agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2007, 01:25   #1
-

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
cüce nar

arkadaşlar selam
aşağıda resmini gönderdiğim nar bir kaç gün içerisinde solmaya ve bozulma belirtileri göstermeye başladı. Orman çiftliği botaniğinden formunu çok beğendiğim için bir hafta önce aldım. Oldukça sıcak ve rutubetli bir ortamdaydı. Hava soğuk olduğundan pencere kenarında tutmaya karar verdim bir süre buna rağmen ağaçtaki iklim değişikliğinden kaynaklandığını sandığım gerilemeyi durduracak **** yavaşlatabilecek önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Not: Tanışmak istiyorsunuz biliyorum ama söyleyecek pek birşey bulamadım oraya yazacak. Birkaç kendi çalışmam var şimdilik bir tane de form konusunda ileride fikrinizi almak istediğim yamadorim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC01883.jpg (57.7 KB, 357 views)
tumbleweed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 09:18   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2006
selamlar tumbleweed
AOÇ botanik nerede acaba.

obeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 09:58   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Narı bu saksısıyla mı aldın, yoksa kök budaması yapıp bu saksıya mı yerleştirdin?
ortam değişikliğinin etkisiyle olabilir bozulmalar, dediğin gibi. Ortamına alışana kadar bir süre beklemek en iyisi .
Yine de arkadaşlarla bir ara tanılırsın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 11:20   #4
-

selam tekrar
Obeser bey, sanırım sera **** fide satış yeri demeliydim. Hayvanat bahçesi girişinin beş yüz metre ilerisinde istasyon alt geçidinden dönercilerin falan olduğu tarafa geçtim. Bir yüz metre kadar daha ilerde. Hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Heryerde bulabileceğin fideler var ancak ve bakımsız gözüküyorlar. Yalovadan getirtilmiş birkaç karaağaç ve nar bonsai'si vardı. Çelikten seri üretim, göz boyama... Bunu neden aldım? Sanırım 'threat grafting' yapma inceliğini gösterdikleri için.
Memet bey, saksı kırıktı ve bu ağaç satışta değildi. Israr ederek aldım bunu. Orada aynı boy bir saksıya koyduk. Az miktarda kök zedelenmesi olabilir. Biraz daha büyük bir kaba almak için bir kaç ay ağacın dengelenmesini bekleyeceğim. Daha önce yaptığım kök budamaları, kök tellemelerinde sorun yaşamadım. Bir kaç ay geçsin bunu da nefes alabileceği bir boy büyük bir kaba koyacağım. Kök budaması yapmayı düşünmüyorum ancak kalın bir ana kök var onu telleyerek nebari gelişimini teşvik etmeyi düşünüyorum.
sağlıcakla

Eski 18-04-2007, 15:47   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tumbleweed, merhaba aramiza hos geldin, aramizda, bonsaiye gonul vermis yeni arkadaslar gormek ne guzel.

Nariniz yeni yerinden ve saksi deyisiminden dolayi bir sok yasamis olabilir. Ic mekanda tutuyorsaniz, dogrudan gunes gormiyen aydinlik bir yerde tutunuz.
Havalar biraz daha isininca ve imkaniniz varsa disariya alabilirsiniz. Disarida daha guzel gelisecektir.

Bahsettiginiz kalin ana kok, dusundugum gibi kazik kokse onu budamalisiniz.[bonsaide kazik kok istenmiyen koktur, dogada agacin yere tutunmasini sagliyor. bonsaide ise bu tutunma sig saksida, saksi altindaki deliklerden gecirilen tellerle, kokler iyice baglanip saksiya sabitleniyor.] Dusundugunuz nebari, kazik kokun yardimi ile olusmuyor. Nebari icin agacinizi bir sure budamadan, koklerini de duz bir zemin uzerine[mermer, tahta olabilir] yaydiktan sonra topraga gomup, zaman , zaman da gubreleyip, yerde buyumesine izin vermelisiniz. Bu buyume suresi icerisinde, yukardan dallar gelisirken, govde koklere yakin yerden kalinlasmaya basliyacaktir.

Uzerinde calistiginiz diger agaclarinizi, bizlere tanitirken, sizi taniyaycak kadar kendinizden soz ederseniz seviniriz.

Guzel bonsai calismalari ile hosca kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 18:30   #6
-

Ali bey tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. İlerleyen günlerde sizlere daha geniş bilgi vermeyi umuyorum. Benim taban kökünü tellemekle söylemek istediğim, kökü kıskaca alıp, diğer köklerin gelişmesini sağlamak ve nihayetinde bir yıl sonra o kökü kesmekti. Şimdi o kökü kesersem ağacın öleceğinden endişeleniyorum. Sizin dediğiniz gibi yapayım.
sağlıcakla

Eski 18-04-2007, 21:19   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın tumbleweed
Alibey size uygulama konusnda bilgi vermiş.
Bu şekilde olusa istediğiniz sonuca ulaşa bilirsiniz.Lakin bu işlemi uygulayaçağınız zaman biraz geçti.YAnı bu uygulamayı seneye ilkbaharda **** bu geleçek olan sonbaharda yapmanız daha mantıklıdır.
Ağaçınız zaten yakın zamanda yaptıgınız işlemden dolayı bocalamış.
Bu yüzde böyle bir uygulamayı şimdi yapmak siznde belirtiğiniz üzere ağaçı öldüre bilir.
Lakin ebn konuya açıklık getirmek için yazdım.
Ali beyin direktifleri doğrultusunda bu güzel ağaçınızı geliştirin.
Saygılarımla

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024