agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen tourkana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2015, 14:26   #1
Yeni Üye

nechayev's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2007
acer palmatum hastalık

Selamlar,

Bu genç arkadaşımızı neyin rahatsız ediyor olabileceğini bilen var mı? Başta salyangoz diye düşünmüştüm ama kendisi bir terasta yaşıyor ve hiç salyangoza rastlamadım. Benzer bir şey begonvillerde de var. Teşhis ve tedavi önerebilecek olan varsa sevinirim.

Baki selam,

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg AP hastalık.jpg (67.0 KB, 126 views)
nechayev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 12:34   #2
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
sn.nechayev

Uzman değilim başta onu belirteyim.Yanlız yaklaşık 25-30 japon akçaağacım var onlardan gözlediğim kadarı ile bir yorum yapabilirim.

ağacın taze yaprakları gördüğüm kadarı ile temiz ,herhangi bir zararlı olsa onların daha lezzetli geleceğini düşünüyorum.Bu türlerin kesinlikle sevmediği 2 nokta rüzgar ve fazla güneş.

Ağacınız fazla rüzgar ve güneş alıyor olabilirmi?

Ayrıca ağacı aldığınız topraktamı,toprak - saksı değiştirdinizmi ve gübreliyormusunuz?

Benim ağaçların birkaçında gördüğüm yaprak biti oldu.birde örümcek var ama kendisini tespit edemedim henüz ağlarını görüyorum sadece.

Bir zararlıdan şüphelenmekte devam ediyorsanız sitedeki ev yapımı ilaçlar konusuna da bi bakın.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 11:15   #3
Yeni Üye

nechayev's Avatar

Ne fazla rüzgar ne de güneş alıyor. Dikkatli bakınca dibindeki yosunları görebilirsiniz, bence çok ideal bir kondisyonda. Şu begonvil yaprağına baktığınızda göreceksiniz, kesinlikle bunları yiyen bir şey var. Ama görünmezler!

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Beg hastalık.jpg (29.2 KB, 117 views)
Eski 15-05-2015, 11:21   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Eğer yapraklar ıslanıyorsa güneş görmesede sudaki klor ve kireç böyle şeyler yapabilir.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 11:36   #5
Yeni Üye

nechayev's Avatar

Ama son haftalarda çok düzenli yağmur yağdı. En son ne zaman suladığımı bile hatırlamıyorum.

Eski 15-05-2015, 14:01   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Toprağın Ph değerini ölçtünüz mü?

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 14:30   #7
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Benim toprak ve saksı konusunda söylemek istediğim şuydu.Bu baharda fidancılardan aldığım birçok fidanın (ağacın) saksısını ve toprağını değiştirdim ve gördümki berbattan daha kötü topraklar içindeydi hepsi.Kurumayacak türden çimentovari balçık gibi şeyler.

Ayrıca bahsettiğiniz yağmurlar yaprakların uzun süre ıslak kalmasına hafifte olsa rüzgarlarda bu duruma yol açmış olabilir.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 16:01   #8
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nechayev Mesajı Göster
Selamlar,

Bu genç arkadaşımızı neyin rahatsız ediyor olabileceğini bilen var mı? Başta salyangoz diye düşünmüştüm ama kendisi bir terasta yaşıyor ve hiç salyangoza rastlamadım. Benzer bir şey begonvillerde de var. Teşhis ve tedavi önerebilecek olan varsa sevinirim.

Baki selam,
İstanbuldasınız, Bitkiniz de sanırım balkonda. Üzerinde hasıl olan bozulmaların sebebi, 15 gün kadar once yağan şiddetli dolunun vurduğu yerler olabilir mi acaba?

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 16:19   #9
Yeni Üye

nechayev's Avatar

Zannetmiyorum. Begonviller yeni yapraklandılar ve yapraklar çıktığı hızla bu hale geliyor. PH değerlerini bilmiyorum ama Mart ayında her ikisinin de toprak ve saksı değişimlerini yaptım. Şu da İspanyol yasemininin en uç sürgünü; fotoğraf çok iyi değil ama yaprakların kenarındaki çentikler seçilebiliyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotoğraf 3.jpg (19.5 KB, 108 views)
Eski 15-05-2015, 16:31   #10
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nechayev Mesajı Göster
Zannetmiyorum. Begonviller yeni yapraklandılar ve yapraklar çıktığı hızla bu hale geliyor. PH değerlerini bilmiyorum ama Mart ayında her ikisinin de toprak ve saksı değişimlerini yaptım. Şu da İspanyol yasemininin en uç sürgünü; fotoğraf çok iyi değil ama yaprakların kenarındaki çentikler seçilebiliyor.
Palmatum'daki sorunla begonvile ve diğer bitkilerin sorunu farklı gibi.. Her halükarda, gece karalıkta 9 dan sonra mesela bir projektör ile bitkiler incelenirse sebep zararlı ise mutlaka iş başında olacaktır. Aksi taktirde mantari bir sorun olarak bakmak lazım.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 21:27   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2015
Yardım lütfen...

Öncelikle forumu uzun süredir takip ediyorum ve bonsai hakkında öğrenmeye çalışıyorum. Burda forumda vermiş olduğunuz bilgiler türkçe hiç bir kaynakta bulunmayan cinsten ve hint kumaşından bile değerli önemli bilgiler. Sizden aşağıdaki resimlerdeki akçaağacımın sorununun ve çözümünün ne olabileceği konusunda değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotoğraf 1.jpg (36.8 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf 2.jpg (35.4 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf 3.jpg (34.8 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf 4.jpg (35.6 KB, 84 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf 5.jpg (42.9 KB, 82 views)
Mümin.Gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 22:21   #12
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Mümin.Gül,

Forumumuza hoş geldiniz. Bu hastalık Verticillium wilt(solgunluk) hastalığı olabilir. Genellikle budama makaslarının temiz olmaması yoluyla budanılan bitkilere bulaşıyor. İlk öncelik, bitkilerde kullandığınız bütün aletlerinizi klorlu su, ateşle yakma vs ile temizlemeniz. Kesin teşhis koyulabilmesi odunsu gövdeden yapılacak kesikle anlaşılabiliyor, kesitte siyah bölgeler görülüyorsa teşhis kesinleşir. Tedavisi çok güç hastalıklardan, ilaçlamaktan başka care yok.

Geçmiş olsun,...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mümin.Gül Mesajı Göster
Öncelikle forumu uzun süredir takip ediyorum ve bonsai hakkında öğrenmeye çalışıyorum. Burda forumda vermiş olduğunuz bilgiler türkçe hiç bir kaynakta bulunmayan cinsten ve hint kumaşından bile değerli önemli bilgiler. Sizden aşağıdaki resimlerdeki akçaağacımın sorununun ve çözümünün ne olabileceği konusunda değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg verticulum wilt 1.jpg (43.2 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg verticulum wilt.jpg (25.5 KB, 83 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 23:45   #13
Yeni Üye

Daha o kadar kalınsı bi gövdesi yok ağacımın, fakat ilk aldığım zamanlarda yer bulana kadar biraz güneş ve rüzgar yedi ağacım. Şimdi yapraklarını temizleyip (yapraksızlaştırma) yapsam ve daha büyük saksıya alsam biraz toparlar mı kendisini?
Artık yeni yaprakta vermemeye başladı.

Yeni saksıya aldığımda solucan gübresi, torf ve normal toprak karışımı kullansam iyi olur mu?

Ve siz daha iyi bilirsiniz bu hastalıktan kurtulabilmem için hangi ilacı tavsiye edersiniz ve nasıl kullanmam gerekiyor. Burhaniye/Balıkesir'de yaşadığımdan pek fazla bi zirai mağaza bulamıyorum bu ağaçlarıda Bulgaristan'dan kucağımda getirdim..

Eski 25-06-2015, 23:47   #14
Yeni Üye

Question

Alıntı:
Daha o kadar kalınsı bi gövdesi yok ağacımın, fakat ilk aldığım zamanlarda yer bulana kadar biraz güneş ve rüzgar yedi ağacım. Şimdi yapraklarını temizleyip (yapraksızlaştırma) yapsam ve daha büyük saksıya alsam biraz toparlar mı kendisini?
Artık yeni yaprakta vermemeye başladı.

Yeni saksıya aldığımda solucan gübresi, torf ve normal toprak karışımı kullansam iyi olur mu?

Ve siz daha iyi bilirsiniz bu hastalıktan kurtulabilmem için hangi ilacı tavsiye edersiniz ve nasıl kullanmam gerekiyor. Burhaniye/Balıkesir'de yaşadığımdan pek fazla bi zirai mağaza bulamıyorum bu ağaçlarıda Bulgaristan'dan kucağımda getirdim..
Buna ek olarak arka tarafta gözüken ağacımdaki yapraklar iyice kurumuştu ve onun ana gövdesine ufak bir kesik attığımda böyle bir siyahlık **** koyuluk gözükmüyordu. Öndeki yani fotoğraftaki ağacıma öyle bir kesik atmaya içim el vermiyor

Eski 26-06-2015, 01:02   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Herhangibir insektisit(böcek öldürücü) olabilir.

Mevsim olarak saksı değiştirmek ölümcül olabilir. Sağlığı bozulan ağaçlara kendilerini toplayıncaya kadar gübre vermek de sakıncalı. Umarım tehlikeyi atlatırlar...

Alıntı:
Buna ek olarak arka tarafta gözüken ağacımdaki yapraklar iyice kurumuştu ve onun ana gövdesine ufak bir kesik attığımda böyle bir siyahlık **** koyuluk gözükmüyordu. Öndeki yani fotoğraftaki ağacıma öyle bir kesik atmaya içim el vermiyor

Eski 13-02-2016, 17:57   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Acer Palmatum hastalık

Merhabalar,

yeni aldığım bir ağaçta aşağıdaki resimdeki gibi bir noktalar var bunlar hastalık olabilir mi ve bulaşıcı mıdır?
Aşağı gövdede daha büyük boyutta olanlarıda var.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg WP_20160213_007.jpg (68.1 KB, 89 views)
anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 09:16   #17
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anily Mesajı Göster
Merhabalar,

yeni aldığım bir ağaçta aşağıdaki resimdeki gibi bir noktalar var bunlar hastalık olabilir mi ve bulaşıcı mıdır?
Aşağı gövdede daha büyük boyutta olanlarıda var.
Türüne özgü doku gibi geldi bana, bendeki acerlerde yatay çizgilerden bolca var, ama sağlıkları gayet yerinde , endişe edecek bir durum yok bence.

caglarxx beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 13:21   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Çok teşekkürler bilgi için.

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 13:53   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Merhabalar,

Evde bonsai ağacım var fakat 4 gün önce bir yapı mağazasında gezerken satıcı arkadaş bir ilaç tavsiye etti ilaçladığımda, bazı yapraklar sarardı, tavsiyeniz ne olur acaba,
Image1461149571.930377.jpg
Image1461149583.221921.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

erdincm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 18:11   #20
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın erdincm,

İlaç fazla yoğun gelmiştir. Etkisini azaltmak isterseniz, balkonda ya da bahçede su spreyleyerek ilacın etkisini azaltabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdincm Mesajı Göster
Merhabalar,

Evde bonsai ağacım var fakat 4 gün önce bir yapı mağazasında gezerken satıcı arkadaş bir ilaç tavsiye etti ilaçladığımda, bazı yapraklar sarardı, tavsiyeniz ne olur acaba,
Eklenti 606818
Eklenti 606819

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 20-04-2016, 18:17   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın erdincm,

İlaç fazla yoğun gelmiştir. Etkisini azaltmak isterseniz, balkonda ya da bahçede su spreyleyerek ilacın etkisini azaltabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Merhaba cevabınız için çok teşekkür ederim, üstten su spreyleyerek şimdi denedim,

erdincm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acer palmatum, hastalık, japanese maple, japon akçaağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024