agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen muryil

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2020, 14:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2019
Organik Gübre vs.Kimyasal Gübre

Merhaba;

Aşağıdaki konular hakkında ne kadar araştırsam da bir sonuca ulaşamadım. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla

1-) Rize'de çay tarımı için, %3 organik madde sahip topraklarda önerilen kullanım miktarına göre 18 kg/da Saf N verilmesini önerilmektedir. Bunun için de 25.5.10 gübre kullanılmaktadır (70 kg/da). Sıvı organik gübre üreten bir firmanın ürünü %3,5 Toplam Azot değerine sahip olduğu ve bunun organik kaynaklardan elde edildiğini ilettiler. Kendilerine 18 kg/da saf n' isteyen çay için bu oran yeterli olacak mı diye sordum. Organik Azot'un, kimyasal azota göre 4 kat daha fazla etkisi olduğunu, yani %3,5'luk azotun %14 azot etkisi yapacağını iletti.

Bu hesaplama doğru mudur?

2-) Ürünlerinin konsantre halde olduğunu ve belirli bir miktarda su ile önerilen miktarın karıştırılması sonucu oluşan sıvıyı çaylıklara verilmesi gerektiğini ilettiler. 100 litre suya 1 litre sıvı gübre koyduğumda toprağa verdiğim azot %3,5 olacaksa eğer aynı 100 litre suya 2 veya 3 litre sıvı gübre eklediğimde toprağa vereceğim azot oranı buna göre artmakta mıdır? (%3,5 x 2 LT=%7 veya %3,5x3 LT=%10,5 gibi mi?)

Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

muryil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024