agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2005, 22:10   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2005
Wink yapraklar sarardı

merabalr,
Siteye uzun zamadır üye olmaya çalışyodum ve devamlı promlem yaşadım,bu arada bonzaim de iiyice yaprak döktü.cinsini bilmiorum,alalı 2
ay oldu ,odamda resim yapıorum ve belli malzemelerden etkilenmiş olabilir mi
şuan odadan uzaklaştırdım ve yeni filizzler vermeye başladı,kurumuş yaprakların hepsini aldım üstünden bu doğru bişey mi bilmiorum,yardımcı olursanız sevinicemm bu arada resim çok büyük olduğu için kesmek zorunda kaldım umarım cinsinin ne olduğu anlaşılır teşekürlerr

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 100_8628.JPG (63.9 KB, 336 views)
canndy12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2005, 08:18   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Siteye uzun zamadır üye olmaya çalışyodum ve devamlı promlem yaşadım
Yaşadığınız sorunlar ne idi? Önlem almak için yazmanız işimize yarayabilir.

Sigara içiyor musunuz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2005, 16:59   #3
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
1- Dış mekan bir bonsaiyi içmekanda tutuyor olabilirsiniz ki yaprak şeklinden öyle bir tür gibi görünüyor.
2- Susuz kalmış olabilir.
3- Besinsiz kalmış olabilir.
4- Üstten toprak var gibi görürsünüz ama saksı içerisinde toprak bitmiş olabilir.
5- Yukarıdaki maddeleri böceklerden kaynaklanan bir hastalığı olmadığını varsayarak söylüyoruz.
6- Mevsimsel olarak yapraklarını döküyor olabilir. Bunu net bir şekilde sölemek için türü bilmek gerekir.

Birde çiçeğin kısa bir geçmişini ayrıntılı olarak öğrenmek teşhisi kolaylaştırabilir.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2005, 19:28   #4
Yeni Üye

Yaşadiğim Sorunlari Bildirmiştim,anlayamadim Ama Sigara Kullanmiorum.

Eski 13-12-2005, 20:12   #5
Yeni Üye

Cinsini Bilmediğimde Iç Mekan Mi,diş Mi Bilemiorum,bir Yapi Marketten Aldim.spectrum Yaziyodu Galiba Kağidinda.şuan Yeni Yapraklar Açmaya Başladi,suyunu Hergün Veriorum.gübrelemeyide 15 Günde Bir Yaptim.toprak Konusunda Herhengibir Bilgim Yok Sence Saksidan çikarip Bakmali Miyim?

Eski 14-12-2005, 12:46   #6
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

spectrum, bir marka olmalı. böyle bir tür olduğunu zannetmiyarum. eğer dış mekansa içeride şansı çok az. saksının en kenarından ve karşılıklı iki farklı yerden ince bir malzemeyle toprağın içine bakarsan toprağın bitip bitmediğini anlarsın. toprak bitmişse zaten yoğun kökler göreceksin baktığın yerlerde. bu kökler saksıyada yapışmış olur. o zaman bir behçe makasıyle köklerde çepeçevre hafif bir budama yapman lazım. ta ki mevcut saksısına koyunca azcık bir toprak ilave etmeye yer açılıncaya kadar. eğer bu işlemi yapman gerekirse yapmadan önce konuşalım çünkü bazı konularda uyarılarım olucak.

ben bu bitki kurtbağrı **** ligistruma benzettim. latince isminde bir iki harf hatası yapmış olabilirim. buda dış mekandır. internetten grafik olarak bu türün resimlerini arattırıp bakarsanız daha iyi anlaşılır. birde türün biraz daha aydınlık resmi olursa daha iyi olur. bitkinizin aslında hafif budamalarada ihtiyacı var özellikle alt kısımlardan. isterseniz daha sonra bunuda ayrıntılı konuşabiliriz

Eski 15-12-2005, 21:13   #7
Yeni Üye

Baktim Kökler Yoktu,dediğin Doğru Olabilir Ligistrum Olabilir Yani,ben Yanliş Hatirlio Olabilirim,şuan Içerde Açik Yeşil Yeni Yapraklar Açio,budamayi Ben Kafama Göre Yapmiştim Ama,bi Sistemi Varsa Bilgi Verirsen Sevinirim.

Eski 16-12-2005, 16:24   #8
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

açıkçası bu bir zevk ve yaratıcılık meselesi. Ben altlardan başlayıp ince dalları budar karşıdan genel görünümü düzeltirdim. Sen tamamen kendi zevkine göre şekillendirme yapabilirsin. Bunu için sana tavsiyem saksıyı göz hizasında biyere koyup en az 2m uzağından bitkinin genel görünümünü farklı açılardan bakman. İnan bana çok şey göreceksin. Birde yapraklı dalların aralarını kontro et ve oralardaki kurumuş dal ve yaprakları temizle.

Eski 16-12-2005, 16:34   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Resim yaptığından söz ediyorsun. Erguvan ağaçlı hiç resmin var mı?

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2005, 10:33   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Ağaçınızı daha düngün bir ışık ortamında çekimini gerçekleştirirseniz size cinsi hakkında çok daha iyi bir bilgi verebilirm.Bu arada ağaçınız tamamen gelişi güzel bırakılmış.Hiç bir yaprak ve sürgün budaması yapılmadığı için şekil olarak niteliğini yitirmiş.Gövdede bulunan dallar gereksiz bir görüntü oluşturuyor.Bunlar budamanızı tavsiye ederim.Yaprak budaması ağaçın daha iyi bir hava akımına maruz kalmasını sağlayarak ve yapraklara düşen ışığın dengeli bir şekilde gelmesi ile ağaç rahatlıyaçakdır.Ağaçınıza temel bir form olan hokidaci formunu verebilirsiniz.Bu yapıaya çok uygun.Sarama ve yaprak dökülemesi cinsini fotoğrafdan anlayamadığım için yorumlayaıyorum.Yeniden bir fotoğrfa gönderirseniz çok iyi olaçak.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2006, 02:40   #11
Yeni Üye

ağacı budadım ve yeni yapraklar açtı,fotoğraf en kısa zamnda koyacağım
dediğiniz ağaç formunun bi resmi varsa koyarsanız memnun olurum,bu konuda çok bilgisizim

Eski 10-01-2006, 15:37   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Bu ağaçla ilgili olarak yazdıklarınız arasında benim dikkatimi çeken sulama ve gübreleme sıklığı oldu. Bonsailer pek nadir olarak günlük sulanırlar. Sulama zamanını tespit etmek için tercihen serçe parmağınızı giriyorsa toprağın içine hafifçe sokun, eğer parmığınızda nem hissediyorsanız sulama vakti gelmemiş demektir. Genel olarak şunu söyleyebilirim ki ben yaz günlerinde bile ağaçlarımı bazen günlük sulamıyorum. Kış aylarında bu süre daha da uzayabilir. Ama dediğim gibi bu işi rutine bindirmeyin, parmağınızın ucuyla toprağı yoklayıp nem azalmışsa ve yoksa sulayın.

Daha bilgili olanlar düzeltebilirler ama 15 günde bir gübreleme yapmak da ağacı yorabilir bildiğim kadarıyla. Kullandığınız gübreye göre değişiklik olsa da bu süre 20-30 günde bir olmalıdır. Ayrıca gübrelemeyi bahar ve yaz ayları dışında yapmamakta fayda var.

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2006, 14:46   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2006
Arkadaşlar bu siteyi çok eskiden beri takip ediyorum. Bazı bitkilerin bakımları hakkında sorular geliyor, tatmin edici çok cevap bulamıyorum o yüzden faydalı olabilecek bir grubun adresini veriyorum. Başarılar. bahcebakimi@googlegroups.com

grat_boos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2006, 14:50   #14
Yeni Üye

http://groups.google.com.tr/group/bahcebakimi

grat_boos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2006, 15:28   #15
Yeni Üye

Mezzy's Avatar

Galeri: 3
Elimden geldiğince fotoğrafını açtım. Maksimum bu kadar açılıyor

Mezzy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2006, 14:54   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2005
Galeri: 36
sık sulamak problem yaratabilir, biraz buna dikkat edin

erkolgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2006, 14:56   #17
Ağaçsever

evet 15 günlük gübreleme aralığı çok sık, ben hayvan gübresini bile 2 ayda bir yeniliyorum, eğer gübreniz suni gübre ise, bu da sorun yaratır.

Eski 06-07-2006, 14:57   #18
Ağaçsever

son olarak eğer bir şeyler yanlış gidiyorsa, ne yapmadığınıza değil o zamana kadar neler yaptığınıza dikkat edin ve bir süreleğine bunları yapmamaya çalışın, ve ağaçtaki değişimi gözlemleyin. o zaman problemi bulmak daha kolay olabilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024