yaptım fakat yapraklar da dökülme devam etti ilk mevsimsel diye düşündüm ama ciddiyeti yeni kavrıyorum cam kenarında alçak bi sehpanın üzerinde tutuyorum günes ışığı net gelmiyor fakat ışınların geldiğini gözlemliyorum.

yeterlimi bilemiyorum. sulama işlemini elimi toprağına batırarak kuruluğunu ölcerek yapıyorum... daha önce severek baktığım orkidem 1 hafta evde olmadığımdan dolayı çiçeklerini döktü kurtaramadım hala uğraşıyorum onunla bu seferde bonsaime birsey olmasını istemiyorum biri yardım edebilir mi bana

MRV" Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 10:17   #276

memet's Avatar

Ağacı görmeden sorunu anlaması zor. Işık yaprak dökmeye bir etmendir. Genellikle sulamadaki hatalardan ötürü sorun olur.
Cinsi yaprak döken bir ağaçtır belki de o yüzden dökülüyordur.

Eski 15-10-2012, 09:55   #277
Yeni Üye

cevabınız için çook teşekkür ederimm...
fotografını paylaşıcaktım fakat telefonumdaki hatadan dolayı paylaşamıyorum kusura bakmayın ama yukardaki arkadaşımızın paylaştığı fotografdaki ile aynı benim ağacımda cin karaagacı olduğunu yazmış...yeşil yapraklarda bulunduğundan bi umudum var diye düşünüyorum...eğer yaprak döken bir ağacsa mevsimsel olarak yeniden çıkar mı ? sulamada ise elimi 1 cm den aşağ soktuğum zaman kuru ise suluyorum fakat suyu çekmediğini düşünüyorum çünkü hemen akıtmaya başlıyor bol veriyorum bu yüzden yanlış yapıyor olabilirim kendine gelmesi için ne yapmam gerekiyor...cam kenarından alıp biraz daha gölge bir yere mi koymalıyım ?? besin ilaçları var mı kullanmam gerekiyor mu ?

Eski 15-10-2012, 10:06   #278

memet's Avatar

Hazır bonsailerde kullanılan malzeme çoğunlukla kokopet oluyor.

Bir kere kuruduğunda su tutma özelliğini kaybediyorlar üstten su verdikçe alltan akıp gidiyor.
Bir seferlik saksıyı su dolu bir kaba toprağın üstüne su gelecek kadar daldırın. Bekleyin hava kabarcıkları çıkacak. Kabarcık çıkması durunca saksı yeterli suyu almış olur.

Daha sonra suyu bir seferde değil azar azar vererek sulayın.
Toprak besin içermediği için beslemek gerekir. Bu konuda başlıklarda bilgi bulabilirsiniz.

Eski 15-10-2012, 14:55   #279
Yeni Üye

anladım teşekkürler bunu uygulıcam besinler için de göz atmam gerekiyor...

Eski 16-10-2012, 08:50   #280
Yeni Üye

merhabalar yine ben fotografları paylaşabildim...dediğiniz işlemi yaptım daha önceydi bu fotolar şimdi suya daya doymuş gözüküyor...cinsi nedir ? yapmam gereken nedir bilginiz var mı ??? sanırım fazla heycanlıyım...eğer bonsaim ölürse fidandan denicem ama ölmesini istemiyorum onu çok sevdim lütfen yardımcı olurmusunuz ???

IMG00464-20121014-1204.jpg

IMG00453-20121014-1201.jpg

IMG00457-20121014-1202.jpg

Düzenleyen MRV" : 16-10-2012 saat 09:56
Eski 19-12-2012, 12:45   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2012
doğa / Serissa

Bonsai Serissa Problemi

Fotoğraflarda görünen Bonsai ağacımı teslim alalı henüz 1 ay olmadı. Ağaç ilk geldiğinde yaprakları genel olarak yeşil, kimi yaprakların etrafı sarı çerçeveliydi ve hafif bir sarsıntıyla ağacın yaprakları dökülüyordu.
Şimdi ağaç fotoğraflarda göründüğü şekilde. Yaprakları kupkuru ancak hala yeşil ve sarsıntı ile dökülmüyor. Ağacın dalları da biraz kurudu.
Acaba, ağacım kurumuş olabilir mi? Tekrar canlanması için ne yapabilirim? Son olarak ofisim de pencere bulunmuyor, haliyle ağaç gün içinde ışık görmüyor ve de ağacın bilgisayarın yanında duruyor, bunlar problem olur mu?
Şimdiden çok teşekkürler=)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG3198.jpg (43.0 KB, 223 views)
Dosya Türü: jpg IMAG3201.jpg (41.9 KB, 219 views)
Dosya Türü: jpg IMAG3229.jpg (74.5 KB, 220 views)
Dosya Türü: jpg IMAG3230.jpg (29.6 KB, 220 views)
doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 15:05   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Merhabalar,
foruma yeni üye oldum benimde sorunum yaprak solması, forumda bir çok konu ve tedavi yöntemi okudum ama her Bonsai için farklı çözümler ve sorunlar mevcut, bonsaimin türünü bilmiyorum bundan dolayı da ne yapacağımı bilemiyorum

Bonsaimi 15 / 12 / 2012 tarihinde aldım herhangi bir sorunu yoktu gözle görebildiğim, toprağı kuruyunca az az suluycaksınız dediler aynen o şekil devam ettim,

Fakat dün itibariyle yaprakları güçsüzleşmeye solmaya başladı, Sorun nedir ve ne yapabilirim,

Bonsaim evde salonda duruyordu, doğalgaz peteki ile arasında bir tekli koltuk mesafesi, ve aynı mesafede pencerede mevcut, bundan 5 gün önce su dökerken taşma yapıyor diye, saksının kenarındaki topraklardan bir tükenmez kalem genişliğinde toprak çıkarttım dibi inmeden kanal gibi olsun diye

yardımcı olursanız çok sevinirim....

İlk Hali

qww151220122481 (Large).jpg

Şimdiki Hali

010120132621 (Large).jpg
010120132623 (Large).jpg

logarbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 15:13   #283

memet's Avatar

Susuz kaldığı ve kalorifere yakın tuttuğunuz için kurumuş.

Eski 01-01-2013, 17:47   #284
Yeni Üye

Alıntı:
Susuz kaldığı ve kalorifere yakın tuttuğunuz için kurumuş.
İlginize Teşekkür ederim peki nasıl tedavi edebilirim,
sizin yazınızdan sonra hemen kendi odama aldım daha ılık ve kaloriferden uzak yere koydum,bunlar işe yarar mı

Eski 01-01-2013, 18:12   #285

memet's Avatar

Saksının tamamını alacak bir kaba su doldurun, topraktaki hava kabarcığı kesilene kadar içinde tutun.
Toprak kurumaya başladıkça azar azar sulayın yarım su bardağı kadar su yetecektir kış içinde, umarım kurtulur.

Eski 01-01-2013, 22:13   #286
Yeni Üye

Alıntı:
Saksının tamamını alacak bir kaba su doldurun, topraktaki hava kabarcığı kesilene kadar içinde tutun.
Toprak kurumaya başladıkça azar azar sulayın yarım su bardağı kadar su yetecektir kış içinde, umarım kurtulur.
Aynen dediğiniz şekilde uygulamayı yaptım, forumu dahada çok gezdim, türününde Çin karaağacı olduğu kanısına vardım, Umarım Bonsaim kurtulur,
Yardımlarınız için tekrardan teşekkür ederim...

Eski 22-01-2013, 13:07   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2012
Merhabalar,
Foruma üye olalı belli bir süre geçti ve bu süre zarfında yazılan bir çok şeyi okudum. Görsellerini yüklemiş olduğum ağacımı internetten alalı yaklaşık 2 ay gibi bir süre oluyor. Ağaç kargo ile geldi, ilk zamanlar yaprakları çoğunlukla yeşil, bazıları ise sarı çerçeveli renge sahipti. Zamanla yaprakların bir kısmı döküldü son durumda ise dökülmeyen yapraklar görsellerde ki gibi büzüştüler ancak ağaç üzerinden dökülmediler. (yaklaşık 2 haftadır yapraklar büzüşmüş şekilde ağaç üzerindeler). Ağacımın bulunduğu ofisimde ne yazık ki pencere bulunmuyor, haliyle güneş ışığı konusunda sıkıntı var, ama günün belli saatlerinde ağacı güneş alan bir yere götürebilirim.
Konu ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim, ağacımın kurumuş olmasından korkuyorum.=/ şimdiden teşekkürler.

doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 17:11   #288
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Doğa

Öncelikle ağacınızın türü :serissa foetida

Bu türü’nün bakımı hakkında forumda bir çok bilgi içeriği mevcut.
Türün en büyük özeliği ise orantılı bir nem ihtiyacı ile 20 derecelik stabil bir ısıdır.
Özel seralarda stabil şartlarda yetiştirilen bu ticari bonsai'ler satın alındıkları yer ve mekanlarda hava ısı ve su konusunda oluşan değişkenlikten ötürü ileriki haftalarda iyi bir görsele sahip olsalar dahi maalesef sonraları bu sorunlar yaşanmaktadır.

Ağacın tam olarak kuruyup kurumadığını ancak siz gözlemleye bilirsiniz.

Genelde bu tür solgunlukları sulamadan kaynaklı olup son toprak görseline bakıldığında toprağın aşırı kuru olduğunu görmekteyim.

Ekili olduğu toprak karışımı Hindistan cevizi lifleri ile kum karışımıdır.
Lifler sulansalar dahil tam bir nemlenme olmadığı için hızla kurur.
Bu sebepten ötürü sorun yaşamış olmanız olasıdır.

Bakımı ve yapmanız gereken tedavi uygulaması forum içeriği içinde yer almaktadır.
Geçmiş olsun.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 18:04   #289
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sayın Doğa ,

Gün ışığı olmadan vejetasyon sağlanamaz, mutlaka gün ışığı olan bir yerde olmalı, aşırı sulamadan kaçının,toprak tam nemini kaybetmeden sulamaya da özen gösterin. 20 derece sıcaklıkta 3 günde 1 gibi iyi olur.

Sarı ile çizdiğim yerlerden budamanızı öneririm,saksısına göre zaten çok uzun dal boyu var, ağaç gün ışığı alan bir yerde kendine gelecektir diye düşünüyorum.

İmkanınız olursa agaclar.net,İstanbul 14. Bonsai Atölye Çalışması (27 Ocak 2013 Pazar) çalışmamıza getirirseniz , toprak ve saksı değişimini de hep beraber yaparız.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg doğa.jpg (67.8 KB, 185 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 22:06   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Merhaba

Arkadaşımın hediye ettiği bonsai ile ilgilenmeye başlayalı birkaç gün oldu. Forumu okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Ancak ben öğrenene kadar bonsaimi öldürmekten korkuyorum. O yüzden birkaç tavsiyeye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Bonsaimde ilk aldığım güne nazaran azalan bir şekilde yapraklarda solma oluyor. Bonsaiyi almadan önce arkadaşım çok kuru olduğunu düşünerek biraz fazla sulama yapmış olabilir. Tabii yer değişikliği de etki etmiş olabilir. Mesela bugün sadece 3-4 yaprakta hafif cansızlık gördüm. Bitki besini henüz kullanmadım.

Özellikle tepe bölümünde uzun sürgünler var. Benim çekindiğim nokta gövdeye yakın olan alttaki yaprakların yeterince ışık alamayıp kuruması. Bu mevsimde fotoğrafta da gösterdiğim şekilde uzun sürgünleri budamalımıyım ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 9 ön taraf.jpg (66.8 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg 1.jpg (66.0 KB, 142 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (67.6 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg 5.jpg (64.6 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg 6.jpg (66.7 KB, 142 views)
eddie dean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 22:09   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Pardon esas fotoğrafı göndermemişim. Bu şekilde budamayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 9 ön taraf rot.jpg (67.8 KB, 142 views)
eddie dean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 15:19   #292
Yeni Üye

sssandersss's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Bonsai'm ölüyor mu? :((

Baumax'tan aldığımız Ginseng Bonsai eve geldikten 1-2 hafta sonra yaprakları sararmaya ve dökülmeye başladı.
Yaprak kenarlarında minik benekler oluştu.
Bir yaprakta beyaz pamuk gibi bir şey gördüm.
Toprağını eşeleyince bu kabukları gördüm sadece 3 taneydi başka yoktu. 3-4 gün sonra da odada yerde bu ölmüş yaratıkları gördüm 2 taneydi.

Böcek ya da mantardan endişeleniyorum (

Bonsai'm direk güneş almayan ama oldukça aydınlık bir odada, masamın üzerinde duruyor. Sulamayı toprak nemini kaybetmeyecek ve çok da ıslak olmayacak şekilde yapıyorum. İlk hafta ise 1-2 defa yapraklarına su püskürttüm, sararmaları ve yaprak üzerinde kalan tozları görünce bunu bıraktım, yaprakları duru suyla nemlendirilmiş bir peçete ile temizledim.

Bonsai'min kurtulması ve sağlıklı yetişmesi için ne yapmam gerekir, yoksa ölecek mi???

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-05-16 21.52.27.jpg (69.7 KB, 132 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-16 21.53.44.jpg (37.8 KB, 132 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-21 23.26.16.jpg (21.9 KB, 131 views)

Düzenleyen sssandersss : 23-05-2013 saat 15:29 Neden: net ayrıntı vermek için
sssandersss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 11:37   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Merhabalar. Öncelikle foruma an itibariyle üye oldum. Uardımcı olursanız sevinirim. Koçtaştan aldığım bonsaimin toprağı kalıp gibiydi ve saksıya tutunmuyordu. Hala o durumda. İlk 5 gün boyunca çok güzel canlıydı. Sulamalarını etiketinde yazan şekilde fısfısla püskürterek yapıyordum.
Trabzondayım. Ve pencere kenarına direk günışığı almayan aydınlık bir yere koyuyordum fakat son gün bir rüzgar çıktı. Bende evde değildim ve bonsaim biraz hırpalandı. Şu an çok üzgün gözüküyor. Ne yapacağımı bilemedim. Suya daldırma yöntemini denedim ve bekliyorum ...

Fotoğrafını yolluyorum. Açıkçası türünü de bilmiyorum. Sol taraftaki hali -beyaz çiçekli hali- ilk zamanlardaki halidir. Sağ tarafta ise çiçeklerin ve yaprakların solduğu, sararmaya başladıkları gözükmekte

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (71.2 KB, 126 views)

Düzenleyen ruyadb : 27-05-2013 saat 11:48 Neden: Fotoğraf ekleme
ruyadb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 20:02   #294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Merhaba arkadaşlar,

1 hafta önce bir etiketinde ficus ginseng yazan bir bonsai aldım ancak bir gövde yapısını benzetemediğim için burada sordum ve ficus retusa oldugunu ögrendim. Aldığımda yaprakları yemyeşil, parlak ve sağlıklı duruyordu. Eve koyduğumda yapraklar sararmaya başladı. Genta bonsai besini aldım (NPK-3.5-7-4) Sulamasını yanlış yaptığımı ögrendim güzelce suladım, şuan topragı hala nemli oldugu için bir daha sulamadım.
Ağacım ögleden sonraları güneş içerisinde olan salonumuzda duruyor ama tül perdeleri kapalı bırakıyorum. Akşam işten gelince tatlı bir direk güneş alsın diye balkona çıkarıyorum 1-1.5 saatliğine ve orda spreyleme yapıyorum yapraklarına. Akşam olunca yerine geri alıyorum. Bu yanlış bir işlem midir acaba?

Şuan sararıp elim değince bile yaprakları dökülmeye devam ediyor günde 4-5 tane. Yeşil yaprakları hala sağlıklı görünüyor. Fotoğraflarını ekliyorum, umarım yerine alışmasından dolayıdır ve telaş edeceğim bir şey yoktur. Fotograflardan ilk ikisi az önceki haline ait.

Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg photo 1 (1).jpg (24.5 KB, 114 views)
Dosya Türü: jpg photo 2 (1).jpg (36.4 KB, 290 views)
Dosya Türü: jpg photo 1.jpg (35.4 KB, 113 views)
alican01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2013, 08:59   #295
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. Alican01 , ağacınız fotoğrafınızdan anlaşıldığı kadarıyla sağlıklı görünüyor, eski yıl yaprakları iç kısımlarda kaldığı için sararıp dökülmeler normaldir.
Dışarıya çıkarmayın , yapraklarına su vermeyin sadece toprağı sulayın . Toprak nemini kaybetmeye başlarken sulama işlemini yapın bu benimkilerde toprak yapısına da bağlı olarak 4-5 günde bir sulamaya tekabül ediyor.
Bir de ağacınızda uç kısımlardaki büyük yapraklı dalları budamanız şekli korumak adına gerekiyor.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 13:15   #296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Teşekkürler ilginiz için..

Peki budamadan kastınız büyük yaprakların bağlandığı dalları budamam mı? Mevsim budama için uygun mu şuan ve eve geleli 1 hafta oldu biraz daha beklemem mi daha uygun budamak için? Fotoğrafta biraz göstermeye çalıştım. Sizin cevabınızla beraber budama başlığını da okuyup budama işlemini gerçekleştireceğim.

Birde ağacımda şekil verilmek için önceden budama yapılmış olduğunu ve hatta tellendiğini farkettim. Bazı dallarında teller kalmış onları çıkardım dalları sıkmış.
Bir telleme gerekiyor mu acaba??

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg photo 1_p.jpg (36.1 KB, 284 views)
alican01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 09:18   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2013
bonsaim ölüyor

benimde sarı çam bonsaimin yapsararmaya başladı dokununca dökülüyor susuz kaldı nasıl kurtarabilirim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kkkk.jpg (39.1 KB, 100 views)
Dosya Türü: jpg 20130610_094531.jpg (70.7 KB, 102 views)
Dosya Türü: jpg 20130610_094539.jpg (61.2 KB, 101 views)

Düzenleyen enderyyu : 10-06-2013 saat 10:02 Neden: foto eklemek
enderyyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 10:32   #298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2013
Arkadaşlar kolay gelsin yetiştirdiğim çin karaağacı bir bonsaim var yalnız yapraklarını tamamen döktü. Besin takviyesi yaptım ağacın gövdesi iyi görünüyor. Ama hiç yaprak yok yardım ederseniz sevinirim. bonsami alalı 4 ay oldu

emresrk990 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 22:44   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2007
Arkadaşlar merhaba!
Zelkova Bonsai'im oldu yalnız geldiği günün ertesi günü 3 gün evde olmadığım için güneşte ve susuz kaldı. Yaprakları kurumuş suluyorum ama olmuyor düzelmiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

aphrodit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 17:11   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Herkese Merhaba,

ağaçlar.net'i sıklıkla takip ediyorum özellikle limon ağaçları ve orkideler konusunda forumlardan değerli bilgiler edindim. ancak bonsai bakımı hakkında hiç bilgim yok. Daha önce yazılanları okumama rağmen ne yapmak gerektiğini kestiremedim. Şöyle ki; İşyerinden arkadaşıma gelen bir bonsainin durumu epey vahim. Yardımlarınızla becerebilirsem canlandırmayı çok isterim. Buradan yaptığım araştırmaya göre türü ficus retusa olabilir. Tamamen kendi kaderine terk edilmiş gibi duruyor. Orta kısımları kuru dallarla dolu, yanlarda yer alan yeşil yapraklar çok cansız ve dökülmek üzere. Bitkiyi tutup kaldırınca saksısından tamamen ayrılıyor. Köklerde ve bitkide zararlı bir böcek tespit edemedim. Aşırı sulama yapılmamış. Uzun aralıklarla sulanmış. İç mekanda, aydınlık, biraz akşam güneşi alan bir yerde yaşıyor. 2.5 yıldır hiç bir gübreleme toprak değişimi budama vs. de yapılmamış. Kök çürüğü olabilir mi? Buna göre acil bir tedaviye başlamak gerekir.
Görüş ve önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotoğraf (1).jpg (41.5 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf (2).JPG (36.7 KB, 77 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf (3).JPG (44.5 KB, 76 views)
ekşi erik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024