agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2005, 10:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2005
yeni çimlenen bonzai de hastalık

Merhaba,

Yaklaşık 9-10 ay kadar önce yurt dışından getirttiğim bir takım ağaç tohumlarını bonzai yapmak amacı ile çimlendirdim. Bunlardan Crape Mytrle(Türkçede mersin ağacı galiba) cinsi olanlardan 2 tane ekmiştim. Bir tanesi şu anda gayet sağlıklı fakat diğerinde bir hastalık var. Ağacın yapraklarında beyaz beyaz küf gibi birşeyler oluştu ve çoğu yaprağı döküldü. Kalan yapraklarındada şu anda bu küf gibi şey mevcut. Bu ne hastalığıdır, nasıl tedavi edebilirim?

Teşekkürler..

erol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2005, 12:12   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Öncelikle hayırlı olsun. Daha sonra da geçmiş olsun demem gerekiyor galiba..
Ne yazık ki ev ortamında ağaç yetiştirmenin cilveleri bu hastalıklar. Doğal ortamlarındaki nem/su/ışık ihtiyaçlarının dışına çıkınca ağaçlar çoğu zaman ufak da olsa rahatsızlıklar geçiriyorlar.

Anlattığınız şekliyle ağaçta küf var gibi görünüyor ama bulunduğu yer, sulama şekliniz/sıklığınız gibi şeyleri bilmemiz gerekiyor. Size önerim ya ağacın ve hastalıklı yaprakların fotoğraflarını çekip buraya koyun ya da ağacın hastalıklı bir yaprağını alarak zirai ilaç bayiine götürün. Onlar genelde bir bakışta anlıyorlar ve ilacını da verebiliyorlar. Ne kadar erken müdahale ederseniz başarı şansı o kadar yüksek unutmayın.

Hastalıklar ve böceklerle ilgili olarak yapılmış olan iki çeviriye bakmak isterseniz bonsai bölümünde. Adresleri;
http://www.agaclar.net/index.php?id=2220
http://www.agaclar.net/index.php?id=2221

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2005, 09:26   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2005
Yukarıdaki hastalık ile ilgili Bayrampaşa Carrefour'daki görevli V-92 diye bir ilaç verdi. Hiçbir yararı olmadı. Indoor Bonzai adli kitapta bu küf hastalığına kükürt içeren ilaçlar uygulandığını yazmışlar fakat kükürt içerikli herhangi bir ilaç bulamadım. Bende mecburen laboratuarlarda kullanılan bildiğimiz kükürt tozunu yapraklara serptim ve sonuç mükemmel oldu. Hastalık tamamen geçti..

erol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2005, 16:23   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Bu yaptığın bana, bonsaireef'in bitkilerindeki demir eksikliğini gidermek için topraklarına çivi koymasını hatırlattı (bir mantığı varmış, ben de ondan öğrendim)

Bazı sorunlar göründüğünden kolay ya da zor çözülebiliyor. Sen de biraz riskli yol seçmişsin ama böylece sorununu kolayca ve düşük maliyetle çözmüşsün. Birşey daha söyleyeyim; bu tür olaylar gerçekten değerli tecrübeler. Artık bundan sonra küf konusunda sıkıntı yaşadığında 'Ben bunu daha önce çözmüştüm, şimdi de çözerim' diyebileceksin en azından.

Geçmiş olsun ve Tebrikler..
Ancak unutma, bu tür denemeler her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir. O yüzden işin uzmanlarının gösterdiği yolda gitmek her şeye rağmen en güvenilir yol.

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 21:03   #5
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Neyse sorun çözüldüyse açıklamaya gerek kalmadı öyle ise. Bahsi geçen durum Fungal bir hastalık. Çözüm yollarından birisi eskiden Kükürt ilaçlaması idi. Doğru yapmışsınız. Ancak günümüzden birçok sistemik etkili Fungisit mevcut.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024