agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2006, 09:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2006
Ligustrum Sinensis

arkadaşlar merhaba;
geçen hafta carrefourdan, üzerindeki etiketten okuduğum kadarıyla LIGUSTRUM SINENSIS cinsi bonzai aldım. bu bitkinin bakımı hakkında bilgilerinize ihtiyacım var. 2 günde bir su veriyorum. mümkün olduğunca toprağını nemli bırakmaya çalışıyorum fakat bir kaç gündür yapraklarını dökmeye başladı. ışık olarak evin neresinde bakmam gerekli. direk güneş ışığına birkaç saatliğine bırakıyorum, tekrar evin normal ışık olan biryerine koyuyorum. ama dediğim gibi yapraklarını dökmeye başladı. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

hasan yavuz can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 18:31   #2
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Öncelikle aramıza hoşgeldin

Ligustrum'u dış mekan bitkisi ve güneşli bir yerde tutman gerekiyor. Evin içine ancak misafirin geldiğinde göstermek için almalısın. İki günde bir sulaman ona şu an çok gelebilir. Bunun ayarlamasını hava şartlarına toprağına bakarak belirlemelisin.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 21:10   #3
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Evin içinde pencere önündeki direk güneş ışığı bitkilere zarar veriyor.Bunun nedenide direk güneş ısısını alıp rüzgar almadığı için ısı kaybedememesi gibi geliyor bana.

Sulama için ritm tutturmamalısınız.Bitkiniz istedikçe vermelisiniz.

Sulama ile ilgili ana sayfada bonsai bölümü var.Buradaki makaleleri okuyun.

Sulama ile ilgili bu başlıktada bişeyler yazdım.Bunuda okuyun.

Kolay gelsin.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 07:33   #4
Yeni Üye

çok teşekkür ederim

ilginize çok teşekkür ederim. tavsiyelerinizi uygulamaya başladım.

Eski 09-05-2006, 09:30   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu uygulamanın sonuçlarını ve gözlemlediğiniz durumları bizimle paylaşmayı unutmayın...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 09:38   #6
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

ligustrum sinensis

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bigtro1.jpg (35.6 KB, 738 views)
Eski 09-05-2006, 13:26   #7
Yeni Üye

bu arada biraz toparlanma var gibi. yeni yapraklar çıkardığını gözlemledim. toprağını mümkün olduğu kadar nemli tutmaya gayret gösteriyorum. evin ışık alan bir yerinde duruyor. direk güneş ışığına bırakmıyorum.
uzayan yapraklarını ne zaman budamalıyım. onun belli zamanları varmı acaba. yoksa istenilen zaman budanabilirmi.

Eski 09-05-2006, 14:16   #8
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Agacını direk güneş ışığında durması lazım. Evin içinde tutmaman gerekiyor.

Eski 09-05-2006, 14:40   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Marketlerden alınan bonsailerin hemen hepsinin ölmesinin nedeni ev içinde tutulması ve sulamasının iyi yapılmaması.
Benim çevremde marketten bonsai alıp da 2 sene yaşatana rastlamadım yani bilgi bilgi bilgi.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 18:18   #10
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Uzayan yaprakları niye koparıyorsun? Uzayan dalların kesimi ise sonbahardan sonra mart ayına kadar uyku döneminde kesilir. Yeni bir dalın daha fazla uzamasını istemiyorsan en uç kısmından elinle cimdikleyerek koparır o dalın ilerlemesini durdurursun.

Bonsai sahibi olarak burayı incelemen iyi olur http://www.agaclar.net/index.php?id=2244

Eski 16-05-2006, 17:04   #11
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Genelde bonsai dışındaki bitkilerde sık yer deişimi ve seyahatlerden dolayı zayıf düşebiliyor.Bunu en iyi siz satın alana kadar kaç yer dolaştığını düşünerek anlıyabilirsiniz.Yaprak dökülmeleride, ilk alınan dönemde bu zayıf düşmelerden kaynaklanabiliryor.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 19:10   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
herkese merhaba,bu postayi yeni okudum ve supermarketler'den aldığınız ağaçlar hakkında bir kac seyler soylemek istedim;

1. agaclar yabanci ulkelerden, hemen supermarkette koyamiyorlar, bu agaclar ozel bir yeri gidiyorlar ve orada en az 6 ay bekliyorlar, cunku agaclar yabanci ulkelerden, saksida veya agacinda belki kotu bocek/mikrop var 6 ay bekliyorlar ve agaclari insanlar kontrol (aslinda tabii) ediyorlar ve genelde bonsai/agaclari bakmak icin o insanlar bilmiyorlar, surekli suluyorlar, 6 ay dan sonra eger problem yoksa agaclari serbest birakiyorlar, satmak icin yani

2. bu agaclar belki 6 ay karinlikta bir soguk binada kalmislar bu agaclar nasil saglik olabilir? satince genelde o agaclar cok zayiftir.

süpermarketten ağaç almaya düşünüyorsanız bunları inceleyin:
  • agaci bakinca saglik gorunuyor mu? yapraklar yesil yoksa sari yapraklar var mi?
  • toprak kokuyor mu? eger fena kokusu varsa o agaci birakmalisiniz, cunku onun kokusu curulmus demek,ve bu agaclar icin para veriyoruz paramazli bir agac problem ile almak istemiyoruz.
  • kontrol etmek icin, bir el ile agacin govgesiyi aliyoruz baska ellimizle saksiyi tutuyoruz ve yavas yavas sola sağa saliyoruz bundan eger kolayca agac kaldiriyorsa veya saksida tumuyorsa yine birakmalisiniz kökünde problem var demek.
  • yapraklarla problem var mi? yapraklarda beyaz veya siyah renk var mi?varsa birakiyoruz,cunku bu agac baska agaclarimizle koyacagiz ve baska agaclarimizi bulasmayabilir
  • bocekler toprakta var mi?eger topragi bakince kucuk delikler varsa birakiyoruz,bocek olabilir ve baska agaclarimiza gidebilir.
sonunda agaclar supermarketler den iyi degil ama ayni arada cok iyi agaclar bulabiliriz, 50/60% iyi degil diyorum (evet bu kadar genelde) bu agaclari alirsaniz kotu isaretler icin bakmalisiniz problemi satin almak istemiyoruz dikkat etmeliyiz!

Supermarketten ağaç satın aldıysanız, yapmanız gerekenler

1. agaci eve gettirince hemen saksidan aliyoruz ve 50%torf 50%tasla karistiriyoruz ve bir az daha buyuk saksida bu yeni toprakla, birlikte agacla koyuyoruz, eger koku problem varsa agac icin taze toprak cok iyi olacak,ve bu arada tum agaci yakin dan bakiyoruz,problem varsa erken kesmek istiyoruz

2. yeni saksiyi koyduktan sonra guzel suluyoruz ve yarim golgede yarim guneste koyuyoruz direkt guneste veya tam golgede koyamiyoruz, o agac disari henuz alismadi ve sok vermek istemiyoruz.

3. cok hafif bitki yem sula karistirip veriyoruz ve yapraklari veriyoruz, bunu aksamda yapiyoruz.

4. 2/3 hafta icin baska bir sey icin yapmiyoruz, eger toprak kurusa surekli su veriyoruz bu arada bekliyoruz tellemiyoruz, bicim vermiyoruz oyle o agac yeter ugrasmis 6 ay karinlikta kalabilirmis,ona sans vermek istiyoruz

5. eger 2/3 hafta sonra agac mutlu oluyorsa biz biraz bicim verebiliriz (surekli kucuk dallari kesiyoruz ve bir kac tane, stili daha sonra verebiliriz

6. bir ay gectikten her sey iyi olsa ozaman onu 'normal'bir bonsai gibi davranabiliriz.

umarim turkcemi anlayabilirsiniz ve yardim eder

Düzenleyen malina : 21-06-2006 saat 10:50
ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2006, 06:12   #13
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Eline sağlık Ali çok güzel anlatmışsın.Türkçe konusunuda dert etme gayet iyi anlaşılıyor.

Bir şey sormak istiyorum.Yeni aldığımız bonsaiyi daha büyük saksıya koymaktan bahsetmişsin.Bunu yaparken köklerini ellemiyoruz öyle değil mi?Sadece saksıdan çıkarıp daha büyük saksıya koyuyoruz doğru mu?

Yeni alınan bonsailerin çoğunun toprağı saksıda bitmiş oluyor.Büyük saksıya alıp toprak eklemek çok doğru olur.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2006, 08:34   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Yazıların anlaşılıyor Tarık'ın dediği gibi dert etme ayrıca kendimizi geliştirmek için bu paylaşımlar çok önemli katkılarını bekliyoruz selamlar...

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2006, 10:30   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
evet yeni agac alince surekli daha buyuk saksida taze toprakla koyuyoruz,koku kesmiyoruz,bir sure agac yeni yeri alismak icin bekliyoruz ondan sonra bonsai teknikile baslayabiliriz

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 19:55   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2008
yardımm

merhaba ligustrum sinesis cins bonsai aldım bugün bauhause tan gayet sağlıklı vanlı gözüküyor yapakları diri ve parlak dış mekan bikisi olduğunu şimdi örendim, evimizde balkon yok ve yine bildiğime göre bonzailer direkt güneş ışına bırakılmamalı. buna göre önerileriniz neler acaba bu güzel ağacı kaybetmek istemiyorum çünkü gerçekten iyi görünüyor

Düzenleyen Ali H. ALI : 27-09-2008 saat 14:45 Neden: bonsaideki s harfi yerine z harfi kullanilmis.
ozanezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2008, 00:15   #17
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

ligustrum aynı zamanda iç mekan olarakda geçiyor.

Eski 26-09-2008, 08:45   #18
Yeni Üye

bir de bonsamin saksısının boyutu bana yeterli gibi geliyor boyuna göre ama kökünden ince ince birsürü kök çıkmış ve altındaki delikten girip altından da çıkmışlar suladığımda deliklerden su çıkamıyor fotoğrafını da koyucam birazdan saksı değiştirmek istemiyorum çünkü yeni başladım ona zarar da vermek istemiyorum çok hoş bi bonsai çünkü yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Düzenleyen Ali H. ALI : 27-09-2008 saat 14:37
Eski 26-09-2008, 10:37   #19
Yeni Üye

bonsaimin fotoğraflarımı da yükledim işte bu kökler sorun yaratır mı? birde budama hangi mevsimde yapabilirim şu mevsimde yaparsam ne gibi sakıncası olabilir teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 26092008206.jpg (63.1 KB, 329 views)
Dosya Türü: jpg 26092008209.jpg (41.1 KB, 326 views)

Düzenleyen Ali H. ALI : 27-09-2008 saat 14:38
Eski 26-09-2008, 11:20   #20
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
sayın ozanezer

Bu cins suptropik olan tür genelde iç mekan ağırlıklı olarak piyasada yer alır.
Lakin iklimi kış aylarırında sıcaklık olarak 2 derecenin altına düşmeyen yerlerde dış mekanda yaprak dökme olasılığı oalbilir tabi bu kısmı yaprak dökmedir.
Genelde bizde kurtbağrı olarak geçen tür elinizde türe oranla daha dayanıklı ve daha güçlü bir türdür.
Yaprak dökmez.
Ağaçınızın saksısında çok yoğun bir kök sistemi oluşmuş.Yani artık saksı değişim zamanı gelmiş.
Saksıda ki yuğun kök sistemi gerek toprakda ki nem alımı gereksede besin alımını yavaşlatır hattda ilerleyen saffalarda ağaçın ölümüne sebeb vereçekdir.
Şu sıralar ağaçı yogun bir biçimde sulamadan kaçının.Gübreeme yapmayın.
İstersenzi geçiçi olarak ağaçınızızn kök sistemine hiç dokunmadan bonsai saksısında çıkarıp daha yayavan ve geniş bir plastik saksıya alın.Bu plastik saksının içine sadece akvaryum kumu yahut dere kumu koyun ağaçınızı bu kumun üstüne oturtun ve etrafıdna yine dere kumu ve yahut ince akvaryum kumu ile yalarını doldurn ama asla toprağı bastırmayın.

Bu ağaçınızın nisan ayının başıan kadar sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayaçakdır.

Nisan ayına girmeden ağaçı bu hafif içerikli toprakdan çıkarıp kök budamasını yaparak tekrar kendi saksısına dikebilir yahut bir boy büyük saksıya ekerek yeniden saksılamış olursunuz.

Ağaçınızızn bu mevsimde budamanız için bir sebeb yok.

Genlde bonsai budamasında amaç 6 ila 8 yaprak uzamasına izin verilen ağaçın 4 yaprak kadar geriden budaması yapılarak görseliğinin korunması ve gelişiminin sağlanması hedeflenir.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 08:07   #21
Yeni Üye

bonsaisan yardımınız için çok teşekkür ederim çok ayrıntılı bir şekilde cevap vermişsiniz ilgilenip çok teşekkürler....

Düzenleyen Ali H. ALI : 27-09-2008 saat 14:43 Neden: v yerine w harfi kullanilmis.
Eski 27-09-2008, 09:27   #22
Yeni Üye

bişey daha sormak istiyorum saksı değişimini bugün bauhausetaki bahçe dünyasıyla ilgilenen bilgili görevliler var onlara yaptırsam bi sakıncası olur mu? köküne zarar vermek veya yanlış bişey yapmak istemiyorum ve bian önce rahat bir saksıya alıp garantide olmasını istiyorum cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler....

Düzenleyen Ali H. ALI : 27-09-2008 saat 14:41
Eski 27-09-2008, 20:03   #23
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Size yukarda yapmanız için yapılan öneriler çok kolay aslında.Kendiniz yaparsanız tecrübe edinmiş olursunuz.Biraz ellerimizi kullanmamız lazım ki daha sonra yapıcağımız şeyler için elimiz yatkın olsun.Bence hissettiğiniz kadar tedirgin olmanıza gerek yok.Tahmin ediyorum ki büyük olasılıkla kökler kalıp halinde çıkacak ve sizde bu şekilde biryerlere geçicide olsa yerleştirirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız.

Eski 27-09-2008, 20:28   #24
Yeni Üye

kök budamayı saksı değiştirmeyi hem resimli hem videolu olarak izledim kendim yapmaya karar verdim kolay bir işlem saksıdan çıkarıp çubuk yardımıyla kökleri açtırmak gerekiyor daha sonra sarkan köklerin bir kısmını kesip yeni saksının altına akvaryum taşlarından veya nehir kenarından alınmış inşaat kumundan biraz koyup bauhause tan aldığım bonsai toprağından yeeterli miktarda koyucam daha sonra kenarlarda kalan boşlıklara biraz kum biraz toprak karışımı yapıp eski kök kısmına dokunmadan yeni koyduğum toprakları sıkıştırıcam bastırarak. ama izlediğim video ingilizceydi sorum şu

yeni ektiğim saksıdaki bonsaiyi saksısıyla beraber saksının boyunca derinlikte su doldurulmuş bi kapta bekletmem gerekiyormuş ama bu nekadar bir süre olmalı bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz? teşekkür ederimmm

Düzenleyen Ali H. ALI : 28-09-2008 saat 12:40
Eski 28-09-2008, 12:52   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
kok budamasi yapmak icin en uygun zaman, kis sonu, baharin ilk gunleri havalarin isindigi ama yeni tomurcuklarin daha patlayip acilmadigi zamandir.

Iklim uygunsa sonbaharda da yapilabilir. Havalar ani sogursa (Istanbulda nasil oldugunu bilmiyorum) kokleri budanmis agac kendini toparlayamaz ve 0 derece altina dusen soguklardan olumsuz etkilenebilir.

Kok budamasi ve saksi degisimi yaptiginiz agacinizi golge bir yerde tutup, en az 4 hafta gubre ve ya besin vermeyiniz.

Su dolu bir kova icerisine daldirip, sulama yontemini kullanacaksaniz, toprak icerisindeki hava, kabarciklar halinde su yuzune cikacaktir. O hava kabarciklarinin topraktan cikmasi bitince saksinizi su dolu kovadan disari alabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 13:31   #26
Yeni Üye

kök budamamı yaptım ama normal sulama yöntemini kullandım. ağacın üzerinde yükselen bir tomyurcuk vardı saksıyı ilk değiştirdiğim zamanlar o tomurcuk eğilmişti öldüğünü sandım fakat sabah baktığımda yine dimdikti ce 2 gün sonra yeni yaprakların büyümeye başlkadığını gördüm. saksı olarak güveç tabağı bakıcaktım ama çok küçüktü onun daha geniş ve hafif daha derin olanını buldum altını matkapla deldim çok kolay oldu fakat matkap ucunu seçmek gerekiyor çoğu çatlatmaya müsait. beylikdüzü büyükçekmece yolu üzerinde ve büyükçekmeceden sonra da e 5 üzerinde çömlekçiler öneririöm arkadaşlar çok dekoratif duruyor. herkese iyi çalışmalar arkadaşlar ilgilenenler için teşekkür ederim en kısa sürede fotoğrafları ekleyeceğim

Eski 28-11-2016, 07:57   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2016
Herkese merhaba.
Geçtiğimiz hafta perşembe günü arkadaşım da bana ligustrum cinsi bir bonsai hediye etti.
Geldiğinde suya ihtiyacı yok gibiydi o yüzden sulamadım fakat araya haftasonu girince ve de ben cahillik edip onu güneş görmeyen bir kalorifer peteğinin üstündeki pencereye koyunca onu berbat bir halde buldum.
Saksısında toprağı kenarlarından çekilmiş ve yaprakları da dökülmüş ve kurumuş haldeydi.
Ne yapmam gerekiyor onu kurtarmak için, yardım ederseniz çok sevinirim.
Teşekkürler şimdiden, iyi günler.

hedomaniac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 08:35   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2016
Yok mu çevrimiçi olan ve yardım edebilecek biri??.. ((

hedomaniac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024