agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2011, 21:59   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2011
Çin Karaağacı yaprak kuruması

merhabalar;

yaklaşık bir ay önce aldım sürekli gözlem altında tuttum gübre ve bol su vermedim iç mekanda hiç bir sıkıntısı yoktu fakat yapraklarını kışın dökmek isteyeceğini düşünerek ve de bir kaç kişinin yaptıklarını da baz alarak, soğuk olmayan günlerde (sadece güneşli ve sıcak havalarda gündüzleri) dışarıya aldım.
tahmin ettiğim gibi yaprakları kurumaya başladı ama bunu o halde görmek beni korkuttu yine de ve iyi bilenlere danışmak istedim. benim bu yapmaya kalkıştığım doğru mu? ve son durumu sizce nedir?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (70.9 KB, 194 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (65.6 KB, 195 views)
peperoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 22:41   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Görünüşe göre sonbahardan değil de susuzluktan kurumuş gibi. Ya da ortamın değişmesinden ötürü de olabilir.

Sanırım kokopet içeren bir karışım, dışarıda bir kere nemini kaybedince su toprakta tutunmadan akıp gidiyordur.
Su dolu kovaya daldırıp bir kere bu biçimde sulayın. Yarı gölge serin bir ortamda tutun karaağaç dirençlidir. Toparlanacaktır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 22:52   #3
Yeni Üye

mehmet bey cevabınız için çok teşekkür ederim. köklerinin durumunu göstermek maksatlı bir resim ekliyorum sizden önce köklerine alttan biraz fısfısla su takviyesi yaptım resimdeki beyazlık ondan kaynaklanıyor.
bana kış boyunca 2-3 günde bir sulama yapmam söylendi ben bu durumda sizce dediğiniz sistemi uyguladıktan sonra neler yapmalıyım?

şimdiden çok teşekkür ederim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC01207.jpg (71.0 KB, 192 views)
Dosya Türü: jpg DSC01208.jpg (61.6 KB, 192 views)
Eski 16-12-2011, 01:03   #4
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Ulmus ortam şartları ya da gereğinden fazla sulama gibi durumlarda genellikle yapraklarını sarartarak döken bir tür. Memet'in dediği gibi susuzluktan kurumuş olması muhtemel. Acaba yakınlarında bir kalorifer var mı? Eğer ev içindeki ısıtmaya yakın ise yerini daha uygun bir yer ile değiştirmeniz daha iyi olacaktır.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 02:30   #5
Yeni Üye

merhabalar hayır kaloriferden uzakta tutuyorum ama dediğim gibi fısfısla 3 günde bir çok az suluyorum çünkü okuduklarımda kışın gübreden ve sulamadan kaçınmam yazıyor bitkiyi toprağı kuruduktan sonra suladım hep ama anlaşılan belirli bir bilgi yok deneme yanılma yöntemiyle anlayacağız...

peki kökleri nasıl sizce? herhangi bir çürüme gözleniyor mu? koku hiç yok?
acaba istediğim gibi uyku dönemine mi girdi bitkim?
eğer öyleyse kafasını karıştırmak istemem...

şimdiden teşekkürler...

Eski 16-12-2011, 02:38   #6

memet's Avatar

Fısfısla sulama yetersiz kalmış sanırım. Kurumaya bu neden oldu. Bir kere dediğim gibi sulayın. Suya daldırın saksıyla, hava kabarcıkları kesilene kadar suda tutun.
Köklerde bir bozulma görünmüyor .
Şu an uyuklamadan çok susuzluktan zarar görme gibi bir durumu var. Uyuklamada yapraklar sararıp teker teker dökülürdü. Bu durumu atlatırsa, ısıtılmayan bir yerde muhafaa edin.

Eski 16-12-2011, 15:26   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın peperoglu

Arkadaşlar gerekli bilgileri yazmış.
Benimde nacizane eklemek istediğim şeyler var.

Ulmuslar kısacası karaağaç türleri genelde yaprak döken ve kış iklimine dayanıklı türlerdir.

Asya ülkelerinde iki tip ulmus ithal olarak gelir.
1. si "ULMUS PUMİLA" Asya kökkenlidir. Tibet ve çin bölgesinde doğal olarak gelişir.
Ve varyasyon dediğimiz türleri vardır.

2. "Ulmus parvifolia " Çİn Japon ya ve kuzey korede doğal olarak yetişir.

Her iki türde satış olarak içmekan bonsai olarak lanse edilir.
Lakin her iki türde diğer akrabaları gibi kışın dışarıda olur ise yaprak dökerek uyurlar.

Sizin ağaçınınz türü ulmus ama hangisi olduğunu canlı yeşil yapraklarında ayır etmem mümkündür.

Ağaçınızın kök sistemi gelişmiş ve saksı toprağını izole ettiği gibi daha ileriki yıllarda kendi kendini boğaçak kuş uvası oluşumunu hazırlamış.

Ulmuslar iç mekanda olsun dış mekanda olsun sulaması düzenli olarak yapılması gerken türlerdir.

Sebebi bu türün sulama dan kaynaklı hataları anında görsel olarak size yansıtmasıdır.

Az ya da çok sulamaya tepki olarak ulmus sararan ve dökülen yaprkaları ile size bir uyarıda bulunur.

Ulmuslarda orantılı nem dediğimiz toprağın nemli kalması gerekir.
BU nem çok ise önce yapraklar da dökülme- sararma sonra da köklerde çürüme başlar.

Az sulamda ise aynı tepkinin devamı ise yaprkalarda kurumadır.

Her iki tepkide ağaçın rutin sağlığını bozar.

Önce kırmızı örümçekler sonrada diğer zararlılar ağaçı sömüre bilir.

BU yüzden ulmuslar her bonsai de olduğu gibi iyi drene edilmiş toprağa ekilmeli ve her sulamada fazla su tahliye olur iken toprağın tüm katmanları bir daha ki sulamaya kadar dengeli nem oranını korumalıdır.

BU yüzden hindistan cevizi lifleri -torf gibi malzemelere diki olan ağaçlar mehmet arkadaşımında belirtiği üzere kuruduklarında eski nem düzeylerini almaları için iyice ıslatılması gereken malzemlerdir.

DOğru bonsai toprak karışımı için gerekli bilgiler forum içerisinde yer alır.

Unutmayın şimdi yaprakları yok bu yüzden su tüketimi daha az ama susuz kalmayaçak kadar da nemli bir sulama yöntemi uygulayınız.

Bir bitkinini sulama periyodu "gün de bir" diye ifade edilemez hele ki bu bir bonsai ise.......

Bir bonsai suya ihtiyaçını ona bakan kişi gözlemleri ve tecrübeleri ile edinir.

Çünkü bir bonsai'nin boyu - yaşı-saksı büyüklüğü-toprak karışımı-mevsim- bulunduğu ortam-türü gibi ana başlıklar sulamasın da ki farklı değişkenleri belirler.

Sağlıklı bir bonsai için hava -su-besin -ışık -toprak en önemli 5 etkendir.
AMa burada ki yaşam ve ölüm arasında ki belirleyici nokta sulamasıdır.

Her şeyi kontrol etseniz dahi sulama en önem vermeniz geeken konudur.

saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 15:37   #8
Yeni Üye

verdiğiniz cevaplardan ötürü hepinize çok teşekkür ederim. mehmet hocam dediğiniz gibi yaparak havasını aldım bundan sonra sulamayı aşırıya kaçmadan bol tutacağım.

bonsaisan hocam verdiğiniz bilgiler altın değerinde gerçekten nekadar teşekkür etsem az fakat bir sorum olacak. bonzai min saksısını değiştirirsem bile bitki herzaman büyümek isteyeceğinden söylediğiniz kuş yuvası görünümüne geçecektir. sanırım kök budamasıyla bundan kurtulacağım bunu nasıl yapmamı önerirsiniz.

saygılar...

Eski 16-12-2011, 16:34   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
sayın peperoglu

saksı değişi zamanı olan bahar ayı başına kadar ağaçınızı sağlıklı bir şekilde bakmaya çalışınız.

Bir bitkinini öncelikli görevi büyümek ve gelişmektir.

Bir bonsai de eğer ağaç 10 yaşında genç ise toprak değişimi her yıl yapılır.
Çünkü genç ağaçlar daha fazla tüketimde bulunup daha fazla gelişen kök sistemlerine sahiptir.

Sağlıklı bir bonsaide toprak değişimi 1 yıl da bir 2 yılda bir yahut 3 yılda bir yapılır.
Bu daha önce ki mesajımda ki faktörlere bağlıdır.
Bir diğer konu ise saksı değişimi bir boy büyük saksı gelişimi artıraçaktır.

Lakin sadece toprağı yenileyip kökleri düzgün budamanız ve sonra eski saksısına dikmenizde olasıdır.

Sağlıklı bir bonsai sürügün ve kök olarak sürekli gelişir doğal olanda budur.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 15:37   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Bende Ulmus bonsai vardı. Muhtelemen susuz kaldığından dolayı yapraklar yemyeşilken birden döküldü. Bundan bikaç hafta önce budama yapmıştım. Şimdi baktım kökler alttaki delikten çıkmaya başlamış. Toprak ise sünger gibi olmuş. Üzerine bastırdıkça sıkışıyor. Bu aşamadan sonra köklerini kesip toprak değiştirsem işe yararmı. Şu an ağaç pencere önünde kuzey yönünde ve az güneş alan bir yerde duruyor.

aksiyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 16:04   #11

memet's Avatar

Susuzluktan sonra yaşamaya devam ediyorsa, bu mevsimde toprak değiştirmek kök budamak kesin bir ölüme davet olur.

Sulama yaptığınızda su saksıda kalmayıp akıp gidiyorsa, bir kere daldırma ile sulama yapın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024