agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2015, 08:48   #91
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
akıllı gübre, osmocote gübre, yavaş yarayışlı, kontrollü salınım, granül gübre | Zengarden Ev ve Bahçe

linkteki ürünün farklı değerleri olan seçenekleri de mevcut. (Everris | Osmocote Exact Standard)

Önemli olan hangi tür için hangi gübreyi alacağız. Translate istediğim çeviriyi yapamadı. Acer palmatum için uygun olanını nasıl anlarız ?

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2015, 17:14   #92
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shawshang Mesajı Göster
akıllı gübre, osmocote gübre, yavaş yarayışlı, kontrollü salınım, granül gübre | Zengarden Ev ve Bahçe

linkteki ürünün farklı değerleri olan seçenekleri de mevcut. (Everris | Osmocote Exact Standard)

Önemli olan hangi tür için hangi gübreyi alacağız. Translate istediğim çeviriyi yapamadı. Acer palmatum için uygun olanını nasıl anlarız ?
Japon Akçaağacında Beslenme:
Yaprakları karşılaşabileceği tehlikelere karşı kuvvetlendirmek ve ağacın hızlı gelişmesini sağlamak için baharda yaprak tomurcukları patlar patlamaz yüksek azot gübresi haftada bir verilir. Gübrelemeyi erkenden bitirmek kısa yaprak düğümleri (internod) oluşmasını ve bitmiş ya da gelişmiş ağaçlarda daha iyi gelişim olmasını sağlar.
Yapraklar sertleşmeye başlayınca 15 günde bir daha dengeli bir gübreyle işleme devam edilir. Ağustos sonunda, kış başlamadan önce yeni çıkanların iyice sertleşmesi için 15 günde bir düşük azot ile beslenir. Bütün sezon boyunca az azotla beslenmiş ağaçlarda sonbaharda muhteşem renkler görülür ancak bu da yavaş büyümeyi sağlar.

Alıntı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Japon_...%C4%9Fac%C4%B1

shawshang beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 21:07   #93
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2012
Herkese Merhaba,

Topraksız tarım mantığında baktığımızda bitki ihtiyacına göre gözlemleyerek kendi hazırlayacağım besin için EC değeri ne olmalıdır?
Bu konuda bonsai'de benzer gübreleme yapmış olanların tecrübelerini paylaşmasını rica ederim.

semuca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 17:08   #94
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semuca Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Topraksız tarım mantığında baktığımızda bitki ihtiyacına göre gözlemleyerek kendi hazırlayacağım besin için EC değeri ne olmalıdır?
Bu konuda bonsai'de benzer gübreleme yapmış olanların tecrübelerini paylaşmasını rica ederim.
Toprak/su için EC, pH değerleri, gübrede NPK oranları, iz element değerleri, vs. gibi gereklilikler bitkinin türüne göre değişiklik gösterdiğinden hangi ağaç türü için sorduğunuzu söylerseniz daha net cevaplar gelebilir. Ayrıca "kendi hazırlayacağım besin için EC değeri ne olmalıdır" derken neyi kastettiğinizi tam anlayamadım? Sanırım suyun EC değerinin ne olması gerektiğini soruyorsunuz?

Her halükarda, eğer bu soruyu bonsai ile alakalı olarak sormuyorsanız, forumdaki topraksız tarımla ilgili başlıklarda yazmanız daha faydalı cevaplar almanızı sağlayacaktır, örneğin:

Yeni başlayacaklar için topraksız tarım...
Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması
Topraksız tarım gereçleri, malzemeleri alınabilecek yerler
Topraksız tarım / Hidroponik (Durgun su kültürü) Aeroponik (Akan su kültürü)
Topraksız tarım besin elementleri
Besin Eriği ve EC değeri hakkında bilgi

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2016, 16:35   #95
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Kendi üretiğim gübre keklerini kullanmaya başlayalı 4 yıl oldu. Şu anda ağaçlarım çok ama çok sağlıklı. Özellikle Acer Palmatum'lar müthiş durumda.

bonsaman beğendi.
Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 20:49   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shawshang Mesajı Göster

Selamlar. Ürünü kullanıp Faydasını gördünüzmü acaba?

behcet98 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 22:56   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2015
Konuları bir süredir okuyor ve emeğinize teşekkür ediyorum.
Aklıma takılan birkaç konuyu size sormak istedim.

Dengeli NPK bulunan bir gübreyi verdiğimizde, ağaç bunların hepsini kullanmak için tetikleniyor mu? Dolayısıyla hepsini kullanmayamı çalışıyor?

Yoksa ihtiyacı kadarını alıp diğerini topraktamı bırakıyor? Sanırım toprakta bırakıyor ve bu nedenle kök yanması gibi sorunlar oluşuyor. Ozaman çam gibi fidanlara potasyum'u fazla vermemek gerekiyor.

behcet98 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2019, 09:36   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2019
Merhaba Arkadaslar,

4 aylık , yaklasık 25 cm uzunlugunda Buxus Bonsaim var.
Daha gelişim aşamasında ve sıvı gübre olayını yeni okudugum için dün bir tane sıvı gübre aldım. Kullanım talimatında 1 litre suya, ölçeğin yarısını koymam yapraklarına püskürtmen ve sulamam gerektiği yazıyordu, öyle de yaptım.

Değerleri : Azot (N)-% 3.5 ( Üre Azotu-%1.8 , Amonyak Azotu-%1.7 )
Fosfor ( P2-O5 ) - %7
Potas (K2, O ) - %4.5

Şelatlı İzelementler : Magnezyum - % 2
Demir - %0,021
Manganez - %0,011
çinko - % 0,0058
bakır-% 0,003
bor-%0,013
Molibden- %0,0011

Toplam İzelementler : %1,275

Gübre üzerinde ekim ayına vermemi ve kıs aylarında gübre vermemem gerektiği yazıyor.

Sorum : Kalın gövdeli ve yaprakları biraz büyük bir bonsai elde etmek istediğim için EKİM-KASIM-ARALIK aylarında gübreleme yapsam ve tekrardan Nisan ayında gübrelemeye baslasam nasıl olur acaba ?

- 15 günde bir gübreleme bu mevsimde bu türde bir ağaç için uygun mudur ?

Teşekkürler

kurtgisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2019, 16:26   #99
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
kurtgisi
ağacın uykuya girmeye başladığı ve uykuda olduğu dönem olan kasım aralık ocak şubat mart aylarında ve yarı uyku dönemi olarak kabul edebileceğimiz temmuz ve ağustos aylarında asla gübreleme yapmayın. Bu dönem ağaç zaten verdiğiniz gübreyi kullanmayacak.
İlk baharla birlikte; Nisan ayında Azot içerikli gübreler vermeniz ağacın yapraklarının büyümesine neden olacağından tavsiye etmiyorum. Potasyum la başlamanız ağaca kök yaptıracaktır.
Magnezyun- Bor-Çinko gibi toprakta çok hassas denegelerde olaması gereken gübreleri devamlı sürette kullanmak ağacı yorabilir. Azot başta üre formatında tüm gübreler uzun vadede toprağa ve ağaca işler.
Ben böyle "all in one" (hepsi bir arada) gübrelerden daha çok ayrı zamanda ayrı kimyasalları verme taraftarıyım.
Kanalımda bu konuyla ilgili bir video çekmiştim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2019, 15:32   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2019
@badrobot Çok teşekkür ederim üstat.

Amacım biraz kök salıp yaprakları büyüdükten sonra saksı değişimini yapmak ve şekil vermek. agacımın boyu 25 cm. resimleri ilerde eklerim

O zaman ben kasım basında bir kere daha gübre verip nisana kadar beklemek.

kurtgisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2021, 08:58   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2021
İyi günler,
Yeni başlayan bu güzel tutkumda birçok araştırma yaptım.Kimyasal gübre kullanımı biraz tecrübe isteyen bir şey. Ben şu an organik solucan gübresi kullanıyorum sıvı. Sizce yeterli midir? Bir sıkıntı yaratır mı?

getorluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024