agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2020, 12:42   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
Mazı Yaprak Kuruması

4 Nisan tarihinde satın aldığım 6 Nisan tarihinde de ana gövdeleri birbirinden ayırıp başladığım çalışmamdaki ( Tavsanoglu / Mazı ) ağacımın alttan başlayarak bazı yaprakları önce hacmini kaybedip sertleşti ardından kırılgan gevrek bir yapı halini aldı. Fazla güneş gördüğünden olabileceğini düşünüp daha gölgelik bir odaya aldım. Sulamayı ise toprağı ne tam kuru ne çamur olacak şekilde yapıyorum. Acaba hem kökünden ayırıp hem ağır bir budamaya tabii tutup hem de telleyerek aceleci davranıp ağacın ölüşüne mi sebep oldum yoksa şuan bilmediğim başka bir sorunla mı karşı karşıyayım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

B423FEC5-C350-4638-94EE-D59234348157.jpg

Ağacımın bazı yaprakları bu şekilde. En altaki yapraklardan birisi en üstteki yaprak ise nispet yaparcasına canlı.

Tavsanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2020, 12:29   #2
Yeni Üye

Sineklerin ortaya çıkmasıyla sorunumun Fungus Gnat isimli bir sivrisinek türü olduğunu farkettim.Ne yazık ki öğrenene kadar geçen sürede ağacım çok kötü etkilendi. Bu türün larvaları ağacın kökleriyle besleniyor. Ne yazık ki saksı altına tabak bulamadığım için poşet koymam ve bir iki defa fazla sulamış olmam bu sonuca neden oldu.
Şimdi çözüm yolunu arıyorum eğer etkili bir çözüm bulursam ve ağacı kurtarmayı başarırsam son durumu yine buradan paylaşacağım.
Ek-1
İnternetten biraz araştırdım ve 4 birim suya 1 birim Oksijenli su (%3lük Hidrojen peroksit çözeltisi) karıştırarak ağacımı sulamanın sinek larvalarını öldüreceğini ve bunun haftada bir kez, sineklenme bitene kadar tekrar edilmesi gerektiğini öğrendim. İlk uygulamayı bu gün yaptım. Zararsız olmalarına karşın yeni larva oluşumunun önüne geçmek için mevcut erişkin formlarında öldürülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Düzenleyen Tavsanoglu : 22-05-2020 saat 15:15 Neden: Zararlıyla mücadele yöntemi eklendi
Eski 24-05-2020, 16:15   #3
Yeni Üye

Son yaptığım oksijenli su uygulamasından sonra sinek sayısında gözle görülür bir azalma var bunda saksının başında oturup çıkan sinekleri öldürmemim de etkisi yok değil tabi. Ama tek tek sinek öldürmekten sıkıldım bu yüzden sarı post-it kağıdına saç jölesi sürerek saksıya yerleştirdim. Sarının dikkatlerini çekeceğini ve kağıda yapışıp kalacaklarını ümit ediyorum. Toprak tam kuruduktan sonra ise bir daha oksijenli su vereceğim.
022233A9-D8F7-432A-B962-A1F5D5B6F544.jpg

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024