agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Nail

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2008, 23:13   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Bonsailere kış koruması

Bonsailerimin kış korumasını aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi yapıyorum. Burada strafor yeterince yalıtkan olduğu için altına toprak sermiyorum. Benzer şekilde; bir karton kutunun altına torf ya da funda toprağı serilmesini takiben ağaçların saksısı ile bu toprağa oturtulması ve etrafının ve üzerinin alttaki ilk dalına kadar yine bu malzeme ile örtülmesi suretiyle de uygulanabilir.

Saygılar...

b1.jpg

b2.jpg

Oğuz beğendi.
Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 23:29   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Sanırım benim de iğneleri sarıya sönen sarıçamımın kayasının altına starfor yerleştirmem ve etrafını da çevirmem yararlı olur. Çamınız da çok güzel, elinize sağlık.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 12:43   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Peki gövdenin üst bölümlerine kadar çıkan toprağın buralarda köklenme oluşumuna neden olması mümkün mü ?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 14:25   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tourkana sorunu ben cevapliyayim. 2 nedenden koklenme olmiyacagini dusunuyorum.
1- kis mevsimi oldugundan agaclarin yasamlarinini yavaslattiklari zamandir ve bu zamanda koklenme olasiligi cok dusuktur.

2- camlarda havai koklenme cok uzun bir surede gerceklesir 1 yil ve ya daha fazla bir sure ister.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 20:28   #5
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Peki diğer yaprak döken türlerde...onlarda da havaların soğuk olması nedeni ile köklenme olmaz diyorsunuz.
Konu anlaşılmıştır, teşekkürler.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 00:26   #6
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Havalar soğuk görünüyor ancak geçen gün Acer Palmatumlarımdan bazılarının uçlarından kestiğimde su yürüdüğünü ve göz damlaları oluştuğunu gördüm.
Peşine bu gün fidanlarımdaki tomurcuklanmaların farkına vardım.
Böyle giderse fidanlar yeterli dinlenmeyi sağlamadıkları için zarar görecek.
İstanbuldaki arkadaşlar yapacakları budamalarda dikkatli olup hemen kesik yerlerini macunla kapatın.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 17:02   #7
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Ardıç kış koruması

Selamlar
benim bir ardıcım var tahminen 1 2 yaşında olması lazım boyu 19 cm bu kışı balkonumun kuytu bir bölümünde geçırecek balkonum acık
burada sıcaklar eksı 18 eksı 19 olur acaba bu agacım bu sıcaklıkları kaldırabılırmı turu ardıc
sorun olurmu eger olursa cozum onerılerınız nelerdır

Tesekkurler. fotosunuda eklıyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSCN0241.jpg (40.7 KB, 220 views)
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 21:40   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Kalyon

Ardıçlar kış sığuklarına dayanıklı türlerdir.

Lakin genç olması ve kök sisteminin sığ olası köklerin dona karşı dayanıksız bir duruma düşüre bili ama balkonda kuytu bir yerede durması güvenli olaçaktır.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 21:59   #9
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Tamam kuytu bir yerde duracak.
Başka bir şey yapmama gerek yok herhalde?

Teşekkurler

Eski 22-09-2009, 23:55   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Kalyon

Bonsai adayı olarak seçmiş olduğunuz fidan henüz çok genç.

Gövde kalınlığı bir kurşun kalem kadar bile değil böyle bir fidanın bonsai olması için uzun zaman ve emek gerekli.

Daha kalın gövdeye ve daha sık dalı bir fidan seçimi ile 3 ila 4 yılda güzel bir çalışma ortaya koymanız daha makul bir seçimdir.

Elinizdeki aday fidanın normal şartlarda yapılması gereken

Düzenli bir besin uygulaması düzenli bir sual dışında neredeyse 3 ila 4yıl boyunca bu işlemler dışında yapılması gereken bir durumu yok.

SAygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 00:25   #11
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Yanlış anladınız beni tamam doğrudur bonsai için yetıstırıyorumda bılıyorum 3 4 yıl bır sey yapılmıyacagını benım sordugum soguktan korumak ıcın baska bı sey yapıp yapmamla alakalıydı yınede tesekkurler

Alacagım yakın zamanda guzelce bır fıdan ve sızlerın yardımıyla sekıllendırecegız ınsallah
afyon ıklım sartları ıcın bana bır kac dayanıklı fıdan onerebılırmısınız normal fıdancılarda bulunabılecek turler olsun cunku burada pek fıdancı yok 1 tane gordum baska goremedım genelde sehır dısında oluyor

bır sorum daha var ıznınızle malum eylul ayın sonlarındayız ve burada havalar 16 derecelere kadar sogudu sorum ıse; fotodakı gordugunuz agacıma gubre vermeye devam edeyım mı?
iyi geceler.
saygılar.

Eski 23-09-2009, 13:15   #12
Ağaç Dostu

Oralarda sonbahar, ardindan da kis gelecegi icin, bitkiler gelismelerini ya tamamen durdurur ve ya yavaslatir. O yuzden ardiciniza gubre vermeyi kesmelisiniz. Gelismesini hizlandirmak icin, gelecek baharda tekrar gubre vermiye basliyabilirsiniz.

-18 ve -19 oralarin oldukca soguk oldugunu gosteriyor. Bu kadar soguk bir kista belki ardicinizi daha fazla korumaniz gerekebilir diye dusunuyorum. Soguk gunlerde esen ruzgar genc surgunleri olumsuz etkileyebilir.

Soguk gunlerde agacinizin etrafini, saksidan baslayip, agacin boyuna kadar, ustu acik kalacak sekilde gazetelerle sararsaniz, onun soguktan olumsuz tkilenmesini onlemis olursunuz.

Eski 23-09-2009, 14:35   #13
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Çok teşekkürler Ali hocam dediklerinizi yapacağım. Size bir kaç sorum daha olacak;
Afyonda nem düşüktür yazın kuru sıcak kışın ise kuru soğuk olur genelde;

Bana bu iklim şartlarında yetişebilecek dayanıklı budamaya iyi cevap veren acemiler için bir kaç ağaç türü önerir misiniz şimşir biliyorum başka hangi ağac türleri olabılır

Teşekkürler

Eski 24-09-2009, 15:05   #14
Ağaç Dostu

Kalyon, hangi agaclari oneririm sorusuna, en guzel cevabi cevrendeki yorendeki, agac cesitleri verecektir. Etrafina alici gozle bir bak yorende iklimden pek etkilenmeden yasamini surdurebilen turleri sec. Onlardan kolaylikla bonsai yapabilirsin diye dusunuyorum.

Eski 24-09-2009, 18:37   #15
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Teşekkürler Ali bey yönlendirmeniz için
Bir parkta ilgimi çeken bir ağaç vardı yapraklı morumsu kızılımsı bir şeydi açıkçası çok hoşuma gitti fotosunu çekeceğim türü hakkında sizlere danışıcağım eğer bulabilirsem de alacağım.
Bunla sınırlı kalmayıp dediğiniz gibi de bakacağım çevreme
en çok gördüğüm ağaçlardan fotolar çekip yine sizlere danışacağım çünkü türleri hakkında pek bir bilgim yok da

Eski 15-12-2010, 00:43   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2007
Bonsailere kış koruması

İstanbulda 2-3 gün önce havalar bayağı soğudu 8 dereceye kadar indi bende bonzailerimi alıp ev içine koydum odamın kapısını ve ısıtıcıları kapattım derecem maksimum 19 minimum 14 dereceyi gösteriyor , ışık olayınıda biraz farklı çözdüm . Aslen ben akvaryumcuyum akvaryum içinde bitki yetiştirirken litre hesabı yapılır ışık yani 1 litreye 0,5-1,5w ışık gücü verilir bende bu yoldan yola çıkarak bonzaileri koyduğum dolabıma 2x18 watt gün ışığı 2x18 watta beyaz ışık yerleştirdim tabi akvaryumda ortam farklı ama mantık yürüterek gittim bu konu ile ışık konusunda tam açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım.

lümen,tayf ve watt gibi **** benim beceriksizliğimden bulamadım yabancı sitelerde mevcut ama yinede tam açıklayıcı değil . birde ardıç ve zelkovam var onlarda bu probleme rastlamadım doğrusu inşallah durumumu sizlere izah edebilmişimdir...

flatline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 01:10   #17
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Çam ve ardıç gibi dış mekan bitkilerini -5 -10 derecelere kadar (saksı ve ağaç boyutuna, toprağın nemlilik oranına göre) dışarıda durabilen bitkiler. Aşırı soğuk rüzgarlardan korumanız haricinde bir şey yapmanıza gerek yok. İç mekanda sağlıkları bozulma ihtimali daha yüksek.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 23:08   #18
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
kara kış ve bonsai bakımı

Soğuk bir Ankara akşamından selamlar,
-10'u görmeye başladı geceleri Ankara...
Sizlere bir konuyu danışmak istiyorum. Geçen haftadan rutubetli kalan saksılarımda parça parça donmalar gördüm. Toprak kaskatı olmuş, kristallenmiş içindeki su. Bu durumda ne yapmalıyım sizce?
Biraz ılık su gezdirdim üstlerine şimdilik, çözündüler ama eklediğim su ile birlikte daha da fazla donmasından korkuyorum toprağın.
Bir çubukla deşeledim altlarda pek sorun yok gibi ama sonrası ne olur bilemiyorum.
Saksıları toprağı kapatacak, ağaçlar dışarda kalacak şekilde gazeteyle sardım. Cam balkonun kapaklarını kapattım tamemen şimdilik.
Sizce ne yapmalıyım? Yaptığım hareketler doğru mu?

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024