agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2007, 15:58   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Yağmur suyu

Arkadaşlar merhaba.

Biliyorsunuz önümüzdeki hafta 5 gün boyunca İstanbul (ve tabiiki diğer şehirlerde) devamlı yağmur alacak. Üyesi olduğum bir mail grubunun yöneticisi olan profesörümüz bu yağmur sularının çok bereketli olduğunu ve demir açısından çok zengin olduğunu söylüyor. Örnek olarak da suyu hiç sevmeyen bir kuşunuz varsa bu yağmur suyuyla kuşunuz balıkçıl kadar suyla banyo yapacağını iddiia ediyor. Ben en azından zararı olmayacağını düşünerek bonsai adayı fidanlarınız varsa bu suyu denemenizi öneririm.

Sevgiyle

vekilori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 16:00   #2
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Peki İzmir'e dün yağan çamur faydalımıdır? Yoksa zararlı mı?

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 16:14   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Biraz daha açayım. Yağmur yağabilmesi için çöllere ihtiyacımız var. Ne garip değilmi. Yağmur; çöllerden havalanan tozlara yapışan havadaki nemin birbirine daha çok yapışarak damlacık haline gelmesinden sonra yağmur halini alıyor. Eğer yağmurdan sonra arabalarınızın üzerinde çamurumsu lekeler görürüseniz o çamur değil çöl tozudur. Ve emin olun saçı azalmışlar böyle yağmurlarda yürürlerse saçlarının arttığını görecektir. Espri fala değil .....

vekilori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 16:20   #4
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Ben aslında bitkilerim için sormuştum. Bu durumda onlara da iyi gelecektir.
Burada öyle az falan değil, bir hayli çamurlu (çöl tozlu) yağdı.

Teşekkürler.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 16:21   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
merhaba,yagmur suyu,her bitki ve her agac icin en guzel,cunku dogal oluyor, yagmur suyu cesme suyundan daha iyi cunku yagmur suyunda hic eklenmis kimyasal yok.Ingilterede cesme suyunda cok kirec var,acerler,azalea,pieris,beech,icin berbat oluyor,cunku surekli kirecli su'dan suluyoruz,ve kirecler toprakta kaliyor yani toprakta ayni cok kirecli,ozaman dedigim cesit agaclar,kirecli suyu ve kirecli toprak hic sevmiyorlar,bu agaclar icin vitamini ve minerali ozeliklede 'demir' almak icin toprak ve suyun kirecsiz olmasi.Eger yagmur suyu kullaniyoruz kirec sorunu dusunmek gerekli degil,kesinlike yagmur suyu kullan diyorum.
umarim yardim eder.

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 12:39   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese selamlar, burada kurak gecen yaz aylarindan sonra, kisa dogru yol almamiza ragmen su kisitlamasi devam ediyor. Onumuzdeki yillarin da kurak gececegini dusunen bircok kisi evlerindeki oluklara buyuk su tanklari baglatiyorlar. Yagan yagmur bu tanklarda depolaniyor, sonrada bitkileri sulamada kullaniliyor. Insanlari, oluklara tank baglamaya, tesvik etmek icin, belediyelerde, odenen tank parasinin bir kismini insanlara geri veriyor.
Umarim oralarda su sorunu, burdaki gibi olmaz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 19:17   #7
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bir tanıdığım evlerini yaparken bahçelerini kazarak tank şeklinde betondan üstü kapalı bölme yaptı ve su oluklarını buraya bağlattı, buradan tuvaletin sifonuna ve bahçeye yönlendirdiği boru hattıyla hem bahçesinde yağmur suyu kulanıyor hemde evinde bayağı su tasarrufuna gitti

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 23:33   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sevgili bonsai severler.Sayın ALi bey ve Sayın ADE1 yurdışında yaşıyorlar.Özelikle avrupa Avusturalya ve amerikada tabi bamerikanın bir takım kesimleri dışında doğaya zarar vereçek hiç bir riskli gaz çıkışı ve duman bulunmamakda.Lakin ülkemizde doğal gaz dışında tüm kenlerimizde kışın ısınma birbiirnden farklı yapılarda ki yakaçaklar ile sağlanmakda ve tabikide bacalarımızda herhangi bir filitre olmadığı için tüm zehirli gazlar şehirlerin üzerinde yogun bir kirlilik yaratmakdadır ve çoğu zaman bu kirlilik biizm bile nefes almamızı zorlaştır.Şehirlerin üzerinde biriken bu zaralı gazla yağan yağmurla beraber tekrardan toprağa geçer bu yüzden dolayıdır ki bu yogun kirliliğin ardından gelen ilk yağmurda yağmur suyunu biriktirmeyin ve ağaçlarınızız bu suyla sulamayın.Bırakın birkaç gün yağmur yağsın ondan sonra bu yağmur suyunu depolayın.
Saygılarımla

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 16:20   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
sevgili bonsaisan,ben seni anliyorum arkadasim ama bu sorun evrensel oluyor,hemde ayni arada dogadaki agaclar nasil buyuyorlar?su ihtiyaclarini gideriyorlar?normal yagmur suyu iciyorlar oyle degil mi?su cesme den kimyasal ile dolu,temizlemek icin cok kimyasal atiyorlar,ve bu dogal degil oyle mi?Insanlar icin bu iyi oluyor ama agaclar icin iyi degildir inaniyorum.Biz burada tam tersini yapiyoruz,cesme suyunu bir kac gun bekletiyoruz,kimyasal cikarmak icin yani,yagmur suyunu degil,cunku yagmur suyunuda insanlarin attigi kimyasallar yok,yagmur suyu tam temiz degil biliyoruz,ama cesme suyu dan daha temiz agaclar icin sanirim.Yagmur suyu saklayabilirseniz saklayin,en azindan cesme suyun dan daha iyi bence.
saygilarimla.

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024